• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si te krijosh nje website per fillestaret...

SiL3nT

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
37
Pikët
0
Vendndodhja
Sweden
Tema e Tutorialit : Hap domain dhe host.
Niveli : Per fillestar.

Shum nga ju keni deshir me kriju nje Uebfaqe,por nuk dini se nga tja nisni dhe per me shum skeni si te paguani.
Mir un tani do tju paraqes se si ju mund te krijoni nje Uebfaqe pothuajse profesionale pa paguar asgje.
Shkojm.

Hapi i parë
DOMAIN
Së pari ju duhet Domain.
Domainet zakonisht kushtojn 10$ apo edhe 5$ por ju dëshironi vetëm të praktikoheni dhe për kët ju duhet të shkoni tek www.co.cc dhe të merrni një domain falas.
Pra faqja juaj do të jetë kështu “www.emrijuaj.co.cc” nuk është e perkryer por kryen punë për fillim.

Pra tani fillojm se si të merrni domainin tuaj.
Shkojm,www.co.cc
dhe e shikojm se a është i lirë ai domain që ne duam ta marrim.
Unë e morra per këtë msim këtë domain pra është i lirë dhe shkojm tek Continue to registration.


Tash shkojm dhe regjistrohemi nese është hera e parë qe po hym ktu.Mir jemi regjistruar shkojm tash e marrim nje HOST.

HOST
Qfar është Hosti ?
Hosti perdoret si hapsir ku ju mund të vendosni gjërat për Ueb,si Scripta të ndryshme,apo thjeshtë htmlnë e coduar nga vet ju.
Mir,tash host me pagesë ka shum të till por shum pak ka falas dhe që jan të mir.

Si ky që kemi gjetur ktu. http://www.byethost.com/


Vend të lirë: 5,500 MB.
Rreklama : Pa rreklama të pa deshiruara ne Ueb
Rreklamat e tua Lejohen
Ngarkimi: FTP, dhe Ëeb ftp manager
E shum gjera qe premium hostet i kan.

Klikon per tu regjistruar
Pastaj e mbush formularin qe tshfaqet,dhe perdor email me @gmail.com,tjerat nuk I pranon
Mirë deri tani ju keni marr një domain dhe një host,tash është koha ti bëjm bashk.

Shkojm tek paneli I kontrollimit tek hosti dhe hym me të dhenat qe na jan derguar në Email.

Duket kështu
Dhe tash shkojm tek Addon Domains.
Sikur në foto.
Mir tani e keni shkruar domainin që e hapet tek co.cc dhe i keni ruajtur kta NAME SERVERS.

Shkojm tek Co.cc dhe him tek manage domain. Dhe veprojm si ne foto.
Dhe tani ju duhet të prisni 24 or ose 48 për tu lidhur domaini me host.

Tani shkojm dhe shkarkojm ndonjë program per FTP.

SI TË PËRDORËSH FTP


Mbasi jan lidhur domain dhe host shkojm tek hosti dhe shikojm në të majt dhe marrim këtë FTP hostname

Dhe FTP Username e ruan.


Shkon tek FTP program qe kini marr qfar do,dhe I jepni tdhanat

Tek hostname e shenoni ftp.cilidoqoft.com
FTP username : Userin tuaj
FTP Passëord : e shenoni passin e llogari qe e keni atu tek hosti.
Kjo ishte e gjitha se si te krijoni ne domain dhe host,se shpejti dhe tutoriale tjera per instalimin e scripteve ne Host.
Shpresoj qe sadopak ju kom ndihmu atyre qe kan pas probleme me kto.
 

T3chn1cal

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 6, 2011
Postime
78
Pikët
0
Përgjigje e: Si te krijosh nje website per fillestaret...

Klev dhe tek http://www.000webhost.com/ esht nje menyr me e thjesht se sa kjo . esht e ngjashme por mu me duket me e leht per ato persona qe jan fillestar apo jan ne hapat e para
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Si te krijosh nje website per fillestaret...

Tema e Tutorialit : Hap domain dhe host.
Niveli : Per fillestar.

Shum nga ju keni deshir me kriju nje Uebfaqe,por nuk dini se nga tja nisni dhe per me shum skeni si te paguani.
Mir un tani do tju paraqes se si ju mund te krijoni nje Uebfaqe pothuajse profesionale pa paguar asgje.
Shkojm.
Te lutem a ka mundesi ta shpjegosh se si mundem tani te vendos websitin ne funksion , pasi qe i bera domain dhe host. Faleminderit per sqarimet e perkryera qe keni dhene, je me te vertet i madh. Pershendetje
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Si te krijosh nje website per fillestaret...

Te lutem a ka mundesi ta shpjegosh se si mundem tani te vendos websitin ne funksion , pasi qe i bera domain dhe host. Faleminderit per sqarimet e perkryera qe keni dhene, je me te vertet i madh. Pershendetje
A mundem te kem pergjigje ju lutem, sepse i kam bler domain dhe host tek kompania JUST HOST , mirpo nuk po mundem ti bej bashk me skriptin e websitit. Pershendetje dhe faleminderit per ndimen
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,586
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Si te krijosh nje website per fillestaret...

Te lutem a ka mundesi ta shpjegosh se si mundem tani te vendos websitin ne funksion , pasi qe i bera domain dhe host. Faleminderit per sqarimet e perkryera qe keni dhene, je me te vertet i madh. Pershendetje
Pasi ti kesh blerë të dyja si Domain dhe Host hyrë në llogarin e domain dhe aty vendos Name server e Host që ke blerë...pasi të kesh berë ridrect Name server në host hyrë në Cpanel të hostit dhe aty ngarko scriptin që dëshiron të përdorësh qoftë Wordpress , Vbulletin, apo Drupal etje....për më shumë Sil3nt i ka treguar fare qartë me postimin e tijë .
 

erjonz

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 15, 2011
Postime
3
Pikët
0
Përgjigje e: Si te krijosh nje website per fillestaret...

Shume artikull interesant, packa se domainet me prapashtesa co.cc nuk jane a qe shume te favorshem.
 

muslim

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 25, 2013
Postime
86
Pikët
0
Përgjigje e: Si te krijosh nje website per fillestaret...

ej spo del bre spo hapet tek kjo
www.co.cc
 

Oxygen

Shy
Anëtar
Oct 24, 2013
Postime
10,132
Pikët
113
Përgjigje e: Si te krijosh nje website per fillestaret...

Besoj se nje Blogger apo nje blog ne Wordpress eshte goxha me praktik dhe shmang problemet me hostin ndersa domain .com qe kushton 10$ sdo ishte problem per asnje.
Per antaret e forumit besoj se gjehet dhe zgjidhja per ndihmen e pagesave me PayPal.
 
Top