• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

SKALNDAL: Metropoliti i Gjirokastres ben thirrje...

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,526
Pikët
113
SKANDAL: Metropoliti i Gjirokastres ben thirrje...

SKANDALI: Mitropoliti i Gjirokastrës thirrje të krishterëve kundër myslimanëve
Nga Limos Didani - 02/04/2019


SKANDAL/Mitropoliti i Gjirokastrës bën thirrje të krishterëve kundër myslimanëve
Nga Agron MEMA

Skandal i mitropolitit të Gjirokastrës, i cili, nga mesha në kishën e Shën – Harallambit të qytetit të Sarandës, u bëri thirrje publike të krishterëve, që të bojkotojnë shërbimet funerale nga zyrat, të cilat kanë pronarë …myslimanë. Dje ishte dita e luleve.
Qindra besimtarë ortodoksë u mblodhën për të dëgjuar meshën në kishën e Shën- Harallambit në qytetin e Sarandës, e cila u mbajt nga mitropoliti i Gjirokastrës Dhimitër Dikboshan, një shërbestar gati 30-vjeçar në këtë kishë. Mesha u mbajt në gjuhën greke.
Por ajo që shqetësoi besimtarët dhe u bë shkak për këtë shkrim me denoncimet e tyre pranë gazetës, është fakti se pas meshës mitropoliti i Gjirokastrës Dhimitër Dikboshan u bëri thirrje besimtarëve që për ceremonitë mortore të mos paraqiten në zyrat funerale të pronarëve myslimanë.
Kjo ka tingëlluar keq në veshin e besimtarëve, të cilët kanë vite në bashkëjetesë paqësore mes banorëve me besime fetare të ndryshme.
Thirrje të tilla të mitropolitit të Gjirokastrës, i cili u kërkon besimtarëve të krishterë që të bojkotojnë shërbimet e myslimanëve janë përçarëse, të rrezikshme, që cenojnë harmoninë midis besimeve fetare, që nxitin urrejtjen, hakmarrjen, përplasjet civile me motive fetare.
Lind pyetja: Nga kush merr udhëzime të tilla mitropoliti i Gjirokastrës, sepse pakkush mund të besojë, se thirrje të tilla janë iniciativë personale e mitropolitit? Kujt i intereson që të përçahen njerëzit mbi motive fetare dhe të ndizen vatra të urrejtjes dhe të hakmarrjes, deri në përplasje civile të njerëzve me besime të kundërta fetare? Pak ditë më parë në Zelandën e Re ndodhi një masakër, pikërisht e nxitur nga motive fetare.
Mos vallë, mitropoliti i Gjirokastrës u frymëzua nga ajo masakër e nxitur nga motivet fetare? Kush i lejon këta emisarë të fjalës së Zotit të dalin nga udha e Zotit?
Me ç’të drejtë mitropoliti i Gjirokastrës fyen komunitetet me besime të ndryshme? Ky mitropolit, ka cenuar edhe Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, si nxitës i urrejtjes fetare të popullit, dhe ligji duhet ta çojë në bankën e të akuzuarve këta përçarës të popullit?
Shteti duhet të ndërhyjë dhe t’u tregojë vendin pehlivanëve shovinistë dhe t’i ndal frymën përçarëse antikombëtare të tyre. Agron Mema / Gazeta Telegraf

burimi: sarandaweb.net
 

Attachments

Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,693
Pikët
113
Përgjigje e: SKALNDAL: Metropoliti i Gjirokastres ben thirrje...

Nuk ka lidhje Zelanda e Re o Mano. Dihet se kush eshte.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,693
Pikët
113
Përgjigje e: SKALNDAL: Metropoliti i Gjirokastres ben thirrje...

Prit tani kur te vije spurdhjaku dhe ta pergenjeshtroje.
 
Top