• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Doiranet kane ardhur nga veriu i Shqiperise diku aty nga Kosova , sipas enciklopedise amerikane
, dhe pastaj shkuan ne Greqi
Herodoti thote se Dorianet nuk flisnin greqisht kur erdhen ne Sparte e krijuan Sparten,
Pastaj me vone perqafuan gjuhen greke

Ne Krete nga kerkimet arkeologjike te kohes se Dorianeve eshte gjetur nje skulpture e nje gruaje me qe ka ne duar dy gjarprinj dhe fustani i saj eshte i ngjashem me fustanin e vajzave te Kelmendit ___E kane quajtur perendesha e gjarprinjeve
Profesor Aleks Buda nje simpozium shkencor me nderkomebtaret ka paraqitur kete ngjahsmeri te fustanit te asaj femres Doriane me Fustanin e vajzave Kelmendase

Po ashtu , ne Krete ka qene dhe vendi ku u lind Zeusi i cili u ushqye nga qumehsti i dhise Amaldhia, _
Ky sipas mitologjise ishte qumesht i vecante i embel qe behej vetem per Zeusin

Profesor Buda e ka analizuar edhe emrin e kesaj dhie qe vjen perbehet nga emri Amel ..ose i Ambel ---qe domethene i Embel ne dialektin e veriut, porse ne Shkoder me kete emer quajne edhe qumeshtin
Dhe Profesori konkludoi se AMALDHIA ----do te thote _-Dhia qe ben qumesht te embel

Ndoshta qe nga ajo kohe e lasthe ka ngelur ne veri te Shqiperise qe qumehstin e quajne edhe me emrin : i Ambel


Ndersa ne lidhje me Pellazget _Herodoti thote se Dorianet ridhnin nga Pellazget ,

Nqs kane luftuar pellazget me Dorianet kjo nuk do te thote ndonje gje, se ne ate kohe aq t e lashte njerezit ishin shume primitive dhe ato kane qene luftera midis njeri tjetrit , per teritore ndoshta

PSh Ne Greqi megjithse Athina e Sparta kishin tashme te njejten ndergjegje komebtare ato benin luftra pa fund kudner njera tjetres __Biles te gjitha qytet shtete te Greqise luftonin kunder njera tjetres

Edhe tani vone fare ne 1300 e ca , edhe Turqit qe erdhen ne Ballkan per here t e pare erdhen se Paleologet e Mores luftonin kunder njeri tjetrit dhe njeri nga ata kekroi perkrahjen e Sulltaneve per t eluftuar vellane tjeter

Pra lufta me njeri tjetrin nuk do te thote se kane qene popuj te ndryshem por kane ;pasur interesa te ndryshme__
PSH ne kemi sot , ne Shqiperi vret vellai vellane per nje cope toke, apo per vijen e ujit ......
.........e jo me atehere kur njeriun nga kafsha e ndante vetem gjuha e folur , se ne cdo gje tjeter ishin njelloj

Sparta ka qene nje diktature oligarkike dhe disa nga parimet e Spartes jane zbatuar edhe ne diktaturat komuniste -si psh ne Sparte nuk lejohej azgje e huaj , dhe nuk lejohej qe te dilnin njerezit jashte Spartes se infektoheshin me ideologjite e huaja

Sklleverit ne Sparte quheshin Serfoi, ose Servoi ......nga kjo fjale ka rjedhur emri Skllever

Dhe nga fjala Servoi ka rjedhur emri i Serbeve ..qe nga Bizanti quheshin SERVOI kur erdhen ne fillim , porse me vone Latinet shkronjen greke B- qe ka kuptim V e lexonin si B , dhe serbeve ju ngeli emri SERBOI ....apo Serb

Serbet u quajten Servoi , SEPSE ISHIN SKLLEVER TE AVAREVE KUR ERDHEN NE FILLIM ne Ballkan
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,915
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Doiranet kane ardhur nga veriu i Shqiperise diku aty nga Kosova , sipas enciklopedise amerikane
, dhe pastaj shkuan ne Greqi
Herodoti thote se Dorianet nuk flisnin greqisht kur erdhen ne Sparte e krijuan Sparten,
Pastaj me vone perqafuan gjuhen greke

Ne Krete nga kerkimet arkeologjike te kohes se Dorianeve eshte gjetur nje skulpture e nje gruaje me qe ka ne duar dy gjarprinj dhe fustani i saj eshte i ngjashem me fustanin e vajzave te Kelmendit ___E kane quajtur perendesha e gjarprinjeve
Profesor Aleks Buda nje simpozium shkencor me nderkomebtaret ka paraqitur kete ngjahsmeri te fustanit te asaj femres Doriane me Fustanin e vajzave Kelmendase

