• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si te kurojme depresionin pa perdorur ilace

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Depresioni eshte nje rrezik serioz per te moshuarit. Semundjet kronike, humbja e miqve apo te dashurve dhe perjashtimi nga shoqeria perbejne disa nga faktoret te cilet shkaktojne depresionin. Nese kjo gjendje psikologjike nuk kalon atehere duhet te kurohet.
Sipas lajmit te publikuar ne adresen Ehow.com paraqiten rruget e kurimit te depresionit pa ndihmen e ilaceve:

1. Disa ilace te perdorura nga te moshuarit mund te shkaktojne depresion ose ta shtojne ate. Ne fillim duhet te kontrollohen ilacet. Dhimbjet, ilacet e kancerit, hormonet dhe kura te tjera mund ta nxisin depresionin tek te semuret.

2. Inkurajoni personin te shkoje tek nje terapist. Terapia i ndihmon shume te semuret ne moshe te thyer.

3. Beni te mundur aktivizimin e te moshuarve ne nje jete aktive sociale. Shoket apo te afermit tuaj mund te bejne dicka te tille disa here ne jave dhe mundohuni ta inkurajoni ne aktivitetet qe ai pelqen.

4. Per nje person i cili kalon depresion mundoheni t’i gjeni nje hobi apo dicka qe i pelqen. Marrja me gjera apo hobi qe i pelqejne e largojne nga stresi dhe e ndihmojne te luftojne depresionin.
 
Top