• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Strategjitë, virusi i manipulimit

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do


Si njihet një person dredharak dhe më kryesorja, si mund të mbrohemi prej tijë Më poshtë do të lexoni disa udhëzime dhe strategji për të mos rënë në kurthin e manipuluesve. Nuk ka rëndësi nëse është bashkëshorti, i fejuari, ose miqtë. E rëndësishme është të jeni të kujdesshëm

Ju ka ndodhur ndonjëherë të mendoni gjatë për një frazë të shëmtuar që ju kanë thënëë Ndoshta e pyesni veten se përse i shpëtoi goja personit që ju kishit besim, ose përpiqeni të kuptoni se cili ishte qëllimi i tij, donte tëiu lëndonte apo po bënte shaka.

është e kotë të shtireni sikur nuk ka ndodhur gjë dhe të vazhdoni të mendoni, sepse tashmë është shumë vonë, pasi dredhia ka filluar. Me këtë proces mendor shfaqet edhe dyshimi: dëshiron të më joshë, të dominojë mbi mua, apo dëshiron diëka që unë nuk e duaë është e rëndësishme tëi bëni pyetje vetes për të parë se prej sa kohësh shkon përpara kjo marrëdhënie e shtrembëruar me personin që ju bën dredhi. Duhet të përpiqeni të kuptoni se cili është modeli i tij (prindërit apo miqtëë), kush i ka lënë ndonjë pakënaqësi duke e transformuar në dredharak.

Konti Drakula e përmbledh mirë imazhin e dredharakut. Po të mendoheni mirë, do të kujtoni se ai njeri ju bënte të ndiheshit pa energji. Tëi njihte pikat e dobëta dhe kapej pas tyre si merimanga në rrjetën e saj. Që dredhia të jetë efektive, duhet të jenë "dy" bashkëpunëtorë: i manipuluari dhe manipuluesi. është një histori e shëmtuar apo joë Vampiri thith gjakun, ndërsa viktima përpiqet ta ndalojë. Ju thith të gjithë besimin dhe energjinë tuaj, duke ju lënë të pambrojtur. Keni probleme me braktisjen, ëështje të lëna pezull me personat që ju rrethojnëë Pikërisht aty do tëiu godasë, duke i ngulur edhe më shumë dhëmbët e tij. Do përpiqet tëiu bëjë të dyshoni për perceptimet dhe kujtesën tuaj, do tëua mohojë atë që ju ka thënë. Qëllimi i tij është të rrëzojë bindjet tuaja.

Shembulli i parë. Shko në një festë me miken e zemrës. Shoku yt, bashkëshorti, ose i dashuri, le të qëndrojë në shtëpi atë mbrëmje. Me fustanin që keni veshur ndiheni si Jessica Rabbit. Ndërkohë bashkëshorti juaj ju kalon pranë dhe thotë: "Dukesh si stërgjyshja ime". Nga fjalët e tij mund të prekeni, por mos u shqetësoni sepse humorin ua rikthen mikja juaj, e cila ju thotë: "Je budallaqeë Po plas nga xhelozia, si nuk e kuptonë". Gjatë festës, truri fillon të turbullohet nga komplimentet e shumta. Pavarësisht kësaj, fraza për stërgjyshen nuk ju hiqet nga mendja. Natyrisht nuk ka se si të ndodhë ndryshe, është bashkëshorti juaj. Sa fraza të atilla mund tëiu ketë thënëë

Shembulli i dytë. Prej disa kohësh ju keni shtuar ca kile në peshë, jeni rrumbullakosur, por jo kushedi se ëfarë. Ai ju sheh dhe gjëja e parë që thotë është: "Je shëndoshur". Ju hidhini një vështrim nga koka te këmbët, më pas thojini me delikatesë: "Edhe ti, i dashur". Të jeni të sigurta se në atë moment ju do të akuzojeni se jeni ziliqare, sarkastike, arrogante dhe pa takt. Në fakt, të jemi të sinqertë, cilësitë e lartpërmendura janë të gjitha defekt i femrës.