Po ashtu , ne Krete ka qene dhe vendi ku u lind Zeusi i cili u ushqye nga qumehsti i dhise Amaldhia, _
Ky sipas mitologjise ishte qumesht i vecante i embel qe behej vetem per Zeusin

Profesor Buda e ka analizuar edhe emrin e kesaj dhie qe vjen perbehet nga emri Amel ..ose i Ambel ---qe domethene i Embel ne dialektin e veriut, porse ne Shkoder me kete emer quajne edhe qumeshtin
Dhe Profesori konkludoi se AMALDHIA ----do te thote _-Dhia qe ben qumesht te embel

Ndoshta qe nga ajo kohe e lasthe ka ngelur ne veri te Shqiperise qe qumehstin e quajne edhe me emrin : i Ambel


Ndersa ne lidhje me Pellazget _Herodoti thote se Dorianet ridhnin nga Pellazget ,

Nqs kane luftuar pellazget me Dorianet kjo nuk do te thote ndonje gje, se ne ate kohe aq t e lashte njerezit ishin shume primitive dhe ato kane qene luftera midis njeri tjetrit , per teritore ndoshta

PSh Ne Greqi megjithse Athina e Sparta kishin tashme te njejten ndergjegje komebtare ato benin luftra pa fund kudner njera tjetres __Biles te gjitha qytet shtete te Greqise luftonin kunder njera tjetres

Edhe tani vone fare ne 1300 e ca , edhe Turqit qe erdhen ne Ballkan per here t e pare erdhen se Paleologet e Mores luftonin kunder njeri tjetrit dhe njeri nga ata kekroi perkrahjen e Sulltaneve per t eluftuar vellane tjeter

Pra lufta me njeri tjetrin nuk do te thote se kane qene popuj te ndryshem por kane ;pasur interesa te ndryshme__
PSH ne kemi sot , ne Shqiperi vret vellai vellane per nje cope toke, apo per vijen e ujit ......
.........e jo me atehere kur njeriun nga kafsha e ndante vetem gjuha e folur , se ne cdo gje tjeter ishin njelloj

Sparta ka qene nje diktature oligarkike dhe disa nga parimet e Spartes jane zbatuar edhe ne diktaturat komuniste -si psh ne Sparte nuk lejohej azgje e huaj , dhe nuk lejohej qe te dilnin njerezit jashte Spartes se infektoheshin me ideologjite e huaja

Sklleverit ne Sparte quheshin Serfoi, ose Servoi ......nga kjo fjale ka rjedhur emri Skllever

Dhe nga fjala Servoi ka rjedhur emri i Serbeve ..qe nga Bizanti quheshin SERVOI kur erdhen ne fillim , porse me vone Latinet shkronjen greke B- qe ka kuptim V e lexonin si B , dhe serbeve ju ngeli emri SERBOI ....apo Serb

Serbet u quajten Servoi , SEPSE ISHIN SKLLEVER TE AVAREVE KUR ERDHEN NE FILLIM ne Ballkan
...Falemnderit Vlonjati, lexova me vemendje te dhënat që postove, ku me disa pajtohem por sa i përketë lidhjes pellazge-doriane nuk pajtohëm e që spartiatet ishin dorian kjo është diçka tjetër, se duke i njohur mirë pellazgêt, ata asnjêherê nuk arriten të bêhên tê fuqishem as që luftuan siq mendojnê disa, nuk ishin poppull siç na i paraftyruan Herodoti e Homeri...mê njê fjalê, ata janê njê popull emigrant, e kemi thênê disa here dhe se dijetaret e gjithê botês e njohin problemin pellazgë kêtu e 150 vite, dhe mê vjenê keq qê vetêm ne shqqiptaret nuk e kemi kuptuar kêtê problematik. Dhe ne vendê qê te mbêshtesim akademiket tanê tê cilët e thojnê dhe dêshmojnê se dorianêt ishin autokton e vendas nga viset shqiptare, prap I nderuari Vlonjat, shkonê e sillesh rreth njê syzheu qê nuk qendron fare, dorianet i bêni pellazgê duke menduar se pelalzget ishin autoktonê dhe ketu ështe gabimi juaj i pa falshêm...ti largojmi dorianet te apret tonê e ti marrim si tê parêt tanê pellazget e ardhur balto-sllavê...është tragjike kjo se çpo ngjet ne historin shqiptare koheve te fundit, por, nuk e di se a e beni nga mos dija apo qellimishtë ? ...nuk kam çka flas per pellazget me tej, dosja pellazge eshte e mbyllun, per mua ai popull qe fliste gjuhet sllave nuk mundet te ishte stergjyshi imi...! Derisa unë me deshmi po ua sjelli se të jesh pellazgë nuk ka asgjê prestigjioze as lavdi as famë as mburrje, perkundrazi, edhe po te tentoje te na qunte bota se ju jeni pelllazge unê nuk e pranoj sepse dihet rrênja etyre aziatike e kurrsesi autokton, pra jeni te gjithë gabim...vetem Akademia jonê ka te drejtê...nuk jemi ne pellazgê pra mos i lidhni dorianet me keta sespe nuk kane lidhje...!
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,915
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Sa i perket toponimeve; "Profesor Buda e ka analizuar edhe emrin e kesaj dhie qe vjen perbehet nga emri Amel ..ose i Ambel ---qe domethene i Embel ne dialektin e veriut, porse ne Shkoder me kete emer quajne edhe qumeshtin
Dhe Profesori konkludoi se AMALDHIA ----do te thote _-Dhia qe ben qumesht te embel..."

