• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Test personaliteti sipas Myers Briggs

INFINITY

Looks DO Kill
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
158
Pikët
0
Myers Briggs personality test mbahet si nje nder testet me te perdorura dhe te suksesshme ne bote ne lidhje me personalitetin e njeriut, menyren se si ai e shikon boten dhe se si i merr vendimet, ne jeten e perditshme dhe ne ate profesionale.

Ky lloj testi perdoret jashte mase nga korporata dhe organizata qeveritare dhe jo-qeveritare per te zbuluar se cfare lloj personaliteti kane punonjesit me te cilet punojne. Kjo i ndihmon eproret e tyre se si te komunikojne ne nje menyre me efekte me ta dhe se si t'i ngarkojne me detyra ne te cilat ata do ishin te suksesshem.

Ky eshte nje test qe nqs nuk e keni bere ndonjehere ne vendin ku punoni, duhet ta beni qe edhe vete te dini se cfare personaliteti keni. Nqs jeni menaxher apo me lart ne profesionin tuaj, atehere jepuani kete test punonjesve tuaj dhe kjo do t'u ndihmoje ne menyren se si e udhehiqni departamentin apo kompanine tuaj dhe punonjesit e saj.

Per me teper shikoni dy links e meposhtem, megjithate kjo eshte per t'ju dhene nje ide pasi ka websites dhe libra te tere qe jane shume me teper profesional.

http://en.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator
http://www.personalitypathways.com/type_inventory.html

- Atehere, cili jeni ju?
- A e keni bere ndonjehere kete test me pare dhe a ju ka ndihmuar qe ta njihni dhe kuptoni me mire veten tuaj dhe njerezit qe ju rrethojne?
- A perdoret ky lloj testi ne Shqiperi?

Diskutim te kendshem!
 

INFINITY

Looks DO Kill
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
158
Pikët
0
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Une ne fakt e kam bere kete test dhe disa vjet me pare, megjithate me duhej ta beja perseri ne kompanine ne te cilen punoj dhe te them te drejten ishte e habitshme sa te verteta ishin ato qe thuheshin per llojin e personalitetit tim: ENTJ. My CFO ma tha se ca isha pa i thene une fare. lol

http://www.personalitypage.com/ENTJ.html

Nga ana e ndjenjave, sipas Myers dhe Briggs qenkam berrnut fare. :D
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Personalisht duke bere kete test kam dale : flegmatik dhe pak analitik por me shume flegmatik, ose e thene ndryshe miqesor .

Por edhe me disa gjera qe nuk jane shume te mira.

Po ti INFINITY si ke dale?
 

INFINITY

Looks DO Kill
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
158
Pikët
0
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Alkoma, lexo postimin #2.
Une kam nje tip qe njerezit ose vdesin per mua, ose me urrejne ne maksimum. Keshtu ne mes s'para gjen. :D Ndoshta s'kane dhe faj te shkretet se une ne ate pjesen e ndjenjave sikur le shume per te deshiruar. lol

Ti kush kombinim je?
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Testi personalitetit nuk eshte matematik, 2 + 2 = 4
Rezultatin e ka ne dore ai qe kalon testin.
Por pergjithesisht nuk eshte gje e keqe sepse te jep nje pershtypje te pergjitheshme, te cilen duke e ven ne pikepyetje me perqindjen e larte te gabimit qe ka mund te arrishe te krijosh nje ide mbi personin.
 

INFINITY

Looks DO Kill
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
158
Pikët
0
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Testi personalitetit nuk eshte matematik, 2 + 2 = 4
Rezultatin e ka ne dore ai qe kalon testin.
Por pergjithesisht nuk eshte gje e keqe sepse te jep nje pershtypje te pergjitheshme, te cilen duke e ven ne pikepyetje me perqindjen e larte te gabimit qe ka mund te arrishe te krijosh nje ide mbi personin.
lol

I hodhe ndonje sy testit, keshtu kot per kuriozitet po te pyes?
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Ncuq :D Keshtu i pergjumur sic jam kam frike se me del rezultati gabim. :D

Por neser do tja hedh te dy syte dhe do te te them. Biles do mundohem ta kaloj tre here dhe te zgjedh te mesmen e perpjesshme per te qene me i sigurt. :D
 

INFINITY

Looks DO Kill
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
158
Pikët
0
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Ncuq :D Keshtu i pergjumur sic jam kam frike se me del rezultati gabim. :D

Por neser do tja hedh te dy syte dhe do te te them. Biles do mundohem ta kaloj tre here dhe te zgjedh te mesmen e perpjesshme per te qene me i sigurt. :D
Akoma nuk e paske gjetur te mesmen e perpjesshme?
Gjithsesi, ky eshte nje test qe te ndihmon ty si njeri te kuptosh me mire veten dhe ata me te cilet shoqerohesh ose punon.
 

sara28

I miss you
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
62
Pikët
0
Vendndodhja
ne zemren e zemres time
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Dhe ketu ku ndodhem une perdoren Teste te tilla.Ka shume firma qe e bejne kete lloj testi por me sa me kane thene ndryshojne pak nga puna ne pune se ne kete test te personalitetit hyjne dhe disa pyetje ne lidhje me punen qe do te besh.
Zakonisht keto teste zgjasin 100 min.
Ka dhe disa teste qe i ben kur don te fillosh nje shkolle profesionale dhe keto teste behen tek psikologia.Zakonisht keto perdoren per te pare sa e afte je per kete lloj zanati dhe cfare personaliteti ke ti dhe se a ja vlen te investohet per ty ne kete shkolle.
Nje test te tille e kam bere para ca kohesh dhe nuk dola keq por jo ashtu sic doja dhe psikologia duke mare parasysh situaten ne te cilen ndodhesha ne ate kohe kesshilloi qe te beja dicka tjeter me te lehte si fillim dmth qe nuk ishte thjesht test shkolle.Tani me duhet ta bej perseri kete test edhe pse e shikoj qe kam goxha ndryshim nga hera tjeter perseri kam pak frike.Ishalla do ja dal kete here :)
 

iNa-BoBiNa

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
10
Pikët
0
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Wow... Nje person tjeter qe ndante te njejtat karakteristika te personalitetit me mua paska qene Nene Tereza. Interesant ky test. Zakonisht lexoj te tilla dhe leviz koken per po per disa po jo te gjitha, dhe ky me pelqeu.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Test personaliteti sipas Myers Briggs

Nuk e kam bere ndonje test te tille, por kur ta bej do t'jua jap rezultatet.
 
Top