• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,374
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Tani, t'ia bëjmë kështu, unë e ca të tjerë që qenkemi me shpresë të na merrni ju atje e të na mbani me bukë e me para meqë atje priskeni me gërshërë para, të tjerët po dëbojmë nga vendi e të sjellim serbë e grekë, e kështu 'lulëzon' vendi e ju jeni të lumtur në pesimizmin e arrogancën tuaj.

Ja e zemë se unë e ata patriotët e tjerë bëmë si bëmë, e rregulluam vendin. Atëherë do të ktheheshit ju e do të kërkonit të gjitha përfitimet që jep vendi e avantazhet falas? Jo more jo, të lodhemi ne e ta merrni qyl ju? Kështu doni ju?
jetoj ne Shqiperi dhe mos e merr personale, se dhe une para nje dekade kur u ktheva besoja se ky vend do behet , por kur shikoj se si stopon rritja e pensioneve, rrogave minimale. Dje ne nje krim te 2 fishte, vrasesi varrosej me nderime ndesa viktima percmohej, ku vrasesit dhe psikopatet levizin te lirshem. Gjithesesi derisa drejtuesit te betohen per kuleten nuk shoh prespektive per shumicen e popullit SHQIPTAR.
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,262
Pikët
63
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

jetoj ne Shqiperi dhe mos e merr personale, se dhe une para nje dekade kur u ktheva besoja se ky vend do behet , por kur shikoj se si stopon rritja e pensioneve, rrogave minimale. Dje ne nje krim te 2 fishte, vrasesi varrosej me nderime ndesa viktima percmohej, ku vrasesit dhe psikopatet levizin te lirshem. Gjithesesi derisa drejtuesit te betohen per kuleten nuk shoh prespektive per shumicen e popullit SHQIPTAR.
Epo atëherë bashkohu me të tjerët që duan vrasësit e xhelatët në litar dhe drejtuesit gjithashtu. Mos rri në pesimizëm.
Ja ku e ke protestën e sotme kundra përçmimit të viktimës. Deri tani 20 veta thonë me gjysëm zëri që do të vijnë. https://www.facebook.com/events/649181581911591/
Eja dhe ti bëhemi 21.
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
19,249
Pikët
113
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Kam dy raste të të tregoj, një shok që iku në një vend të zhvilluar, ka 5 vjet atje, është bërë sikur të ishte 50 vjeç, i rrënuar, mezi i del për të jetuar e paguar borxhet. Jeton por jo si në Shqipëri që bënte udhëtime e pushime disa herë në vit.
Tjetri, që bëri shkollën, e jetoi 10 vjet në atë vend si ky shoku më lart, e më në fund pas një sërë punësh të rëndomta shitësi atje, edhe pse kishte diplomë nga ai vend, vendosi të kthehej në Tiranë, ku hapi një biznes të vogël në fillim, por që pastaj iu rrit dhe tani jeton shumë mirë e merr 10-fish nga sa do të merrte atje ku jetonte më parë.
Ai vendi është në Amerikën e Veriut.

Prandaj, po t'ia nisim me shembuj, për çdo shembull suksesi të jap dhe një dështimi. Varet shumë nga personi e çfarë aftësish ka ai person.
Kishte diplome ketej dhe bente punera Te rendomta per 10 vjet ??! Paska bere mire qe qenka kthyer.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,374
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

nuk ka te bej pesimizmi me shume se realiteti, une besoj ate qe shoh, prek, nuhas, dhe jo ato qe "fluturojne" & " gerhasin"
do jem pjese e asaj perkujtimorie, ashtu siku kam qene kur u rriten cmimi I energjise, I armeve kimike, por asesi I protestave te manipuluara nga grupet sorriste.
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,262
Pikët
63
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Kishte diplome ketej dhe bente punera Te rendomta per 10 vjet ??! Paska bere mire qe qenka kthyer.
Shitës apo siç na quhet tani, customer service, a nuk është e rëndomtë? Çfarë pune bën ti andej? Ndonjë ministreshë a profesoreshë?

