• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Te martat e Shen Ndout, mijera besimtare ne Lac

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Te martat e Shen Ndout, plot 13 kane mbledhur ne Kishen e Lacit plot besimtare. Ata kanë ndjekur të gjitha ritet fetare të zonës, ndërsa e veçanta është se njerëzit u përkasin besimeve të ndryshme.

LAC-Mijera besimtarë kanë mbërritur në kishën e Laçit, duke u lutur për më shumë mbarësi e shëndet në familje, ndërkohë që peligrinët kanë nisur shtegtimin e tyre nga ora 5:00 e mëngjesit deri në orën 21:00. Ata kanë ndjekur të gjitha ritet fetare të zonës, ndërsa e veçanta është se njerëzit që frekuentojnë kishën u përkasin besimeve të ndryshme.
Ditën e enjte me 12 Qershor, pritet që në malin e Kishës së Shen Ndout të mbërrijnë mijra vetë, të cilët qëndrojnë gjatë gjithë natës dhe kthehen nga kisha me 13 Qeshor. Në ditën e 12 të qershorit mijëra pelegrinët katolikë ngjisin një kodër këmbëzbathur duke bërë një rrugë të gjatë me 14 ndalesa ku mendohet të ketë shkelur shenjti Ndo. Kjo ditë përkon edhe me ditën e vdekjes së Shen Ndout, ku sipas kalendarit katolik dita e vdekjes është edhe ditë ringjalljeje.
 
Top