• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Testi gjenetik që po habitë botën!

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,303
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Shumica e femrave Shqiptare jane H, diku 50%.

Po, 23andme te jep specifike cfar subklade. Nese klikon aty ndoshta te tregon.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,237
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Pse unë nuk po mund të regjistrohem në /www.23andme.com/
po ma lyp një barcode?!!!
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,006
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

my DNA report :p
23andme tregon me mire se asnje site tjeter me saktesi autosmal dna-ne, gjakun e nje indivi sepse jane testuar milliona njerz dhe krahason lidhjen gjenetike me te ghithe qe jane testuar, prandaj ti dhe gjithe shqiptart shenojn greqine malin e zi rrumanine e maqedonine si vended kruesore ngaqe kto jane vendet me autentike balkanse me gjak. Ne grupet e dna relatives keni edhe nga turqia stambolli kushrinj gjeneik sepcifikisht dhe jante te gjithe shqiptar me origjine.
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Unë nuk kam nevojë të bëj ksi testesh.

Unë jamë me origjinë nga Mirdita!

Ça më duhet të di më shumë se kaq?
 

Performer

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
32,229
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

mua me duken pak waste of money kto … si I bejne keto teste eshte pak enigmatike
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,303
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Unë nuk kam nevojë të bëj ksi testesh.

Unë jamë me origjinë nga Mirdita!

Ça më duhet të di më shumë se kaq?
Nuk filloi gjithqka nga Mirdita. Gjenet jane te dhena dhe informacione, tregojne gjithqka por duhet deshifruar.
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Nuk filloi gjithqka nga Mirdita. Gjenet jane te dhena dhe informacione, tregojne gjithqka por duhet deshifruar.
Nuk kam interesin më të vogël me ditë më shumë.
Këto janë teste për Amerikanët, të cilët nuk dinë më shumë përtej nënës e babës së tyre. Janë përzier aq shumë saqë dikush që mendon se është nga Gjermania del se ka 10% skocez, 10% afrikan, 10 Italian, e kshu me radhë.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,303
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Nuk kam interesin më të vogël me ditë më shumë.
Këto janë teste për Amerikanët, të cilët nuk dinë më shumë përtej nënës e babës së tyre. Janë përzier aq shumë saqë dikush që mendon se është nga Gjermania del se ka 10% skocez, 10% afrikan, 10 Italian, e kshu me radhë.
Amerikanet edhe Perendimoret per nga ana e babait jane gati te njejt, Shqiptart edhe Ballkanasit tjere jane me te perzier.
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Amerikanet edhe Perendimoret per nga ana e babait jane gati te njejt, Shqiptart edhe Ballkanasit tjere jane me te perzier.
Si bëhet ndryshimi midis babait dhe nënës? Edhe babai nga nëna lind.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,303
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Si bëhet ndryshimi midis babait dhe nënës? Edhe babai nga nëna lind.
Y-DNA percjellet prej babait ne djale e keshtu me rradhe formohet pema.

Femrat nuk kane Y-DNA.

Nena percjell mtDNA tel djali dhe vajza, vajza percjell tek femijet e saj mtDNA. Ndersa djali nuk e percjell mtDNA tek femijet e tij.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Shume injorance e madhe ne ket teme.

Do ishte mire qe Mandi ta fshinte fare kete teme , sepse eshte shume por shume keq informuese dhe nuk ka lidhje fare me genetiken dhe rracen. Do me duheshin 10 ore te shkruaja ketu gje qe nuk e kam
kohen fare.

LEXONI TEMAT E GENETIKES TE HAPURA NGA SKERDILAIDI

Shqiptaret ne pergjithesi jane 99% europiane dhe shume homogjene.