Nuk pajtohëm sepse në Kretê kemi dy toponime shqipe, ndoshta edhe mê shumê..por nuk ka lidhje me dhin e Zeusit fare; Te marrim emri Gurnia qê i dhan Dorianet si dhe emrin Malia=Mali ... por mos te harrojmi se pellazget qendruan tek ne 300 vite dhe moremprej tyre shumê fjalê ndr to prej tyre e kemi "à" qê do thotê =ashtë ose moderne -është- se aty ku kemi AMALIA nuk êshtë asgjê tjetêr vetem se "asht mali"=êshtê mali, njêsoj e kemi edhe per More, krahinen e Peloponezes qê me ardhjen e pellazgeve e quajten AMORE..=à more=. mê vonê iu hjek kjo "à" dihet pse...dhe mbeti MORE që do thotë êshtë nê deti...nga skito-pellazget apo sllavet...kêto lloj toponimesh kemi sa te duash ne greqi, iu eshte shtuar apo hjekur nje gellim dhe del gjuha e tyre pellazgo apo proto sllave, dhe dijetaret mirê e thonê se gjuha e vjeter greke êshtê gjuhe skito balte sllave prandaj nuk duhet ti quajmi pelalzget se ishin te paret tane eshet gabim katastrofik ! por duhet te kuptoni JU lutemi= MOS i ngatrroni me sllavet e jugut qe erdhen shumê vonê...se mbaruam.. dhe do shte mire mos ti permendim pellazget nuk na duhen...!
 

Fiore

ON/OFF
Anëtar
Mar 3, 2012
Postime
915
Pikët
0
Vendndodhja
Venus
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Fjala Republik ne kohen e Spartes kishte dhe ka kuptim tjeter,e spartanet mbahen nga "republikanet" me te zellshem.Oligarkia eshte e veshtire te vendoset ne nje vend ku shtetasit quheshin te "barabarte",e nga ana ekonomike e politike ishin te barabarte.(duke pergjithesuar gjithe periudhen historike te spartes )
Sparta ishte oligarki,pavaresisht.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,915
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

THIS IS SPARTAAAAAAAA......

ps:ishte nje mbreteri e izuluar dhe e mbyllur nga ana ekonomike ne ndryshim me athinasit the corinthasit ato beni tregti me te mreterit e tjera...dhe keshtu rezistuan koherave .sparta u venit me kalimin e kohes.por fal spartaneve ne kohen e socme turqia trashegoji ligjon e likurgut....
Spartiatet nuk duhet ti konsiderojmi si vëndas, dëshmit flasin se ata kishin lidhje familjare të ngushta me hebrejet, ligjet e tyre tregojnë edhe organizimin e tyre, njësoj si hebrejet... dhe mendoj se nuk duhet ti marrim as si Dorianë, por janë një deg e afër me kolonet e parë grekë te dalur nga Egjipti, ku nê të njêjten kohê dolen edhe fenikasit, hebrejet dhe grekët si dhe spartiatet por si duket me emrin e Lakedemonianëve. E sa iu përketë Dorianve, edhe këtu keni bërë ngatrresa, jo me fajin tuaj por duke iu referuar Enciklopedive tê ndryshme, dhe shumica p e autorve shkojnë nga gabimi në gabim, pa i analizuar mirë burimet, se burimin e parê e emi nga Homeri në Odiseja në këngën XIX-të, aty ku shtrohet dialogu mes Odiseut dhe Penelopes, kuptojmi ndryshe se Dorianet ishin të veçantë nga PellazgËt dhe kurrësesi Homeri nuk do hargjonte ngjyrën aty ku i permend Pellazgët, ç'fare nevoje pati ti ceki edhe Dorianët si banor të Kretes ?....A nuk do mjaftonte ti permendi vetem Pellazget nëse këta ishin dorianë ? Pra si e shohim,këtoo ngatrresa vijnë mê vonë dhe pêr qëllime tjera sepse dëshit tjera vertetojnê se Dorianët nuk janë me prejardhje Pellazge ndêrsa Spartiatet ka mundësi që ishin të ardhur si grekët, nga lindja e afërme nga Kanani, nga i ili vendê erdhen edhe pellazget por rreth 300 vite para grekëve.

