• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tekste të këngëve të Veriut

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Kjo temë është për tekste të këngëve të Veriut. Nuk lejohen video pa tekste.
Hajredin Pasha - Ermal Fejzullahu, Sinan Hoxha
Hajredin Pasha o po i vjen o Radikës​
vallë o ku janë o këto malet e Dibrës​
Vallë o ku janë o mor' këto malet e Dibrës​
mbajnë o kuvend o mor' n'atë fushë o t'Gjoricës​
N'fushë t'Gjoricës o mor' ke kalaja​
Hajredin Pashën e ka gjetë belaja​
Se belaja pashën ç'e ka gjetë​
malet e Dibrës more kanë lidhë besë​
Ka' janë lidhë besë o mor' kanë lidhë o të tanë​
turkut Dibrën o mos me ia lanë​
Hajredin Pasha o mor' kryhutaqe​
s'lidhet Dibra more me kërbaçe​
Hajredin Pasha ku e ke o ushtrinë​
malet e Dibrës o mor' m'i kanë grie​
Malet e Dibrës o kanë mbetë o të tanë​
nuk janë pak o mor' por dymbëdhjetë mijë​
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Po të pres te shtrunga e vathës - Kala e Dodës (Dibër)
Këndojnë: Mifterim Kupa, Fatmir Daku

Knon bilbili o
male n'male
A s'e din o
se jam në hall'e
Hajd' ta lidhim besën se
kush ta ndal'e

Knon bilbili o
stane n'stane
Knova këngën o
lum çobane
Knova këngën djal'n
e jotja jam'e

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=0h0mNZdh0ck"]YouTube - SHQIPERIA E VERIUT
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,014
Pikët
113
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Kjo temë është për tekste të këngëve të Veriut. Nuk lejohen video pa tekste.
Hajredin Pasha - Ermal Fejzullahu, Sinan Hoxha

Hajredin Pasha o po i vjen o Radikës
vallë o ku janë o këto malet e Dibrës

Vallë o ku janë o mor' këto malet e Dibrës
mbajnë o kuvend o mor' n'atë fushë o t'Gjoricës

N'fushë t'Gjoricës o mor' ke kalaja
Hajredin Pashën e ka gjetë belaja

Se belaja pashën ç'e ka gjetë
malet e Dibrës more kanë lidhë besë

Ka' janë lidhë besë o mor' kanë lidhë o të tanë
turkut Dibrën o mos me ia lanë

Hajredin Pasha o mor' kryhutaqe
s'lidhet Dibra more me kërbaçe

Hajredin Pasha ku e ke o ushtrinë
malet e Dibrës o mor' m'i kanë grie

Malet e Dibrës o kanë mbetë o të tanë
nuk janë pak o mor' por dymbëdhjetë mijë
YouTube - Ermal Fejzullahu & Sinan Hoxha - Hajredin Pasha
.

Bato, kur postove këngë nga Labëria, i vure të kënduara nga lebër. Edhe këngët e Dibrës na i sill të kënduara nga vendas.
( komente për këta dy këngëtarët, që këndojnë "Hajredin Pasha", s'po bëj, se s'dua të lëndoj ndjenjat e ndonjërit këtu) :)

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=tp3fhMv4bFE"]YouTube - Aziz Ndreu - Hajredin Pasha

P.S. Nuk thotë "dymbëdhjetë mijë", por "dimëdhet mi". S'po bëj më ndreqje gabimesh, se mbase të mbetet hatri.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Yoko, as unë nuk kam ndonjë simpati të veçantë për dy këngëtarët që këndojnë Hajredin Pashën, por ajo është një këngë e përshtatur për vegla moderne dhe që ata të dy nuk e këndojnë keq. Sidoqoftë, në të ardhmen do të përpiqem të sjell këngë sa më të mirëfillta popullore dhe t'u shmangem këtyre të rejave.

Teksti i kënduar nga Aziz Ndreu më duket pak më ndryshe.

