• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Test psikologjik..

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy


PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,505
Pikët
113
Përgjigje e: Test psikologjik..PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
Po e marr une guximin..
1-Budallai eshte i zgjuar sepse nuk mendon
2-N.q-se nuk i ka rreshqitur mamise nga duart...behet
3-Truri ne,po neve po patem tru.
4-Fus vleren ne mes.
5-Te dyja bashke ne teresi,ndergjegja ne vecanti.
6-Kujton se ndryshon,per brenda vetes je ti(une)
7-Te vetmen pyetje qe nuk i pergjigjem dot.
8-baraz pyetja e shtate.
9-Subjektive nga ana e ime.
10-Nuk e njoh...fatmiresisht ose fatkeqesisht.
lg
 

unejsa

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 27, 2010
Postime
386
Pikët
0
Vendndodhja
Shijak
Përgjigje e: Test psikologjik..PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
1: Nuk mund te themi qe ky eshte nje veprim ose mendim i zgjuar dhe ky eshte nje veprim ose mendim jo i zgjuar ose si thuht ne gjuhen popullore veprim prej dudallallai. Cdo veprim kosiderohet i sakte ose inteligjen nga dikush qe e mendon ate gje ne ate kendeveshtrim dhe konsiderohet si dicka jo inetligjnte nga dikush qe e shikon ceshtjen ne nje aspekt tjeter.
Psh: marrim gjakmarrjne. Nje femomen shume i perhapur ne vendin ton por dhe ne bote. Disa thojne qe po me vrave dike do te vras dhe ai kete gje ne kendeveshtrimin e tij e quan gjen me te drejte sepse po vepron ne ate menr
yre qe po mbron nderin e familjes te tij dhe per keta njerez eshte absurde qe nese dikush te vret nje njeriun tend ti os te marresh hak (gjake) per te ata thjeshte te quajne te marre. Po keshtu nese e shikojme ne kendeveshtrimin e atij qe nuk marr hak por ja len gjithcka drejtesis te shteit ose asaj hynore keta njerez kur i shikjone ata persona te cilet jan epro gjkamrrjen ata cillohen(gjakmarrsit) si injoranta dhe veprimet e tyre jo inteligjnte. Pra si shikojme ate q edikush e quan te drejte tjeri e quan te gabuar dhe nuk kemi si te themi se cili eshte veprim inteligjent dhe cili jo.

2:Ka njerez dhe shkolla psikologjike qe mendojne se njeiu e trashegon inteligjencen nga prindrit e tyre dhe nuk ke si te besh sepse femija lind me nje koeficent inteligjence te caktuar ne baz te koficenti te inteligjences qe kan prindrit.
Por ka te tjer qe mendojne qe femija kur lind eshte nje flet e bardh ne te cilen mund t eshkruash si te duash kjo ne psikologji njhet si "Tabola rasa" sipas ketyre individve dhe kesaj shkolle psikologjike nje femij te sapo lindur e formon si te duash sepse ai eshte si nje liber i bardhe i pashkruar. Njeriu formohet ne baz te edukates dhe te mesimeve qe ne i japim. Nese ne duam qe ky femij te behet anti shoqeror dhe e edukojme keshtu panvarsishte rrjelljes familjare qe ka ai shtu do behet. Pra gjithca ka shkon nebaz se si e duam ne qe te behet individi ne te ardhmen.
3: Kjo eshte si ajo gjeagjeza kush e beri vezha pulen apo pula vezen.
Atehere kjo eshte e ndersiellte truri komandone levizjet e gjymtyrve tani ne baz te veprimeve qe ne duam te kryejm. nes ene duam te qajme athere truri con sinjalet ne qendren e lotit dhe behet e mundur aktivizimi i qendrave te lotit. Por e ke degjuar ti ndonjher kur thone qe ke vepruar me tru e jo e zemer. Shpesh here ne ne mendje eni nje mendim qe ne fakte dicka brenda nsesh na thot qe e kemi gabim por truri ta thote beje kete por eshte dicka me e forte s ekomandat e trurit tone qe nuk ekejone veprimin e kesaj gjeje.

