• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer
Mikroelemente:
Hekuri (Fe):Funksjoni kryesor i hekurit ne organizem eshte trasporti i O2 nepermjet hemoglobines,mioglobines,sistemit te citokromeve dhe supstancave te tjera qe marrin pjese ne qarkullimin e O2.Hekuri se bashku me Cu dhe Co marrin pjese ne biosintezen e hemoglobines dhe formimin e rruazave te kuqe te gjakut.Pjesa me e madhe e hekurit qe clirohet ne zorre perthithet perseri.Mungesa ne hekur ben qe organizmi te shfaq shenja anemie e cila eshte e perhapur ne te gjith boten.Dietat me te rendesishme qe duhet konsumuar qe per marrjen e hekurit ne organizem jane:
1-Dieta me permbajtje te larte te produkteve shtazore
2-Dieta me permbajtje mesatare te produkteve shtazore
3-Dieta me permbjatje te ulet te produkteve shtazore.
Organizmi e merr hekurin prej produkteve me origjine bimore(Disa lloj perimesh),si dhe nga shume produkte me origjine shtazore kryesisht Mishi,Peshku,Vezet etj.Zakonisht rekomandohen dieta me 15 mg Fe/1000 kal e cila ndryshon ne varesi te moshes dhe seksit.
Jodi (I):Jodi konsiderohet si funksjoni baze i gjendrres se tiroides.Ai sigurohet nga organizmi kryesisht nga produktet e detit,ne organizem funksjoni i gjendrres tiroide crregullohet si ne raste kur ai eshte me shumice ashtu edhe ne rastet kur eshte me pakice,nje metode efiskase tjeter qe mund ta marrim jodin eshte edhe shtimi i sasise se jodureve ne kripen e perdorimit shtepiak.
Zinku(Zn):Edhe zinku ben pjes ne mikroelemente sepse edhe ai ne organizem ndodhet ne sasi shume te vogela,per te plotesuar nevojat per zink rekomandohet qe ai te merret ne sasine 18mg/diete.Zinku mund te merret kryesisht permes Mishit,Kakaos,Arrave dhe ne sasi me te vogel permes perimeve, frutave e drithrave.Mungesa ne zink e organizmit sjell vonesa ne rritje,anoreksi,vjellje,si dhe prekje te lehte nga infeksjonet e ndryshme.

Bakri(Cu):Ashtu si e permenda pak me siper tek funskjonet e hekurit bakri eshte nje nga elementet baze qe merr pjese ne formimin e rruazave te kuqe te gjakut,ne djetat e perditshme rekomandohet nje sasi prej 1.5-2 mg Cu/dite.Ai ndodhet kryesisht ne melci,,tru,veshka,si dhe ne sistemin e miokardit te Zemres,ky element sigurohet permes ushqimeve te tilla si Mishi,Drithrat,Peshqit etj.Mungesa ne baker sjell perthithje jo normale,Dobesim te kockave,probleme anemike etj.
Mangani(Mn):Mangani konsiderohet edhe ky nje perberes teper i rendesishem ne organizem,sepse ky katalizon reaksjone shume te rendesishme te forumimit te shqernave.
Seleni(Se):Seleni eshte njeri nga elementet qe sherben per mbrojtjen qelizes kunder dukurise se peroksidimit.Me me shumice permbahet tek Peshqit e detit,perimet etj.Nqs ai mungon ne organizem ky i fundit shfaq dobesi,anemi,hipertension etj.
Kromi(Cr):Ky konsiderohet si nje mikroelement baze sepse merr pjese ne organizem ne metabolizmin e yndyrnave.Ai gjendet me me shumice ne djath,birre dhe mish.Nqs ai mungon preken zakonisht nervat periferike.

Makroelementet:
Kalciumi(Ca):Ky eshte njeri nga elementet qe ndodhet ne sasine me te madhe nga c’do kation tjeter.Ai kryesisht ndodhet ne formen e karbonateve.Funksjoni kryesor i tije eshte ai i ndertimit te skeletit dhe kockave,ajo pjese e tije qe nuk hyne ne ndertimin e kockave sherben per mpiksjen e gjakut ne organizem,ne funksjonimin normal te muskulit te zemres si dhe ne funskjonim normal te nervave.Ai ndodhet ne shume produkte ushqimore sidomos ne djath,qumesht,fasule,kallamar etj.Gjithashtu nje rol tjeter i rendesishem i kalciumit eshte edhe marrja pjese ne koagulimin e gjakut.
Fosfori(P):Fosfori merr pjese si element plastik dhe eshte shume i rendesishem ne mjaft procese biologjike ne organizmin tone.Nje sasi e konsiderueshme ndodhet ne skelet,pjesa tjeter ne muskuj,nje pjes ne tru dhe pjesa tjeter qe ngelet ne gjak.Gjithashtu nje rol i rendesishem i tije eshte edhe perberja e ATP,ruajtjen e ekuilibirit acid-baze ne organizem.Te pasura me fosfor jane qumshti,mishi dhe perimet,mungesa e tije ne organizem zakonisht shkakton dobesim te kockave.

Magnezi(Mg):Se bashku me kalciumin dhe fosforin marrin pjese ne ndertimin e skeletit,Gjithashtu ai merr pjese edhe ne reaksjonet qe kane ATP.Ushqimet me te rendesishme jane djathi,mishi si dhe disa lloj perimesh.
Kaliumi(K):Kaliumi ndodhet ne organizem ne forme jonike dhe eshte i perqendruar ne brendesi te qelizave.Ky eshte perberesi kryesor i lengut brendaqelizor,ne dietat e perditshme per te plotesuar nevojat e organizmit rekomandohen 4g/dite.Gjendet ne produkte si Fasule,bizele,patate,banane,lulelaker dhe spinaq etj.Eleminim i tije nga organizmi behet me ane te urines.Mungesa e tije sjell bllokim te zemres,debulese,dobesim te muskujve madje shkon edhe deri ne humbje jete.

Natriumi(Na):Natriumi eshte perberesi jashtqelizor i organizmit,zakonisht ndodhet ne formen e Klorurit te Na.Edhe ky merr pjese ne rregullimin e ekuilibirit acido-bazik ne organizem,ai mund te merret prej produkteve te tilla si Mishi,veza,qumeshti,gjithashtu si burim baze per marrjen e tije sherben kripa e zakonshme NaCl.Mungesa e tije sjell hipertensjon arterial si dhe te vjella madje con deri ne gjendje kome.
Squfuri(S):Ky eshte nje element i cili eshte i pranishem ne te gjitha qelizat.Kryesisht ai gjendet ne proteina,dhe keto jane edhe baza e marrjes se tije,nje funksjonim normal i organizmit vjen duke pasur te pakten sasine minimale te tije me squfur.
Klori(Cl):Ky ndodhet ne organizem ne trajten e NaCl sikurse dhe natriumi edhe ky merr pjese ne rregullimin e ekuilibirit acid-baze,ky ka rol kryesor ne shkembimin e klorureve ne gjak,gjithashtu klori eshte anionin kryesor qe ndodhet ne stomak dhe ndodhet ne formen e HCl dhe eshte baza e tretjes se ushqimeve,nqs ka mungese te tije atehere shkaktohen semundje te ndryshme si ulcera etj,qe vijne si pasoje e tije ne pjese te tjera te trupit......
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Shkence,zbulohet harta e ADN-se familjare ...

Per here te pare ne fushen e shkences se mjekesise eshte krijuar harta e ADN-se nje familjeje.

Arritja shkencore eshte publikuar ne revisten “Science”. Studimet per te arritur ne kete perfundim, kane nisur para 10 vitesh, pasi gjithcka ka startuar nga zberthimi i gjenomes njerezore qe lejon identifikimin e mekanizmave qe kontrollojne transmetimin e mutacioneve pergjegjese per semundjet gjenetike nga prinderit tek femijet.

Nga kjo harte eshte zbuluar se transmetimi i mutacioneve gjenetike nga prinderit tek femijet ka me pak mundesi te ndodhe se sa mendohej me pare.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
7 misteret e botes ...

7 Misteret e Botes
Qe nga antikiteti, historia na ka rrefyer per vende te frikshme dhe misterioze te fshehura ne qytetet me te medha te botes apo ne vende te humbura te tokes. "FORBES" ka hartuar listen e vendeve me misterioze ne bote.

Keshtjella Bran ne RUMANI
Ndodhet ne Brasov te Rumanise.Legjenda tregon se ne kete vend ka jetuar Vladi i pergjakshem.Libri "Drakula"i Bram Stokerit ne vitet 1800 eshte bazuar mbi kete legjende.Vladi ishte nje princ i tmerrshem, i vriste armiqte e tij dhe tradhetaret ne menyra nga me c'njerezoret. Sot, keshtjella eshte kthyer ne muze, por kjo gje nuk ia ka zbehur aspak misterin qe e rrethon prej kohesh...

