• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sulm me thikë në një xhami në Tiranë, 5 të plagosur, ja kush është autori

Llaqi

🃏
Anëtar
Jun 25, 2020
Postime
5,771
Pikët
113
Vendndodhja
Pishkavec
Dakord o Llaqo, edhe plaka e vet kur doli ne TV dje, pohonte dhe u luste me lot ne sy qe i biri ishte " i cik i manget nga trute e kokes" dhe ka nevoje per ndihme dhe kurim, dhe jo per burg apo masa te ashpra penale!
Nga experienca e pergjithshme e 15-20 viteve te fundit, kemi vene re qe extremistet religjioze (si islamike ashtu edhe ata te krishtere) kane nje rrugetim pak a shume te njejte ne jete.
Me shkoqur: Te gjithe extremistet, frekuentojne dhe behen pjese e grupeve te ndryshme radikale, cfaqin disaprovimet dhe rebelimet e tyre ne rrjete sociale apo ne shoqerine e perditshme, perkrahin dhe krenohen me cfardo lloj "aksioni" te dhunshem ndaj objekteve simbolike dhe sensibel te religjioneve apo kulteve te civilizimeve kundershtare, studiojne ne menyre maniakale dhe ne detaje te imta, cdo "aksion/agresion" ndaj kundershtarit , perpilojne dhe bluajne ne heshtje kto "aksione/agresione" dhe ne fund fare.... bum! Ja plasin pa droje dhe pa pishmane!
- Ne rastin qe po trajtojme, me duket se ky xinxifilli s'ka kurrfare lidhje me kto qe permenda me lart, te pakten me te dhenat qe disponojme nga mediat.
Ky xinxifilli eshte me shume nga ata tipat:
Une te pyes kah bje rruga.... ti me thua 3 Leke batha- pra i mete nga trute e kokes. -qesh- 🖐
jam shum dakord , ta shpjegova dhe te dhash dhe nje menyr qe mund te behet shplarja e trrurit , varet sa ka bajt ky titpi ... gjths , sdo te thot qe sduhet te vonohet , bile familjaret bejn gabim qe kerkojn mos te denohet . ky dhe te tjer si ky duhet e marrin denimin e duhur .sot plagosi 5 vet , neser vret 20 ...
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,047
Pikët
113
ore cfare flete ti se me bere lemsh e spo di as cfare pergjigje tet kthej. shiko ketu une kur flas per nje raste dhe mbi nje raste nuk flas ne air por interesohem pastaj mar pjese ne nje diskutim qe mos te dukem si injorante para teje dhe para te tjerve qe kan hapur kete teme ketu! se te diskutonin te gjith duke u bazuar nga titulli i nje temes dhe te japin opinione ne air ateheres ajo quhet injorance.
nuk e di a je i vetdishem se edhe Gazetari si Gazetar kur shkruan mbi nje rast nuk ka te drejte te jape opinion personal, por do pyese tjeret dhe ate do shkruaje dmth filan fisteku thot kte e ate...... tani sa i takon rastit ne fjale Babai ishte mjaft mire ne dijeni se cuni i tij nuk eshte ne rregull, kete e tha Babai ne nje televizion dhe prej kohesh kishte pas ai djali probleme me ankthin, psiqiken, madje flitej se edhe kishte probleme me disa njerez te cilet nuk i njihte familja. si do qoft familja edhe shoqeria e ka per detyre qe raste te atilla te ndihmohen dhe te cohen neper institucionet e posacme, nese frika ishte reale dhe kishte fakte per kete ai ateheres te lajmerohej rasti ne polici, nese ishte frika ireale dhe si nje simptome e cregullimit mendore atehere cfare priste familja, duhej te dergohej ne psikiatri dhe te terapohej si te gjith te tjeret qe kan probleme te atij llojit.
Ketu shoh vetem njerez qe e shtyjn problemin nga tjetri, si puna e ping-pong dhe askush nuk do te mbaje pergjigjsi.
Po nese une nuk mbaj pergjigjsi per Familjen time kush do mbaje? shteti zvicran? apo shteti maqedon? ne si shoqeri e kemi si detyre morale, etike dhe njerzore ne raste te atilla te reagojm, nese na bje ne sy nje perspn qe njohim gjate kohe dhe ka filluar te shkalloje ateheres duhet me patjeter ta ndihmojme ate simptomat duken edhe nga jasht por edhe gjate nje bisede kur e ben. ne shumicen e rasteve shfaqin agresione (njerzit qe kan frike) nuk e mirmbajn vetveten e tyre etc.

per ta gjet nje viktim edhe per ti len fajin vetem atij eshte shume e thjesht, ndersa te shikosh rastin ne thelb dalin shume te tjere me fajtor se ai qe e kryjti aktin (vepren penale) se mos te keqkuptohemi lol
Ra nena ime, iu morren mend dhe cau ballin dhe asnje si erdhi ne ndihme perse nje cifti qe e kishte rrugen per ne tirane.