Odisea kênga XIX-tê: "Në mes të detit të gjerë është ishulli i bukur dhe pjellor i Kretës ku mijëra njerëz jetojnë aty në nëntëdhjetë qytete tërrethuara në këtë vend, ku njerëzit flasin gjuhë të ndryshme ka; Akej shpirtmadh, Kretas vëndas, Sidonianë e Dorianë të ndarë në tri fise, dhe pellazgë madheshtor"

Nuk e kuptoj pse me çdo kushtë dojmi ti bêjmi pellazgêt shqiptar, spartiatet shqiptar... etj...kurse, te vetmit që ishin vêndas e te dalur nga mesi i Shqiperisê, te njohur si "Barbar" ne keta i mohojmi, i bêjmi pellazgë te qytetruar gjoja ?... e pa besueshme apo jo !
Mos të kujtojmi gjithêmonê se vetem Enciklopedit e thonê te verteten, mvaret se nga e kanë burimin...ti krahasojmi tani burimet e disa anêtarve ketu dhe burimet qê solla, ka ndryshime të mêdhaja... dhe nuk arij te kuptoj se nga i merrni kêto të dhêna ? -paqe--paqe-
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

o Kresk degjo !


Ate analizen e dhise se Zeusit nuk e hedh dot poshte ti me ato krahasime qe nuk kane lidhje me objektin qe flitet

Analiza e profesorit lidhet jo vetem me semantiken e emrit por edhe me funskionin e asaj qe mban emri

Emri i Dhise ishte AMALTEA ------Dhe duke qene se ne mitologji thuhej se Dhia e Zeusit jepte qumesht te embel _
pra jepte nje lloj qumshti te vecante qe ishte i embel .Atehere analiza e emrit del direkt Ambal dhia __

Nuk mund te flasesh per Malin tek emri i Dhise se nuk ka asnje lidhje me ate qe prodhonte Kjo Dhi e vecante qe ushqente KRYEPERENDINE E Olimpit

Ndaj Analiza a profesorit eshte perfekte, dhe eshte prnauar edhe nga auditori nderkomebtar kjo analize, megjithse greket nuk e pranojne kete

Dhe po ketu eshte edhe ngjashmeria me veshjen e vajzve te Kelemendit me ate skupturen e Kretes se kohes se Dorianeve

Keto fakte nuk i kundershton dot me ato krahasime ne lidhje me Malin e me kodren se ato jane gjera qesharake dhe pa lidhje fare me funksionin e emrit

Ndersa ne lidhje me Dorianet une nuk them qe Dorianet jane te huaj
Ata jane autoktone por autoktone ne Veir te Shqiperise _Ndersa ne Greqi ata jane te vajtur ...

Ndersa Pellazget jane popullsi shume e lashte._-Ata jane nje popullsi mitike dhe ata sic thote Herodoti kane jetuar edhe ne kohen e tij diku aty rotull Athines
Herodoti thote qe nuk ua kutptonte gjuhen e tyre

Pellazget nuk kane lidhje fare me Sllavet _

-Sllavet kane ardhur shume vone , ndersa pellazget jane mijera vjet te vjeter ne rajonin e Ballkanit
Pellazget dhe Dorianet nuk flsinin greqisht sipas Herodotit

Kjo gjuha greke eshte nje perzjerje midis shqipes dhe mbeturinave te ndryshme te vendeve arabe qe i sillnin tregetaret arabe , te cilet benin tregeti ne Greqi ,siaps meje

Po nejse , nje gje duhet mbajtur mend qe Pellazget nuk kane asnje lidhje me Sllavet ,_-
Sllavet jane shume vone...

Po ashtu Sllaet nuk jane te ardhur nga viset Balltike _-Ata jane te ardhur diku nga Azia

Nga viset Balltike kane ardhur Iliret .....Iliret para se te vinin ne Ballkan kane qene prane detit Balltik, pastaj kane ardhur poshte ne Ballkan.....

Ndersa Sllavet kane ardhur nga ku eshte Ukrahina andej nga ajo zone


Po mire c'ne Spartanet me Hebrejte ? _-Hebrejete atehere as qe ndiheshin fare ......


