• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

The Club

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,224
Pikët
113
Ne "The Club" do vendos materiale formuese qe nuk kane mbaruar se permiresuari identitetin dhe perfeksionuar mendjen. Jordon Peterson eshte nje nga mendjet me te ndritura te filozofise dhe oratorise ne bote.

 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,142
Pikët
113
Retorika eshte shembulli me i mire qe............. ne shumicen e rasteve e tejkalon permbajtjen.

PS....inshallah eshte mire me shendet.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,224
Pikët
113
Retorika eshte shembulli me i mire qe............. ne shumicen e rasteve e tejkalon permbajtjen.

PS....inshallah eshte mire me shendet.
Me qe vidoja eshte ne Anglisht, po mbyll nje sy per nje koment te tille sipefaqesor (qe nuk eshte cfare lexoj nga ju zakonisht.) Petersen u hoq nga puna si profesor ne Univesritetin e Torontos dhe ju prish biznesi pasi refuzoi te mbeshtese nje politike qeveritare per te cilen ai kishte rezerva. Po perifrazoj biseden ne fundin e videos.

Ftuesi e pyeti ne se tani, qe humbi shendetin, punen dhe pasurine e familjes, a ishte i lumtur se kishte thene te verteten. Nuk mund te them se jam i lumtur, pergjigjet ai. Por e verteta eshte rruga e vetme ne se deshiron te jetosh ne realitet dhe zgjidhja me e mire e cdo problemi ne vazhdimesine kohore, pertej momentit kur behet zgjedhja. Po- tha- e verteta, dhe sidomos ne rastin tim, kushton shume shtrenjte - por eshte jashtezakonisht me e kushtueshme dhe me humbje te pallogaritshme kur nuk thua te verteten. Dhe kam bere zgjedhjen qe duhej bere.

Ne jete nenforum, nuk kam ne plan te komentoj. Dhe as pretendoj qe te kete audience te gjere. Ky forum eshte vetem per ata te cilet nuk jetojne per momentin. Sic tha zoteria me lart, 'lumturia te rreshqet nga duar shpejt' (happiness is fleeting), 'por motivi per te bere dicka te larte dhe te dobishme eshte themeli i nje jete njerezore qe ploteson potencialin." Fatkqesisht ky motiv percillet vetem nga ata qe perkufojne ate me bukur, dhe jo nga ata qe gjejne motivin e duhur dhe jane me te ndershmit.

Pershendetje dhe paci nje vere te bukur.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,142
Pikët
113
Me qe vidoja eshte ne Anglisht, po mbyll nje sy per nje koment te tille sipefaqesor (qe nuk eshte cfare lexoj nga ju zakonisht.) Petersen u hoq nga puna si profesor ne Univesritetin e Torontos dhe ju prish biznesi pasi refuzoi te mbeshtese nje politike qeveritare per te cilen ai kishte rezerva. Po perifrazoj biseden ne fundin e videos.

Ftuesi e pyeti ne se tani, qe humbi shendetin, punen dhe pasurine e familjes, a ishte i lumtur se kishte thene te verteten. Nuk mund te them se jam i lumtur, pergjigjet ai. Por e verteta eshte rruga e vetme ne se deshiron te jetosh ne realitet dhe zgjidhja me e mire e cdo problemi ne vazhdimesine kohore, pertej momentit kur behet zgjedhja. Po- tha- e verteta, dhe sidomos ne rastin tim, kushton shume shtrenjte - por eshte jashtezakonisht me e kushtueshme dhe me humbje te pallogaritshme kur nuk thua te verteten. Dhe kam bere zgjedhjen qe duhej bere.

Ne jete nenforum, nuk kam ne plan te komentoj. Dhe as pretendoj qe te kete audience te gjere. Ky forum eshte vetem per ata te cilet nuk jetojne per momentin. Sic tha zoteria me lart, 'lumturia te rreshqet nga duar shpejt' (happiness is fleeting), 'por motivi per te bere dicka te larte dhe te dobishme eshte themeli i nje jete njerezore qe ploteson potencialin." Fatkqesisht ky motiv percillet vetem nga ata qe perkufojne ate me bukur, dhe jo nga ata qe gjejne motivin e duhur dhe jane me te ndershmit.

Pershendetje dhe paci nje vere te bukur.
Als Kapitalist erreiche man nichts, indem man Menschen ausbeute.

Jordan Peterson.

TEJET...SIPERFAQESORE aPO....GENJESHTRA me e MADHE.

Gjithashtu dhe juve, te diele me diell ju uroj.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,224
Pikët
113
Als Kapitalist erreiche man nichts, indem man Menschen ausbeute.

Jordan Peterson.

TEJET...SIPERFAQESORE aPO....GENJESHTRA me e MADHE.

