• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sofra Peqinse

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Ktu Keni Meze Dhe Raki Peqini Sic Kemi Qef Ne Ktej Vet :p Hani Pini Sa Te Doni Qeras Un :)
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Titulli: Sofra Peqinse

Cron Peqins Je Ti ë
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Sofra Peqinse...

Ketu jan te ftuar te gjith shqiptaret e shqiperise se mesme ..Pijance drogaxhi myslimane e krishtere ..Te hame te pim per qefin ton :)

Gzuar all :)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
o zon qe keshillohet te shkosh me parzmore elbasan-peqin
reziqe te ndryshme mund ta rethojn njeriun ne ato zona dhe sduhet asnjiher te kthehesh me kurriz se mund te ndiesh diëka nga pas
turqit kan pas pervoja te hidhura gjat pushtimit ne ato zona
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: Sofra Peqinse

Peqini shtrihet ne pjesen qendrore te Shqiperise. Rrethi i Peqinit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi i Peqinit ka 33,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 191 km2 dhe kryeqendër Peqinin.

Klodiana-Biklinet-Peklin-Peqin Peqini eshte nje vendbanim i lashte ilir,ne bregun e djathte te Shkumbinit te poshtem.Gjetjet arkiologjike deshmojne per faktin se ai ka ekzistuar njeheresh me qytetet me te lashte te vendit tone .Pozicioni gjeografik,ia jepte atij nje mundesi te tille,duke qene i vendosur pergjate rruges se vjeter te KANDAVISE e me pas te asaj EGNATIA, i njohur me emrin KLODIANA. Ne burimet historike te vitit 1431 therritet me emrin BIKLINET dhe me pas PEKLIN.Gjate mesjetes se vone u zhvillua si qebder tregtaree zejtare E kaluara e lashte,sidomos ajo mesjetare,pasqyrohet ne momumente historike te qytetit,si kalaja dhe xhamija me kullen e sahatit.. Nga te gjtihe vizitoret e huaj Peqini dhe krahina e tij permendet per popullin e tij bujar e mirkprites,per shtepite e kopshte te bukura,kodrat e veshura me ullij e gjelberim si dhe fushen e gjere pjellore,qe lumi Shkumbin i pershkon fund e krye. Ne Peqin eshte parashikuar te kaloje rruga e ,Korridorit te tete; ,cka do ti sjelle kesaj zone mjaft favorizime ekonomike. Peqini i perket krahines se shqiperise se Mesme dhe si i tille folkloridhe veshjet jan tipike te kesaj krahine Perjashtim ben vetem zona e Darsise,ne te majte te lumit, ku vihen re ndikimet te krahinave jugore.Populli i Peqinit eshte pjesmarres aktiv ne te gjitha ngjarjet historike te vendit.Nga rradhet e tij kane dale patriotè e luftetare te shquar,intelektual e veprimtare te perkushtuar per ceshtje kombetare,ne fushat politike,akademike,kulturore e sportive.

peqini eshte qyteti me i madh ne shqiperi pavaresisht coptimeve qe i kane bere!
 

Geri

half man, half amazing
Staff member
Morning Star
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
2,484
Pikët
113
Vendndodhja
𝖌𝖊𝖙 𝖑𝖔𝖘𝖙
Përgjigje e: Sofra Peqinse

Jo , nqs ka ndonjeri ankesa per sofren peqinse le te flasi (po ja mbajti :p) se marim masa :d
 

Hope

انتهز الفرصة
Anëtar
Feb 4, 2010
Postime
6,800
Pikët
113
Vendndodhja
لندن
Përgjigje e: Sofra Peqinse

hax0r edhe ti peqins-qesh- -qesh-

I paska mbledh zoti bashk hajdutat e chatit -qesh- -qesh-
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,840
Pikët
113
Përgjigje e: Sofra Peqinse

auuu po shijaku nuk ka sofer?
 
Top