Shembulli me poshte per shembull:

R1b Afrika
96% Ouldeme/Wuslam ose Mislime [Chad],
70% Cameroon,
54% Fulbe Sudan,
41% Hausa Sudan.
51.6% South African Whites,

R1B Azia
86% Bashkirs (Turkic)
68% Bagvalin [Andic Avars]
43% Ossetes Iranian
37% Armenet,
37% Turkmens
32% Yahgnobis,

R1B Europe
89% Welsh [Wallacians]
88.1% Basket
79.2% Catalonia
73% Minorca islanders
72.5% Scots
68% Spanja
65.5% Andalusia
63% Belgians
56% Portuguese (South)
36.8% Aromuns (Albania)
31.6 Chuvashet (Altaic Turkey)
27.9% Aromuns (Kruševo, Macedonia)
23.8% Aromuns (Romania)
23.1% Aromuns (Štip, Macedonia)
21.1% Albanians (Kosovar) IE (Albanian)
18.8% Albanians (Macedonia) IE (Albanian)
18.2% Albanians IE (Albanian)
21.3% Russians

Tutankhamon/Charles Darwin kane te njejten DNA
Ky eshte nje rast qe nuk duhet marr shqeto, tregon padituri...

Halfogrupet genetike nuk jane te njejta....

Per shembull R1b ka 4-5 lloje mos me shume qe percakotjne origjhina ne ndryshe.

Ne Shqiperi nuk jane testuara arumunet, or edjhe sikur varet cfare R1b-e kane per shembull.

Tek shqiptaret per shembull dominon R1b-L23, qe shqiptaret e kane ne % me te larte se te tjeret dhe eshte tregues ose halfogrup i '' rracave arjane'' ose me sakte indo-europianeve qe kane sjell edhe gjuhen shqipe ketu...

Ne irlane ka gjithashtu mbi 60% R1b, por eshte krejt tjeter nga ajo shqiptare R1b-L23...
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Testi gjenetik që po habitë botën!


Charlemagne. via Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/File:Charlemagne_Agostino_Cornacchini_Vatican_2.jpg


THE LOOM

Charlemagne’s DNA and Our Universal Royalty

Nobody in my past was hugely famous, at least that I know of. I vaguely recall that an ancestor of mine who shipped over on the Mayflower distinguished himself by falling out of the ship and having to get fished out of the water. He might be notable, I guess, but hardly famous. It is much more fun to think that I am a bloodline descendant of Charlemagne. And in 1999, Joseph Chang gave me permission to think that way.

Chang was not a genealogist who had decided to make me his personal project. Instead, he is a statistician at Yale who likes to think of genealogy as a mathematical problem. When you draw your genealogy, you make two lines from yourself back to each of your parents. Then you have to draw two lines for each of them, back to your four grandparents. And then eight great-grandparents, sixteen great-great-grandparents, and so on. But not so on for very long. If you go back to the time of Charlemagne, forty generations or so, you should get to a generation of a trillion ancestors. That’s about two thousand times more people than existed on Earth when Charlemagne was alive.

The only way out of this paradox is to assume that our ancestors are not independent of one another. That is, if you trace their ancestry back, you loop back to a common ancestor. We’re not talking about first-cousin stuff here–more like twentieth-cousin. This means that instead of drawing a tree that fans out exponentially, we need to draw a web-like tapestry.

In a paper he published in 1999 [pdf], Chang analyzed this tapestry mathematically. If you look at the ancestry of a living population of people, he concluded, you’ll eventually find a common ancestor of all of them. That’s not to say that a single mythical woman somehow produced every European by magically laying a clutch of eggs. All this means is that as you move back through time, sooner or later some of the lines in the genealogy will cross, meeting at a single person.

As you go back further in time, more of those lines cross as you encounter more common ancestors of the living population. And then something really interesting happens. There comes a point at which, Chang wrote, “all individuals who have any descendants among the present-day individuals are actually ancestors of all present-day individuals.”

In 2002, the journalist Steven Olson wrote an article in the Atlantic about Chang’s work. To put some empirical meat on the abstract bones of Chang’s research, Olson considered a group of real people–living Europeans.

The most recent common ancestor of every European today (except for recent immigrants to the Continent) was someone who lived in Europe in the surprisingly recent past—only about 600 years ago. In other words, all Europeans alive today have among their ancestors the same man or woman who lived around 1400. Before that date, according to Chang’s model, the number of ancestors common to all Europeans today increased, until, about a thousand years ago, a peculiar situation prevailed: 20 percent of the adult Europeans alive in 1000 would turn out to be the ancestors of no one living today (that is, they had no children or all their descendants eventually died childless); each of the remaining 80 percent would turn out to be a direct ancestor of every European living today.
Suddenly, my pedigree looked classier: I am a descendant of Charlemagne. Of course, so is every other European. By the way, I’m also a descendant of Nefertiti. And so are you, and everyone else on Earth today. Chang figured that out by expanding his model from living Europeans to living humans, and getting an estimate of 3400 years instead of a thousand for the all-ancestor generation.

