• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Kafene dhe bisede mes te Krishtereve

Alkoma te lumte qe je nje besimtar i devotshem ,po kurseu nje cik ne hapjen e ketyreve temave.
Se kushedi do hapim edhe shetitoren me dal xhiro ....
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kafene dhe bisede mes te Krishtereve

Po Muslimanet a jan te mirseardhur?!!!
Ok mund ta bejme edhe nje tjeter teme per te gjithe , dhe nqs myslimanet duan te kene nje teme per vehte te tille mund ta hapin , kushdo.
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: Kafene dhe bisede mes te Krishtereve

Te TOLERANCA FETARE hapet një tryezë bisede aka kafene VETEM PER TE KRISHTERËT dhe myslimanët lihen jashtë.

e fortë fare kjo :D
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Pershendetje.

Nese keni ndonje sugjerim per temat dhe nenforumin e Tolerances fetare , ju lutem qe ti postoni ketu.

Ky nenforum eshte i te gjitheve , per kete aresye , gjithsecili mund dhe duhet te sjelle sugjerimet e tij

Jeni shume te mirepritur te silni sugjerimet tuaja.

Respekte.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Një këshillë për ata(ato) që hapin tema fetare.

Çdo njeri ka drejtë të thotë: “Rruga ime është e drejtë, e vërtetë” Por askush nuk ka të drejtë të thotë: “Vetëm rruga ime është e drejtë dhe e vërtetë.”
Këtë thënjë e ka thënë një mistik Islam (Said Nursi) që sipas meje duhet të vlej për krejt njerëzimin në përgjithësi dhe duke i njohur rrethanat tona për në shqiptarët në veqanti.Besimet tona janë diq shumë intime diq shumë personale dhe si të tillë nuk duhet të bëhen shkakëtar të përçarjeve dhe të ngritjes së urretjeve ndaj njëri tjetrit.Pra gjërat që ndodhin në botë nuk duhet të reflektohen për të keq ke ne në Shqipëri... Ç'fajë kanë besimitarët e besimit islam në qoftës ndodhë diq e keqe në botën arabo-islame?!!! Përse të kritikohen këta në Shqipëri?
Apo diq e keqe që ndodhën në botë perendimoro - krishtere përse të kritikohen të krishterët në Shqipëri? Nuk na hynë në punë asnjë e keqe ngado që të vjenë ajo sepse e keqja nuk i përketë asnjë besimi apo mos besimi e keqja është dhe mbete e keq për të gjithë. Po e përfundoj prap më një thënjë të po atij mistiku që e ceka më lartë:"Njeriu së pari e do vehten,pastaj afërmit e tij, popullin, gjallesat e vazhdon e do botën dhe universin.Ai në gjithë këto rrathë ka lidhje. Me shijet e tyre shijohet edhe me dhimbjet e tyre mund të shqetësohet.Ndërsa në këtë botë të stuhishme,ngaqë asnjë send nuk qëndron në vend,zemra e njeriut pafat shqetësohet vazhdimisht." Unë ju kisha lutur të gjithëve,që mos të bëhemi nga ata (ato) që duke sjellë tema të tilla të i shqetësojmë zemrat e askujtë qoftë besimtarë (i cilës do feje) apo jo besimtarë Ateist.

me respekt ymer prizreni
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Sido që të jetë, praktikimi i fesë është e drejtë njerëzore, e drejtë e cila garantohet, madje ajo ka të bëjë edhe më identitetin e vet individit, dhe shpërfaqja e identitetit fetar ka një rëndësi të madhe për të. Mirëpo, instrumentalizimi i fesë për shkaqe të ndryshme, jo vetëm që i jep fesë konotacion negativ si spiritualitet, meditim, adhurim, ritual, por mund të shpie edhe deri tek përkeqësimi i gjendjes në Kosovë dhe të shkaktojë polarizime në shoqërinë kosovare.
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Sido që të jetë, praktikimi i fesë është e drejtë njerëzore, e drejtë e cila garantohet, madje ajo ka të bëjë edhe më identitetin e vet individit, dhe shpërfaqja e identitetit fetar ka një rëndësi të madhe për të. Mirëpo, instrumentalizimi i fesë për shkaqe të ndryshme, jo vetëm që i jep fesë konotacion negativ si spiritualitet, meditim, adhurim, ritual, por mund të shpie edhe deri tek përkeqësimi i gjendjes në Kosovë dhe të shkaktojë polarizime në shoqërinë kosovare.
Vallahi tamom si shkenctar ke fol me keto fjale te medhaja

I pyetje kisha dhe xhamia une per ty:

C'lidhje ka identiteti i vet individit me fen. Qysh bre burr po u identifikoka njeriu me ane te fes ?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,489
Pikët
113
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Po Muslimanet a jan te mirseardhur?!!!
Ne rradhe te pare mirese na erdhe(jemi njohur diku tjeter).
Skam problem(flas ne njejes) as me Shqiptare myslymane,ortodoks apo katolik!Problem kam me ata allahistat myslymane,janullatos skipetare dhe papistat vatikanas.
PS: kam nje MIK Shqiptar myslyman ne forum!
Por si shkruan dhe Euro secili e identifikon veten sipas deshires``shqipe``
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Vallahi tamom si shkenctar ke fol me keto fjale te medhaja

I pyetje kisha dhe xhamia une per ty:

C'lidhje ka identiteti i vet individit me fen. Qysh bre burr po u identifikoka njeriu me ane te fes ?
Bashkësia Fetare Islame dhe Kisha Katolike e Kosovës- Ipeshkëvia. Ato kanë status të definuar shoqëror, me strukturë të besimtarëve dhe janë legjitime në raport me shtetin.
Pra, feja, si e tillë, mbetet në sferën private të secilit individ (subjekt), secili individ ka të drejtë të praktikojë fenë e tij në mënyrë publike, apo mos të praktikojë, mirëpo instrumentalizimi i çështjes së fesë assesi, ngase kjo dëmton jo vetëm fenë, por edhe shoqërinë kosovare dhe në përgjithësi shtetin e Kosovës
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

tresnik a u lodhe ?

