• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sushi me perime

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Për 2 persona:

* 3 speca te kuq
* disa flete sallate jeshile
* 1 kastravec i grirë ne kuba të vegjël ose në rende
* 1 karotë e grirë në kuba të vegjël
* 1 spec jeshil i prerë hollë
* 5 qepë të njoma të grira hollë
* 100 gr oriz
* 30 gr lëng soje
* 3 luge vaj ulliri
* pak kripe, piper i zi, shafran

Përgatitja:

Karotat, specin jeshil, specin e kuq i zijmë përpara. Po ashtu dhe orizin. Në orizin e zier shtojmë të gjitha erëzat si dhe lëngun e sojës dhe vajin e ullirit.

Më pas shtojmë dhe perimet dhe e përziejmë masën e krijuar. I mbushim me këtë masë specat dhe fletët e sallatës jeshile. Mund të përdorni dhe shkopinj (stikadenti) për të fiksuar gjethet e sallatës.

Gjatë shërbimit mund t’i spërkasni sërish me lëng soje.
 
Top