Sa për gabimet që thua, nuk janë gabime, por mundohem që t'i afrohem nga pak gjuhës zyrtare me qëllim që të jenë sa më të kuptueshme. Nuk besoj se kjo prish punë.
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Bato, kur postove këngë nga Labëria, i vure të kënduara nga lebër. Edhe këngët e Dibrës na i sill të kënduara nga vendas.
( komente për këta dy këngëtarët, që këndojnë "Hajredin Pasha", s'po bëj, se s'dua të lëndoj ndjenjat e ndonjërit këtu) :)

YouTube - Aziz Ndreu - Hajredin Pasha

P.S. Nuk thotë "dymbëdhjetë mijë", por "dimëdhet mi". S'po bëj më ndreqje gabimesh, se mbase të mbetet hatri.
Heredin Pasha krye shenik
Nuk eshte Dibra Selanik
Selanik nuk eshte Perlepe
Si e kerkove n'Diber e gjete.
..................................................
Jo ma pak se 12 mi
Kan mbet n'istikam
N'vore s'kan hy.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Nusja e Murosur

Ku rrjedh Drini, nen nje ure
Kem muros nje nuse ngure
E ruan uren te mos rrezohet
Drini mos shterrohet

Njera dore mbi djep te femijes
Tjetra lidh plaget e lirise
Prej ures se shenjte o nusja e re
Perkund djepin ne gjithe atdhe

Mos e shkel barbar ate ure, o hej
Se kem nusen nata gure, more hej
Ajo eshte o moter jona
E ka emnin Liridona, Liridona

Mos e shkel barbar ate ure, o hej
Se kem nusen nata gure, more hej
Ajo eshte o moter jona
E ka emnin Liridona, Liridona

Ku rrjedh Drini e ku rrjedh Buna
Ka pa toka shume furtuna
Por su rezuen as kalate as urat
Prej çdo guri lindin burra

Pikon qumesht guri i bardhe
Aty pine brezat me radhe
Shqip flet guri ne vend te vet
Tash trimi e mba shume vjet

Mos e shkel barbar ate ure, o hej
Se kem nusen nata gure, more hej
Ajo eshte o moter jona
E ka emnin Liridona, Liridona

Mos e shkel barbar ate ure, o hej
Se kem nusen nata gure, more hej
Ajo eshte o moter jona
E ka emnin Liridona, Liridona

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=ufsqOGXPi4o"]YouTube - Gëzim Nika - Liridona
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
N'tokën tonë heroike - Malishevë, 1989

N'tokën tonë more heroike
e n'Kosovën o tonë kreshnike
shumë kanë hjek more shqiptaria
pesëqind vjet na sundoi Turqia

Pesëqind vjet more erë Turqie
hem pa shkolla, as liri'e
s'na kanë dashë me na pa me sy'e
as si shtet o as si kombësi'e

Pashallarë me ju lançin syt'e
gjithë or vendin o na kanë shit'e
kurrë s'kanë kqyrë o me na shkollue
vatrën tonë o na kanë gozhdue

N'qafë na paçin o t'gjitha malet
neve shkollat sot s'na i kanë lan'e
dorën e krahun o ja'u kanë dhan'e
na kanë shitur në vendin ton'e
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=uXUUr_gDVTQ&feature=related"]YouTube - QAMILI I VOGEL DHE SALIH BERISHA 1989 - N'TOKEN TONE HEROIKE
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,014
Pikët
113
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Me beri shume pershtypje epitafi ( poezi e te ndjerit ) ne varrin e Qamilit te Vogel. Se ku e degjova te recituar nga Mirush Kabashi.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
[FONT=Georgia, serif]Në video janë të dyja këngët. [/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Këngë për Ali Pashë Tepelenën (Malishevë) [/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Këndon: Qamil Muhaxhiri, Sali Berisha[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hej[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]njëzet e katër djalo[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]pashallarë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]pse n'Janinë more[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]vajtën e ranë[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Zaptun Shkodrën djalo[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Elbasanë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]ç'ke Vasiliko mori[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]pse po kan'ë[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hej[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]ç'ke Vasiliko mori[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]pse po kan'ë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]serasqeri na mori[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]o kalanë[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kjo kalaja djalo[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]n'bregdet t'Jonit[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]karshillëk mor' po na i[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]bën Stambollit[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hej[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]kjo kalaja djalo[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]me bedena[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]shumë asllanat more[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]m'i ka mrena[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Lum kalaja djalo[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]kën ka mrena[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ali Pashën more[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]me shtatë zemra[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hej[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]ç'ka kalaja djalo[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]që po dridhet[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ali Pasha more[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]nuk po lidhet[/FONT]