Ku e ke pare ti faktin se Hebrejte paskan pasur lidhje me Sparten ? ....Nuk ka ndonje shtegetim te hebrejve ne Sparte

Te vetmit qe bridhnin si tregetare ne Greqi ishin fenikasit , te cilet jane sirianet e sotem .Por per Hebrejte nuk thuhet ndonje gje ne drejtim te shtegetimeve drejt Greqise ....
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,915
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Vlonjati, nuk po kuptohemi si duhet dhe mê vjenë keq, beso.
fjala "MADHIA" si "Madia" është fjalë nga lindja, erdhen me pellazget apo arkadianet që ishin Kaldeanë nga kaukazi ekaspiku por që kaluan kahê mezopotamia...erdhen në Thraki së pari e pastaj në Poleponeze, Arkadi apo Apia= që do thotë "asht pia= është ujë=Amore, More=Deti... dhe sikur mos te isha marrur 30 vite me këta popuj mergimtar do ksha mbetur njêsoj si ti mbrapa 2400 vite, tek dy rreshtat e Herodotit...ku ne realitet, ai fletë për popujt atje nê Liki, Azi te vogêl, gjoja se nuk e di se çfare gjuhe flisnin ata popuj fqinje, se ai ishte nga Halikarnasi po ti e merr ndryshe, e bartë këtë ndodhi nê gadishull, ngatrroheni koti...pse ?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,915
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

E dyta; si i paragjykoni kêshtu njerzit, a qenkam 10 vjeçar unë ?
...nuk e di se kur erdhen sllavët në gadishullin tonë ? ...kjo është qesharake...dhe mê thuani se; ku e thash unë se pellazgêt janê kêta sllavet e gadishullit ? ..pse i ngatrroni gjërat ?
Kjo është e njohur para 100 vite që pellazgêt vinin nga lindja e Azis para grekêve, 300 vite dhe se flisnin gjuhët sllavo_balte, por që nuk kishin lidhje fare me këta sllavet e jugut qe erdhen pas krishtit, se këta janê mongolo-tartar që mêsua gjuhet sllave.. pra pellazget erdhen tek ne rreth 1800 para krishti, e tërë bota e di këtë, vetëm disa kêtu nuk e dini dhe habitem, si ka mundësi kjo ? Nuk të kam faj unë pse nuk e lexoni enciklopedin shqiptare, e ke në faqen 817, hape dhe e gjeni aty... dhe nuk e di pse lodhesh, e têrê bota e di se greket janê te ardhur njêsoj si pellazget...ku ne lidhje nuk kemi me ta...

Poashtu edhe spartiatet, si dhe të gjithë grekët tjerë ishin dikur të një familje me hebrejet e fenikasit dhe te gjithë kishin ardhur njêsoj si edhe pellazgët nga Kaldea e kaukazit..por ne dy kohêra... te gjithê janë aziatik..vetem ne shqiptaret jemi autoktonê dhe kurrfare lidhje nuk kemi me kêta popuj migrtor..! Sa tê duash keni burime, keni pêrplotë studime nga dijetaret e ndryshëm europianë dhe kjo dosje është e perfundueme para 150 vite, nuk e di se nga çfarë gjumi je zgjuar o Vlonjati ?.... më duhet te ju kjajë me lotë...

ps; sa pêr dijeni, mos humbni kohên koti, shko e bëni hulumtime jo njê orë a dy por me natë tê têra dhe jam i bindur se do ta gjeni te verteten...se po e vrej se po i ngatrroni edhe kohêrat...ju duhet shumê punë...kurajo !
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Vlonjati, nuk po kuptohemi si duhet dhe mê vjenë keq, beso.
fjala "MADHIA" si "Madia" është fjalë nga lindja, erdhen me pellazget apo arkadianet që ishin Kaldeanë nga kaukazi ekaspiku por që kaluan kahê mezopotamia...erdhen në Thraki së pari e pastaj në Poleponeze, Arkadi apo Apia= që do thotë "asht pia= është ujë=Amore, More=Deti... dhe sikur mos te isha marrur 30 vite me këta popuj mergimtar do ksha mbetur njêsoj si ti mbrapa 2400 vite, tek dy rreshtat e Herodotit...ku ne realitet, ai fletë për popujt atje nê Liki, Azi te vogêl, gjoja se nuk e di se çfare gjuhe flisnin ata popuj fqinje, se ai ishte nga Halikarnasi po ti e merr ndryshe, e bartë këtë ndodhi nê gadishull, ngatrroheni koti...pse ?