Kulla e Londres
Ne vend te dyte eshte Kulla e Londres. Ndertuar me 1078 nga Vilhelm Pushtuesi, pershkruhet si nje vend shpirtrash prej qindra vitesh.Nje histori sot nga rrefen se edhe sot, naten fantazma e Anna Bolenes, gruaja e 2 e Henrikut VIII qe u vra brenda mureve te saj shetit ne dhomat e kulles me koken e prere ne duar, ne kerkim te bashkeshortit te saj tradhetar, qe e vrau sepse donte te martohej me nje grua tjeter.

Nje tjeter mister jane Katakombet e Parisit
Fantazmat vazhdojen te qendrojne ne Europe. Vendi i trete misterioz ne bote jane katakombet e Parisit, gjenden prane qendres se qytetit, aty ku ndodhen skeletet e parisieneve qe kane jetuar ne shekujt e kaluar. Ne shek XX jane te shumte vizitoret qe thone se ne disa raste kane pare fantazma, ose kane degjuar britmat e njerezve te vdekur.

Zona 51 ne Nevada
Territor i SHBA, zone "top secret" ku askush pervec anetareve te ushtrise nuk mund te hyje. Sipas legjendes, pikerisht ketu qeveria amerikane ka patur ose ka kontakte me jashtetokesore, gjera qe opinionit publik i mbahen te fshehta.

Westchester County, USA
Westchester County, ne shtetin e New York-ut, ku shkrimtari Washington Irving vendosi krijimin e tij " Legjenda e Sleepy Hollow". Thuhet se ne keto territore endet ende nje kavalier gjate nates duke kerkuar kohen e humbur ne luftime. Cdo vit nga 26-28 tetor ne kete vend ka nje eveniment aktrimi, ku krijohet nje histori e mistershme.

Perbindeshi Skocez
Liqeni Inverness ne Skoci, i njohur per pranine e perbindeshit Loch Ness. Shfaqja e perbindeshit daton ne shek. VI para Krishtit. Tregohet qe edhe ne ditet e sotme jane pare shenja te pranise se tij ne liqen. Kjo gje i ka bere turistet te frikesohen e te mbeten me fiksime.

Montercristo Australian
Montercristo Australian ne qytetin Junee ne Australi, eshte nje vend ne te cilin sipas legjendes ndodhen dhjete fantazmat e personave qe jetuan e vdiqen ne kete vend...
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Bota do te ndryshonte fytyre ...

SUPER FLAKË . RADIOAKTIVITET, KLIMA TË PAMUNDURA. NËSE DO TË NDRYSHONIN QOFTË EDHE PËR DISA KONSTANTE TË VOGLA FIZIKE, BOTA DO TË NDYSHONTE FYTYRË.

Jeta në tokë është fryt i disa koncidencave të paspjegueshme .
E nëse do të ishte ndryshe ?

Sipas shkencëtarëve John Barrow dhe Frank Tipler . Bota është ajo që është , PËRSE ?
E thjeshtë , sepse ndryshe ne nuk do të ekzistonim . Por është dikush si astrofiziku Fred Hoyle , sheh në këtë koicidencë një ndërhyrje të shenjtë . Është akoma dikush që mendon mbi bazën e teorive të fizikantëve si Andreji Linde dhe Martin Rees që ekzistojnë universe të pafund paralelë ndër të cilat i yni çdonjëri i udhëhequr nga ligje fizike të ndryshme . Në bazën e këtyre ompinjoneve është një nënvizim i thjeshtë : Jeta në Tokë është rezultat i disa koinçidencave spektakolare . Mjaft të mendohet se si është formuar Hëna , pra ( duket ) pas një përplasjeje me një asteroid , 4,5 miliard vjet më parë … Nëse përplasja do të kishte qënë pak më ndryshe , do të ishte ndryshuar i gjithë evolucioni i planetit tonë .
Por e gjithë kjo nuk është asgjë përpara pasojave të një ndryshimi qoftë edhe minimal në ligjet fizike që rregullojnë evolucionin e kozmosit . Konsiderojmë konstatet që përshkruajnë forcat themelore : graviteti , elektromagnetizmi dhe forcat nukleare . Për të zbuluar vlerën shkencëtarëve iu desh ti matnin sepse asnjë teori nuk i detyron që të kenë vlerën që realisht kanë . Por nëse do të ishte ndryshe , cfarë do të ndodhte ?

Nësë forcat elektrike do të ishin më intensive .
Do të ndryshonte stabiliteti i nukleve atomikë . përmasat e atomeve , ngjyrat , fenomenet optike dhe të gjitha lidhjet kimike .
Do të mjaftonte , për të intensifikuar forcat elektrike dhe për të rritur të ashtuquajturën " kostante e strukturës së imta „ . Pasojat ? Do të rritej repulsimi ndërmjet protoneve dhe nukleve atomikë . " Dhe do të zvogëlohej probabiliteti i shkrirjes nukleare „ spjegon fizikani teorik Tullio Regge " Kështu në Diell do të ngadalsoheshin reaksionet nukleare dhe do te zvogëlohej ndriçimi „ . Dhe në Tokë do të mbërinte më pak dritë dhe më pak ngrohtësi .
SUPERFLAKË
Atomet do të ishin më të vogla , sepse elektronet do ishin më shumë të tërhequr berthama . Dhe ngjyrat e objekteve do të spostoheshin për nga ngjyra blu . Përveç kësaj zlberët do të ishin më të gjerë edhe më të dendur . Por do të rritej mbi të gjitha terheqja ndërmjet molekulave : objektet do të ishin më rezistentë , ngjitëset do të ngjisnin më mirë , trupat e ngurtë do të shkriheshin më me vështirësi dhe lëngjet do të zienin në një temperaturë më të lartë … do kishim si rezultat sipërfaqe më të mëdha akullnajash , dhe ndoshta edhe akull të thatë .
Reaksionet kimike do të ishin më të ashpra : nga zjarri deri tek metabolizmi i qënieve frymore … Po jeta vërtet do të svilupohej në këto kushte ? " Molekulat do të ndryshonin formë dhe reaksion „ thekson Regge . " Forma e DNA dhe funksioni i saj , p.sh. do të ndryshonin , duke prurë ndyshime gjenetike të mëdha .

DO TË ISHIM TË GJITHË MË TË SHËNDOSHË, PËR MË TEPËR, JUPITERI DO TË NDIZEJ EDHE DO TË SHNDËRROHEJ NË NJË DIELL.

… Nëse graviteti do të ishte më i madh
Gjithçka do të peshonte sigurisht më tepër . Por pasojat nuk do të mbaronin me kaq . " Një ndryshim qëftë edhe minimal e kostantes se gravitetit G do të kishte pasoja katastrofike „ thotë Regge . " Ndriçimi i Diellit ndryshon si një forcë shumë e qëndrueshme të G dhe nje rritje qoftë edhe 1% do të sillte fundin e jetës tokësore kështu siç e njohim ne . Nuk do të ndryshonin ose do të ndryshonin fare pak , strukturën kimeke të elementeve .
Nëse jeta do të vazhdonte po u prekur nga këto pasoja , kafshët do të kishin kocka më të trasha dhe muskuj më të fortë për të mbajtur peshën e rritur . Evolucioni do të favorizonte mamuthët , në të cilët pesha është e shperndarë në katër këmbë . .. dhe është pra më e mundshme që do të ishin pikërisht këta të fundit qëniet më inteligjente të kësaj bote hipotetike … Po bimët ? Në një lartësi të njëjtë më nje bime në kushtet që kemi tani , do të ishte me trung më të trashë dhe më të dendur .
Një tjetër Diell
Të gjithë qënieve që jetojnë do t'u duhej të mësoheshin me një të nxehtë më të madh , mbi të gjitha sepse Dielli do të ishte më i vogël , por shumë më i nxehtë se tani … ndoshta do të kishim dy diej . Dielli tjetër mund të ishte Jupiteri , sepse në brendësi të tij një presion më i madh graviteti do të ishte në gjendje për të aktivizuar reaksione të të shkrirjes nukleare si ato që veprojnë tek Dielli ynë . Për shkak të nxehtësisë dendësia e popullsisë do të ishte më e vogël në Equador se sa tani , aty ndoshta uji do të arrinte temperatura të afërta me zjerjen e tij . Përsa i përket orbitës , toka do të rrotullohej më me shpejtësi , në këtë mënyrë viti do të ishte më i shkurtër . Në të vërtetë me një gravitet më të lartë se sa normali , sistemi diellor as që nuk do të ekzistonte . Një pej këtyre shkaqeve : yjet do të digjeshin më shpejt dhe pra e gjithë historia e 10 miliard viteve deri në lindjen e Diellit do të ishte konsumuar në një kohë shumë më të shkurtër dhe për pasojë nuk do të kishte lejuar lindjen e planeteve . Nëse do të kishte ndodhur vërtet kështu tani universi do të ishte i mbushur vetëm me yje të shuar dhe me vrima të zeza .

