• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Te thuash me fal ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Te thuash me fal.

Pse e kemi kaq te veshtire te themi nje fjale aq te thjeshte, aq efekcudites dhe shume positiv ME FAL?
C´fare na pengon të themi me fal (edhe pse jemi me fajin tone).

Si mendoni?!

Per tu treguar e sinqerte ka raste qe eshte shume e veshtire te kerkohet falja,ndoshta per arsye sepse nuk je koshiente qe ke gabuar,nuk je koshiente nese personi qe duhet ti kerkosh faljen e meriton apo jo edhe shume dilema te tilla...

Ne nje moment te caktuar madje mendojme se te kerkosh falje eshte inferioritet por asgje nuk eshte sic duket ne kendveshtrimin siperfaqesor...Perse te mos i pranosh gabimet e tua edhe cfare kushton nje "Me fal"??? Absolutisht asgje...Madje te kerkosh falje atehere kur vertet ke gabuar eshte nje virtyt i bukur...Per me te teper gjithmone jane te adhurueshem personat fleksibel dhe qe kerkojne falje pasi kjo eshte shenje e inteligjences edhe koshiences e te ndjeri fajtor(aspak inferioritet)...

Gjithsesi "Me fal" eshte nje fjale hyjnore qe nuk mund ti thuhet kujtdo... !!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Te thuash me fal ...

Ne nje moment te caktuar madje mendojme se te kerkosh falje eshte inferioritet por asgje nuk eshte sic duket ne kendveshtrimin siperfaqesor...Perse te mos i pranosh gabimet e tua edhe cfare kushton nje "Me fal"??? Absolutisht asgje...Madje te kerkosh falje atehere kur vertet ke gabuar eshte nje virtyt i bukur...Per me te teper gjithmone jane te adhurueshem personat fleksibel dhe qe kerkojne falje pasi kjo eshte shenje e inteligjences edhe koshiences e te ndjeri fajtor(aspak inferioritet)...

Personalisht Nuk me duket inferioritet, prb eshte se sa e bindur jam kur e them...
Nje fjale "Me fal" thuhet edhe thjesht per "kortezi", thuhet edhe me tone ironike..momente acarimi, oportunitet, edhe pse nuk je i/e bindur perse po kerkon falje...
Hyjnore, mendoj se është kur te sëmbon gabimi që ke bere dhe, fjala 'Më fal" thuhet vetëm Nje herë.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,474
Pikët
113
Përgjigje e: Te thuash me fal ...

Me fal nuk e marre parasysh me?
Mbase kortezi,por egon time e vej ne plan te pare!
Fiks.
 
Top