• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

The Who

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan


Rock grupi The Who ësht njeri nder grupet ma te randesishme te rock muzikes
i formuar ne vitin 1964 deri ne vitin 1983
antaret e grupit ishin :

- vokal Roger Daltrey
- gitare Pete Townshend
- bass John Entwistle
- tupane Keith Moon i cili vdes me 1978
pas vdekjes se Keith Moon e zavendson Kenney Jonesstudio albumet jan:
1965 My Generation
1966 A Quick One
1967 The Who Sell Out
1969 Tommy
1971 Who’s Next
1973 Quadrophenia
1975 The Who by Numbers
1978 Who Are You
1981 Face Dances
1982 It’s Hard

p.s. grupi riformohet perseri ne vitin 1999...
nese dikush ka te shtoj diqka urnoni ...

albumet e koncerteve ose Live :

1970 · Live at Leeds
1984 · Who’s Last
1990 · Join Together
1996 · Live at the Isle of Wight Festival 1970
2003 · Live at the Royal Albert Hall
2006 · Live from Toronto

të gjith jan të mirë
une personalisht e veqoj Live at Leeds
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: The Who

mir mrama busavat me trgu te verteten ket grup se kam ndegju ,por e di se jan shum te mdhej ne rock muzik dhe me duket se bajn pjes ni kategori me let zepelin rolling stons etj.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: The Who

Trestenik faliminderit qe ma kujtove :)

The Who jan themelus te nje forme te re muzikore - Rock Operes . Pete Townshend ne vitin 1969 e shkroi Rock Operen Tommy e cila deri ne ditet e sodit ka mbet ma e mira edhe ma komplete .
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: The Who

trestenik faliminderit qe ma kujtove :)

the who jan themelus te nje forme te re muzikore - rock operes . Pete townshend ne vitin 1969 e shkroi rock operen tommy e cila deri ne ditet e sodit ka mbet ma e mira edhe ma komplete .
busavat per ket kam ndegjuar edhe une sidomos filmin tommy te the who;une nga gjysma e viti 80 kam ndegjuar rock muzik e at koh per the who skam ndegju diqka se tjera grupe jan kan aktual
 

Amantide

Nuvola Balcanica
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
13
Pikët
0
Vendndodhja
Milano
Përgjigje e: The Who

Me pelqejne shume The Who por ne vendet e para kam Pink Floyd dhe Talking Heads.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: The Whoaktual asht The Who – Live At Leeds (40th Anniversary Special Edition )i cili asht nje Box Set qe doli vitin e kaluar (2010) i perber nga 4 CD , nje LP nje singell pllakë edhe nje liber me fotografi edhe me biografin e grupit .
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,379
Pikët
113
Përgjigje e: The Who

Ja kesi tema sa me shume qe mundesh hap, pasi qe ke njohuri per Rock, duhesh me shpernda edhe tek ne, duke treguar biografi tyne, duke tregu kenget me te mira te cilat i kan pasur, poashtu disa gjera interesante gjate jetes se tyre, gjithmon duke ju ikur chit chatit, bravo H.M

Une e di qe secili nga ne munde te bejme search ne Google per gjithcka por kur ke njohuri, atehere edin ne menyr me te mire se si i formulon gjerat.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: The Whoaktual asht The Who – Live At Leeds (40th Anniversary Special Edition )i cili asht nje Box Set qe doli vitin e kaluar (2010) i perber nga 4 CD , nje LP nje singell pllakë edhe nje liber me fotografi edhe me biografin e grupit .Live at Leeds asht albumi i par Live i grupit the Who , nga koncerti i mbajtur 14. edhe 15. shkurt 1970 ne univerzitetin Leeds te qytetit Kingston upon Hull , ku ndermjet tjerave e kan promovue Rock Operen Tommy . Live at Leeds llogaritet nje nder albumet ma te mira Live ne historin e muzikes Rock .
 
Top