HIPOTEZA MBI TOKËN

E nëse oksigjeni në ajër të rritej qoftë edhe një pikë më tepër në përqindje ?
Në dukje është një ndryshim minimal . , por do të na binte në sy menjëhërë sepse zjarret spontane të shkaktuara nga rrufetë do të rritej prej 70% . Oksigjeni në fakt është përbërës themelor në shume reaksione kimike mbi të gjitha tek flaka : me më tepër oksigjen në dispozicion , çdo flakë do të digjej më mirë .
NDRYSHKJE MË TË LEHTA …

Kemi pastaj oksidimin : ndryshku do të ishte në fakt më agresiv . Do të rritej edhe masa e ozonit , një gaz i formuar nga molekula me tre atome oksigjeni ( molekulat e oksigjenit kanë , normalisht vetëm dy atome ) .
… Dhe nxirje më të vështira .
Me më tepër ozon , rrezet ultraviolet të Diellit do të filtroheshin me mirë : do të kishim më pak tomore të lëkurës, por do të ishte më e vështirë të nxiheshim në plazh nga Dielli . Ndoshta do të kishte edhe më pak njerëz me ngjyrë .
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Koha ! Mbase gjeja me e c'muar per njerezit,pa te cilen nuk do egzistonin!

Eshte nje nga gjerat qe shumica e njerezve (te mos themi te gjithe) do deshironin te kishin me teper!Disa e vleresojne,disa e c'perdorojne,te tjere nuk duan tja dine! Me duhet te iki se nuk kam kohe...ke 5 min afat...kam 10 min pushim...kam muajn e mjaltit....je denuar me10 vjet burg....u bera 28 vjeq......u befsh 100!!Gjthcka ne jeten tone lidhet me subjektin e kohes.Koha eshte nje nga gjerat me te quditshme ne egzistencen tone dhe mendoj qe ja vlen diskutimi rreth saj.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Shume nga ne mendojne se e dime c'esht koha,sidoqofte eshte teper e veshtire ta percaktosh!Koha eshte dicka qe ne nuk mund ta shohim apo ta prekim,por mund te shohim efektet e saja ne jeten tone te perditeshme!Evidenca qe ne levizim neper kohe mund te gjendet gjithandej.Mosha e trupit tone,ndertesave,moti,rritja e pemeve etj.Shumica jone ndejne presionin e kohes kur ndodhemi perball momenteve kritike apo nxitojme per nje takim qe ka rendesi te madhe per te ardhmen tone.Shpeshhere jeta jone eshte e diktuar nga c'fare ore na duhet te jemi ne nje vend te caktuar!

Te pyesesh shumicen e njerezve per kohen (jo motin) ka shume te ngjare qe reagimi i pare i tyre eshte te shikojne oren.Ne e konceptojme kohen si tik-takun e ores qe mbajme ne dore!Ne e dime se minuti ka 60 sec,ora 60 min,dita 24 ore dhe viti 365 dite sepse keto jane disa nga baza e njohurive qe kemi marre qe nga tetevjeqarja.

Koha po ashtu konceptohet si dimencioni i katert i Universit.Tre dimencionet e tjera jane ato te Hapesires (lart-poshte,majtas djathtas,para-prapa) Koha nuk mund te egzistoje pa hapesiren dhe ne menyre te ngjashme hapesira nuk mund te egzistoje pa kohen.Kjo lloj lidhje eshte quajtur "Space contnuum" qe do te thote qe gjithcka qe ndodh ne Univers ka te beje me te dyja,edhe kohen edhe hapesiren.

Ne baze te teorise se Ainjshanit mbi relativitetin koha ngadalson kur nje objekt arrin te udhetoje ne menyre te perafert me shpejtesine e drites.Kjo shtyn shume shkencare te mendojne se udhetimi me shpejt se drita mund te krijoje nje mundesi per te udhetuar ne kohe (domethene ne te kaluaren dhe ne te ardhmen)Problemi eshte se shpejtesia e drites mendohet te jete kulmi i shpejtesise qe nje dicka mund te udhetoje,keshtu qe mabse eshte e pamundur mundesia e udhetimit ne te kaluaren.Kur nje objekt i afrohet shpejtesise se drites,
masa i tij relative rritet dhe ne shpejtesine e drites kthehet ne infinit.Rritja e shpejtesise e nje mase infinite eshte e pamundur ose te pakten e tille duket ne ditet tona me teknologjine dhe njohurite qe kemi.

Ne fakt,ne nje lloj menyre ne jemi duke udhetuar ne kohe!Ashut siq je ne tryeze perpara komjuterit duke lexuar keto shkrimet e mija,koha po vershon rreth teje.E ardhmja po transformohet gradualisht ne te kaluar dhe me te tashmen fare te shkurer.Gjithcka qe po ben momentalish po leviz drejt se kaluarses qe do te thote se ti po udheton neper kohe.

Sidocofte udhetimi ne te ardhmen e kohes mase eshte i mundur(Nenkuptoj udhetim direkt),dhe e ardhmja mund te jete nje dite destinacion i mundur.

Nerkohe qe shkrimtaren kane thurur lloj lloj historishe fantastiko-shkecore mbi udhetimin ne kohe,mekanizmat e vertete te udhetimit ne kohe nuk jane ndertuar akoma.Ne fakt,teorite me te shumta mbi udhetimin ne kohe nuk bazohen fare ne mekanizmat e kohes.Ne baze te ketyre teorive,udhetimi ne kohe eshte me i mundur te kryhet me ndihmen e fenomeneve natyrale te cilat mund te na kalojne direkt nga nje pike i kohes nje nje pike tjeter.Ne keto fenomene natyrale futen Rrotullimi i Black Holes,Warm Holes dhe Vargu kozmik.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Mundesia e udhetimit ne kohe me anen e Black Holes
Kur nje yll qe ka nje mase mbi kater here me te madhe se masa e diellit tone arrin ne perfundim te jetes se tij,pasi ka konsumuar gjith energjine dhe djegur te gjitha lendet qe permban,bie nen presionin e peshes se vet.Ky proces krijon "Black Holes"te cilat sjane gje tjeter veqese nje rryme aq e forte magnetike saqe edhe drita nuk mund te kaloje mbi te.Gjithcka qe bie ne kontakt me horizontin rrethues te BH thithet ne mbrendesi te saj.

Formen e nje BH mund ta mendosh me formen e nje hinke,apo biskote akulloreje (qe me ka vajtur mendja tani ) E gjere ne krye dhe me e ngushte dhe ngushtezohen ne piken e quajtur singularity.Ne piken Singulare asnje ligj i fizikes nuk egziston dhe gjithcka materiale eshte kaluar ne nje pike te panjohur.Kjo lloj BH eshte quajtur Schwarzschild BH,qe e ka marre emrin nga asronomi Gjerman Karl Schwarzschild.

Nje tjeter lloj BH eshte quajtur Kerr Hole,dhe teorikisht eshte e mundur.Kerry Holes jane BH rrotulluese te cilat mund te perdoren per te udhetuar ne kohe apo ne nje Univers Paralel.Ne vitin 1963 matematikanti Zelandez Roy Kerr propozoi teorine e pare realistike mbi BH rrotulluese.Ne baze te teorise se tij,yjet qe vdesin (shuhen) mund te bien ne nje rreth rrotullus neutronesh te cilat prodhojne force te madhe centrifugale duke parandaluar krijimin e singularitetit.Ngaqe keto BH nuk kane singularitet,Kerr besonte se do ishe e mundur hyrja ne keto BH pa u perplasur nga forca infinite e gravitetit ne qendren e saj.

Nese Kerr Holes egzistojne, atehere mund te jete e mundur kalimi nepermes tyre dhe dalja ne nje "White Hole" White Hole do kete nje veprim pasues te BH.Keshtu qe ne vend te terheqjes se gjithckaje ne forcen e saj gravitike,WH mund te perdore nje lloj energjie negative per te shtyre gjicka larg nga vetja.Keto WH mund te jene rruga jone per te hyre ne kohra apo botera te tjera.

