• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tik TaKu i Kohes si fenomen abstrakt !

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Sipas Kant-it "koha nuk funksionon, eshte vete-egzistenca jone, qe eshte gjithmone ne ndryshim, qe ben te eci koha" !

Sipas Pascal-it " koha eshte nje pike qe leviz ne c'do kah me nje shpejtesi konstante" !

FJALORI thote:
Vazhdimi e kalimi i panderprere i minutave, i oreve, i diteve, i muajve, i viteve etj., quhet kohe. Ajo eshte gjatesia e gjellimit te çdo gjeje dhe e vazhdimit te dukurive e te ngjarjeve, e cila matet me shekuj, me vite, me muaj, me dite, me ore etj. ...

SISTEMI HYJNOR thote:
“Pasha kohen! Nuk ka dyshim se njeriu eshte ne nje humbje te sigurt. Me perjashtim te atyre qe besuan, qe bene vepra te mira, qe porositen njeri-tjetrin t’i permbahen te vertetes dhe qe keshilluan njeri-tjetrin te jene te durueshem.”

URTESIA thote:
“Koha eshte si shpata. Nese nuk pret ti me ate, ajo te pret ty!”


I DISPONUARI (E DISPONUARA) thote:
“Une njehere te argetohem, pastaj kam kohe per te tjerat!!!”


I HUMBURI (E HUMBURA) thote: “Ah, sikur t’i ktheja akrepat te mbrapa, nuk dua tjeter!”


I MENÇURI (E MENÇURA) thote: “Sikur te kisha pasur mundesi, e ta kisha zgjeruar diten ne 25 ore, sepse tere diten jam ne angazhim dhe prape po me duket se pak e kam shfrytezuar kohen!”


SEKONDAT thone: “Ne nuk dime asgje rreth kohes... Neve vetem se na eshte urdheruar qe te bejme nga nje levizje per çdo nje te gjashtedhjeten pjese te minutes dhe asgje me shume!!!”

REALITETI thote:
“Thuajse te gjithe po flasin per kohen. Pak njerez ia dine vleren asaj, po edhe me te pakte ne numer jane ata qe e zbatojne ate qe e dine.”


KOHA thote:
“Une jam e meshirshme per ate njeri qe me ka ne konsiderate, perndryshe jam shume mizore ndaj atij (asaj) qe nuk me perfille.”

...............
PERFUNDIM:
Nga gjithe keto qe thame me siper, konkludojme se koha eshte dicka e vlefshme dhe e shtrenjte njekohesisht. Fatkeqesisht asnjeri deri tash nuk ka mundur t’ia gjeje kodin e brendshem te kohes, e as sekretin e saj, se cka permban ajo ne esence. E jona eshte qe vetem te kujdesemi per te mos e humbur ate plotesisht, e nese prape dicka nuk shkon sipas planit, atehere nuk na mbetet tjeter vetem se te gjejme menyre disi ta kompensojme... :)!

Ju miqte e mi cfare mendimi keni per kohen e sa perpiqeni ta menaxhoni ne menyre eficente ate ?!
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
problemi qendron qe koha esht term i krijuar nga njeriu dhe si e till esht shum pak e besushme, personalisht smendoj qe koha e perdorur nga njerezit esht koha me te cilen ecen gjithesia thjesht njerzit kete njohuri kan dhe deri ktu kan arritur
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Tik TaKu i Kohes si fenomen abstrakt !

kohen se kemi ne dore ne,ne ndoshta mund te ndryshojme ate qe na rrethon por si kohe ecen vete ajo
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Tik TaKu i Kohes si fenomen abstrakt !

Pa u perfshi ne asnje nga ato kategori me lart se si e perceptojne Termin KOHE, se s'jam filozofe..por njeri i zakonshem....po jap mendimin tim si e kuptoj une KOHEN.

mendoj se KOHA eshte koncept absolut, sepse fizikisht ecen, iken, kalon, nuk ndalet,sekonda,minuta,oret,viti etj etj.
dhe KONCEPT relativ , sepse perceptohet prej nesh ne menyre subjektive, sipas rrethanave te momentit, qe me qarte do ta shprehja keshtu :
Nese jemi diku, duke perjetuar nje situate te kenaqshme, koha iken shume shpejt, Nese jemi diku, ku nuk ndjehemi mire, koha ecen shume ngadale dhe sekondat zvarriten...e ai Tik-Taku bjen bam e bam e bam !
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Tik TaKu i Kohes si fenomen abstrakt !

.........
Nese jemi diku, duke perjetuar nje situate te kenaqshme, koha iken shume shpejt, Nese jemi diku, ku nuk ndjehemi mire, koha ecen shume ngadale dhe sekondat zvarriten...e ai Tik-Taku bjen bam e bam e bam !
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,560
Pikët
63
Përgjigje e: Tik TaKu i Kohes si fenomen abstrakt !

citoj Agostino,qe me terheq shume si definim i kohes
nese nuk me pyesin per kohen e dij,nese me pyesin nuk e dij
nga momenti qe e kaluara nuk ekziston me sepse ka mbaruar dhe e ardhmja nuk ekziston sepse nuk e kemi jetuar,momenti qe kalojme eshte kufiri midis dy gjerave qe nuk ekzistojne
"il tempo è un'estensione dell'anima"
koha eshte nje" zgjatje" e shpirtit,dhe tik tak eshte nje menyre si shume te tjera per te matur kohen.
 

bindi

dolcinio
Anëtar
Sep 24, 2010
Postime
1,884
Pikët
38
Vendndodhja
Ne bregdet
Përgjigje e: Tik TaKu i Kohes si fenomen abstrakt !

Koha eshte faktor i qe pershkon dimezionet ifinit ,diçka qe nuk fillon dhe mbaron kurr ,koha eshte i vetmi deshmitare i tersise dhe eshte ekuivalent i hapsires,koha eshte vet zoti...
 
Top