• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,767
Pikët
113
Me qe temen perkatese te Zdravkos e konsideruat nje flluske sapuni, pasi ftesa bere nje kengetari ne pension por dikur aktiv gjate ofensives Serbe ne Kosove identifikohet me 'art' nga kozmopolitanet, po hap kete teme te re, per te diskutuar anen politike dhe ideologjike te ketij problemi qe i kalon permasat e artit/ I kalon sepse po mbillet ne ndergjegjen e kombit pik pas pike, sikunder edhe zvetenimi ndaj cdo ndjenje individualitet Shqiptar dhe ndaj Kosoves.

Ne se ky nuk eshte problem politik e kombetar, nuk shikoj ndonje problem tjeter te kete peshe ne temat e Politikes ne forum.

Me poshte do vendos nje post nga nje komentues i rendomte ne serine e atyre qe shprehin mendimin publik per 'ndjesen publike' te Aleksander Frangajt popullit te Kosoves.

http://www.gazetatema.net/web/2014/04/16/sandri-leter-ndjese-kosovareve-per-zdravko-colic/#comment-2511144

 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,767
Pikët
113
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Sic mund ta shikoni edhe vete ne link, me lart nuk eshte postimi i vetem ne kete linje, dhe as perben nje minoritet ne postimet e ngjashme. Por ishte ai me i spikaturi.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Shume rendesi po i jepni edhe keti "pseudo-serbofilizmit" shqiptar.Shqiptaret ne pergjithesi nuk kane qene te apasiunuar nga kultura sllave.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,767
Pikët
113
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Eshte plaforme Serafim. Eshte nden tryeze. Asgje nuk ndodh rastesisht dhe pa pagese.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,880
Pikët
63
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Shume rendesi po i jepni edhe keti "pseudo-serbofilizmit" shqiptar.Shqiptaret ne pergjithesi nuk kane qene te apasiunuar nga kultura sllave.
Seshte puna te pseudo-serbofilizmi Serafim po te mungesa e popullit tone kur vjen puna te patriotizmi.
Sduhet harruar qe vellezerit kosovar i kane plaget e hapura ende..
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Eshte plaforme Serafim. Eshte nden tryeze. Asgje nuk ndodh rastesisht dhe pa pagese.
Ne çfare kuptimi Zet,qe ishte diçka e pergatitur ? Mbase,mbase...por per aq sa i njohim shqipot ma ha mendja se ishte nje budallik i rastesis.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Seshte puna te pseudo-serbofilizmi Serafim po te mungesa e popullit tone kur vjen puna te patriotizmi.
Sduhet harruar qe vellezerit kosovar i kane plaget e hapura ende..
Patriotizmi tek shqiptaret ne pergjithesi ka egzistuar pak,por edhe ai pak qe ishte e shuajti Enveri.Tani jemi ne piken "Te ka lali xhan,te ka lali shpirt" o do dali Lali ne protest te vriten kater veta e per ate qe u vrane ta bejme kryetar parlamenti.
Nuk e shikoj si munges patriotizmi,me duket me teper si munges respekti per shqiptaret e Kosoves,e mbi te gjitha si munges reciprociteti.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,880
Pikët
63
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Patriotizmi tek shqiptaret ne pergjithesi ka egzistuar pak,por edhe ai pak qe ishte e shuajti Enveri.Tani jemi ne piken "Te ka lali xhan,te ka lali shpirt" o do dali Lali ne protest te vriten kater veta e per ate qe u vrane ta bejme kryetar parlamenti.
Nuk e shikoj si munges patriotizmi,me duket me teper si munges respekti per shqiptaret e Kosoves,e mbi te gjitha si munges reciprociteti.
Kemi humbur humanizmin, ndersa si shtet respektin per veten.. :((
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,767
Pikët
113
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Ne çfare kuptimi Zet,qe ishte diçka e pergatitur ? Mbase,mbase...por per aq sa i njohim shqipot ma ha mendja se ishte nje budallik i rastesis.
Ka kohe qe perflitet ne qarqe te caktuara financiare-politike, por jo ne rrethet tona per disa arsye. Mendohet te behet nje shtresezim i EU ne rrathe, si ata te ferrit te Dantes. Keta parametra qe shikojme (ftesa kengetaresh, biseda te Thacit me Serbine e me radhe), duken si te izoluar, pasi jepen ne frome sinjalesh, ose ideshe pa lidhje, nje hallke persiper konsumatorit, nga persona ne dukje 'pa lidhje' me ndonje gje. Ne fakt keta persona nuk dine as vete ne ka ndonje lidhje. Ketyre u jepet vetem nje sugjerim shkarazi.. ,Mirepo jane pjese e planit.