Nga pak nohuri qe kemi per BH,Kerry Holes eshe mund te egzistojne.Sidoqofte fizikanti Kip Thorne i Institutit Shkencor ne Kaliforni beson se ligjet e fizikes nuk lejojne krijimin e dickaje te tille.Ky thote nuk egziston menyre e tille te hysh dhe te dalesh nga BH, dhe qdo gje qe tenton te hyje ne BH do thithet dhe shkaterrohet perpara se te arrije ne singularitet.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Mundesia e udhetimit ne kohe me anen e rruzave kozmike

Nje teori tjeter mbi mundesine e udhetimit ne te kaluaren dhe te ardhmen e kohes meshtetet ne idene e rruzave kozmike,propozuar nga fizikanti J.Richard Gott ne vitin 1991.Nga vete emri keto jane objekte ne forme te vargezuar qe disa shkenace besojne se jane te formuara qe nga fillimi i krijimit te Universit.Ky vargezim mund te shtrihet ne gjithe gjatesine e Universit dhe ndodhen ne presion te jashtezakonshem ....prej miliona e miliona tonesh.

Keto rruza kozmike,te cilat jane me te holla se nje atom,mund te prodhojne shume te jashtzakonshme graviteti qe terheq c'do objekt qe mund tu kaloje afer.Objektet e lidhura ne rruza kozmike mund te udhetojne me shpejtesi te pabesueshme,dhe per arsye se forca e tyre gravitacionale mund te deformoje kohen e hapesires,mund te perdoret per udhetim ne kohe.Duke terhequr dy rruza kozmike afer njera tjetres apo nje rruze ne afersi te Black Holes,mund te egzistoje mundesia e lakimit te kohes se hapesires ne menyre te mjaftueshme per te krijuar lakime te aferta te kohes njera me tjetren.

Nje anije kozmike mund te kthehet ne mekanizem kohe sikur te perdorej graviteti i prodhuar nga dy rruza kozmike,apo nje rruze dhe Black Hole.Sidoqofte,akoma ka shume spekullime mbi egzistencen ne te vertete te ketyre rruzave kozmike,dhe nese egzistojne-ne c'fare forme??Vete fizikanti Gott ka thene se per te udhetuar ne te kaluaren,qofte dhe nje vit,do nevojitej nje varg rruzash qe do permbante nje mase energjie te parabarte me gjysmen e asaj te galaksise.Dhe si me c'do lloj mekanizmi kohe,mund te kthehesh shume kohe prapsht ne te kaluaren,por jo pertej kohes ne te cilen makanizmi i kohes eshte krijuar.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Probleme qe supozohet te lindin nga udhetimi ne kohe !

Nese ne do jemi ne gjendje te veme ne jete teorine e udhetimit ne kohe,ne do jemi ne gjendje te krijojme probleme teper te komlikuara qe quhen paradoxe! Paradoxe nenkupton dicka qe bie ne kontradite me veten e vet.Ja po sjell dy
shembuj per ta lustruar.

1)- Le ta supozojme,per hir te argumentit,se ne mund te udhetojme ne nje kohe shume me te kaluar se koha e lindjes tone!Vete fakti qe para lindjes ne nuk kemi egzistuar,krijon paradox.Nese psh ke lindur ne vitin 1978....si mund te egzistosh ne vitin 1964??

2)- Paradoxi me i argumentuar mund te jete Paradoxi i gjyshit! C'fare mund te ndodhe sikur nje udhetues ne kohe mund te kthehet ne te kaluaren e te vrase njerin nga prinderit e tij perpara kohes se lindjes?Nese ky person psh kthehet ne te kaluaren e vret gjyshin e tij..atehere si mund te egzistoje,qe te kthehet e tevrase gjyshin e tij?Nese ne do kishim mundesi te ndryshonim te kaluaren,atehere do krijonim nje numer te pafundeshem paradoxesh.

Nje teori tjeter e udhetimit ne kohe,sjell ne pah idene e Universit Paralel,ose historise alternative.Le ta supozojme se ti udheton ne te kaluaren te takosh gjyshin tend kur aij ka qene djale i ri.Ne baze te teorise ti mund te keshe udhetuar ne nje univers tjeter qe eshte identik me universin tone,por ndryshon nga ngjarjet qe ndodhin ne te.Psh nese ti udheton ne te kaluaren e vret (larg qofte ) nje nga prinderit e tu,ti ke vrare vetem nje person ne ate Univers,i cili nuk eshte me univeri ne te cilin ti egziston.Dhe nese mundohesh te kthehesh perseri ne kohen tende,mund te perfundosh ne nje univers tjeter paralel dhe kurre nuk do jesh ne gjendje te kthehesh ne universin nga ke filluar udhetimin.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Nese do kesh mundesi te krijosh nje disk rrotullues te madh,aq sa mund te mbaje njerez nga mbrenda,dhe ta rrotullosh aq shume saqe shpejtesia e tij rrotulluese te jete e perafert me shpejtesine e drites,a mund te ndaloje koha per njerezit mbrenda diskut rrotullues?

Nga ana teorkike nje dicka e tille mbase duket e arsyeshme!Neqoftese ky disk rrotullohet aq shume saqe shpejtesia e tehut te jashtem te diskut ti afrohet shpejtesise se drites,atehere koha do ngadalsoje per njerezit mbrenda diskut.Nese njerezit nga mbrenda do i hedhin nje sy ambientit nga jashte,ditet dhe netet do jene duke qarkulluar teper shpejt.Keshtu qe njerezit mbrenda diskut do moshohen shume ngadale ne lidhje me njerezit jashte diskut.Nga ana esenciale kjo mund te krijoje nje mekanizem kohe qe lejon njerezit qe ndodhen
mbrenda diskut te udhetojne ne kohe.

Kurse nga ana praktikale,kjo ide ndesh be probleme per arsye te forces centrifugale (qendrore) te cilen disku do prodhoje.Disa nga objektet
me te shpejta rrotulluese ne ditet tona jane rrotullat teper te shpejta fluturuese! Keto rrotulla vertiten mbi guzhineta magnetike ne nje fole (mbeshtjellje) vakumi ku ferkimi eshte pothuajse zero.Keto rrotulla fluturuese kane mundesi te arrijne shpejtesine prej 200.000 rrotullime per minut.Problemi kryesor me rrotullat fluturuese me kete lloj shpejtesie vjen ne trajten e disintegrimit--forcat e jashtme
ne rrotull jane gjigande.Edhe sikur ta supozosh se nje rrotull me perimeter 1 meter dhe diameter 32 cm rrotullohet me nje shpejtesi prej 1 milion rrotullimesh ne minute,pjesa e jashtme e rrotulles do jete duke udhetuar me nje shpejtesi prej 55.000 km per ore qe nuk eshte asgjekundi afer me shpejtesine e drites e cila udheton 299.000 km per sekond.

Nje tjeter varjant mund te jete krijimi i nje disku teper gjigand!Thuaj,per hir te argumentit,ndertojme nje rreth aq te madh sa distanca e tokes nga dielli apo dicka me diameter 300.000.000 km! Nese perimetri i saj do jete 942.000.000 km.Ky rreth duhet te rrotullohet te pakten 1 rrotullim per ore (ne krahasim me token qe kryen 1 rrotullim ne vit) qe te arrije njefare shpejtesie te afert me shpejtesine e drites.Te ndertosh nje rreth te tille,dhe pastaj te gjenerosh force per ti dhene rrotullim nje dickaje te tille do ishe nje projekt i madh,po....tingellon si c'menduri ngaqe eshte e pamundur,lol

Krijimi i nje dickaje te tille mund te mendohet vetem duke perdorur anije kozmike qe udheton ne linje te drejte neper hapesire.Problemi tjeter qe vjen pastaj eshte rritja e shpejtesise.Supozojme se duam ta rrismim shpejtesine diku afer me shpejtesine e drites dhe jemi te gatshem te veme dy pasagjere kundrejt forces GS (Dyfishi i forces se gravitetit,njerezit qe peshojne 80kg do u duket sikur peshojne160kg) per te rritur shpejtesine.Keta dy pasagjere u duhet te perpallojne ate force per te pakten 1 vit.Pa harruar pastaj shumen e lendes
djegese qe do nevoitet per te krijuar kete rritje shpejtesie.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Koha! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Udhetimi ne kohe! Do ngelet Sci-Fiction apo realitet?

Sa here njerezimi ka dyshuar mbi mundesine e shkencareve per te krijuar dicka qe koha e ka vertetuar te sukseseshme???!

Ne vite te panumerta,nga experienca jone njerzore kemi mesuar se c'do gje e imagjinuar nga njeriu nje dite mund te kthehet ne realitet.Nese shekuj me pare do shtrohej qeshtja e shkeljes se Henes nga kemba e njeriut,udhetimi i njeriut ne hapesire,apo disa nga arritjet me te medha te shkences tone,per ate kohe do tingellonte e pamundur.Sidoqofte te tilla gjera jane parashikuar kohe me pare dhe koha e ka vertetuar te jene te realizueshme.