[FONT=Georgia, serif]Këngë për Azem dhe Shote Galicën (Malishevë)[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Këndon: Kumrije Buqaj[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Azem Bejta po hyp në kodër[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]a po vjen kjo Shota n'votër[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Po vjen Shota, krushku i parë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]thotë armiku, ka çu fjalë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]N'qoftë se do ti rranzë tek pragu[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]hiq flamurin nga konaku[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hej[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]O armik, largo taborët[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]mos ma shkel horin mbi votër [/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Mos m'ia thuj këto fjalë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]mos m'i kthe dasmorët prapë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]E kam Shotën bash si burrë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]besa jemi trima, nuk shuhemi kurrë[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]U hodh gjylja mbi kasolle[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]morën zjarr dy lule molle[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Morën zjarr të gjithë fishekët[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Azem Bejta po ndërron jetë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Që nga t'shtënat po dridhet toka[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]po lufton Azemi dhe Shota[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hej[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Eja Shotë, ma jep martinën[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]përmbi shkëmb ta shkoj opingën[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Çohu në kambë e ngo trimninë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]e ti o krajl gatit ushtrinë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]E kam Shotën bash si burrë[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]besa jemi trima, nuk shuhemi kurrë[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]http://www.youtube.com/watch?v=Az6BlnJwL2k[/FONT]
 

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

http://www.youtube.com/watch?v=HtgszdDaYnE


Lahuta

Heu ku je lahutë shqiptare
Me vargmalet moshatare
Zanin fort e paske rue
Qysh prej Gjeto Bashë Mujit

Eu si ushtima kur del prej dheut
Si prej gojës së Skenderbeut
Kapërcen shekuj me radhë
Në malet tona gjallë se gjallë

Kush ka thanë se ke mbarua
Kush ka thanë se je harrua
Ke jetue e prapë jeton
Ke ushtue e prapë ushton

Eu te oxhaku në dorë të malësorve
te bajraku në ballë të dasmorëve
Kurrë nuk plakesh kujt si falesh
O lahutë jehonë prej malesh

O lahutë ti je e jona
Djepi yt te malet tona
Ti je pena e kangës së rrallë
Historia jonë e gjallë

Eu mal për mal shkon tuj shkëlqye
Roje shqipja të rrin mbi krye
O lahutë o shpirti i malit, knofsh gjithmonë,
Brez pas brezit, djalë pas djalit.
 

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

http://www.youtube.com/watch?v=YuZUIwK7LOo


Th’rret Prizreni mori Shkodër

Thrret Prizreni mori Shkodër
Hajde t'rrimë se të kam motër
merre Durrësin dhe Tiranën
se na kështu e g’zojna nanën

Unë thrras Pejë edhe Gjakovë
Drenicë, LLap edhe Rugovë
Vjen Deçani, Mitrovica
Kaçaniku e Kamenica

Vjen Gjilani e Prishtina
Ferizaji edhe Klina
N’këtë kala s’bashku të rrina

Kur të vini, ou kur të vini mos harroni
edhe Krujën këtu të ma ftoni
Çoni lajm në Gjirokastër
Tepelenë e Mallakastër