Hapi i pare qe instalimi i 5 yjeve te 'mix population' ne Kosove.
 

Kulpra

A.
Anëtar
Jul 19, 2012
Postime
4,796
Pikët
0
Vendndodhja
Në syrin e ëndrrave
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

E thashe dhe tek tema tjeter, me problematike me duket projekti i ri qe kane vendosur te vene ne skene "Romeo & Juliet". Ne mos keto projekte me apo pa dashje, kane filluar te hedhin rrenjet e para te kesaj ideologjie, projekte te tjera do te dalin hapur fare me vone.
Kjo ideologji thote: "Luaj rolin e budallait me ne, se ne art po shesim, asgje tjeter; prandaj mos na e merrni per nacionalizem edhe pse tani ne si popuj duhet te duhemi dhe jo te urrehemi. Po jo falje ne s'kerkojme, se ne prape po patem mundesine do t'ju hame me dhembe. E gjithsesi, projektin do ta pranoni se ideja e tij do paguhet mire. Pastaj me keto ide shkoni dhe me pare ne Europe"
Nuk eshte ideologji ky kendveshtrim Sero? Qofsha une e gabuar dhe ju kerkoj falje ne nje rast te tille, por basically cfare Serbia po ben eshte kjo: Ate qe nuk arrita me lufte dhe me politike do e arrij me art. Dhe po ia del mbane mese miri.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,880
Pikët
63
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Ka kohe qe perflitet ne qarqe te caktuara financiare-politike, por jo ne rrethet tona per disa arsye. Mendohet te behet nje shtresezim i EU ne rrathe, si ata te ferrit te Dantes. Keta parametra qe shikojme (ftesa kengetaresh, biseda te Thacit me Serbine e me radhe), duken si te izoluar, pasi jepen ne frome sinjalesh, ose ideshe pa lidhje, nje hallke persiper konsumatorit, nga persona ne dukje 'pa lidhje' me ndonje gje. Ne fakt keta persona nuk dine as vete ne ka ndonje lidhje. Ketyre u jepet vetem nje sugjerim shkarazi.. ,Mirepo jane pjese e planit.

Hapi i pare qe instalimi i 5 yjeve te 'mix population' ne Kosove.
Ka mundesi, Europa gjithmone pro-serbe do ngelet
 

Superman

Man of Steel
Staff member
Anëtar
Oct 4, 2012
Postime
1,478
Pikët
48
Vendndodhja
Hic Et Ubique
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Në kafen e “Zdravko Coliçit” në Tiranë, aty ju mirëpresin serbisht!

Në kafen e “Zdravko Coliçit” në Tiranë, aty ju mirëpresin serbisht!

TIRANE-Vizita e këngëtarit të njohur serb Zdravko Coliç në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, ka pasur jehonë të madhe në mediat në Serbi dhe Shqipëri, por jo aq edhe ne mediat kosovare. Prezantimi i kengetarit serb në koncert në Tiranë nuk është mirëpritur dhe nuk pati jehonë ne gjitha mediat shqiptare, sidomos në ato kosovare, sepse si Zdravko Coliç, ashtu edhe Goran Bregoviç, qe vizitua Tiranën, njihen si antishqiptarë, sepse ne shume tekste e deklaratat e tyre, fyejnë shqiptaret e Kosova, me fjalët herë “siptari” e herë “Kosovo je Serbija (Kosova eshte Serbi), shkruan sot agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

Sipas mediave serbe, ashtu sikurse Bregoviç, dhe serbi i fundit, Coliç, u prit si mbret në Tiranë.