Dikur eshte shikuar vetem si fantazi dhe Sci-Fiction,por momentalisht udhetimi ne kohe eshte thjeshte nje problem engjinierik.Fizikantet e brumosur nga ligjet e Newtonit besonin se koha levizte ne nje vije te drejte,te stabilizuar,te pandrysheshem,tamam si nje shigjete.Pastaj vjen Ainjshtani me teorite e tij qe tregojne se koha vershon me teper ne trajten e nje lumi.Sa me teper mase energjie ushtron mbi te,aq me shume ndryshon rryma e saj rreth jush.Edhe pas Ainjshtanit,shume fizikante besonin se tik-taku i ores ecen vetem ne nje drejtim.Ndrekohe qe leviz me shpejtesine e drites,ne baze te ekuacioneve te
Anjshtanit prapseson gjigjeten e kohes(reverse-kthen prapsht),nje levizje kaq e shpejte do ishe e pamundur per arsye se c'do objekt qe arrin ate kulm shpejtesie mund te shnderrohet ne nje mase infinite.Keshtu qe udhetimet ne te kaluaren ishin nje dicka absurde!

Keshtu mendohej dikure,gjerat kane ndryshuar.

Duke i rishikuar dhe studiuar ekuacionet e Ainjshtanit me me kujdes,fizikantet tash me kane arritur te kuptojne se rryma e kohes mund te devijohet ne nje spirale (tip suste e gjere nga siper,e ngushte nga poshte).Me konkretisht,sa me shume mase do koncentrosh ne nje pike te saj,aq me shume mund ta kthesh rrjedhen e saj.Gjate viteve te fundit,modele te reja mekanizmash kohe jane projektuar mbi tryezat e laboratoreve me gjigande te botes.C'fare eshte mekanizmi i kohes dhe pse quhet i tille? Thjesht mund ta pershkruash si mekanizem qe afron dy pika te largeta te vijes se kohes afer njera tjetres duke mundesuar kalimin e shpejte nga njera pike ne tjetren (kjo vije e dredhuar e kohes,ne Anglisht-timelike curves) Duhet te dime se momentalisht nuk egziston ndonje teoreme No-Go kundrejt mekanizmave te kohes.Kuptimi i koceptit ndikim dhe pasoje eshte qelesi kryesor pre venien ne jete te teorise.

Ekziston nje problem ama me konceptin e udhetimit ne kohe!Ideja e nje udhetari qe ta zeme futet ne mekanizmin e kohes sot dhe e kurdis destinacionin e kohes ne vitin 2037 e nenvlereson faktin qe bota eshte ne levizje konstante neper hapesire,duke u rrotulluar rreth diellit,i cili po ashtu eshte duke levizur neper galaksi. Keshtu qe duke e llogaritur hapesiren e kohes si nje dimension te katert te Universit,levizja e ketij udhetuesi vetem neper nje dimencion nuk mund ta beje te mundur qendrimin e ketij udhetuesi ne siperfaqen e Tokes,duke marre parasysh qe siperfaqja e Tokes eshte nje platforme levizese me nje trajektore shume te komplikuar.Levizja me shpejtesine e drites 5 sekonda mund te materializoje ne ajer apo ne Gure,mvaret nag pozicioni i Tokes para apo pas 5 secondave !

"Distanca" e udhetimit ne kohe.

Perzierja e dimensioneve te hapesires dhe asaj te kohes,ku koha mund mund te krahasohet me distance qe korrespondon shpejtesine e drites,ne kete rast 1 sekond eshte i barabarte me nje distance prej 299,792.458 kilometrash.Nga ana tjeter distance 1 meter eshte e barabarte me 3.34 nanosekonda.Po ashtu mund te krahasosh "Vit" me "Vit drite"(ku ketu katrori i distances ka shenje te kundert treguese me katrorin e kohes)
Sikur ta supozojme se udhetimi neper hapesire dhe kohe do nxjerre veshtiresi teknike te barabarta,ne kete rast levizja me SHD (Shpejtesi drite) vetem per nje second,para apo prapa mund te krahasohet me fluturimin ne Hene per nga distanca.Levizja me SHD per ca vite mund te krahasohet me distancen nga Toka deri ne yllin me te afert.De nese do deshirosh te vizitosh kohen e Dinozaureve,mase mund ta krahasosh me fluturimin ne Galaksine me te afert me galaksine tone.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Teknologjia dhe ADN-ja zbulojnë jetën e TutankhamonFaraoni Tutankhamon,nuk është djali i së bukurës Nefertiti. Pavarësisht legjendës ai ka patur edhe dy vajza, të lindura të vdekura në lidhjen që pati me motrën e gjetur Ankhesenamon, fetuset e së cilës u gjetën në një varr në Luginën e Mbretërve.

Po ashtu zbulohet edhe një detaj i ri; faraoni ka vdekur nga një formë malarjeje, një patologji e rrallë që i shkatërroi kockat, sidomos të këmbëve.

Këto janë të dhënat e fundit rreth jetës dhe vdekjes së Tutankhamon, zbuluar nga shkencëtari i njohur Zahi Hawass. Në këto studime përdoren teknologjitë e fundit që janë efikase si në arkeologjinë klasike ashtu edhe në hetimet e policëve për vrasje. Nga kampionet e ADN-së së faraonit janë kuptuar dhe zbardhur shumë detaje duke nxjerrë në dritë mistere të historisë.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
20 fakte që nuk i dinit për kohën dhe 20 fakte që s’i dinim për jetën në hapësirë
1. “Koha është iluzion. Koha e drekës jo”, bën shaka Douglas Adams në dokumentarin “Galaktika”. Megjithatë shkencëtarëve nuk u vjen për të qeshur. Disa teori të reja spekulative të fizikës sugjerojnë se koha lind nga një realitet më i thellë dhe i përjetshëm.

2. Tentoni ta shpjegoni këtë kur shkoni në punë vonë. Një udhëtar mesatar amerikan humbet 38 orë në vit për shkak të vonesave të trenave.

3. E dini pse duhet ta ndërroni orën në mars? Ndërrimi i orës për të kursyer kohën nisi si shaka nga Benjamin Franklin, që propozoi që njerëzit të ngriheshin më herët në mëngjeset e verës, që të punonin më shumë gjatë ditës dhe kështu të kursenin qirinjtë. Në Mbretërinë e Bashkuar u zbatua në vitin 1917 dhe më pas u përhap në të gjithë botën.

4. Ditët e gjelbra. Departamenti i Energjisë ka përcaktuar se kërkesa për elektricitet bie me 0.5 për qind gjatë ditëve me orën e ndërruar. Kjo është ekuivalentja e gati 3 milion fuçive me naftë.

5. Duke vëzhguar se sa shpejt arkëtarët e bankave mblidhnin monedha, këmbësorët ecën, punonjësit e postës folën, psikologët përcaktuan se tre qytetet me hapin më të shpejtë janë Bostoni, Buffalo dhe Nju Jorku.

6. Po tre më të ngadaltat? Shreveport, Sacramento dhe Los Anxhelos.

7. Një sekondë më parë përcaktohej si 1/86400 e gjatësisë së ditës. Megjithatë, rrotullim i Tokës nuk është shumë i besueshëm. Fërkimi i baticës nga dielli dhe hëna e ngadalëson planetin dhe rrit gjatësinë e një dite me 3 milisekondë për shekull.

8. Kjo do të thotë se në kohën e dinozaurëve, dita ishte 23 orë e gjatë.

9. Edhe moti e ndryshon ditën. Gjatë ngjarjeve “El Nino”, era e fortë e ngadalëson rrotullimin e Tokës me një fraksion të një milisekonde çdo 24 orë.

10. Teknologjia moderne e bën edhe më mirë këtë punë. Në vitin 1972, një rrjet orësh atomike në më shumë se 50 shtete u bë autoriteti final i orës. Ato u bën aq të sakta, sa duhen 31.7 milion vite për të humbur një sekondë.

11. Për ta mbajtur orën të sinkronizuar me rrotullimin e ngadaltë të Tokës, “një sekondë më tepër” shtohet një herë në disa vite. Kohët e fundit kjo ndodhi në pragun e Vitit të Ri të kaluar.

12. Ora më e saktë në botë, në Institutin Kombëtar të Standarteve dhe Teknologjisë në Kolorado, mat vibrimet e një atomi të vetëm zhive. Në një miliardë vite ajo nuk do të humbasë as një sekondë.

13. Deri në vitin 1800, çdo fshat jetonte në zonën e tij të kohës, me orën e sinkronizuar sipas hënës lokale.

14. Kjo shkaktoi telashe me oraret e trenave. Për disa kohë, u shpikën ora që tregonin orën vendase dhe orën e trenave.

15. Në 18 nëntor të vitit 1883, kompanitë hekurudhore amerikane kërkuan përdorimin e një ore të vetme të standardizuar.

16. Fakti që kompanitë hekurudhore kërkonin që orët në vende të ndryshme të ishin të sinkronizuara, mund të ketë frymëzuar Ajnshtajnin të zhvillonte teorinë e tij të relativitetit, që unifikon hapësirën dhe kohën.

