• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Të ecurit e shpejtë kundër kancerit të gjirit

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Femrat të cilat rregullisht ecin janë më pak të rrezikuara që të sëmuren nga kanceri i gjirit pas menopauzës.
Revista Archives of Internal Medicine ka botuar rezultatet e fituara nga një studim 20-vjeçar i realizuar nga Universiteti i Harvardit, ku janë analizuar 100.000 femra.

Sipas këtyre rezultateve, femrat të cilat kanë bërë ecje të shpejtë (6 km/h) së paku një orë në ditë, kanë qenë për 15% më pak të rrezikuara që të sëmuren nga kanceri i gjirit.

Shkencëtarët thonë se efekt të ngjashëm kane pasur edhe aktivitet tjera trupore me intensitet të njëjtë.

Autorët e studimi pohojnë se efekti i të ecurit kishte qenë i dobishëm pavarësisht ekzistimit të faktorëve tjerë të rrezikut, siç është konsumimi i alkoolit apo pesha e lartë trupore.
 
Top