• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Testi gjenetik që po habitë botën!

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Kot per qef e bera kete test sa per nje ide te pergjithshme. nese do paguan me shume per ta detajuar testin. Nuk e kam problem e nuk po kerkoj te gjej ndonje gje te madhe. Me pak fjale sipas testit ne fjale une dal me 90.4 ADN europiane dhe 9.6 ADN e lindjes mesme. Keto pastaj ndahen ne nen kategori. Jam shume i qarte se ca kam dashur. Ky test sido qe te dali nuk na ben ne me pak a me shume shqiptar.Perkatesia etnike ka elementet e vet,qe jane gjuha,traditat,doket,zakonet,folklori. Me mijra vjet njerezit kane levizur nga nje vend ne tjetrin.Eshte absurde te besosh se nje popullsi ka lindur dhe vazhdon te jete ne te njejtin vend me mijra vjet pa u perzier me te tjeret. ne tae testin qe bera une me dolen dy greke dhe nje kroate si te afert gjenetikish. Dhe kjo nuk me habit. Ashtu si ti nese e ben mund te kesh ADN te afert edhe me serbet,nuk eshte cudi.
Me ke keqkuptu po me duket?

Edhe une ashtu kot e bera ne 2012 ne 23andme por me vone jame testu edhe ne Family Tree DNA qe te dije me shume per linjen aterore (YDNA). I di shume mire une si shkojne keto teste, dhe vetem thash qe mundem te ndihmoje me gjete YDNA sepse AncestryDNA nuk e raporton, mbasi ke pagu ato $100.

Nejse, termat si "Rac e paster" perdoren vetem prej amatoreve dhe rretheve qe nuk kane njohuri rreth gjenetikes, e pse jo edhe antropologjise (tipareve fizike).

Sic e kam cek edhe ne postin me larte, interpretimet krejt mvaren prej kompanie ne kompanie, per ata edhe u talla me titullin e temes. Ajo "lindje e mesme" qe te ka dale ty nuk eshte reale, databaza dhe interpretimet ne AncestryDNA jane ende ne verzionin e vjeter qe duhet doemos t'i pertrijne. Shqipetaret ne pergjithesi nuk ndryshojme shume per nga ana autosomale me njeri tjetrin, dhe normal qe kemi ngjajshmeri me fqinjet, por jemi deri diku me unik apo me homogjene se ta - qe eshte konstantu disa here deri tash edhe nga studimet shkencore. Gjithshtu edhe ne si pjese te projektit Albanian Bloodlines, e kemi mundesine t'i shohim. Ja ta demonstroj si ndryshojne keto kompani, e njejta moster qe kam dergu tek 23andme, dhe vetem i kam transferu prej atje ne kompani tjera.

Origjinali ne 23andme:


Transferi ne DNA Land:


Ne Family Finder tek FTDNA:


Ja pershembull verzion i vjeter i Family Finder tek FTDNA:


28% Middle Eastern, shife - te gjithe Shqiptaret e kane pas kete komponent diku afer kesaj shifre. Kjo kluster ne fakte nuk ka te beje fare me popullatat e lindjes se mesem, sic shifet ne testin e ri, por eshte influence e vjeter qe daton ne kohen e Neolitit, dhe per kete arsye e kane modifiku Family Finder kete test dhe ne tash ne pergjithesi dalim 100% Evropian.

Kam shume Malazez, Serb, Grek e edhe Bullgar kusheri si nga ana atusomale ashtu edhe nga linja aterore. Fisi Piperi i Malit te Zi eshte gati i teri i te njejtes linje si une, pra R1b-CTS9219>BY611 si shume fise tjera Shqiptare. Shifi nen R. Parardhesi i perbashket ka jetu para 500 apo 1000 vjeteve (na duhen nja dy apo tri NGS teste per me definu kete distance).
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,505
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Skerdo, pse boshnjaket nje pjese e madhe e tyne jane bjond ?
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Skerdo, pse boshnjaket nje pjese e madhe e tyne jane bjond ?
Nuk jane edhe aq bjond, pe rrit pak ti? lol