17. Ajnshtajni tregoi se graviteti e bën orën të lëvizë më ngadalë. Prandaj pasagjerët e avionëve, që fluturojnë aty ku tërheqja e Tokës është më e dobët, plaken më pak nanosekonda në secilin fluturim.

18. Sipas teorisë të kuantit, momenti më i shkurtër i kohës që ekziston njihet si ora “Planck” ose 0.0000000000000000000000000000000000000000001 sekondë.

19. Koha mund të mos ketë ekzistuar gjithmonë. Shumë shkencëtarë thonë se është krijuar me pjesën tjetër të universit.

20. Koha mund të ketë fund, por edhe mund të mos ketë. Hapësira është e pafund, po kështu edhe përjetësia ashtu është.

Në hapësirë uji rrjedh për lart dhe kockat zgjaten 5 centimetra
20 fakte që s’i dinim për jetën në hapësirë
Dhimbjet nga hapësira
1. Gati çdo astronaut përjeton një tip sëmundje hapësire, të shkaktuar nga informacioni konfuzes që arrin në veshët e tyre të brendshëm. Përveç të përzierave, simptomat përfshijnë dhimbje koke dhe vështirësi në ecje me gjymtyrë. Pak a shumë si dita e parë e shkollës.

Lëngjet rrjedhin lart
2. Këto janë shqetësimet më të pakta. Në gjendjen pa peshë, lëngjet rrjedhin për lart, duke shkaktuar bllokime të hundës dhe fytyrë të fryrë; kockat humbasin kalcium, duke formuar kështu gurët në veshka. Sëmundje tjetër është edhe atrofia e muskujve, gjë që ngadalëson zorrët dhe tkurr zemrën.

Anët e mira
3. Të paktën do të jeni të fryrë, në gjendje kapsllëku dhe të gjatë. Presioni në ulje mbi shpinën kurrizore bën që udhëtarët në hapësirë të zgjaten me 5 centimetra.
4. Minjtë e laboratorit në hapësirë gjatë periudhës së mesit të shtatzënisë, ndërsa po i zhvillohen veshët e brendshëm, lindin bebe me veshë të gjatë.
5. Asnjë njeri nuk është ngjizur në hapësirë, prandaj këto janë supozime.

Efektet në Tokë
6. Një studim i vitit 2001 tregoi se astronautët që gërhisnin në Tokë dremisnin të heshtur në hapësirë.
7. Është normale që astronautët të flenë pa bërë zhurmë. Me 16 lindje dielli në ditë kjo është më e pakta që mund t’u ndodhë.
8. Në fillimin e ditës së punës në anijen kozmike, paneli i kontrollit në Hjuston transmeton muzikë për t’i zgjuar astronautët.

Vakumi i hapësirës
9. Nëse ekspozoheni në vakumin e hapësirës pa kostumin e përshtatshëm, mos e mbani frymën. Presioni i papritur mund t’jua këpucë mushkëritë.
10. Përveç kësaj, uji në gjuhë, në hundë dhe në sy do të gufonte. Kjo ka ndodhur në vitin 1965, kur një kostum hapësire u gris gjatë eksperimentit dhe ai që e provonte u ekspozua ndaj vakumit për 15 sekonda.

Mungesa e oksigjenit në gjak
11. Ndryshe nga ajo që kemi parë në Hollivud, ju nuk do të shpërthenit. Mungesa e oksigjenit në gjak është ajo që do t’ju vriste, por për këtë do të duheshin dy minuta.
12. “Virgin Galactic”, një kompani e turizmit të hapësirës nga Richard Branson, ka vendosur të mos pranojë asnjë grua që ka kryer transplantime të gjoksit, nga frika se mos ato shpërthejnë.

Si ushqehen
13. John Glenn e pati të vështirë të përtypë ushqim, por jo për shkak të mungesës së gravitetit. Astronautët e hershëm përdornin tuba alumini për të kaluar ushqime të thara, qull gjysmë të lëngshëm dhe ushqim në formë kubi.
14. Sot astronautët mund t’i marinojnë ushqimet që hanë me kripë dhe piper në formë të lëngshme. Drithërat në masë të vogël do të pluskonin, duke u dalë nga hunda dhe do t’i gudulisnin rrugët e frymëmarrjes.

Çfarë mungon
15. Sistemet e ajrimit në anijet kozmike dhe Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës thithin gjithçka që pluskon në hapësirë.
16. Banja e anijes kozmike kërkon që astronautët të pozicionohen me saktësi në qendër të ndenjëses. Para se të nisen në hapësirë, secili prej tyre bën prova të panumërta si ta pozicionojnë veten.

Lindja e dytë
17. NASA u përpoq të ndërtojë një WC në kostumet e hapësirës, një tub të ngjitur në fshikëzën e meshkujve dhe një pajisje të tillë të modifikuar për femrat, por u dorëzuan dhe kaluan në planin B, pelena për të gjithë.
18. Astronautët e kthyer raportojnë vështirësi ekstreme në lëvizjen e krahëve dhe këmbëve pasi prekin tokën; për këtë arsye e quajnë uljen në tokë “lindja e dytë”.

Jeta në hapësirë
19. Por disa kozmonautë që kanë qëndruar për një kohë të gjatë në hapësirë raportojnë se gjëja më e vështirë me të cilën duhet të mësohen në Tokë është se kur i lëshojnë objektet, ato bien.
20. Mos është më mirë të qëndrojmë atje lart? Tetëmbëdhjetë njerëz kanë vdekur gjatë misioneve në hapësirë, por kurrë ndërsa kanë qëndruar atje lart, por vetëm gjatë udhëtimit nga poshtë lart dhe anasjelltas.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Zbulohet testi i jetëgjatësisë

Të gjitha gjenet e 100-vjeçarëve

Më në fund, shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë hartën e gjeneve të jetëgjatësisë. Deri para pak kohësh, gjenetistët kishin zbuluar shumë pak të dhëna. Tani një studim i publikuar në revistën “Science” ofron 150 mutacione gjenetike karakteristikë e njëqindvjeçarëve, të cilët kanë arritur të plaken pa u prekur nga asnjë sëmundje. Me këtë bazë të dhënash, shkencëtarët e Universitetit të Bostonit kanë përgatitur edhe një test jetëgjatësie: analiza e ADN-së te një i sapolindur mund të parashikojë (natyrisht jo aksidentet automobilistike dhe shqetësimet e tjera për shkaqe ambientale) se sa vite do të jetojë ai individ. Siguria e këtij testi ka arritur deri në 77 për qind, por me kalimin e viteve mund të rritet dhe të depërtojë thellë në sekretet e gjenetikës.

Autorja e parë e artikullit të publikuar në revistën “Science”, është një studiuese europiane, e transferuar në Boston para dhjetë vjetësh, e cila gjithashtu është eksperte në fushën e biostatistikës. “Për të arritur në rezultatet e dëshiruara kemi studiuar të tërë gjenomën e 801 njëqindvjeçarëve. Ka qenë një punë e vështirë dhe shumë interesante në të njëjtën kohë, prandaj nuk habitemi që kemi gjetur kaq shumë variante gjenetike. Plakja është një proces shumë i ndërlikuar dhe përfshin aspekte të tëra të shëndetit. Nuk mund të kënaqeshim duke gjetur vetëm disa lloje gjenesh”, është shprehur studiuesja.

Të moshuarit e përfshirë në studim (i cili ka zgjatur dhjetë vjet) i përkisnin një moshe mesatare nga 103 deri në 119 vjeç. Në një proces të quajtur “genome-wide association study” ADN-të e tyre janë ndarë dhe më pas janë kryqëzuar me ato të mijëra individëve të tjerë normalë. Duke krahasuar këto të dhëna shumë të rëndësishme, kompjuterët kanë shkëputur variantet e vetme të ADN-ve që lidheshin me një “plakje të shëndetshme”.

Për 150 “pikat kritike” që janë në gjendje të fiksojnë trupin e sëmundjeve dhe të ofrojnë mundësinë e 20-30 vjetëve jetë mbi mesataren, janë interesuar kompanitë amerikane, të cilat e përdorin gjenomën si biznes. Aktualisht, do të duhen disa javë për të analizuar të dhënat e reja të studimit të publikuar në revistën “Science”, pastaj me siguri në treg do të hidhet ndonjë aparaturë e re që çdo njeri të llogarisë jetëgjatësinë e tij.