PS: Pyetjeve e tjera o i pergjigjem me von se tani nuk kam kohe se me kerkojne`thankyou``thankyou`:)):))
 

Xhenet

❤️♥️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,607
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?Nuk mbaron por secili gradualisht vjen duke u shtuar.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?Po mos te kesh zgjuarsin ne gjene smund te behesh.
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?Kush ne?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?Ta jetosh,(do mbese emri jeta)shaka.
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?Ndergjegja.
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?Se besoj!
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?E drejt drejtesia, e padrejt tradhetia.
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?Secila zavendeson njera tjetren.
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?se kuptoj pyetjen!
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?Jo aq po ndryshoj me kalimin e kohes.:)
 

Emirjola

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 9, 2010
Postime
150
Pikët
0
Vendndodhja
verdalle!
Përgjigje e: Test psikologjik..PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
1-Zgjuarsia mbaron ne momentin kur ke humb cdo gja dhe kur perreth vetes ka shum te zgjuar dhe asnji budalla!!Budalleku fillon ne momentin kur rreth vetes ke vetem te zgjuar!
2-Pa diskutim qe te gjithe behen te zgjuar,dhe nuk lindin te zgjuar!
3-Mundohemi ta kontrollojme ne trurin por duke qene se truri eshte pjese e jona dhe ne jena pjese e tij kjo dmth qe here e kontrollojm ne ate dhe here na kontrollon ai ne!
4-Nuk besoj qe vdekja do te fshinte gjithcka nga vete fakti q ene jena duke jetuar dhe padiskutim qe do lejm dicka mrapa!kjo dmth qe te gjithe jetojme per te lene 1 emer te mire apo te keq ca rensie ka,por do kujtohena gjate!
5-Ndergjegja e drejton jeten sepse jeta ashte thjesht 1 menyre e te qenurit ne mes te shum njerezve dhe menyren se si jetojm e zgjedhim te gjithe ne!!nese do ndodhte qe ta ndertonte jeta ndergjegjen atehere asigja nuk bahet ashtu si duhen dhe me ndergjegje thjesht jetohet si mund te jetoje dhe 1 kafshe!!Por ne e dime shum mire qe ajo qe ne na dallon nga kafshet nuk ahste jeta por ndergjegja!
6-Kemi te beje me lindjen e personaliteteve te reja dhe zevendesimin e personaliteteve te vjetra me te rejat,nga e vetmja asrsye sepse me ndryshimin e koheve ndryshojn dhe menyra e jeteses,mentyra e komunikimit,ambienti,pergjegjesite etj!
7-Dicka quhet e drejte nese arrihet te perfeksionohet ne baze te disa rregullave qe jane vendosur nga disa persona me aftesi juridike dhe fizike per personat e tjere deh per te miren e vendit!Nese keto rregulla nuk zbatohen apo keto ligje nuk vihen ne pune atehere gjestet qe bahen jane te padrejta!!nuk kemi njerez te drejte apo te padrejte por kemi veprime te drejta apo te padrejta!
8-Ne momentin qe fitojme 1 lumturi qe me perpara nuk e kemi pasur atehere dmth qe kemi arritur nje te mire!!Ne momentin qe kjo lumturi bahet pjese e jona dhe nuk na ban ma pershtypje per kete lloj lumturi thjesht kerkojme nje lumturi me te madhe,dhe nese nuk arrijme lumturi tjera thjesht do zhgenjehemi arrijm te kuptojme qe kemi arritur 1 humbje nga pjesa e jetes tone qe na ben te vuajme dhe kjo ashte e keqja qe kena arrit!
9-Subjektivizmi ashet fakti qe ne po shkruajme dhe subjekt ashte debati qe ne po shfaqim ose bashbisedimi jone,objektivizmi ahste dica konkrete qe jena ne si individe!!
10-mendoj se e njof mire por kur them e njof mire dmth qe veten e shikoj here me syte e mi dhe here me syt e botes,dhe perpiqem te alternohem ne te njejtin karakter por ne situata te ndryshme,kjo me ben te mendoj qe e njof mire veten!
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku? zjuarsia mbaron aty kur fillon budallalliku
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?... Lind me gjene zgjuarsie dhe nqs esht i aft sa rron meson..
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?... Truri esht sistemi operativ i nje njeriu e kontrollon gjithcka ,nqs e kontrollojm ne trurin po ai ke kontrollon ? pra truri ne :)
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?,...... esht vet pergjigja po ne pyetje (asgje)
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen? ...... nje njeri qe ska ndergjgje e drejton prap si prap jeten,cdo njeri jeton me ndergjegjen e vet..
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person? .... dhe pema ndryshon nga bime beht ah per dru,esht karavani i jetes qe ka ndryshimet esaja por fara po ajo esht ;)
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?..... varet se per çfar behet fjale,quhet e padrejte kur ke te drejte dhe e drejta demton :p
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?.... e mira mbaron sapo e ke ber,e keqa kujtohet gjithmon...Ndryshimi? varet nga personalitet
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)? ... objektivizmi esht meta e cdo njeriu ne jet per tu arritur ..çdo njeri ka objektivin e vet..
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?..... asnjeri se njeh veten e tij,sepse ndryshojm dita dites,po te njohesh vetveten ke njojt dhe tjeret ..
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,463
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?Kur mundohesh te vesh ne dukje se te gjith jane gabim dhe ti ke te drejte.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?Varet ke familja, shoqeria.. etj etj.. besoj se te gjith lindim njesoj, pervec atyre qe lindin te semure.
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?Them se na kontrollon truri, dikush qe i mungon sesht askush.
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?Asgje
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?Ndergjegja jeten, duke perjashtuar ata qe skan ndergjegje fare.
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?Jo, rrethanat e jetes e bejne te ndryshoje njeriun.
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?E drejta fiton gjithmone, varet si e koncepton nje individ.
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?Kur kenaq veteveten duke i bere keq dikujt.
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?Pas!
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?Aq mire sa , askush sme njeh me mire ;)
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?Kur mundohesh te vesh ne dukje se te gjith jane gabim dhe ti ke te drejte.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?Varet ke familja, shoqeria.. etj etj.. besoj se te gjith lindim njesoj, pervec atyre qe lindin te semure.
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?Them se na kontrollon truri, dikush qe i mungon sesht askush.
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?Asgje
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?Ndergjegja jeten, duke perjashtuar ata qe skan ndergjegje fare.
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?Jo, rrethanat e jetes e bejne te ndryshoje njeriun.
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?E drejta fiton gjithmone, varet si e koncepton nje individ.
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?Kur kenaq veteveten duke i bere keq dikujt.
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?Pas!
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?Aq mire sa , askush sme njeh me mire ;)
Bravo, pergjigje me vend!