“Shqiptarët e pritën Coliçin si mbret ” (“Albanci doèekali Èolu kao kralja!”). Ky është titulli i njerës nga gazetat serbe, e cila bën fjalë për vizitën e kengëtarit serb në kryeqytetin e shqiptarëve. Sipas shtypit beogradas, këngëtari serb Coliç ishte i adhuruar aq shumë në Shqipëri, sa as vetë nuk e kishte imagjinuar dot. Zdravko Çoliç ka deklaruar se “shqiptarët më pritën si mbreti”.

Në një intervistë dhënë të përditshmes beogradase “Veçernje Novosti”, ai thotë se u prit si një mbret në Tiranë dhe se kishte aq shumë adhurues në Shqipëri, sa që nuk e priste një gjë të tillë.

“Kisha shumë fansa në Tiranë, sa që nga ora 07:00 e mengjesit e deri në orën 10:15 janë mbledhur mijëra femra për t’u fotografuar me mua dhe për autografe. Prandaj planifikoj një koncert në Tiranë, por akoma nuk e kam përcaktuar se ku do të mbahet…por planifikoj koncert edhe në Shkodër”, tha Çoliç për gazetën.

Më pas këngëtari serb, që, siç shkruan gazeta, është këngëtari më popullor serb i të gjitha kohërave, përveç paraqitjes në televizionet shqiptare, kënaqësi ishte edhe takimi me Pandi Laçon, Salvador Kaçajn dhe me ish- presidentin Bamir Topi!!!

“Unë jam shumë i lumtur që jam këtu në Tiranë. Isha i ftuar nga autoritetet shqiptare dhe unë këtë nuk mund ta refuzoja, t’ua prishja qejfin. Jam tejet i kenaqur për ketë pritje madhështore. Jam i kënaqur sidomos për keto lëvizje të reja mes Beogradit dhe Tiranës dhe ne tani me kenaqësi e presim në Beograd kryemistrin tuaj, Edi Ramën. Shqiptarët janë shumë njerëz të mirë, kam shokë e shoqe të mira,” ka deklaruar kengetari serb Zdravko Coliç në kafen i cili e mban emrin e tij në qendër të Shqipërisë në Tiranë, njofton korrespondenti i agjencisë së lajmeve “Presheva jonë” nga Tirana.

(d.b/BalkanWeb)

-------------------

Nuk diskutohet qe ka platforme ne kete mes, por koha kur ndodhi gjithe kjo nuk perkonte vetem me takimin Rama-Thaci (ky i fundit as denjoi te vinte ne kohe per te dyten here rrjesht), por edhe me ardhjen e Zv. Kryeministrit te Kosoves qe eshte Serb, ne nje konference shtypi qe ngjante pak surreale (duke qene se dukej sikur kishim te benim me nje shtet Afrikan me 30 etni dhe jo me Kosoven). Eshte gjithashtu kurioze se ne gjithmone me krahun e Beogradit zyrtar takohet Meta.
 

Kulpra

A.
Anëtar
Jul 19, 2012
Postime
4,796
Pikët
0
Vendndodhja
Në syrin e ëndrrave
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Jam i kënaqur sidomos për keto lëvizje të reja mes Beogradit dhe Tiranës
Dhe jo vetem.
Kjo sigurisht duhet te jete shume shqetesuese.
 

Pajtim Pirasi

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 13, 2014
Postime
141
Pikët
0
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Per mua , nje bindje e rrenjosur nder vite, edhe para v.'80, cdo veprim i rendesishem i shtetit shqiptare ka qene gjithnje ne favor te ish.jugosllavise. Asnjehere nuk kam ndjere qe jugosllavet ishin armiqte tane . Ka qene nje aleance e fshehte mes dy shteteve, patjeter mendoj. Meta eshte trashegimtari i projektuar i vazhdimesise se pushtetit te djeshem diktatorial.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
7,299
Pikët
113
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

sa gjasa ka qe kjo platforme te behet konkrete kush do guxoje te dali me kete "flamur" perpara shqiptareve, nuk besoj se e merr njer kete risk sado qe duket se shqiptareve ju mungon patriotizmi...
 