Nje pjese jane, por jo me bjond se prsh Kroatet, Sllovenet apo sllavet e Evropes qendrore per mendjen teme. Normal qe ka te beje me origjinen e perbashket qe e kane me popullatat qe permenda, tash edhe e konfirmuar gjenetikisht nga ana e kromozmit y. Ne Boshnjak si dhe sllavet tjer dominojne linjet I2a (CTS10228) dhe R1a (M458). Interesant qe "Boshnjaket" e Sanxhakut jane ne shumice me origjine Shqiptare per nga linjet aterore; nje pjese e mire nga Kelmendi, Hoti, Kuci dhe Shala.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
12,650
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Testi i DNA eshte me çmime te ndryshme ne varesi nga cilesia si rrobat firmato. Dikush ble rroba 5 lekshe, dikush ble firmato qe ne pamje te pare njesoj duken, por materiali ben ndryshimin.
Une mendoj qe shume shqipetar do te dilnin hebrej me origjine dhe jam e sigurte per kete gje, sidomos familjet e medha ( qe e etiketojne veten Bejlere) te vendosura ne Shqiperine e Mesme.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,296
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Testi i DNA eshte me çmime te ndryshme ne varesi nga cilesia si rrobat firmato. Dikush ble rroba 5 lekshe, dikush ble firmato qe ne pamje te pare njesoj duken, por materiali ben ndryshimin.
Une mendoj qe shume shqipetar do te dilnin hebrej me origjine dhe jam e sigurte per kete gje, sidomos familjet e medha ( qe e etiketojne veten Bejlere) te vendosura ne Shqiperine e Mesme.
Po pse hebrej? Ku e bazon kete gje?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
12,650
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Bazohem diku se kot se thash, por nuk e ndaj dot per momentin...sorry..
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

E beri testin nje I njohuri jon qe ka alergji arabet. (vajza e tij u martua me nje arab dhe kan 6 femi po I rrisin mysliman:D ceshtje tjeter kjo). Ky vet Italian Katolik I lindur ne itali emigruar ne usa ne moshen 10 vjec. Shume krenar per origjinen e tij. Njeri I thjesht dhe I mire por me nje te keqe: Eshte shume rracist kur vjen puna tek arabet. I konsideron te gjith njerez te eger dhe dembel. Ben testin. Del 67% middle eastern. LOL
Fermeret Neolitik qe migruan para 7 mij viteve ne Europe erdhen nga Lindja e Mesme dhe Anadolli.

Keshtu qe nuk ka ndonje barrier te madhe ndermjet Europes dhe Anadollit/Lindjes se Mesme sa i perket anes rracore.

Pamja e ashtuquajtur Mesdhetare ne Europen e Jugut ka prejardhjen nga Lindja e Mesme.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Testi i DNA eshte me çmime te ndryshme ne varesi nga cilesia si rrobat firmato. Dikush ble rroba 5 lekshe, dikush ble firmato qe ne pamje te pare njesoj duken, por materiali ben ndryshimin.
Une mendoj qe shume shqipetar do te dilnin hebrej me origjine dhe jam e sigurte per kete gje, sidomos familjet e medha ( qe e etiketojne veten Bejlere) te vendosura ne Shqiperine e Mesme.
Ke disa kompani qe merren me ADN autosomale te ketij lloji sic paraqiten aty ne video por nuk kane ndonje vlere ne qofte se ne fokus e ke gjenalogjine familjare. E vetmja menyre per te ndjek hapat e paraardheseve, si nga ana e babait (YDNA) apo e nanes (mitochondrial DNA), eshte m'i testu Y-STR (short tandem repeats) markers ne kombinim me SNP (singular nucleotide polymorphism) per kromozomin y dhe mtFull Sequence per mtDNA. Te vetmet kompani qe ofrojne teste te tilla ne rezulocion te larte, dhe ne raste edhe me kombinim me test autosomale, qe te interesojne, jane Family Tree DNA, YSEQ dhe Fullgenomes. Tjerat kompani jane loje kalamajsh.

Hebrej? Lol

Ndoshta ka ndonje familja hebrejsh qe jane Shqiptarizu, por shumica? Mos ja kaj nanen, nuk ka shanca te jete ashtu si thu ti!
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,296
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Ke disa kompani qe merren me ADN autosomale te ketij lloji sic paraqiten aty ne video por nuk kane ndonje vlere ne qofte se ne fokus e ke gjenalogjine familjare. E vetmja menyre per te ndjek hapat e paraardheseve, si nga ana e babait (YDNA) apo e nanes (mitochondrial DNA), eshte m'i testu Y-STR (short tandem repeats) markers ne kombinim me SNP (singular nucleotide polymorphism) per kromozomin y dhe mtFull Sequence per mtDNA. Te vetmet kompani qe ofrojne teste te tilla ne rezulocion te larte, dhe ne raste edhe me kombinim me test autosomale, qe te interesojne, jane Family Tree DNA, YSEQ dhe Fullgenomes. Tjerat kompani jane loje kalamajsh.