Things have changed a lot in the fourteen years since Chang published his first paper on ancestry. Scientists have amassed huge databases of genetic information about people all over the world. These may not be the same thing as a complete genealogy of the human race, but geneticists can still use them to tackle some of the same questions that intrigued Chang.

Recently, two geneticists, Peter Ralph of the University of Southern California and Graham Coop of the University of California at Davis, decided to look at the ancestry of Europe. They took advantage of a compilation of information about 2257 people from across the continent. Scientists had examined half a million sites in each person’s DNA, creating a distinctive list of genetic markers for each of them.

You can use this kind of genetic information to make some genealogical inferences, but you have to know what you’re dealing with. Your DNA is not a carbon copy of your parents’. Each time they made eggs or sperm, they shuffled the two copies of each of their chromosomes and put one in the cell. Just as a new deck gets more scrambled the more times you shuffle it, chromosomes get more shuffled from one generation to the next.

This means that if you compare two people’s DNA, you will find some chunks that are identical in sequence. The more closely related people are, the bigger the chunks you’ll find. This diagram shows how two first cousins share a piece of DNA that’s identical by descent (IBD for short).

Ralph and Coop identified 1.9 million of these long shared segments of DNA shared by at least two people in their study. They then used the length of each segment to estimate how long ago it arose from a common ancestor of the living Europeans.

Their results, published today in PLOS Biology, both confirm Chang’s mathematical approach and enrich it. Even within the past thousand years, Ralph and Coop found, people on opposite sides of the continent share a lot of segments in common–so many, in fact, that it’s statistically impossible for them to have gotten them all from a single ancestor. Instead, someone in Turkey and someone in England have to share a lot of ancestors. In fact, as Chang suspected, the only way to explain the DNA is to conclude that everyone who lived a thousand years ago who has any descendants today is an ancestor of every European. Charlemagne for everyone!

If you compare two people in Turkey, you’ll find bigger shared segments of DNA, which isn’t surprising. Since they live in the same country, chances are they have more recent ancestors, and more of them. But there is a rich, intriguing pattern to the number of shared segments among Europeans. People across Eastern Europe, for example, have a larger set of shared segments than people from within single countries in Western Europe. That difference may be the signature of a big expansion of the Slavs.

Ralph and Coop’s study may provide a new tool for reconstructing the history of humans on every continent, not just Europe. It will also probably keep people puzzling over the complexities of genealogy. If Europeans today share the same ancestors a thousand years ago, for example, why don’t they all look the same?

Fortunately, Ralph and Coop have written up a helpful FAQ for their paper, which you can find here.

[Update: Adjusted the estimated generations since Charlemagne to thirty. Corrected Ralph’s affiliation.]
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,977
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Shume injorance e madhe ne ket teme.

Do ishte mire qe Mandi ta fshinte fare kete teme , sepse eshte shume por shume keq informuese dhe nuk ka lidhje fare me genetiken dhe rracen. Do me duheshin 10 ore te shkruaja ketu gje qe nuk e kam
kohen fare.

LEXONI TEMAT E GENETIKES TE HAPURA NGA SKERDILAIDI

Shqiptaret ne pergjithesi jane 99% europiane dhe shume homogjene.

Shembulli me poshte per shembull:Ky eshte nje rast qe nuk duhet marr shqeto, tregon padituri...

Halfogrupet genetike nuk jane te njejta....

Per shembull R1b ka 4-5 lloje mos me shume qe percakotjne origjhina ne ndryshe.

Ne Shqiperi nuk jane testuara arumunet, or edjhe sikur varet cfare R1b-e kane per shembull.

Tek shqiptaret per shembull dominon R1b-L23, qe shqiptaret e kane ne % me te larte se te tjeret dhe eshte tregues ose halfogrup i '' rracave arjane'' ose me sakte indo-europianeve qe kane sjell edhe gjuhen shqipe ketu...