“Presioni i kompanive në këtë sektor është jashtëzakonisht i fortë”, thotë studiuesja. “Që prej kohës kur kemi filluar të prezantojmë në kongreset e ndryshme linjat e zakonshme të studimit tonë, interesi i kompanive private është bërë shqetësues. Më në fund të dhënat e studimit tonë u bënë publike dhe me siguri do të jenë pjesë e një biznesi. Analizimi i një testi të tillë nuk është aspak banal, sepse siguria nuk është absolute. Ajo arrin deri në 77 për qind. Nëse nuk merren parasysh faktorët ambientalë dhe stili i jetesës, përbërësi gjenetik i jetëgjatësisë nuk ka shumë rëndësi. Kjo gjë u duhet shpjeguar të gjithë personave të cilët i nënshtrohen një analize”, shton ajo. Një studim i realizuar në vitin 1996 te dy binjakë, kishte përcaktuar se roli i gjeneve në “plakjen e shëndetshme” arrinte deri në 20-30 për qind.

Për të pasuruar hartën e koordinatave të vlefshme që duhen zbuluar, 150 variantet gjenetike karakteristikë e super të moshuarve janë grupuar në 19 hapësira të mëdha, secila e shënuar me një problem shëndetësor tipik i plakjes: sëmundje kardiovaskulare, të metabolizmit dhe demencës së trurit. Mundësitë për të arritur shëndoshë e mirë në moshën 100-vjeçare varen nga kryqëzimi dhe kombinimi i këtyre varianteve. “Avantazhi i ofruar nga gjenet e plakjes lind nga shuma e këtyre modifikimeve të ndryshme”, shpjegon një studiuese nga Instituti i Teknologjive Biomjekësore. “Deri më tani nuk është identifikuar asnjë variant, që nëse trashëgohet, ofron mundësi të mira për të arritur në moshën 100-vjeçare. Kështu, nga njëra anë do të na duhet të kontrollojmë vazhdimisht kombinimet gjenetike që ndikojnë te sëmundjet dhe nga ana tjetër, mundësinë për t’i pasur ato”, përfundon studiuesja.

Studimi

Hapi i parë janë 19 firmat gjenetike të gjetura prej grupit të shkencëtarëve të drejtuar nga Thomas Perls e Paola Sebastiani, Universiteti i Bostonit. Studimi është publikuar në revistën “Science” me titullin “Genetic signatures of exceptional longevity in Humans”.

Nëse një njeri është i programuar që të jetojë mesatarisht 120 vjet, duhet të dimë se cilat mutacione të ADN-së e ndalojnë ose e favorizojnë këtë gjë. Më pas mund të gjendjet sekreti i 100-vjeçarëve. Pozitivisht ndikojnë edhe stili i shëndetshëm i jetesës, mutacionet e rralla, ambienti ku jetojmë dhe ushqimet që konsumojmë. Shkencëtarët e Universitetit të Bostonit kanë zbuluar në kromozome 4 gjene që janë të përfshira drejtpërsëdrejti në mekanizmat të cilat zgjasin jetën dhe e mbrojnë organizmin nga sëmundjet. Ky studim është i pari në fushën e gjenetikës i kryer te një numër i madh njëqindvjeçarësh. Studiuesit kanë gjetur pothuajse 300 mijë variante gjenetike (SNPs) dhe kanë identifikuar 150 kombinime, që nëse analizohen me një model llogaritjeje të moderuar, arrijnë të parashikojnë nëse një individ do të arrijë, ose do t’i kalojë 100 vjeçët, me një precizion rreth 80 për qind.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Twitter arrinë në 1.000 cicërima për sekondë


Sipas të dhënave të monitoruara nga “PR and the Social Web” , shërbimi për mikroblogg i është afruar thyerjes së rekordit disa herë gjatë javës që shkoi, por gjatë katër ditëve të fundit e ka thyer rekordin e saj personal disa herë.

Twitter gjithashtu ka shënuar rekord prej më shumë se 2 miliard cicërima gjatë një muaji të vetëm për herë të parë qysh prej se është paraqitur në treg. Gjatë qershorit, shifra kishte arritur mbi 2.3 miliard cicërima.

Muajin që shkoi, shefi operativ i Twitter, Dick Costolo paralajmëroi se kompania ka arritur në dy miliard cicërima dhe se rreth 65 milion cicërima po burojnë nga Twitter çdo ditë, që është e barabartë me rreth 1.96 miliard cicërima çdo muaj.

Twitter ka arritur në 15 miliard cicërima gjatë fundit të muajit maj, tre muaj pasi ka arritur të thyej rekordin prej 10 miliard.

Costolo ka thënë gjithashtu se shërbimi po sheh rreth 130.000 regjistrime të reja çdo ditë, megjithëse nuk është e qartë sa prej tyre janë individë e sa janë biznese. Përveç kësaj gjatë muajit që shkoi kompania me ndikim bëri të ditur se ishte duke punësuar një Washington Iiaison për të menaxhuar marrëdhëniet me Shtëpinë e Bardhë.

Në një intervistë ekskluzive me The Telegraph në muajin maj, z. Costolo tha se Los Angeles dhe New York janë bazat e caktuara tek të cilat parashihet zgjerimi i radhës, dhe më pas theksoi se edhe në Britani e Japoni, ku po rritet ueb faqja me të madhe, zgjerimi është i paevitueshëm.

Në qershor, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg pranoi se ai i ka kushtuar “shumë” vëmendje Twitter-it nga frika se rritja e faqes për mikroblog do të tejkalojë atë të rrjetit social. “Më lejoni të them se Twitter-it, thjeshtë sipas mendimit tim po i kushtohet shumë rëndësi”.

Pasi dështoi në vitin 2008 për të blerë Twitter, Facebook më pas shpalosi përditësime të statusit në kohë relae, që shumë i ngjanin veçorisë së Twitter me cicërimat me 140 karaktere. Zuckerberg tani duket se po ndihet i kërcënuar nga rritja e shpejtë e Twitter. “Unë po e përcjelli shkallën e rritjes dhe nëse vazhdon kështu për 12 apo 18 muaj, atëherë brenda një viti ata do të jenë më të mëdhenj se ne... Duket se ata kanë pësuar një rritje jonatyrale. Ata kanë pasur shumë vëmendje prej mediave dhe duket se ata u rritën shumë shpejtë brenda një periudhe shumë të shkurtë” tha ai.
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Konferencë shkencore e shkrimtarit dhe albanologut martin camaj

Martin Camaj ishte një intelektual i formuar, shkrimtar, gjuhëtar, albanalog, me një kontribut të gjithanshëm në kulturën shqiptare.


Shkrimtari dhe albanologu Martin Camaj u përkujtua të hënën në një konferencë shkencore organizuar në Shkodër, me rastin e 85 vjetorit të tij.


Martin Camaj ishte një intelektual i formuar, shkrimtar, gjuhëtar, albanalog, me një kontribut të gjithanshëm në kulturën shqiptare, u shpreh Dr. Tomorr Osmani, drejtues i Qëndrës Kërkimore Shkencore Albanologjike.


"Martin Camaj, i cili jetoi larg lexuesit të tij natyral, iu mohua komunikimi me njerëzit e gjuhës së vetë natyrore, ndërsa letërsisë në tërësi dhe kombit të vetë iu mohua komunikimi shpirtëror me njeriun që e dashuronte këtë gjuhë dhe lirinë e bukurinë e saj, në të gjitha përmasat e shprehësisë dhe tingujve nga rridhte mendimi shqip," tha Prof. as. Dr. Ledri Kurti, në referatin e saj.


Martin Camaj u arratis nga Shqipëria në vitin 1948, duke e kaluar pjesën tjetër të jetës në mërgim, ku edhe vdiq në 1992.


Studiuesit vlerësuan punën e Camajt si poet, shkrimtar, dramaturg, studiues i letërsisë dhe kritik i procesit letrar, botues i "Shëjzave", botues i letërsisë shqipe në gjuhë të huaj, studiues i letërsisë më të vjetër shqipe duke filluar nga Buzuku e duke përfshirë edhe Bogdanin, studiues i dukurive gjuhësore të shqipes në rrafsh historik e aktual, autor kërkimesh dialektologjike në mjediset arbëreshe, autor studimesh të mirëfillta gjuhësore duke përfshirë dhe rrugën e formimit të shqipes letrare, hartues i një gramatike të shqipes për të huajt, mësimdhënës titullar i lëndëve të albanologjosë në Ludwig Maximilian University të Muenchen-it etj.


E pranishme në konferencë ishte edhe bashkëshortja e poetit të ndjerë, Dr. Erika Camaj, e cila nga ana e saj mban një lidhje dhe bashkëpunim shumë të ngushtë me Shqipërinë.


Zonja Camaj, dhuroi dy botime të veprës së plotë letrare të Camaj, njërin për biblotekën e Unniversitetit "Luigj Gurakuqi" të Shkodrës si dhe tjetrin për shoqatën atrdhetare "Dukagjini", e cila vitet e fundit po interesohet së tepërmi për vlerat dhe respektin ndaj figurës së Martin Camajt.