Hebrej? Lol

Ndoshta ka ndonje familja hebrejsh qe jane Shqiptarizu, por shumica? Mos ja kaj nanen, nuk ka shanca te jete ashtu si thu ti!
E pyeta edhe une ku bazohet per kete thenje. Bazohet diku por e ka sekret per momentin lol...hajde meri vesh njerezit.Kush e njeh sadopak historine e hebrejve te Europes qe nga koha e Karlit te Madh kur u vendosen hebrejte e pare ne Europe, e deri te shperngulja e hebrejve sefardik nga gadishulli Iberik e ka te qarte se hebrejte nuk ishin pronare tokash,por u orientuan nga zanatet e ndryshme dhe shkollimit,gje qe i dha mundesi te ishin ne poste te rendesishme financiare apo politike. Po nejse ndonje rast edhe mund te kete nuk eshte cudi
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
323
Pikët
0
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

deri sa thuhet/tregohet qe n'ADN paska kromozom Y qe percillet nga ati te biri kjo i bjen bab-bir-proces i perseritSHUM = popull/rac , po deri sa ka levizje t'ndryshme t'haplogrupeve n'gjitha rajonet/kontinentet at'her qfar ransie ka 'sa perqin je europian ose african azian' , kjo mnyr osht cirkus i madh me njerz , kjo (%) osht ndoshta 'kufini i idiotsis' (qe thojn idiotsia ska kufi , paska) , e qka me kta miliona imigrant n'europ , n'baz t'asaj qka po thojn 'raca europiane po zhduket' pra mas 1000 vjetve imigrant kan me kan europiant e ri , tash imagjino mas luftes t'tret(ishalla sbohet) botrore njerzit fillojn prap me arrit kuptimin e t'kalumes edhe i thuhet 'ti(afganistanez) je 98% Anglez' , get outta here man .
Jo , Y hg osht merandsi , qka mbetet tkuptohet osht 'kush osht vendas e kush 'i mi Gra në të' i para 2/3/4/5/? mij vjetve' , e tani duhet kuptu cila mtDNA hg osht e cilit Y hg .
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,614
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Xha Kasèmi del pellazg nga babai...dhe ilir nga mamaja :D
 

Elsa

Anëtar i ri
Anëtar
May 9, 2018
Postime
68
Pikët
0
Vendndodhja
angli
Secili individ trashëgon rreth 25% nga secili gjysh, 12.5% nga secili stergjysh dhe rreth gjysma e shumës së mëparshme për çdo gjeneratë të mëvonshme. Kombinimi i veçantë që trashëgojmë nga secili prej nesh. Kur të blesh një test është e rëndësishme që të merrni një test të ADnese Autosomal i cili teston linjat e të dyja lindjeve dhe nënave. ( kjo nuk ekziston sepse duhet te shkosh ne laborator per vite te ter edhe atehere esht nje probabilitet ) psh ne angli ne e kuptojm qe ky test do shitet per ata qe skan haber fare cfare esht gjenetika por esht per mhb kafeje ne shkenc ne e bem per te sjellur te ardhura per kompanit farmaceutike. nganjeher është vërtet e pamundur të parashikohet se çfarë do të duket profili juaj i ADN-së. nga nje tablet qe esht gjenerale Unë do të shkoj aq larg sa të them, "parashikimet? hmmm harrojeni atë! duke parashikuar prejardhjen tuaj gjenetike pa prova do të të bëjë vetëm ate të dukesh thjeshtë nje as -s love elsa
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,240
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Edhe afrikan te me dale gjaku, nuk pyes fare. Te kem shendet dhe qetesi, aq me duhet.

Ju vazhdoni me mbledhjet tuaja 'naziste'. :p
Tash e teprove me kete gjakun e zi afrikan...lol!
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

R1b Afrika
96% Ouldeme/Wuslam ose Mislime [Chad],
70% Cameroon,
54% Fulbe Sudan,
41% Hausa Sudan.
51.6% South African Whites,

R1B Azia
86% Bashkirs (Turkic)
68% Bagvalin [Andic Avars]
43% Ossetes Iranian
37% Armenet,
37% Turkmens
32% Yahgnobis,

R1B Europe
89% Welsh [Wallacians]
88.1% Basket
79.2% Catalonia
73% Minorca islanders
72.5% Scots
68% Spanja
65.5% Andalusia
63% Belgians
56% Portuguese (South)
36.8% Aromuns (Albania)
31.6 Chuvashet (Altaic Turkey)
27.9% Aromuns (Kruševo, Macedonia)
23.8% Aromuns (Romania)
23.1% Aromuns (Štip, Macedonia)
21.1% Albanians (Kosovar) IE (Albanian)
18.8% Albanians (Macedonia) IE (Albanian)
18.2% Albanians IE (Albanian)
21.3% Russians

Tutankhamon/Charles Darwin kane te njejten DNA
 
Last edited:

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,442
Pikët
63
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Xhina, ti nuk qenkshe labe moj goce!LOL
 
Top