D.m.th. çdo student që ka studiuar jashtë, menjëherë e paskan bërë ministër a president? Çudi...
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
19,249
Pikët
113
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Shitës apo siç na quhet tani, customer service, a nuk është e rëndomtë? Çfarë pune bën ti andej? Ndonjë ministreshë a profesoreshë?

D.m.th. çdo student që ka studiuar jashtë, menjëherë e paskan bërë ministër a president? Çudi...
Jo president, por ne fushat qe Kane mbaruar. Deri me sot me c'kam pa kush mori diplomat ketej Kane gjetur dhe Pune me pas.
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,262
Pikët
63
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Jo president, por ne fushat qe Kane mbaruar. Deri me sot me c'kam pa kush mori diplomat ketej Kane gjetur dhe Pune me pas.
Nëse mbaron për marketing, mund të jesh një customer service i thjeshtë (shitës) por mund të jesh dhe një specialist marketingu që punon në firma ndëkombëtare e merr 10 000 euro në muaj. Nuk thashë që ai nuk gjente punë, por shancet për rroga të larta dhe ngritje në karrierë ishin më të vogla për të sesa me atë që arriti në Shqipëri. Nëse mbaron për marrëdhënie ndërkombëtare në Shqipëri atëherë ku i bie që të punosh? Apo duhet të hapë shteti nja 3000 ambasada, nga 20-30 për shtet, që të punësojë të gjithë ata që duan të studiojnë marrëdhënie ndërkombëtare?
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
6,990
Pikët
113
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

enderra e tim ati ishte te arrija ketu ku jam megjithese nuk pati kohe te shikonte arritjet e mia, te tjerat nuk me interesojne
jam mire tash per tash ketu ku jam , megjithese jetes nuk i dihet
sa per patriotizem shikojme kur te dal ne pension
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,205
Pikët
113
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

megjitheate eshte e arritshme. Me kujtohet Shqiperia e fundviteve te 90 dhe tani, sigurisht qe eshte rritur niveli i shtreses mesatare ne shoqeri. Krahasime nuk mund te behen me xyz vendin e evropes, por as me Ju-es ejen. Tjetra eshte qe jane rritur kerkesat, tani qarkullojne njerzit me Ajfuna dhe Samrtphone dhe çdo gje tjeter zbritet nga shuma te ardhurave, eshte njejta gje edhe ne Jurope dhe kudo qe jetojme ne.

Nje gje, shembull ne Shqiperi, besoj qe mbi 80 % e popullates e ka te siguruar çeshtjen e banimit, sepse posedojne patundshmerite e tyre, shtepi, banese etj.

Mire e kishte cekur Edvin, sepse se fundit nese njeriu merr rroge 100.000 euro mujore, do i shpenzoj edhe ato, sepse jeton me parametrat e asaj shume. Por edhe nese ke rroge 500 euro perseri duhet pershtatur ato parametra jeteses ne vendin ku jeton. Çdo perllogaritje ne menyre tjeter rezulton e gabuar.

Mund te kesh rrogen edhe 10.000 euro, gje qe nuk eshte rasti ne jurope( po ti shikosh mesataren e rrogave ne vendet evropiane) ku duhet te paguaj qirane plus shpenzimet tjera mujore fikse, shembull ke une paguaj qira 2000 euro mujore, sigurimin shendetesore ne muaj 1500 Euro plus gjerat tjera shoqeruese-konsumuese dhe para-shkaterruese :D


