• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Soja u ndihmon femrave në menopauzë

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Shkencëtarët brazilianë edhe njëherë kanë arritur të vërtetojnë se izoflavonet nga soja ndihmojnë në zvogëlimin e simptomave të menopauzës.
Te femrat të cilat kishin marrë 90 miligramë izoflavon në formë të shtesave për ushqim, gjatë 16 javësh, kishte ardhur deri te zvogëlimi i dukshëm i valëve të nxehtësisë, tharjes vagianle dhe dhimbjes së muskujve (ngjashëm si te femrat të cilat kanë përdorur terapi hormonale- 1 mg estradiol në kombinim me 0.5 mg acetat noretisteroni).

Në bazë të këtyre të dhënave, shkencëtarët pranë Universitetit Shtetëror Campinas, kanë ardhur në përfundim se përbërësit e sojës mund të konsiderohen si terapi alternative për lehtësimin e simptomave trupore dhe urogjenitale të menopauzës.
 
Top