• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Skizofrenia

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
C'fare eshte skizofrenia? Si shfaqet dhe cilat jane shkaqet qe e lindin?
Cilat jan menyrat e mjekimit dhe efikasiteti i tyre?
Thone qe femrat jan me te prekura nga kjo semundje sesa meshkujt...
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,618
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Skizofrenia

Shizofrenia eshte nje semundje mendore qe individi ndodh te lind me te .
shizofrenia ka sherim kuptohet me ana te ilaqeve por mos bashkepunimi mjek -pacient e bveshtireson sherimine kesaj semundjeje.kjo semundje mund te kete bazen trashegimike.

Me posht po cek disa faktore:


NJE nder faktoret supozohet te jete trashegimia (edhe pse nuk dihet saktesisht) sepse shihet nje konqidenc ne mes te bineqve dmth nese njeri nga bineqet semuhet, tjetri ka gjasa te medha te semuhet nga kjo semundje!
ne fakt diskutohen shume faktor (perveq faktorit gjenetik) jane edhe faktoret biokimik/toksikologjik, ketu behet fjale per sensitivitetin e receptorve te trasmiterit neural te quajtur Dopamin (behet fjala per receptoret D2 edhe D4) ne sistemin mezo-limbik (qendra e kordinimit te emocioneve) ose egziston ky trasmiter neural (dampamina pra) ne qelizat nervore ne mase te madhe ne tru, si dhe toksikologjia, behet fjale per abuzim te droges por edhe konsumimi i tepert i alkoholit e ka efektin e ngjajshem (sepse ai ndikon ne receptoret e dopamines)
Faktoret psiko-social ku behet fjale per c'rregullime ne familje, nuk eshte vertetuar as ky por diskutohet shume per kete. eshte nje lidhes ne mes te ngarkeses me situaten dhe paraqitjes se semundjes, si dhe ky faktor ndikon ne rrjedhojen e semundjes.
Faktori neuro-anatomik, ketu behet fjale per zgjerimin e ventrikulit te 3 ne tru, por kjo nuk ka relevance sepse nuk eshte gjet asnje nderlidhje me semundjen, eshte "faktor i rastit"

Simptomet.
Egzistojne simptomatika pozitive, ketu behet fjale per crregullimet qe dalin jasht normave normale shoqerore, shembull cmenduria apo halucinacionet. simptomatika negative ketu behet fjale per pacientet te cilet ne krahasim me personat e shendoshe, tregoje mangesi sociale shembull:mungesa e vullnetit, terheqja ne vetemungesa e oreksit, pakenaqesia, anhedonia etj

egzistojne disa tipe te shizofrenise siq jane
Tipi paranoid (cmenduri dhe halucinacione)
tipi i crregullt (i paorganizum) (flet edhe mendon ne menyre te dezorientume)
tipi katatonik (ketu behet fjale per sistemin motorik)
Pra shizofrenia eshte semundje mentale-psiqike me siptome dhe tipe te llojit te caktuar.KUrimi eshte qenesor me bashkepunim nga pacienti.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
18,420
Pikët
113
Përgjigje e: Skizofrenia

nje shoqja ime u nda nga i dashuri para pak kohesh...shkaku qe ndryshimi i tij i papritur, ndodhi pas nje kohe relativisht te shkurter gjate se ciles u shkeput ne nje qytet tjeter per te bere masterin... kur u kthye nuk ishte me si me pare, filluan paranojat, tregonte qe dikush bente komplote per t'i bere keq, ne fillim ishte profesori, pastaj kaloi te masonet...per cdo gje fajesonte shoqen time, i thoshte ti e ke fajin qe nuk vije te une kur une kisha nevoje per ty... kur e kapte paniku dhe shoqja ime i afrohej per t'i dhene force, i fliste qete duke buzeqeshur, e i thoshte qe te mos shqetesohej sepse cdo gje do rregullohej, ai u fiksonte te gjera si psh buzeqeshja...i thoshte e shikon ti buzeqesh, sepse te vjen mire qe une jam ne kete gjendje... nuk pranonte ne asnje menyre qe te kerkonte ndihmen e nje psikologu... edhe nese e ema kthehej me vonese nga puna ose nga pazari, ate e kapte paniku e niste te ecte larte e poshte neper shtepi ne gjendje ankthi... shoqeria e tij tregon edhe qe nje dite e kishte pare duke folur me veten... situata tani eshte qe shoqen time e largoi perfundimisht, nuk i pergjigjet as telefonit, po ashtu edhe shoqerine...eshte izoluar komplet...
nuk e di nese kjo mund te jete vetem nje periudhe "renie/dobesim nervash" apo nje fillim skicofrenie, por situata eshte shume e veshtire. nese ai ka halucinacione, ka shume mundesi te jete skicofreni. eshte vetem 26 vjec...
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
18,420
Pikët
113
Përgjigje e: Skizofrenia