Konferenca "Martin Camaj për kulturën shqiptare. Shkrimtari dhe albanologu", u organizua nga Qendra Kërkimore Shkencore Albanologjike, Departamenti i letërsisë dhe gjuhësisë i universitetit "Luigj Gurakuqi" të Shkodrës.

Camaj, pak biografiMartin Camaj në 1925, në fshatin Temal, Shkodër. Ai studioi në Kolegjin Ksaverian të Shkodrës, por në 1948, për shkak të vendosjes së regjimit komunist, Camaj u largua nga Shqipëria. Në Universitetin e Beogradit stdusioi për italianistikë, romanistikë, teori letërsie, gjuhë klasike dhe sllavistikë.


Në 1956 ai u largua nga Jugosllavia për në Itali, ku vazhdoi studimet dhe mbrojti doktoraturën. studion sërish dhe doktorohet. Në Romë u bë kryeredaktor i revistës "Shejzat" (1957-1975) dhe u mor me studimin e botës arbëreshe.


Më 1961 u vendos në Mynih, Gjermani, ku u specializua në gjuhësinë shqipe, pa u shkëputur nga letërsia. Më pas, Camaj punoi si profesor i gjuhës dhe i letërsisë shqiptare në Universitetin e Mynihut dhe mbeti atje gjithë jetën, deri sa vdiq, më 1992
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Zbulohet testi i jetëgjatësisë

----------Jetegjatesia ka lidhje me Telomeret qe gjenden ne fund te kromozoneve dhe sherbejne per te mbroujtur kromozonet nga shperberja --pasi kromozonety kane formen e lidheseve te kepuceve dhe Telomeret jane tamam si ato kapeset metalike ne fund te lidheseve te kepuceve qe sherbejne per ti mbajtur lidheset qe te mos shperbehen --

--Tani telomeret sa here qe behet ndarja e qelizave keto shkurtohen dhe vjen nje kohe qe shkurtimi ketyre Telomereve mbaron , dmth telomeret nuk kane ku te shkurtohen me, atehere nuk behet me ndarje e qelizave, qeliza vazhdon te jetoje edhe [pak deri sa te...... vdese bashke me njeriun-----

----Sepse ndarja e qelizave behet gjate gjithe jetes sone qe nga fillimi e deri ne fund, behen gjithesejt rreth 10,000 trilion ndarje qelize gjate gjithe jetes sone, sic thone shkencetaret
--Ndarja e qelizes ndodh per arsye te riprodhimit , te ritjes se trupit te njeriut, te riparimit te qelizave te trupit gjate semundjeve apo gjate stervitjes, punes , lodhjes etj etj-
--Por keto ndarje qelize qe per momentin edhe na ndihmojne ne ritjen dhe forcminin e shendetit tone , ne perspektive keto shkaktojne shkurtimin e jetes sone , sepse duke u ndare qelza shkurton Telomeret por Telomeret jane si gushinetat, lol , dmth jane me ore pune, -
--- Sa me shuem ndahet qelza aq me shume shkurtohen telomeret dhe kur vjen fundi qe ato nuk shkurtohen me --athere jeta jone ka ardhur drejt ...fundit -----
------Ne fakt trupi perdor nje enzime qe quhet Telomereze e cila sherben per te ndaluar shkrurtimin e telomereve, por kjo enzime prodhohet vetEM ne qelizen e embrionit dhe tek palca e njeriut--Ne pjeset e tjera te trupit vazhdon procesi i plakjes me shkurtimin e telomereve-
--------Tani shkencetaret qe te risin jetejgatesine mundohen te ndihmojne Telomeret qe te mos shkurtohen dmth qe edhe qelizat te ndahen por edhe telomeret te mos shkurothen , ne kete menyre ritet jetegjatesia -

--Mripo ketu del problemi i kancerit------sepse pikerisht duke perdorur metoden e mos-shkurtimit te telomereve , ti con ne lindjen e qelizave kanceroze , te cilat jane qeliza qe nuk vdesin , sepse ndahen pafundesisht dhe telomeret e tyre nuk e ndryshojne gjatesine duke krijuar keshtu mundesine qe qelizat e reja qe lindin nga ndarja te jetojne pa fund-
-Por kjo prish ekuilibrin ne organizem dhe con ne vdekjen e njeirut , pasi Organizmi i njeirut eshte programuar qe qelizat te kene nje fare afati-----------------Ndaj shkencetaret tani mudnohen qe te gjejne nje ruge te mesme qe edhe jetegjatesia e telomereve te ritet , pra dhe jeta e njeriut te ritet, por edhe te mos kaloje kufirin, sepse kur jetejgatesia e telomereve ritet pertej njefare kufiri --athere qelizat kthehen ne lkanceroze dhe ato prishin gjithe ekuilibrin e trupit te njeriut dhe cojne ne vdekjen e tij

--E thashe kete teori me shume qe te keni nje ide se si eshte kjo puna e jetejgatesise se njeriut ---
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011

Oraret qe shikoni me poshte dhe fotot i perkasin Tiranes. Ne qytetet tjera ndryshimi do jete vetem pak minuta, gje qe nuk ndikon shume. Shqipetaret qe ndodhen me ne lindje ne shtete si Greqia, Turqia, do kene mundesi ta shijojne kete spektakel me shume se sa vendet tjera te Europes sepse jane 1 ore para nesh.

Ju lutem shikoni videon e meposhteme , kjo eshte nje video e bere nga ne me nje program, i cili simulon objektet me data dhe vendodhje te sakta. Kjo video i perket Eklipsit te dates 4 Janar 2011. Pra jemi akoma me date 1:1:2011 ne kete momentm qe eshte dhene informacioni nga ne.
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=SnTkGQnmJgo&feature=player_embedded"]YouTube - Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011 - WwW.UniversAlb.CoM​
Kur te beni play Videon ju rekomandoj ta beni full screen= ekran te plote , qe ta shifni videon me qualitet te mire


Orari i hyrjes se eklipsit:
Hena do filloj hyrjen e saj akoma me perpara se dielli te lind nga ora 7.00
Keshtu qe hyrja nuk shikohet pasi dielli nuk ka lindur akoma, por ne foton me poshte duket cfare pozicioni ze hena ne oren 7.00 te mengjesit,duke e veshtruar nga TiranaMaksimumi i eklipsit
Maksimumi i eklipsit do jete rreth ores 08:12 te mengjesit. Figura i perket gjithmone pamjes nga Tirana.
Dalja nga eklipsi
Dalja totale do jete rreth ores 13.00 pak a shume. Me poshte pozicioni i henes dhe diellit mbas lamtumires se tyre.Ju keshillojm te mos e shifni eklipsin direkt me sy por perdorni syze te errta , kjo eshte per te miren e syve tuaj
Stafi UniversAlb.CoM
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,141
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011

Dua te falenderoj TiRoNci_MiZeRje per informacionin e sakt ! Pamjet e eklipsit te pjesshem te diellit te dites se sotme 4 Janar 2011 nga Qyteti i Kavajes. Keto pamje mund te shiheshin ne te gjithe Shqiperine...

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=QlJehBEn6LM"]YouTube - Solar Eclipse 4 Jan 2011 Captured from Kavaje, Albania
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Shkencëtarët nga Abu Dhabi krijojnë shiun në shkretëtirë

Shkencëtarët nga Abu Dhabi pohojnë se kanë arritur të krijojnë një shtrëngatë artificiale nga qielli i hapur në shkretëtirë.

Në tentimet shumëvjeçare që nga shkretëtira të krijojnë një tokë të pëlleshme dhe profitabile shkencëtarët kanë bërë një hap më afër. Bëhet fjalë për projektin e fshehtë prapa të cilit qëndron presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe sheiku Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Projekti i emëruar Weathertec ka kushtuar hiq më pak se 11 milionë dollarë amerikanë.
Bëhet fjalë për jonizatorët e përdorur që gjenerojnë fusha me grimca të ngarkuara negative të cilat formësohen në formë të reve.
Me projektin po ashtu udhëheq firma zvicerane Metro Systems International dhe themeluesi i saj Helmut Fluhrer i cili është shumë i kënaqur me rezultatin e përgjithshëm.
“Qëkur e kemi filluar tërë projektin në qershor të vitit 2010 kemi shkaktuar rreth 50 shtrëngata shiu në qiell të hapur dhe në mes të verës”, ka thënë ai për gazetën britanike “The Telegraph”. Shkencëtarët, pos shiut, kanë arritur të riprodhojnë edhe breshrin, erën e madje edhe vetëtimat.
Ish drejtori i institutit teknologjik Max Planck profesori Hartmut Grassl ka theksuar se me këtë zbulim do të mund të bëhej fjalë për një kthesë të mbarë njerëzimit.
 
Top