Has, Mirditë, Kukësin me thirrë
thirre Korçën me rrethinë
thrras Tetovën e Gostivarin
thrras Ulqinin e Tivarin

Bujanovcin, vjen Presheva
Suhareka e Malisheva
Tanë Gollaku e Podujeva

Kam thirr Plavë, kam thirr Guci
Hot e Grudë edhe Malësi
Kam thirrë Dibrën, Ohrin, Strugën
merre Lezhën edhe Pukën

Vjen Çamëria, vjen Janina
lum na lum s'bashku do t'rrina
Manastiri ka çue fjalë
gjithsesi unë kam me ardhë

Gjithsesi unë kam me ardhë
se për Korçë malli m'ka marr
por ni besë m'ka thane e ki
herëdokur te ju do t'vij

Kur të vini dore për dore
mos harroni t’shkoni n'Vlorë
çonia Vlorës një porosi
një flamur le ta mban në gji

Të gjithë vllazën edhe motra
eni ktu po na thërret votra
një kurorë bashkë ta qëndisim
nje flamur pa yll ta ngrisim

Le te dëgjojë sot bota mbarë
kështu rrinë bashkë o populli shqiptarë
 

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

O lahutë ti je e jona
Djepi yt te malet tona
Ti je pena e kangës së rrallë
Historia jonë e gjallë
Sa e vertete!
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Ngjarja ka ndodhur rreth viteve 1927-1929.
Kamber Loshi ishte një prijës i njohur i çetave kaçake të Drenicës.
Kënga e Kamber Loshit
Këndon: Dervish Shaqa
________

Kamber Losh, o Kamber Sejdia
çohu bre djalë, t'ka rrethu Serbia

Po pisket Kamber Sejdia
Delni shokë, ra tanë shoqënia

Delni shokë, ra tanë shoqënia
bini djem se u vra Fazllia

Naçallniki po i çon fjalë
Ti Kamber kënke budallë

Ai prefekti fjalë i ka çue
Kamber Loshit për me u dorëzue

Tri serez¹ o t'kem rrethue
me pasë krahët me fluturue

Me pasë krahët me fluturue
prej Belicës s'mundesh me pështue

Kamber Loshi po i çon fjalë
Ty prefekt mos t'kofsha falë

Nuk t'bi n'dorë dhe sa t'jem gjallë
pa m'ra mue zjarri n'qafë

Pa m'ra zjarri, hajd medet'ë
Ka luftue tri ditë e tri netë

Nja tri ditë dhe ka luftue
Kamber Loshi ashtë varrue

Shokëve t'vet na u ka kallëzue
Çohuni shokë, ju n'mujshi me pështue

Fort Kamberi ashtë varrue
Punë e madhe nuk muj t'vij me ju'e

Janë ba gati, shokët janë dalë
thërret Kamberi - More Murat'ë

Merre vëlla - i ka thanë - kët' sahat'ë
merr sahatin, merre kutinë

Merr sahatin, merre kutinë
Mo' Kamber, jo duhan nuk pin'ë

Merri vëlla, ç'ke, vetë t'i kam lanë
Mo' Kamber, jo në gjys' s'po i ndan'ë

Janë ba gati, t'tanë janë dalë
po don Belica në flakë me u kallë

Qyq e vetë n'kolib a ndalë
kur e ban zoti sabah'ë

Naçallniki apet po i çon fjalë
O Kamber, fort kënke budallë

Pse po i merr dhe vëllazënit n'qafë
mue tash topat që m'kanë ardhë

Po du shtëpinë me ta kall n'flakë
Kalle n'flakë more, qitja tymin

Kalle n'flakë edhe qitja tymin
sa t'jem gjallë, s'ta jap dorëzimin
___________

1. Njësi ose gradë ushtarake në ushtrinë serbe.


http://www.youtube.com/watch?v=WGNoSePLxXI
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Kënga e Pajazit Ahmetit
Këndon: Afrim Muçiqi
__________