me 3500 euro mujore, ça thua mo... Bossi i bossave te bossave, te porositesh cigare te perdredhura lazarati sikur ato kubaneze :p :D ç`te duhet te studjosh menaxhmentin e politika nderkombetare ?
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
40,704
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Kjo varet sa e re/ i ri ke ikur nga shqiperia. Per vete nuk e imagjinoj dote pasi kam bere 3/4 te shkollimit/ jetes jasht shiperis dhe do ndihesha si e huaj te rikthehesha.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
2,512
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Ngadalë ngadalë, por ça hanë 2,8 milionë shqiptarë këtu? Gurë?
Meqë ka mungesa prodhimi, pse nuk vjen këtu të prodhosh e të fitosh para? Apo nuk të lë fodullëku e hundëpërpjetësia?
Vendi ende nuk i plotëson nevojat që ka për mjaltë e vaj ulliri, dhe atyre që prodhojnë mjaltë, u shitet sa hap e mbyll sytë, bile me çmim më të lartë se mjalti që vjen nga importi. Ata që prodhojnë mjaltë janë shumë të kënaqur dhe nuk arrijnë t'u bëjnë ballë kërkesave. Pse nuk vjen të krijosh nja 100-200 koshere e të jetosh me të ardhura të mira për vendin? Apo kërkon punë Ministër a kryeministër?
spese nuk te le njeri te besh biznes te ndershem. po nuk pate lidhje me politiken e me krimin je i mbaruar. sa e sa jane kthyer dhe jane zhgenjyer e ja kane mbathur prape ande nga ishin? nuk ke ku e kerkon te drejten. duan te te rrjepin qe nga ai me i vogli e deri te qente e mdhej qe jane ne pushtet. ik pash zotin mos na dil patriot pa lidhje tani..
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,262
Pikët
63
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

spese nuk te le njeri te besh biznes te ndershem. po nuk pate lidhje me politiken e me krimin je i mbaruar. sa e sa jane kthyer dhe jane zhgenjyer e ja kane mbathur prape ande nga ishin? nuk ke ku e kerkon te drejten. duan te te rrjepin qe nga ai me i vogli e deri te qente e mdhej qe jane ne pushtet. ik pash zotin mos na dil patriot pa lidhje tani..
Po ne e shokët e mi ça bëjmë? Apo të gjithë ne të lidhur me politikën e krimin jemi? Duan të na rrjepin, na rrjepin me taksa, por prapë qëndrojmë e mundohemi të ecim përpara. Apo, me pengesën e parë disa ikin si ato fëmijët e kopshteve që ankohen te edukatorja?

E mos na habit me atë që të prodhosh mjaltë u dashka të jesh i lidhur me krimin e politikën se ka plot që e bëjnë këtë punë të ndershme dhe jetojnë mirë relativisht!
http://durreslajm.com/speciale/bletërritësi-arjan-qyteza-gruaja-më-thoshte-ti-je-dashuruar-me-bletët-jo-me-mua
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
6,990
Pikët
113
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Olalala mo edvin na ndrite me shembullin qe na dhe
Nuk duhen studime jashtë qe te besh ate pune
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
6,990
Pikët
113
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

megjitheate eshte e arritshme. Me kujtohet Shqiperia e fundviteve te 90 dhe tani, sigurisht qe eshte rritur niveli i shtreses mesatare ne shoqeri. Krahasime nuk mund te behen me xyz vendin e evropes, por as me Ju-es ejen. Tjetra eshte qe jane rritur kerkesat, tani qarkullojne njerzit me Ajfuna dhe Samrtphone dhe çdo gje tjeter zbritet nga shuma te ardhurave, eshte njejta gje edhe ne Jurope dhe kudo qe jetojme ne.

Nje gje, shembull ne Shqiperi, besoj qe mbi 80 % e popullates e ka te siguruar çeshtjen e banimit, sepse posedojne patundshmerite e tyre, shtepi, banese etj.

Mire e kishte cekur Edvin, sepse se fundit nese njeriu merr rroge 100.000 euro mujore, do i shpenzoj edhe ato, sepse jeton me parametrat e asaj shume. Por edhe nese ke rroge 500 euro perseri duhet pershtatur ato parametra jeteses ne vendin ku jeton. Çdo perllogaritje ne menyre tjeter rezulton e gabuar.