me pare kur ishte mire, kishte dhene disa shenja qe shoqja ime po u jep rendesi tani pas kesaj qe ndodhi... shpesh here e kapte ankthi, dhe i perseriste shoqes time shpesh, i thoshte ti je i vetmi person qe me ben te ndjehem mire, vetem me ty jam i qete, por ku ta dinte ajo se c'po ndodhte me te vertete... largimi pastaj degjeneroi gjithcka si duket... nga ana ekonomike nuk kishte asnje problem, edhe ne shkolle shkonte shume mire, masterin e perfundoi me sukses...
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,871
Pikët
63
Përgjigje e: Skizofrenia

shume... edhe prinderit nuk dine c'te bejne tani.. e vemtja alternative ka mbetur psikiatri...
Kam pasur nje shok moshatar me ilace. Zyteka a
Zypreka dicka t tille merrte. Kur e merrte ishte ne rregull, kur fillonte qe ndihej "mire" ngjante me cunin me siper. :((
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
18,420
Pikët
113
Përgjigje e: Skizofrenia

eshte vertet e cuditshme kjo semundje...
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,554
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Skizofrenia

skizofrenia sherohet????? a jeni ne vedi???? nuk sherohet dhe s'ka ilac e mjek per te...jane te gjitha genjshtra. ne pjesen me te madhe eshte e trashegueshme...ka raste kur shfaqet edhe ne mosha te ndryshme...me mire te largoheni nga keta te fiksuar per te miren tuaj dhe sa me shpejt te jete e mundur...rastet me te tmerrshme jane kur i martojne me te rasur dhe mjere ai/ajo se c'kalon...behet njesoj si partneri skizofren...skizofrenet nuk kane ndjenja.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,871
Pikët
63
Përgjigje e: Skizofrenia

Ilac ka o fotocop, Po thuaj ste ben tamam derman. Duhet ti pish cdo dite. Sdq i njejti person sje me. :((
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
18,420
Pikët
113
Përgjigje e: Skizofrenia

skizofrenia sherohet????? a jeni ne vedi???? nuk sherohet dhe s'ka ilac e mjek per te...jane te gjitha genjshtra. ne pjesen me te madhe eshte e trashegueshme...ka raste kur shfaqet edhe ne mosha te ndryshme...me mire te largoheni nga keta te fiksuar per te miren tuaj dhe sa me shpejt te jete e mundur...rastet me te tmerrshme jane kur i martojne me te rasur dhe mjere ai/ajo se c'kalon...behet njesoj si partneri skizofren...skizofrenet nuk kane ndjenja.
qetesohu se nuk tha njeri qe sherohet...
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
18,420
Pikët
113
Përgjigje e: Skizofrenia

lexoji mire qe kane shkruar qe sherohet...

p.s. kur lexon lexoje sikur e kam shkruar me ton te qete, se s'po kuptohemi...une nuk po e ngre gje zerin...
nuk i lexova ato me lart, jane shkruar para 3 vjetesh dhe mendova mos e kishe ne lidhje me ate qe po shkruanim une me zirconium, meqe nuk citove gje dhe ne te dy po shkruanim ne kete moment... ok u kuptuam :)
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,554
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Skizofrenia

Ilac ka o fotocop, Po thuaj ste ben tamam derman. Duhet ti pish cdo dite. Sdq i njejti person sje me. :((
nuk eshte gje tjeter vecse si droga qe te ul qarkullimin e gjakut dhe je ne gjendje tralalalalalalalalalalaaaaa...por si cdo droge do kesh pasoja...dhe personi me kete semundje ne kete moment nuk eshte vetvetja, por nje i droguar.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,871
Pikët
63
Përgjigje e: Skizofrenia

Mos merr cdo gje si shkruhet se kane kuptim tjeter. :p
Moskuptimi i ca nenkuptimeve eshte shenje skicofrenie doktor :p
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Skizofrenia

PESE anetare per temen.................
Duhej te ishin me shume....por nejse:p
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,554
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Skizofrenia

ne kete forum regjistrohesh normal e perfundon gjithmone skizofren...
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Skizofrenia

Aresyeja fillon ne dhomen e gatimit,guzhines apo aneksit.
Sipas Nietzsche:p
 
Top