• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Testi gjenetik që po habitë botën!

Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
180
Pikët
0
Vendndodhja
Mitrovicë, Dardania
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

vec kete me tregon
Tregon harten e migrimit te mtDNA nga origjina e deri te haplogrupi H te ciles ti i takon, dmth, nje haplogrup mjaft i perhapur ne Europe, ne Kaukaz, Lindje te Afert, po per te ditur me specifikisht per mtdna tende te nevojitet te testohesh ne kompani tjera qe jane me te mira per percaktimin e sakte te haplogrupeve si ftdna ose yseq, natyrisht nese je interesuar, mu per veti vetem kjo me ka mbet pa e be dhe kompletoj harten gjenetike time :D. Urime per testin, kur te dalin rezultatet autosomale mos harro ti postosh ketu e te shohim si te kane dal. ``shqipe``
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
49,104
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Tregon harten e migrimit te mtDNA nga origjina e deri te haplogrupi H te ciles ti i takon, dmth, nje haplogrup mjaft i perhapur ne Europe, ne Kaukaz, Lindje te Afert, po per te ditur me specifikisht per mtdna tende te nevojitet te testohesh ne kompani tjera qe jane me te mira per percaktimin e sakte te haplogrupeve si ftdna ose yseq, natyrisht nese je interesuar, mu per veti vetem kjo me ka mbet pa e be dhe kompletoj harten gjenetike time :D. Urime per testin, kur te dalin rezultatet autosomale mos harro ti postosh ketu e te shohim si te kane dal. ``shqipe``
cila kompani jan me te mira?
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
180
Pikët
0
Vendndodhja
Mitrovicë, Dardania
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

23andme tregon me mire se asnje site tjeter me saktesi autosmal dna-ne, gjakun e nje indivi sepse jane testuar milliona njerz dhe krahason lidhjen gjenetike me te ghithe qe jane testuar, prandaj ti dhe gjithe shqiptart shenojn greqine malin e zi rrumanine e maqedonine si vended kruesore ngaqe kto jane vendet me autentike balkanse me gjak. Ne grupet e dna relatives keni edhe nga turqia stambolli kushrinj gjeneik sepcifikisht dhe jante te gjithe shqiptar me origjine.
Nuk ofron transport per Kosove se e kisha porosit edhe 23andme, sepse eshte ma informues edhe per shendetin tend, ftdna eshte i mire per hg, aty ska diskutim.
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
49,104
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Per rezultate autosomal 23andme eshte me e mire, per ditur haplogrupin e babes ose te nenes, ftdna eshte ma superior, prandaj m'varet se cfare te intereson me shume.
ja me vone mbase e bej edhe kete, faleminderit
 
Last edited:

Frank

Anëtar i ri
Banned
Anëtar
Aug 13, 2017
Postime
1,486
Pikët
0
Vendndodhja
Here!
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

Damn! se kisha pare ndonjehere.
Te them te drejten me emocionoi, ne fund te fundit i besoj gjithmone e me shume asaj qe them: Bota eshte shume e vogel per kaq shume urrejtje.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,369
Pikët
113
Përgjigje e: Testi gjenetik që po habitë botën!

S 2979-Balkans,Rusia,Lithuania,Germany,Spain,Tunisia.
S 2978-Rusia.
Die Haplogruppe E1b1b entstand in Ostafrika.
 
Top