Ca lidhje ka fjala __Madhia__ me ato qe them une ?
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Nje gje duhet te dish _-Te gjithe popujt e Europes kane ardhur nga Azia _-Nga Kaukazi
Ndaj edhe ketu ne USA kur te pyesin nese je popullsi e bardhe duhet te thuash _I bardhe Kaukazian

Evetmja popullsi autoktone ne Europe eshte Neandertali , qe sic thuhet nuk i rezistoi dot njeriut te bardhe te ardhur nga Kaukazi DHE U ZHDUK

Ku e ke lexuar ti qe Pellazget erdhen 1800 vjet para Krishtit ?

Ne fakt thuhet per Iliret qe erdhen reth 2 mije vjet para Krishtit ne Ballkan , ndersa pellazget thuhet se ishin nje popullsi teper e vjeter __Biles te vjeter sa vete toka ,

Herodoti thote se Pellazget ishin popullsia baze ne rajonin tone , dhe nga ata dolen popullsite e tjera
Por duhet thene se pellazget ishin me shume nje popull mitik
Megjtihate , Herodoti thote se Pellazget nuk flisnin greqisht dhe kjo qe thote Herodoti eshte ne favor te shqiptareve te cilet jane popullsia me e vjeter e Ballkanit ...........

Spartanet nuk kane ndonje lidhje me Herbejte se nuk ka asnje burim te flasi per kete dhe eshte jashte cdo llogjike
Po nejse , varja
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,915
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Ca lidhje ka fjala __Madhia__ me ato qe them une ?
..Po pra, kur imagjinata nuk ka kufi !
nga Amaltea del Ameldhia..."
Emri i Dhise ishte AMALTEA ------
"Dhe duke qene se ne mitologji thuhej se Dhia e Zeusit jepte qumesht te embel _pra jepte nje lloj qumshti te vecante qe ishte i embel .Atehere analiza e emrit del direkt Ambal dhia __" Eureka -urra-...

Ambal dhia=Ambal tea...?
...keni te, e krhasova me emrin "malia" që është në Kretë..duket se është shqip, poashtu edhe emri "Gurnia"....kurse ky qe solle Amaltea=Ambel dhia....s'më duket një zbulim...dhe ma kujtove fjalen "madhia"....."e madhja"..."amantia" etj...shembuj...por kjo e Amalia mua nuk mê bind...nuk kam ç'tju bëjë...nuk lidhet fare..me dhin..e as me fjalen "ambel"...ky është mendimi imi...
==============================
Mirë e tha Ikthus....``Bej_dy_pompa``disku është mbushur por koka ime është e zbrazët ende...ka vendë...-urra-
==============================
Vlonjati; Unë asnjëherë nga asnjêri nuk kerkoj referanca:burime; te gjitha kur jam i ineteresuar i gjêjë...pra gjeji edhe ti se kur erdhen pellazgët...por nuk kemi çka bisedojmi ne kete tem, ka tema tjera...dhe njê gjë; nuk mirremme përralla...te gjyshes..-shok-
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,634
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

DORËT E SPARTËS ISHIN FISE ILIRE.
DIEALEKTI DORIAN ISHTE NJË NGA TRE DIALEKTET KRYESORE TË GREQISË ANTIKE.
Lind me të drejtë pyetja:
Nëse dorët vinin nga Iliria, ç'gjuhë flisnin e ç'etni përfaqësonin?!
Të njëjtën gjë e shohim edhe në kohët moderne deri në Revolucionin e 1820, ose Revolucioni "Grek", ku shqiptarët ishin popullsia kryesore e Epirit dhe e Moresë. . . njëlloj si spartanët e dikurshëm.


Thënie për shqiptarët
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,634
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

ACTA UNIVERSITATIS STOCKHOLMIENSIS:
LEGJENDA E SPARTËS - DORËT ISHIN ME ORIGJINË ILIRE. FJALË TË SHUMTA ILIRE JANË PREZENTE NË TË FOURËN E DORËVE. FISI ILIR I HYLLËVE U BË KASTA E TYRE DREJTUESE
. . . Albrecht von Blumenthal, në punime të ndryshme e veçanërisht në Hesychstudien, Untersuchungen zur Vorgeschichte der griechischen Sprache (1930), u përpoq që të tregonte prezencën e fjalëve të shumta ilirishte në të folurën dorike. Ai sugjeronte, se ky fakt, vinte për shkak të faktorit së fqinjësisë së dikurshme që kishin pasur dorët me ilirët, ku një fis prej këtyre të fundit – Hyllët – u ishte bashkuar dorëve duke u bërë kasta sunduese e tyre. Kohë më parë, Sir William Ridgeway kishte shprehur sugjerimin e tij lidhur me origjinën ilire të dorëve – shih, “Who were the Dorians [Kush ishin Dorët]?”
_____________
Titulli: The Legend of Sparta in Classical Antiquity, Volume 1
Acta Universitatis Stockholmiensis, Stockholm studies in history of literature; 9, 15
Autori: Eugène Napoléon Tigerstedt
Botues: Almqvist & Wiksell, 1965

