• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tave me kima ,pure dhe djathe picash.

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


Perberesit mish I grire 150gr Per tre persona.

2 kokra qepe te thata

djathe pice sipas taves salce ose domate te grira.

majdanoze,

pak piper, rigon, nje paket pure patatesh (nga ato kuti qe ka tre paketa brenda ose ta pergatitesh vete.)

Pergatitja

Marrim qepet dhe I grijme pastaj I hedhim ne tenxhere ,hedhim edhe mishin e grire ,

I hedhim nje koker domate e grijme ne mikser (perdorimi domates sipas deshires) hedhim vajin, kripen nje gode uje dhe e vendosim per te zier ,do ta leme te ziej deri sa te dali ne lyre

, I hedhim erezat..Pastaj marrim puren e pergatisim me qumesht ose me lenge mishi (sipas deshires).

Mbasi I kemi pergatitur te dyja masat I vendosim ne tave ,ne fillim hedhim kiman (shtresa e pare) mbi kiman hedhim puren e patates,pastaj shtrojme djathin e pices. Do ta vendosim ne temperaturen 180 grade. Do ta leme deri sa te marri nje ngjyre roze djathi I pices. Mbasi e kemi nxjere nga furra e leme qe te ftohet pak ,se ndahet me kollaj. Ne keto momente eshte gati per tu servirur. Kjo eshte nje tave qe duhet servirur nga pak se ka shume kalori.
 
Top