p.s: Po te jepja reputacion do fitoje vetem 12 pike (se aq e kam masen), por do te isha manget 295 pike nga 307 pike qe mund te me jepje ti. By the way, je e vetmja antare qe jep kaq shume pike me reputacion. Cili eshte sekreti yt?! Ja na e thuaj t'i heqim veshin atij Mandit qe eshte cigun me ne te tjeret.
:p
 

Vlor

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 8, 2015
Postime
1
Pikët
0
Përgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
*Zgjuarsia mbaron aty k njeriu haron vdekjen, dhe avanturon tej reales e ktu fillon budallaliku.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
*Sa do i zgjuar te jesh pa shprehi pune nuk korr sukses ! Por mendoj qe pervojat e shumta te jetes ndikojne ne menchurine e tij .
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
Truri neve
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
Nese dhe vetem nese vdekja fshin gjithvhka ateher SHIJOJENI TE TASHMEN (por mendoj qe vdekja nuk fshin gjithchka)
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
*Ndergjegja jeten
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
*Ska te beje fare , ai ndyshon thjesht nga perjetimet e te kaluares dhe sa me shume qe kalon kupton metoden e te ecurit ne jete !
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
*Kur dichka ka argumente quhet e drejt , dichka qe smund te argumentohet mbetet e pa drejte
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
*E mira mbaron aty ku fillon e keqa pra . Dallimi mes tyre uhuuu male ka nmes .
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
*Deri diku
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Test psikologjik..PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjeqe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
1. zgjuarsia mbaron aty ku nuk nevojitet me.
2. e bejne situatat.
3. se di.
4. nuk mendoj se vdekja fshin cdo gje.
5. eksperienca na jep ndergjegje.
6. kemi te bejme me pjekuri, jeta per kete eshte qe te na beje te kuptojme si do vene gjerat.
7. eshte e drejte nese te ben te ndjehesh mire, nese jo e gabuar.
8.S'ka as mbarim as fillim..te dyja jane te domosdoshme.
9.Se di.
10. Mendoj se e njoh mjaftueshem per gjerat e rendesishme.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,272
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?


