• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sintaksa

Conrad

Anëtar i ri
Anëtar
May 28, 2011
Postime
328
Pikët
0
Përgjigje e: Sintaksa

Nuk di fjale ne Shqip qe vetem bash(ke)tingellore kane!
Perjashto: smrt.nejse kjo eshte serbisht!
Tungjatjeta SystemA!
Me vjen keq, por s'me ke kuptuar drejt.
E vertete nuk ka fjale ng.mb,nd...
Pyetja ime ishte: Si quhen ne shqip dy bashketingelloret nd, mb, ng?

Respekt.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,245
Pikët
63
Vendndodhja
Dardania Parva
Përgjigje e: Sintaksa

Pershendetje te gjitheve!
Urime per temen! e shoh si nje ndime per shqiptaret qe s'qeme te vemendshem ne oret e mesimit te gjuhes ne shkolla.

Nje pyetje per ata qe e njohin mire gjuhen dhe gramatiken e Shqipes:

Si quhet ne shqip grupini i dy bashtingullore, si psh. Nd, mb, ng, etj.

Mendoj se shqipja eshte disi e ngarkuar se tepermi me Nd dhe mb.

Me respekt.
Propozon t'i heqim?
 

Rina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,590
Pikët
0
Përgjigje e: Sintaksa

Sa e di une nuk kane ndonje emertim tjeter pervec grup bashketingelloresh.


...
Grupet e bashkëtingëlloreve mb, nd, ng, ngj shkruhen tê plota si në fillim, ashtu edhe në trup e në fund tè fjalës:

mb: mbaj, mbaroj, mbesë, mbetem, (për)mbi; mbij, mbjell, mbush, mbyt; dhëmbët, i ëmbël, këmbë, kumbull, thembër ; gjemb, humb, krimb, plumb, kumbull, thembër; gjemb, humb, krimb, plumb, shkëmb etj.;

nd: ndaj, ndej, nder, ndesh, ndër, ndërmamje, ndërmjetës, ndërtoj, ndihmoj, ndjek, ndjell, ndodhem, ndrag, ndriçoj, nduk; andej, këndej, këndoj, mandej, mundoj, përrnendsh, prandnj, sandall (mjet lundrimi); asgjëkund, askënd, fund, kurrkund, kuvend, mend, mund, përmend, uend etj.;

ng: nga, ngacmoj, ngarkesë, ngarkoj, ngastër, (i, e) ngathët, nge, ngel, ngij, (i, e) ngordhur, ngricë, ngroh, ngryset, ngul, ngushticë, ngut; brengë, këngë, kunguL, i mangët, mëngë, i shtangët, shtëllungë, trangull,; bung, cung, deng, peng, shmang, trung etj.;

ngj: ngaj, ngjalë, ngjalli, i ngjashëm, ngjesh, ngjit, ngjyej, ngjyrë; engjëll, tungjatjeta, thëngjill, ungjll; qengj, ungj etj.;
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
13,653
Pikët
113
Vendndodhja
...aty-këtu, tutje-tëhu`...
Përgjigje e: Sintaksa

Njohuri të përgjithshme për sintaksën

Perkufizim :Sintakse quhet teresia e menyrave te bashkimit ne ligjerim te fjaleve te nje gjuhe sipas kuptimit dhe natyres gramatikore ,bashke me mardheniet e vendosura midis njesive te formuara prej tyre ,me rregullsite perkatese ,per te shprehur mendimet e per t’ua bere ato te njohura te tjereve
..............
shume akademike je ti Puff`

gjuha eshte shkence dhe teoria, duhet konkretizuar ne praktike.

pshemudh nje titullar me kulturr`

 
Top