Ca pshtjellove nuk e mora vesh !

Ti kishe shkrujt :

Sido që të jetë, praktikimi i fesë është e drejtë njerëzore, e drejtë e cila garantohet, madje ajo ka të bëjë edhe më identitetin e vet individit
A mundesh me ma shpjegu se si identiteti i individit ka te beje me fen

psh: Une jam Shqiptar, si i bjen identiteti im ?
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

tresnik a u lodhe ?

Ca pshtjellove nuk e mora vesh !

Ti kishe shkrujt :A mundesh me ma shpjegu se si identiteti i individit ka te beje me fen

psh: Une jam Shqiptar, si i bjen identiteti im ?
Identiteti është tërësia e një entiteti, një objekt ose një objekt karakteristike dhe të veçantë si individë nga të gjitha veçoritë e tjera.
Për njerëzit një humbje e pavullnetshme e identitetit është psikologjikisht një problem i madh në qoftë se anëtarësimet e rëndësishme në grup (p.sh., familja, njerëzit, apo kombi, feja, miq )
 

tenderandkind

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 9, 2013
Postime
430
Pikët
0
Vendndodhja
atje ku jetohet
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Bashkekzistenca fetare ne Shkoder
Kisha e Fretenve, Xhamia Ebu-Beker dhe Kisha Ortodokse. Ne sfond disa nga lagjet me te vjetra te Shkodres, si dhe Mali i Cukalit madheshtor.
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Shqipetaret duhet te din se jetojn ne shekullin 21,ky shekull me te drejte eshte shekull i arritjeve te medhaja ne fushen e teknologjis Kompjuterike dhe fushave te tjera,pra ne duhet te mundohemi te integrohemi ne familejen e madhe evropiane me kulturen ton dhe karakteristikat tona.
Eshte shum me rendesi te cekim se ne si popull me tri fet aktuale duhet te prezentohemi si popull me vlera te larta ne qdo aspekt,pra nuk duhet ti kopjojm te tjeret por te ruajm origjinalitetin...nuk mundet me askushe te luaj me fatin ton kombetare si dikur me dhelperi dhe metoda tjera..fet secili ti ban per vehte dhe le te jen personale,kurse qashtjen kombetare duhet ta ruajm si syte e ballit aty nuk mujna te diskutojm apo te bejm krahasime se cili eshte me shqipetare se tjetri,te gjith duhet te jemi te barabart !!
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Ne njerez te mire duam, feja nuk ka rendesi, ne gjithesesi ju respektojme.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

DUke veshtruar forumin e tolerances. Vihet re qarte qe jane disa tema te cilat kane sjelle provokacione kundrejte besimeve te tjetrit.

Une dua te sugjeroj dhe te bej nje thirrje per te mos e kaluar cakun e bisedes. Duke sjelle tema provokative anetaret ekstremist mund te fillojne te shfrytezojne kete per te share fete kundershtare.

Temat mund te lejohen por postimet me permbajtje ofenduese kundrejt besimeve fetare te te tjereve dhe postime qe mbjellin urrejtje ndaj fese tjeter duhet te mos tolerohen.

Ne te kundert nuk kemi te bejme me me tolerance fetare.

Toleranca fetare eshte te mos tolerosh urrejtjen per fene e tjetrit.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Dua te bej nje thirrje per te mos e kaluar cakun e bisedes. Duke sjelle tema provokative anetaret ekstremist mund te fillojne te shfrytezojne kete per te share fete kundershtare.

Temat mund te lejohen por postimet me permbajtje ofenduese kundrejt besimeve fetare te te tjereve dhe postime qe mbjellin urrejtje ndaj fese tjeter duhet te mos tolerohen.

Ne te kundert nuk kemi te bejme me me tolerance fetare.

Toleranca fetare eshte te mos tolerosh urrejtjen per fene e tjetrit.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
7,398
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Titulli i temes do ishte me i sakte si "Harmonia fetare" sepse tolernaca tingellon pak keq. Kur toleron dike,shpesh e toleron edhe nga halli ose sa per sy e faqe. Ndersa harmonia eshte dicka sublime. Nese une jam ateist,musliman apo i krishtere kush je ti qe me toleron ose nuk me toleron?
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Titulli i temes do ishte me i sakte si "Harmonia fetare" sepse tolernaca tingellon pak keq. Kur toleron dike,shpesh e toleron edhe nga halli ose sa per sy e faqe. Ndersa harmonia eshte dicka sublime. Nese une jam ateist,musliman apo i krishtere kush je ti qe me toleron ose nuk me toleron?
Shume e drejte. Keshtu kam kerkuar edhe une.
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
6,147
Pikët
113
Përgjigje e: Sugjerime per forumin Toleranca fetare.

Ndersa une do te thoja se termi "tolerance" shkon me shume se sa "harmoni" - kjo e fundit eshte thjesht e shtirur, deri edhe e instrumentalizuar nga politika, media, dhe kleri.
 
Top