1- Zgjuarsia nuk ka te mbaruar.. Budalleku, fillon aty kur/ku fillon ta debatosh ate.
2- Lind nga natyra
3- Truri na jep sinjale, ne duhet te jemi te afte ta kontrollojme .. por kemi dy paleshe. Une personalisht ne pergjithesi e kontrolloj, nuk me kontrollon.
4- Mos Egzistenca
5- Te dyja bashke
6- Mbase
7- E drejte kur nuk ben me hile, e padrejte kur ben me hile.
8- E mira fillon tek pozitiviteti, e keqja tek negativiteti.
9- Jane pak a shume e njenta gje... edhe i ndajme, nese e diskutojme me gjeresisht.

10- E njoh.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,763
Pikët
113
Përgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

Ateher kur fillojm te bejme gjera te pafrytshme dhe te pakuptimta.

2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

Kisha thon zgjuarsia eshte ne korrelacion me gjenet e trasheguara dhe mjedisi ne te cilin jetojm.

3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

Sa me shum mendoj per kete aq i pasigurt jam.

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

Vdekja eshte tragjedi te cilin qdonjeri prej neve heret apo von do e perjetojm. Personalisht besoj se vdekja nuk fshin gjithqka. Jam optimist.

5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

Ndergjegja jon drejton kahjen te cilen e marin ne jet.

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

Njeriu ndryshon prej pjekurise, dhe ndryshon ne me mire ose me keq ne baz te perjetimeve dhe pervojave jetesore.


7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

E drejta eshte nese mundohemi te jemi pak me empatik ndaj te tjereve perndryshe do na kaploj egoizmi dhe nuk do shikojm se kujt i hijm nder hak qe perndryshe quhet padrejtsi.

8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

Egzistojne gjera subjektive ne jete qe disa te mires i thojn e keqe ndersa disa tjer te keqes i thojn e mire. Ateher kur na kaplon apatizmi dhe narcizoizmi mbaron e mira dhe fillon e keqja.

9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

Ateher kur fillojm te shikojm "fotografin e madhe".

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?[/QUOTE]

Pjeserisht, pjesen tjeter e njohin njerezit qe me rrethojn.
 

Jetmira

V.I.P
Anëtar
Apr 19, 2014
Postime
3,680
Pikët
113


PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
Budalliku fillon kur nenvlereson inteligjencen e te tjereve,perballe inteligjences tende.Njerezit mendojne se eshte zgjuarsi te ofendosh inteligjencen e dikujt,por ne fakt eshte budallalleku me i madh qe mund te beje njeriu.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
Jam e mendimit se zgjuarsia eshte e lindur,e ke ne gen.Njerezit fitojne dije,njohuri ne libra por nuk behen kurre te zgjuar.
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
Ne momente acarimi,nervozizmi jam e bindur se truri na kontrollon ne,madje na nxjerr edhe nga vetja.
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
Dashuria dhe kujtimet e bukura.
Jeta nuk ka kuptim pa kujtimet e bukura dhe momentet me gazmore qe jeton njeriu.
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
Njerezit per nje karrige sulmojne edhe vete (Zotin),e jo me te pyesin per ndergjegje.Shum njerez sot nuk e dijne se kjo fjale ekziston,e jo me ta dijne se eshte pjese e tyre.
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
Gjithmone kam perdorur nje shprehje,:-"Vitet ikin e njerezit ndryshojne".Me kalimin e viteve njeriu piqet dhe fillon te ndryshoje mendimet dhe pikpamjet e tij karshi problemeve dhe temave te ndryshme qofshin sociale,shoqerore apo jashte normales.
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
E drejte kur c'do njeri merr ate qe meriton.
E padrejte kur disa njerez kane me shum se c'duhet,e disa te tjere nuk kan asgje.
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
E mira kur njeriu gjen zgjidhje per c'do problem qe has.
E keqja kur njeriu vetvritet,nuk ka gje me te keqe se kjo ne jete.
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
Nga pergjigjet qe dhashe kuptova se subjektivet jane supozimet ose enderro me sy hapur se vete jeta eshte e bukur.
Objektivja kur shikon se jeta e njeriut eshte nje katrahure e vertete.
10).
Jo.Njeriu nuk e njeh veten aq sa duhet.
Une personalisht nuk e kam ditur se forca,durimi dhe guximi jane pjese e imja deri ne momentin qe problemet e jetes mi kane servirur si surprize.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,797
Pikët
113
Po t'u pergjigjem une ketyre pyetjeve hapesja e temes i mban mend pergjigjet qe nga 2010-a?


p.s. te mos lodhem kot une.
 
Top