Ugurolla¹ Pajazit bre djal'e
n'Prizeren rash' o për pazar'e

N'Prizeren rash' o për pazar'e
At' allti djal' o pse po e mban'e

Pse ma mban o at' allti'e
Un' qëllova - po thot' - jabanxhi'e

O qëllova - thojke - jabanxhi'e
un' n'kët' shehër² o kurr' s'kam hi'e

Kurr' n'kët' shehër vallah s'kam hi'e
ku ta gjej o nji myshteri'e

Ku ta gjej o nji myshteri'e
sa e kam shëtit' lumen allti'e

Ai çaushi³, nji faqezi'e
ia lëshon mbrapa nja tre zaptije

Çfar' kazaje djal' po rrin me shpi'e
Mbi Gilan, mbi katund të ri'e

Pajaziti, nji djal' o i ri'e
rrept' po qet o me at' allti'e

Rrept' po qet o me at' allti'e
i la n'kalldrëm ata tre zaptije

I la n'kalldrëm ata tre zaptije
yrysh ban n'nji dugaj me hi'e

Yrysh ban n'nji dugaj me hi'e
A n'dor' tande more zotni'e

Dugajxhia ish kan' kan' goran'e
Nuk ka marre, Pajazit - ia ban'e

Për nji pun' që më mbuloi gazepi
të m'qëllojshin fishekët me veti

Të m'qëllojshin fishekët me veti
pat me shkue zani te mbreti

Pat me shkue zani te mbreti
gajret bani Pajazit Ahmeti

1. Ku po shkon (turq.)
2. Qytet
3. Nënoficer turk
4. Xhandarë turq
5. Shitore (dyqan)


http://www.youtube.com/watch?v=xIbOEgwFcUI&feature=youtu.be
 

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Kam menduar që e kam sjell më herët këtë këngë këtu nga ai forumi greko-vlleho-llatino-vatikano-magjuphano-etj. `lol`, i vetqujtun Fy Shy lol, por paskam qenë gabim.


http://www.youtube.com/watch?v=wk3i2-M-oAY&feature=player_embedded

O n’maje të bjeshkvet o fryn murrlani
Në kambë asht çua Prek Cal’ vigani
Jau ka vu gjoksin stuhive
Po u çon të fala po shtatë krajlive
Shqipja asht e gjallë more në bjeshkë të veta
O nuk kane m’etë trojet e shkreta.

O per flamur e amanet-e
Nuk njoh krajl more nuk njoh m’ret
Këto rudina e shpatie e lugje
E kanë emrin o Bjeshktë e Kuqe
Prapë me gjak more kanë me u la
O n’dornë e shkjaut mor-o s’kanë me ra

O Bjeshkët e tona o s’janë plaçkë tregut
Janë kala more fushë bejlegut*
Nuk i lëshojmë more për pa ra burrnisht
Ballë për ballë more o-po gisht për gisht
Gati i kam djeltë e malësisë
O me vulos more po me grykë të alltisë

O si gjamë e motit o-po me vetimë
Po shkojnë dridhjet mor-o në Cetinë
O në pallat kenka mbyll krajli
O kryet ka ule more po kur flet Prek Cali
O paska met me gishta në gojë
Eu me Prek Calin, o more s’bahet lojë

------------

*bejlegu - dyluftim
 

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Prek Cali

 

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

http://www.youtube.com/watch?v=7iAZsfrYJnQ&feature


Çka ka dielli që sban dritë
Na u ndez lufta ne Kaçanik
Kaçanikut i raftë pika
Nuk e ditka çka është frika

Nuk e ditka çka është frika
Shtatë (nande) sahat tu pre me thika
Pre me thika shtatë (nande) sahat
Ka ra kali me lot në gjak

Kaçaniku çka ka thanë
Djemt e gjallë nuk muj me i dhane
Djemtë e gjallë nuk muj me i dhanë
Por me vdekë i qes te tanë.