BLEDI_SH

V.I.P
Anëtar
Feb 5, 2013
Postime
2,742
Pikët
48
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

sa gjasa ka qe kjo platforme te behet konkrete kush do guxoje te dali me kete "flamur" perpara shqiptareve, nuk besoj se e merr njer kete risk sado qe duket se shqiptareve ju mungon patriotizmi...
te njejtat thash dhe un,ne temen e zdravkos.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,764
Pikët
113
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

Me qe temen perkatese te Zdravkos e konsideruat nje flluske sapuni, pasi ftesa bere nje kengetari ne pension por dikur aktiv gjate ofensives Serbe ne Kosove identifikohet me 'art' nga kozmopolitanet, po hap kete teme te re, per te diskutuar anen politike dhe ideologjike te ketij problemi qe i kalon permasat e artit/ I kalon sepse po mbillet ne ndergjegjen e kombit pik pas pike, sikunder edhe zvetenimi ndaj cdo ndjenje individualitet Shqiptar dhe ndaj Kosoves.

Ne se ky nuk eshte problem politik e kombetar, nuk shikoj ndonje problem tjeter te kete peshe ne temat e Politikes ne forum.

Me poshte do vendos nje post nga nje komentues i rendomte ne serine e atyre qe shprehin mendimin publik per 'ndjesen publike' te Aleksander Frangajt popullit te Kosoves.

http://www.gazetatema.net/web/2014/04/16/sandri-leter-ndjese-kosovareve-per-zdravko-colic/#comment-2511144

me vjen keq qe shkruan tek gazeta e Meros
ske pse qendron anonim se nuk te vrasin zdravkot:p
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,427
Pikët
83
Vendndodhja
Dardania Parva
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

ore do behet mire se s'ben
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,764
Pikët
113
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

ti thote plaku dy llafe dhe mbylleni temen e colicit.

ne arkiven e radio tiranes jane me mijëra kenge sllave te kënduara nga shqiptaret. i lutem Mero Bazes te humultoje rreth ketij fenomeni dashakeqes.
zet cfare te mbjellesh do korresh:p
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,386
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Skenari Ideologjik i Konfederates Ballkano-Veriore per Shqiperine

"ora"po u hec mbrapsht si dikur shipeve tona.
Dikur edhe baballaret tan na qortonin >mos ngoni e mos merrni pjes ne zjafete te shkaut se bahni shkie|


Ti urrejm serbet per shkak te Milloshevicit apo ti duam per hir te Coliq Zdravkos.
Dikush tha se qolic ishte bosanjac nga Herceg Bosna,nejse paska vajtur puna deri aty sa dikush paska then se nuk ka qen Colic njeri me grada gjenerali as ta nis e as ta ndal; makinerin serbe,ok.
As kush nuk e akuzoi qolicin se beri krime!...ajo qe e tha ne B-92 ishte edhe me e rend.
Vajzat shqiptare po martohen per Gergjojat serb ,po e pertrijn vendin tim..nuk po e lejojn te shuhet NAS rservija.
Me priten si KRAL(MBRET) ne tiran ,u shpreh ne b92.

Kush e ftoj eshte qeshtje bisnesi,esht qeshtje personale..eshte qeshtje personale edhe e Colicit te flas qfar te doj,por shqiptaret u treguan te pa dinjitetshem qe deshen qe serbin ta duam per hir te Collicit..kjo esht jo njerzore sepse 9ishte vet ky Colic qe promovonte koncerte ku e mblidhte miletin e Serbis per tua leshuar rradhen qakojve te lehin per Majken e tyre Serbin...
Koncerti i RRadhes qe per dike esht nji engm eshte hapi tjeter per ti kendu Skadarlive te Otaqbines serbe.
A jemi te dinjitetshem ne shipet????
THenje albanese:qeni lef ku han,e ne ket rasst pritja presidenciale e simbretrore nuk mendoj se ishte krejt bez teljece dupe>.
 
Top