 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,634
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

HANS KRAHE, NJOHU BASHKË ME A. VON BLUMENTHAL,
GJURMË TË ILIRISHTES NË ELMENTËT “HYLLEAN” TË DIALEKTIT DORIK.
Teksa mblodhi për rreth katër dekada, një sasi vërtet mbresëlënëse materiali mbi ilirishten, Hans Krahe, ka shqyrtuar në mënyrë të përsëritur problemin e pozicionit të gjuhës, gjurmët e së cilës i gjeti në burime të gjera onomastike, kryesisht në gadishullin Ballkan, por gjithashtu edhe në Italinë Jugore. Në fakt, në këtë të fundit, gjendej i disponueshëm një grup i rëndësishëm mbishkrimesh mesape, origjina ilire e të cilëve [mesapëve] është pranuar nga autorët antikë dhe e vërtetuar dukshëm nga korrespodencat onomastike me materialin e Ballkanit. Për më tepër, Krahe rideklaroi pikëshikimin e mbrojtur nga Carl Pauli e të tjerë, që dialekti venetik ishte po ashtu një dialekt ilirisht dhe njohu, bashkë me A. Von Blumenthal, gjurmë të ilirishtes në elementët “Hyllean” të dialektit dorik.
_______________________
Titulli: Ancient Indo-European Dialects: Proceedings
Autori: Edgar G. Polome
Redaktorë: Henrik Birnbaum, Jaan Puhvel
Botues: University of California Press, 1966/Thënie për shqiptarët/
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Gjermant nuk i qujn 'spartan' po Shpartan , kjo ka dmthnje t'madhe.
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

nuk pajtohem me këto mendime sepse po dalin shumê mos perputhje këtu; si u bë kjo që Herkul i shkatrroi Pellazgët e në anën tjetër Dorianet kishin Herkulin si hyjni dhe quheshin heraklid ? ....kjo nuk shkon ! Si u bë kjo që pellazget gjoja te ndjekur nga greket leshuan Thesaline dhe u strehuan në veri te Greqisë, dhe pas 200 vitesh ndoshi pushtimi Dorian,ose i ketyre herklideve, ose si i quajn edhe disa "helenet barbar" deh sulmuan Akejet, Mikenen, Kreten...? Nuk ka mundêsi kurrësesi që herklidet hyjni e Dorve e qe ishin armik numer njê i pellazgeve keta te ishin pellazgê, eshte teper absurde kjo...Mandej; doret dolen nga mbrendesia e Shqiperisë së mesme, moren në dor Epirin që ishte mê njê pakicë te pellazgeve sepse shumica kishin ikur nê Italie...por, e vetmja mundësi ështê se si thone edhe disa burime, se pellazget kur vershuan kah jugu dhe moren Mikenen e Kreten, me siguri edhe ai grushti i vogêl i refugjateve pellazge qe ishin nê Thesroti e Epir, pasi qe kishin te njejtin armik te perbashket greket te cilet i kishin larguar nga Greqia... iu erdhi rasti ti shoqronin Dorianet deri ne Kretë..por kurrsesi nuk po perputhet n asnje menyre se Dorianet ishin me origjien pellazge, edhepse shumica e autrove ngatrrohen ketu, jam i bindur se fare nuk kane lidhje me pellazget..se edhe nje gjë; doret ishin Brakicefal...kurse pellazgët, nuk kemi asnjë shenjë percaktimi por dihet se nuk ishin t races europiane dinarieke brakiefale siç ishin dorianet dhe ne shqiptaret... prandaj ka shumë ngatrresa ketu dhe duhet punohet ne kete drejtim; sespe, koheve te fundit, historianet grekë, po e injorojne egzistencen e nje pushtimit doriane drejet greqisë...par ka shume sekrte ketu qe luhen...ndërsa dijetari Gustav Glotz e thotë se Dorianet ishin Barbar nga Shqiperia, kurse per Pellazget qe mirren si gjoja gjeni e teper te qytetruar, si mund te quheshin edhe Doran edhe barbar edhe te qytetrar ? ..kjo nuk shkon ....
Mikeant ishin Arbn qe tash historia e manipulume po i qun Pellazg , mirpo aty kish edhe Danaoi qe flisnin Shqip edhe shtireshin si tont mirpo nuk ishin , e njejta sikur sod , Greqia moderne u formu nga Arbnit , mirpo me anë te manipulimit me religjion e cultur e histori e rrena pas rrenave , jau kan shperla trunin edhe sod quhen grek , tash mu qu kosova me qliru greqin i bjen sikur Doriant me rrzu sistemin Mikean , edhe pse vet kosova sod bashk me 'shqip1' osht pradukt Mikean , me sa po shuh un .
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,634
Pikët
113
Vendndodhja
ARTHUR BERNARD COOK:
INSTITUCIONET PROTO-DORIKE KANË NJË PREJARDHJE ILIRE