Kaçaniku za ka lëshue
Del Kosova burrë e grue
Krushqt e hasmit po piskasin
Çjanë këta njerëz që snalin vrapin

O çjanë këta njerëz që snalin vrapin
Po e qes n'toke gjylen ma kapin.
................ 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Jakup Ferrin

Ç’asht ai zog i kuq i bardhë?
Nga beteja sjell haberin.
Eu, nëpër mes bjeshkës i bie
Fill i vetëm pa luftarin.
Si dori i lashtë prej çetash
Ai po vjen me vrap prej malit
As ujvarat e Valbonës
Nuk ia lajnë rrëketë e gjakut.

Ref: O Jakup Ferri,mor ku je?
Thërrasin malet me piskamë.
Tridhjet krena i ke pre
Me shtat plagë po rrin në kamë!

Ndal dorin n’shteg t’oborrit
Shkumbë nga goja tringëllima.
Eu, mbeti trimi n’log t’mejdanit!
Gjak trimnie pikë lëndina
Rrin mbështetun mbi një mal
Rrjedh lumi valë e i gjatë
Eu, tuj luftu’ o për vatanin
Jakup Ferri me bajrak.

Re: O Jakup Ferri,mor ku je?
Thërrasin malet me piskamë.
Tridhjet krena i ke pre
Me shtat plagë po rrin në kamë!
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Isa Boletinin

Ministrit të Londrës shku’n e i thanë:
- Isa Boletini vet ka ardhë!
O man allti e man k’sul t’bardhë!
- Duhet t’prit o si asht’ zakoni,
Veç kujdes t’ma kontrolloni!
Ju gjeneralë o t’ma shoqnoni!
Hyni Isai me kokën naltë,
Palë e xhamadanit i rrin hap’t.
O si shqiponja, o mor me dy krahë:
- Më kan thon o se je trim mali
As kërkush armët s’ti nali!
Veç n’Evropë unë do t’jem ma i pari!
- Mos besofsh more ta kallxoj
Se nant’ plumbat i mbaj në gojë
Ismail Qemali o vet ma dor’zoi!
Sa për rregulla i zbatova,
Veç alltinë unë s’e dorzova
Gjithë jetën prej brezit s’e l’shova!
Lordi plak mbeti pa mend.
Asnji fjal se foli, por bon me shenjë:
- O ulu mor shqiptar të bojmë’ kuvend!
- Unë kalova detin o ktu’ me ardhë
Më ka çu’ populli shqiptar.
O veç kralive me ua thonë dy fjalë.
Nuk kam ardhë ktu’ mor zotni
Në pallat të Londrës me u vra me ty!
Veç me thonë more se ka Shqipni.
Kush t’ka thonë se nuk ka Shqipni,
S’ndëgjon me vesh as s’shef me sy.
E koritë o vehten e tij.
Se Shqipnia asht’ ai dhe
Ku ka lindë ai Skenderbe
Portës naltë more i ka vu re!
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Isa Begun

Isa Begu or djali i ri,
nën Hyrrjet nuk po don me hij
Hyrrjet nuk po don me hij
o donë Kosovën bashkë me Shqipnin
Isa Beg more po rë thërret nana
Po vijn topatat o me kartana
Shtatë sahat largë po ndijet gjoma.
Ndihet gjoma e haje medet
O pe thërret Isa nanën e vete
Bjerna shokëzat o nanë me fyshek,
E qeti hallku o me ja shkepe.
Se janë ardhë sod me mue me vdekë,
Isa begu ka dal në shkrep
Me manxerre sa hollë po qetë.
Saherë qetë asqer po vretë.
N’qafë na paç or Zenel Beg
Se me ty patëm lidhjë kaj bese
Kem pas thanë mos me ngue Hyrrjet
Kem pas thanë mos i nënhtrue Hyrrjetit
Jashar Pashës e Sefedin Begut
Jashar Pashës dhe Sefedin Begit
Se tanë shqiptarët këtune ja panë sherrine.
 
Top