• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Te mirat shendetesore nga perdorimi i rrushit

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Rrushi se pari eshte kultivuar ne Evrope 6000 vite me pare. Kemi me shume se 50 lloje te rrushit qe kultivohet per tavolina kurse me shume se 60 lloje qe kultivohen per prodhimin e veres. Sic e dime dhe kemi lexuar me pare rrushi eshte burim i shume materieve ushqyese.

Por kjo nuk eshte e gjitha sepse materie ushqyese te rendesishme gjithashtu gjenden ne fara te rrushit (substancat tanike, lecithin, flobafene dhe vaji yndyror), levorja (lekure) e rrushit permbane substanca tanike dhe vajra, e gjithashtu edhe fletet e rrushit permbajne te mira si sheqer, karotene, substanca tanike, potas, sodium, silikon dhe hekur.

Rrushi eshte nje burim i mire i flavonoidit e cila i jep edhe ngjyren e purpurt lengut te rrushit, rrushit dhe veres se kuqe, sa me e forte kjo ngjyre aq me superiore eshte perberja me flavonoid.
100 gram rrush permban:
sheqer: 15g;
proteina: 21g;
yndyre: 21g;
kalori: 60;
karbohidrate: 15g;

Te mirat Shendetesore Te Rrushit
MPLAKJA: Edhe pse eshte permendur edhe ne tjere artikujt qe reservatrol ka shume dobi shendetesore kjo liste e te mirave shendetesore nuk eshte mbushur akoma. Reservatrol eshte nje antioksidant i zakonshem qe ndihmon ne zvogelimin e semundjes se zemres, te kancerit dhe semundjeve si ajo e Alzheimerit.

SEMUNDJA E ZEMRES: Disa studime jane bere duke i kushtuar vemendje kontaktit te rrushit ne ngadalesimin apo parandalimin e semundjes se zemres. Rreth 20 vite me heret shkencetaret kane vene ne pah se Francezet kishin me pak probleme te lidhura me zemren se sa njerezit nga vendet tjera te botes. Kjo eshte quajtur Paradoksi Francez. Sqarimi kryesor ndaj keti paradoksi ishte se Francezet pinin lavando te kuqe bashke me ushqime.

KANCERI: Rrushi duket te jete frute shume i mire i shkaterrimit te kancerit. Rrushi permban sasi te late te acidit kafein, nje material shume i demshem dhe armiqesore ndaj kancerit.

VIRUSET: Ne nje studim te kryer ne Erciyes University ne Turqi, shkencetaret kane treguar se rrushi ka arritje shume efikase kunder mikrobeve. Studimi tregon se kjo arritje e rrushit ka te bej me bakteriet si i njohuri E. coli dhe Stop.

Planifikues i mire i trupit dhe gjakut, e gjithashtu eshte furnizues i shpejte i energjise
Lengu i rrushit pa veshtiresi asimilohet dhe per kete quhet “nektar i zoteve”. Preferohet per kapsllek, lekure, crregullime te melcise, reumatizem, e shume te tjera.

Ky frute alkaline, qe gjithashtu quhet “mbreteresha e frutave”, ndihmon thellesisht ne zvogelimin e acidit urik dhe ndihmon ne largimin e acidit nga sistemi keshtu duke i ndihmuar shume veshkat.
Studimet kane zbuluar se lengu i rrushit, vera e kuqe dhe rrushi i thare kane treguar veprim te fuqishem antiviral kunder virusit simpleks herpes dhe polio-virusit.

Ndihmon ne zvogelimin e krijimit te pllakave te gjakut dhe mpiksjes se demshme te gjakut.
 
Top