Vdiq njeri te stacioni i trenit, asnje nuk vajti ta shikoj pervec se nenes sime qe vajti i vuri canten e tij te nen koke dhe as policat nuk ben gje.
Kalon rruges i thote tjetrit miremengjesi dhe te shikon sikur e ke share. Pra cfare pergjegjesi moralo etiko njerezore kerkon ti nga shoqeria kur njerezit shohin punen e vete dhe nuk duan te bejne me te pakten per ty e ti pret qe nje shoqeria ti shkoj ne ndihmoj nje me probleme mendore ku lloji i ndihmes eshte shume here me i nderlikuar?

Njerez te tille me te meta mendore mund ti ndihmosh me dy menyra(te pakten ne nje vend si shqiperia), njera eshte menyra e ashpert, dhe e menjeherehme ku te aferm e marrin e cojn me sore ne psikiatri ose nese ne jeten e tij eshte nje i aferm qe i semuri e degjon, nga frika a nga dashuria. Sbesoj se Shqipera ka ndihma sociale te ndihmoj njerez te tille.

e lehte te fajesosh familjen por separi duhet te jesh ne kepucet e tyre se e lehte te flasesh. E di gjendjen e tyre financiare? E di si i ka pas marredheniet me te atij a me te emen? A mund te cosh cdo te spitali mendor kur dike kur vete sje doktor te besh nje analize te mirefillte?


familja ka faj nese e kthehu ne arme jo se iu cmend djali dhe nuk arriti ta ndihmoje
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,141
Pikët
113
Vendndodhja
Si puna e keti Rudolfit ka shume ne Shqiperi, a ka ndonje institucion apo psikiatri ku ti mbledhi dhe ti kuroje ?

 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
39,210
Pikët
113
aty ne fund ju turren i grup e zhdepen ndajak ..lol
madje mos kishin prit ta kishin be ca me heret
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,964
Pikët
113
Nuk e ka pritur njeri, qe ne pike te dites vie ndonje Rudolf e ta bene trupin si thes i shqyer 🤭😆 i godiste nga dy-tre here, derisa e kuptonin, po nuk ike, te bene Rudolfi tatton ne trup a là minute. Ka nevoje Rudolfi e Rudolfat e tjere per trajtim, qe ti rikthehen normalitetit.
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,210
Pikët
83
Si puna e keti Rudolfit ka shume ne Shqiperi, a ka ndonje institucion apo psikiatri ku ti mbledhi dhe ti kuroje ?

Ka , por problemi eshte se atje i cmendin me keq dhe pjesa me e madhe arratisen ose terhiqen nga familjaret Lol
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
31,936
Pikët
113
Sapo e lexova temën,faleminderit Fshatari që më bëre tag.
Toleranca fetare nuk është më e njejta si përpara disa vitesh dhe kjo si pasojë e disa shkaqeve vendimtare në Shqipërinë e pas 90.
Në rradhë të parë të mos harrojmë se Shqipëria doli nga një regjim i egër totalitar i cili nuk lejoi besimin; kjo do thotë që prindërit tanë nuk kishin lkrinë e besimit dhe po ashtu nuk mundën të kultivonin te bijtë e tyre besimin fetar në mënyrë të hapur e lirshëm. Ky kultivim ndodhi pak ose aspak.
Së dyti ,duhet pasur parasysh që brezi pas 90 lindi dhe u rrit në kushtet e lirisë së plotë ndaj besimit dhe shumica prej tyre nuk po kultivojnë dot të njëjtën tolerancë (që kishin prindërit e tyre, për shkak të frikës nga regjimi ose padijes.)
Duke punuar me brezin e ri çuditem kur dëgjoj opinione ,nganjëherë të papranueshme për mua në lidhje me fenë ...
Pa dashur të jem pesimiste,por gjërat fatkeqsisht po ndryshojnë në drejtim të klimës pozitive fetare. Nuk po bëj përgjithsime por ka tendenca që po shtohen në lidhje me ekstremizmin fetar që cojnë drejt prishjes së harmonisë fetare.
Kuku @Pablo sa paska perparu ish gruja jone -qesh-
 
Top