Ndodh që edhe me miqtë, gjërat të mos shkojnë gjithmonë vaj. Mund të takosh një ish-in tënd dhe filloni të bisedoni. Gjithëka shkon mirë deri në momentin që ai thotë: "Më le mua, sepse ti më doje fizikisht, ndërsa unë jo". "Je i ëmendurë Kisha probleme në punë. Më sulmoje gjithmonë duke më thënë qaramane", i përgjigjesh ti. Më pas ai shton: "Unë të kam dashur gjithmonë, por nuk kam pasur guxim të ta thosha. E kam kuptuar vetëm pasi jam torturuar nga ajo ndjenjë". Po pse vallë, a mund të ndodhë që dikush që ju dashuron, tëjua fshehë ndjenjat e tijë Mos u gënjeni nga buzëqeshja. Të jeni të bindur se keni të bëni me një dredharak.

Dhuna psikologjike ka shumë fytyra. Shfaqet me fjalë therëse, shantazh, indiferencë emocionale, ëorientim: nëse në një ëift, njëri prej partnerëve përdor fuqinë e lidhjes për tëi bërë keq tjetrit, nuk është as dashuri dhe as miqësi, por dredhi, marrëdhënie jofunksionale dhe përdorim i tepruar i pushtetit. Ka nga ata që duan të dominojnë, të kenë pushtet mbi tjetrin dhe mund të përdorë talljen për ta bërë. Ndoshta akuzat dhe përëmimi të bëjnë të ndihesh e pafuqishme. Ndoshta bën gjithëka në një herë të vetme dhe hiqet si viktimë e pafuqishme, që ti të mos i kuptosh dredhitë e tij. E bën gjithëka për të të lënduar, sepse viktima je ti. Kufiri mes viktimës dhe xhelatit është i ndryshueshëm, por që shpesh vendoset nga një miratim i yti.

Një studim i kryer te 1152 femra nga Universiteti i Karolinës Jugore, zbuloi se 54 për qind kishte pësuar dhunë fizike ose psikologjike: keqtrajtimet psikologjike janë cilësuar si ndjesia e humbjes së vetëvlerësimit, pushtetit dhe kontrollit. Të njëjtat reagime vërehen edhe te femrat që janë përdhunuar. Manipuluesi, duke mos toleruar asgjë, përpiqet tëju imponojë të tjerëve mënyrën e tij të të parit të gjërave. Gabimië "Viktima ka qenë kokë e këmbë me faj, pasi nuk i ka analizuar mesazhet e dhunshme joverbale. Nuk ka ditur tëi përkthejë mesazhet", tregon Marie-France Hirigoyen, në librin "Molestie Morali". Kjo e tërbon manipuluesin, i cili ndihet mirë kur e vendos gishtin në plagë./shqip/
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Titulli: Strategjitë, virusi i manipulimit

lol ta them troc troc..te perdoresh manipulimet te marresh cfare do seshte dhe fort fort keq mi jo....Mjafton qe mos e besh rruge lol

Moderation with everything is a virtue..
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
po te perdoresh manipulimin per te arritur synimet seksuale qe mund te kesh ndaj nji femre te cila kategori hyn ë viruset apo adaptim ndaj viruseve ë
ne rastin e femres shum djem jan te detyruar te behen manipulator qe te arijn qellimin sepse femrat kan kritere shum jashtmode per zgjedhjen e partnerit seksual
psh nese sje 2 metra si mic sokoli nese se ke kraharorin sa dysheku dopjo syt si qielli e floket kaçurela per shum femra duhet te besh harakiri se as te shofin me sy
pra ne keto raste manipulimi del si e vetmja pergjigje ndaj kesaj situate
ma mer mendja shum çuna do njohin veten ne kto reshta lol
ps:kjo sdo te thot qe un manipuloj larg qoft pak a shum i kam 2-3 kriteret baz qe kerkojn gocat
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Strategjitë, virusi i manipulimit