Institucionet proto-dorike me sa duket kanë një prejardhje ilire përmbas tyre, dhe mund të mendohet që ata, kanë lënë gjurmë në Itali, ashtu si dhe në Greqi.
[. . .]
Sir James Frazer më tregonte (14 gusht 1918) se lidhja tetëvjeçare e mbretërve spartanë dhe testimi periodik ndaj të cilit ata nënshtroheshin (Golden Bough: The Dying God p. 58 f., Spirits of Corn and Wild i. 82, 85) përshtaten mirë me hipotezën time për ta, si fuqi qiellore të mishëruara. Është interesant zbulimi se Ilirët kishin të njëjtin ciklin tetëvjeçar (Strabon).

___________

Titull: Zeus god of the dark sky (thunder and lightning), P. 1, Vol. 2
Autori: Arthur Bernard Cook
Botues: Cambridge University Press, 1925

 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,634
Pikët
113
Vendndodhja
PROF. DR. BERRIEDALE KEITH:
PËR MARRËDHËNIET E NGUSHTA TË DORËVE DHE ILIRËVE KEMI NJË PROVË TË SHKËLQYER PËR EKZISTENCËN E TRE FISEVE DORIKE; “HYLLËT” KANË SJELLJE FISI ILIRËSH. NË ITALI, NGA VERIU NË JUG, GJEN PËRFAQËSUES TË RACËS E TË GJUHËS ILIRE.

Për marrëdhëniet e ngushta të dorëve dhe ilirëve kemi një provë të shkëlqyer për ekzistencën e tre fiseve dorike. “Dumanët” shfaqen si përfaqësues të elementit kombëtar dorik; “Pamfyllët”, si fise të përziera dhe “Hyllët” kanë sjellje fisi ilirësh. Prandaj, mund të besojmë se dorët ishin prej një kohe të gjatë në Epir.
[…]
IV. Ilirët dhe italianët.
Por, veprimtaria e tyre [e ilirëve] shtrihet padyshim edhe në Itali. Ne mund të gjejmë me siguri, te venetët e Veriut dhe te fise të ndryshme iapige të Jugut, si Daunët, Peuketët, Mesapët, Kalabrët dhe Salentinët, përfaqësues të racës e të gjuhës ilire.
Thënie për shqiptarët
_________

Titulli: Louis de La Vallée Poussin Memorial Volume
Autori: Prof. Dr. A. Berriedale Keith
Botues: J. C. Sarkhel, 1940

Foto: Ilustrim qe tregon iliret mesape ne Itali.

1586635334571.png
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,634
Pikët
113
Vendndodhja
IS THIS SPARTA...??
AKADEMIKU ITALIAN: “DORËT FLISNIN ILIRISHT, MËSUAN GREQISHT E MË PAS U QUAJTËN GREKË”.
NËSE NJË SHQIPTAR DO THOSHTE SE DORËT E PELOPONEZIT ISHIN ILIRË QË MËSUAN GREQISHTE, GJUHË E CILA PO SAPO PO KRIJOHEJ, DO TË KONSIDEROHEJ ULTRANACIONALIST. POR, KËTË E THOTË AKADEMIKU LINGUIST ITALIAN, VITTORE PISANI.

Të dhënat e shpërndara gjuhësore të kumtuara te një marrëdhënie doriko-latine, mbi një sfond ilirishteje, nisin të qartësohen. Njerëzit e udhëhequr nga Evandër, dhe të ardhur nga Peloponezi, janë ilirë që hap pas hapi do bëheshin grekë, domethënë që do t'a zëvendësonin gjuhën e tyre me greqishten e përgjithshme, e cila ishte duke u krijuar; ata e quajtën veten “Γραιχοί” [“Graikoi”, shq.“Grekë” – shënim imi], dhe romakët mësuan t'i quanin me këtë emër, emër me të cilin më vonë ata quajtën edhe dorët e “Magna Grecia”-s dhe Sicilisë, e më pas të gjithë “Ελληγες” [“Elinëve”/”Helenëve”] të tjerë.”
Thënie për shqiptarët
________
Titulli: Saggi di linguistica storica: scritti scelti
Autori: Vittore Pisani
Botes: Rosenberg & Sellier, 1959

1586640371766.png
 
Top