Gjithashtu dhe juve, te diele me diell ju uroj.
Nu kisha menduar se edhe ju lexonit cfaredo pjate qe ju ofrojne, ku gjysma eshte me materal porositesi.
Rekomandimi im eshte qe te mos lexoni ne kete teme. Nuk do gjeni mendime pret-a-porter, te tila qe i kane interpretuar 'inteligjentet' para se t'ja servirin mases.

Falenderit per urimin. E diel ishte po diell nixt.

PS."Nëse drejtoni një biznes, dhe është biznes i suksesshëm: do ishit shume i trashe ne se do te shfrytëzonit punëtorët tuaj."
Marksi nuk mund te mos ishte dakord me kete, sepse eshte ai (ndryshe nga kalemxhiu qe ke lexuar) e dinte se kapitalisti inteligjent nuk ka humbur para dh energji qe ta kete biznesin vetem per disa muaj, edhe kur joshet nga fitimi i disa mijera dollare me shume sot. Kapitalisti e di se pa punetore ai falimeton. Dhe kete po ta them une qe e kam lexuar Das Capital.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,224
Pikët
113

Webinar Registration


Topic
The Cham Albanians of Greece: 77 Years of Denial
Description
Join the Harvard College Albanian Students Association for a panel discussion on the Cham issue with historian Dr. Isa Blumi and human rights lawyer Dr. Rudina Jasini on Sunday, May 16, 2021 at 11 a.m. ET. The webinar will include presentations followed by Q&A with the audience moderated by Deni Hoxha '21.

Submit your questions below or live during the event.

The Cham Issue: The 1912-1913 Greek invasion of Chameria left Cham Albanians outside of their home country’s borders. From 1913 onwards, the Cham Albanian population steadily declined due to persecution, forced expulsion and ethnic cleansing. The final push was in 1944-1945 when a brutal campaign was launched by Greek forces. Paramilitary forces carried out a number of full-scale atrocities, including massacres of men, women and even babies. While the world turned a blind eye, as many as 25,000 refugees crossed the border into Albania and over 2,000 Chams were killed. Today, Chams form a community of at least 250,000 in Albania, 100,000 in Turkey and 70,000 in the United States. The Parliament of Albania declared June 27th as The Day of Greek Chauvinist Genocide Against the Albanians of Chameria. As for Greece, 77 years later, the government still denies the existence of a Cham issue and even the existence of an Albanian minority in Greece.
Time
May 16, 2021 11:00 AM in Eastern Time (US and Canada)
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
12,655
Pikët
113
Nu kisha menduar se edhe ju lexonit cfaredo pjate qe ju ofrojne, ku gjysma eshte me materal porositesi.
Rekomandimi im eshte qe te mos lexoni ne kete teme. Nuk do gjeni mendime pret-a-porter, te tila qe i kane interpretuar 'inteligjentet' para se t'ja servirin mases.

Falenderit per urimin. E diel ishte po diell nixt.

PS."Nëse drejtoni një biznes, dhe është biznes i suksesshëm: do ishit shume i trashe ne se do te shfrytëzonit punëtorët tuaj."
Marksi nuk mund te mos ishte dakord me kete, sepse eshte ai (ndryshe nga kalemxhiu qe ke lexuar) e dinte se kapitalisti inteligjent nuk ka humbur para dh energji qe ta kete biznesin vetem per disa muaj, edhe kur joshet nga fitimi i disa mijera dollare me shume sot. Kapitalisti e di se pa punetore ai falimeton. Dhe kete po ta them une qe e kam lexuar Das Capital.
Nqs do i referohemi fjalis se fundit
teorikisht eshe e mire ta lexosh,por s'qendron!
Ne real ata qe ndertuan dinasti biznesesh kane shkel me thembra kembesh mbi fytin e puntoreve.

Shfrytezimi ne kohen e duhur e quajne sukses qe s'duhet humb.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,224
Pikët
113
Nqs do i referohemi fjalis se fundit
teorikisht eshe e mire ta lexosh,por s'qendron!
Ne real ata qe ndertuan dinasti biznesesh kane shkel me thembra kembesh mbi fytin e puntoreve.

Shfrytezimi ne kohen e duhur e quajne sukses qe s'duhet humb.
Nuk mund te flas ne emrin e atij qe e ka thene. Por jam teresisht dakord me ate qe ka thene. Sic tha dikush, mund te ngjitesh lart edhe duke konsumuar bullshit, por nuk mund te qendrosh lart. Pasuria e kapitalisteve qe kane shkelur ne fytin e punetoreve, nuk ka zgjatur me shume se nje gjenerate. Femijet e atyre qe shkelin te tjeret jane bere ose shperdorues ose humaniste.
 
Last edited:
Top