Ne irlane ka gjithashtu mbi 60% R1b, por eshte krejt tjeter nga ajo shqiptare R1b-L23...
Ka ndonje injorant ketu qe mendon se nuk kam patur pune te bej dhe kam sajuar e perpunuar te dhenat gjenetike?

Keto bullshitet tuaja, perkthehen se dega kryesore R[1b] eshte ndare ne nenkategori dhe zhvilluar ne drejtim tjeter me te vecante. Me nje fjale diamanti, ndonese eshte krejt ndryshe ne pamje dhe funksion nga karboni ka megjitheate strukture te njejte molekulare.

Ajo qe shkrova une tregon se arumunet, wallacianet, basket, katalanet, chadi-paradhesit muslimane te afrikes, ramsesianet etj. jane te se njejtes kategori dhe armiqte me serioze te Dardanise se lashte, qe reflektohet madje ne aleancat politike te diteve tona. Kujt i vjen keq, te me fale. Asgje personale. Jane faktet qe flasin. Me sy blu e me floke te kuq ka qene edhe Jengis Khan.
 
Last edited:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,303
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Y-DNA e Tutankamonit ka qene genjeshter mediatike e nje kompanie nga Zvicrra.

Ramzesi i Madh me gjitha gjasa ka qene E-M78*, me siguri edhe Tutankamoni i ka taku ketij grupi si gjithe Egjiptjanet tjere.

Ato perqindje nuk mund te mirren si shabllon pasi perqindja e nje linje Y-DNA tek nje popull nuk eshte aspak stabile. Mund te kete founder effect si ne rastin e Chadeve, 2-3 meshkuj R1b kane humbur ne Sahare ne parahistori dhe nuk kane patur zgjidhje tjeter pos me kafshu pjeshka te zeza lol.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,977
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Shume injorance e madhe ne ket teme.

Ne Shqiperi nuk jane testuara arumunet, or edjhe sikur varet cfare R1b-e kane per shembull.

Tek shqiptaret per shembull dominon R1b-L23, qe shqiptaret e kane ne % me te larte se te tjeret dhe eshte tregues ose halfogrup i '' rracave arjane'' ose me sakte indo-europianeve qe kane sjell edhe gjuhen shqipe ketu...
1. Personat qe jane testuar kane deklaruar vullnetarisht gjate testimit se jane vllehe. Shqiptaret e tjere janendare vec nga agjencia dhe kane tjeter lloj kompozimi te DNA.
2. Nga e kane sjelle gjuhen Shqipe, nga Armenia?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,977
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Y-DNA e Tutankamonit ka qene genjeshter mediatike e nje kompanie nga Zvicrra.

Ramzesi i Madh me gjitha gjasa ka qene E-M78*, me siguri edhe Tutankamoni i ka taku ketij grupi si gjithe Egjiptjanet tjere.

Ato perqindje nuk mund te mirren si shabllon pasi perqindja e nje linje Y-DNA tek nje popull nuk eshte aspak stabile. Mund te kete founder effect si ne rastin e Chadeve, 2-3 meshkuj R1b kane humbur ne Sahare ne parahistori dhe nuk kane patur zgjidhje tjeter pos me kafshu pjeshka te zeza lol.
Kot me pyet. Te bie gje ne sy se pothuaj tere burrat e Chadit qe jane terstuar kane dale pothuaj te tere mw R1b? Njejte qe edhe me Kamerunin verior ne jug te Chad por pertova ta vendos. Kjo eshte popullata me Dna me homogjene.
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,557
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

U grine Skerdelaidet & Co. duke bere leke me keto bs-e. lol
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,303
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

U grine Skerdelaidet & Co. duke bere leke me keto bs-e. lol
Nuk ka se si bene pare Skerdi, kompanite qe i kane rekomanduar per testime si Y-Seq dhe FTDNA jane me renome boterore, cdokush i bene lol.

Mandej, duhet respektuar Skerdin edhe Florin se bashku pasi kane bere nje gje teper te madhe per Shqiptaret me projektin e tyre, databazen e Shqiptarve ku kohen e fundit kane futur edhe shume pjesetar nga Jugu. Di disa raste ku prej xhepit tyre kane dhene para vetem me zhvillu projektin.
 
Top