Mund te kesh rrogen edhe 10.000 euro, gje qe nuk eshte rasti ne jurope( po ti shikosh mesataren e rrogave ne vendet evropiane) ku duhet te paguaj qirane plus shpenzimet tjera mujore fikse, shembull ke une paguaj qira 2000 euro mujore, sigurimin shendetesore ne muaj 1500 Euro plus gjerat tjera shoqeruese-konsumuese dhe para-shkaterruese :D


me 3500 euro mujore, ça thua mo... Bossi i bossave te bossave, te porositesh cigare te perdredhura lazarati sikur ato kubaneze :p :D ç`te duhet te studjosh menaxhmentin e politika nderkombetare ?
2000 euro qira mo e shtrenjte jeta ne zvicer :)
700 E KAM une plus uje e drita rrumbullakoset ne 1000
Po kam nje burre qe lufte po bej te bleme nje shtepi
Po sdo te marre kredit, jo ma ben do ta blej kur ti bej leket te gjitha nuk dua te punoj qe te ha banka dhe ketej qirrate vúuuuu
Sa per rroga mbi 10 ooo edhe ka, po te punosh ne privat ``fumato``po sjemi aq tahmaqare ;) s
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,262
Pikët
63
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Olalala mo edvin na ndrite me shembullin qe na dhe
Nuk duhen studime jashtë qe te besh ate pune
Po atëherë për çfarë i bën studimet jashtë? Për të shpikur raketa që do të shkojnë në Mars? Edhe unë jashtë i kam kryer të gjitha studimet. Apo ti ke mbaruar për kozmologji?
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,374
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

per te punesuarit jashte shqiperise desha te pyes. A merrni cdo vit raport mjekesor qe jeni te afte per pune & certefikate shendeti ( libreze shendetesore?) Per te kuptuar dicka qe ketu ne shqiperi jo vetem sipermarresit i verdallosin kot por dhe punemarresit me burokracira per te rritur korrupsionin neper zyra
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,262
Pikët
63
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

per te punesuarit jashte shqiperise desha te pyes. A merrni cdo vit raport mjekesor qe jeni te afte per pune & certefikate shendeti ( libreze shendetesore?) Per te kuptuar dicka qe ketu ne shqiperi jo vetem sipermarresit i verdallosin kot por dhe punemarresit me burokracira per te rritur korrupsionin neper zyra
Ajo merret vetëm për profesione ku duhet të jesh me shëndet të mirë, si p.sh. kuzhinier. Por jo nëse punon në zyrë p.sh. (Të paktën kështu është për nja 2-3 vende ku kam jetuar unë)
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
2,670
Pikët
83
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

hast du banhof verstanden-qesh-
Ja. :D....

E thashe anasjelltas. :d

Raporti mjekesor verteton se ty s'te mungon gje. Me pas te pranojne ne pune. Une thashe diçka tjeter. :d

drague, ti e di ç'eshte raporti mjekesor.?


Edvin per ate raport jane te detyruar edhe ata qe punojne neper kopshte, spitale... Aty ku ke te besh dhe me kliente.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
6,990
Pikët
113
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

vetem kur nisa nje vizite rutine dhe asgje me shume , pastaj sa here ndryshon vendin e punes
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
27,309
Pikët
113
Përgjigje e: Studentët: A ia vlen të kthehesh në Shqipëri?

Ja. :D....

E thashe anasjelltas. :d

Raporti mjekesor verteton se ty s'te mungon gje. Me pas te pranojne ne pune. Une thashe diçka tjeter. :d

drague, ti e di ç'eshte raporti mjekesor.?


Edvin per ate raport jane te detyruar edhe ata qe punojne neper kopshte, spitale... Aty ku ke te besh dhe me kliente.
keto çudira ndodhin vetem ne Albanistan.

raport mjeksor qe ti je i afte per pune po thote shoku.

ajo quhej dikur rote karte ose karta e kuqe.vetem per ato qe punojne me ushqime,njerez etj.
 
Top