Strategjia eshte çelesi i suksesit ! Pa u perqendruar ne sa lexova me lart, , strategji perdorin shtetet, lideret, bizneset e medha dhe te fuqishme ( shoqerite financiare, tregetare) qe kane krijuar monopol nderkombetar..politikanet, kompanite mediatike, televizionet, njerezit e zakonshem.( Menyrat jane te ndryshme, te persosura apo te tjeshta, por Manipulimi eshte pashmangshmerisht i pranishem dhe per te mos thene edhe Jetik.)
Theksoj qe ky mendim eshte ne pergjthesi.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Strategjitë, virusi i manipulimit

Po i bashkangjitem disi postimit te Stealth..lol...Duhet te jesh e shkathet Te dish te manipulosh me duar te jesh pak e kujdesshme te kesh veti improvizuese ;)
Mbi te gjitha te ruash sekretin e punes tende...lol
Kaq si fillim ...Nese kjo vlen pa kaluar ne hipoteza te ndryshme....
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Strategjitë, virusi i manipulimit

Konti Drakula e përmbledh mirë imazhin e dredharakut. Po të mendoheni mirë, do të kujtoni se ai njeri ju bënte të ndiheshit pa energji. Tëi njihte pikat e dobëta dhe kapej pas tyre si merimanga në rrjetën e saj. Që dredhia të jetë efektive, duhet të jenë "dy" bashkëpunëtorë: i manipuluari dhe manipuluesi. është një histori e shëmtuar apo joë Vampiri thith gjakun, ndërsa viktima përpiqet ta ndalojë. Ju thith të gjithë besimin dhe energjinë tuaj, duke ju lënë të pambrojtur. Keni probleme me braktisjen, ëështje të lëna pezull me personat që ju rrethojnëë Pikërisht aty do tëiu godasë, duke i ngulur edhe më shumë dhëmbët e tij. Do përpiqet tëiu bëjë të dyshoni për perceptimet dhe kujtesën tuaj, do tëua mohojë atë që ju ka thënë. Qëllimi i tij është të rrëzojë bindjet tuaja.

E lexova kete radhe, me vemendje postimin e Choc.Ky pasazh figurativ qe shkeputa per mua eshte Thelbi i manipulimit "me makaber" (dhe thonjezat qe kam vendosur, nuk e zbehin aspak, ligesine, egersine, TE KEQEN e kesaj fjale) qe mund ti behet njeriut.
Te tjerat sic kam thene ne postimin me lart... jane pjese e te perditshmes dhe realitetit te zakonshem njerezor.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
7,210
Pikët
113
Përgjigje e: Strategjitë, virusi i manipulimit

Konti Drakula e përmbledh mirë imazhin e dredharakut. Po të mendoheni mirë, do të kujtoni se ai njeri ju bënte të ndiheshit pa energji. Tëi njihte pikat e dobëta dhe kapej pas tyre si merimanga në rrjetën e saj. Që dredhia të jetë efektive, duhet të jenë "dy" bashkëpunëtorë: i manipuluari dhe manipuluesi. është një histori e shëmtuar apo joë Vampiri thith gjakun, ndërsa viktima përpiqet ta ndalojë. Ju thith të gjithë besimin dhe energjinë tuaj, duke ju lënë të pambrojtur. Keni probleme me braktisjen, ëështje të lëna pezull me personat që ju rrethojnëë Pikërisht aty do tëiu godasë, duke i ngulur edhe më shumë dhëmbët e tij. Do përpiqet tëiu bëjë të dyshoni për perceptimet dhe kujtesën tuaj, do tëua mohojë atë që ju ka thënë. Qëllimi i tij është të rrëzojë bindjet tuaja.

E lexova kete radhe, me vemendje postimin e Choc.Ky pasazh figurativ qe shkeputa per mua eshte Thelbi i manipulimit "me makaber" (dhe thonjezat qe kam vendosur, nuk e zbehin aspak, ligesine, egersine, TE KEQEN e kesaj fjale) qe mund ti behet njeriut.
Te tjerat sic kam thene ne postimin me lart... jane pjese e te perditshmes dhe realitetit te zakonshem njerezor.
Shkrim interesant.
Kur behet virusi i manipulimit i rrezikshem per tjetrin ?
 
Top