• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Toponime shqip

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Behold the greatest errection of all time

https://www.youtube.com/watch?v=c4cCyukRyMw
 
Last edited:

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Po ty lonely-lion mos te duket vetja si Pirrua!

Trimeri te madhe paskan treguar kurvatmelesh pa breke ne byth.


Ps. Dodona duhet te jete nje Donika nga Corovoda e Skraparit. Vojsava dihet kush eshte.


Adea
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Kurvelesh nuk ka lidhje as me lesh e as me kurva por eshte emertuar sipas njerin nga fiset qe banonin zonen ne lashtesi. Fisi Korvesej qe me rrotacion ben Korvejes, si rrjedhoje Korvejesh,Kurvejesh,Kurvelesh.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Eshte inetresante qe disa emertime kane mbetur te pandryshuara qe nga lashtesia. Ne shkrimet romake gjendet Klavdana dhe Klavsala te cilat korresponojne me Qafe Thanen dhe Qafe Shalen sot. Varianti Kl eshte pararendesi i Q,si ne rastin Klaj per qaj,apo klumesht per qumesht,forma keto qe perdoren edhe sot ne te folmen arkaike arvanitase.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Kurvelesh nuk ka lidhje as me lesh e as me kurva por eshte emertuar sipas njerin nga fiset qe banonin zonen ne lashtesi. Fisi Korvesej qe me rrotacion ben Korvejes, si rrjedhoje Korvejesh,Kurvejesh,Kurvelesh.

Ua qenkerka fisi im!

Kurva e Madhe qe pritej te vinte dhe qe i zune pusine. Mua nuk m'a ka hedhur njeri ne moshen 5 vjecare jo me te m'a hedhin ne moshen 50 vjecare.

E verteta qendron ne faktin se cdo matrix ka perfunduar me shuarjen e diellit.


Arsyeja:

Debilet me te medhenj te te gjitha kohrave kane menduar ose se dikush u futet ne koke ose se te gjithe futen ne vrymen e bythes se dikujt tjeter. Gje qe manifestohet.

E keni degjuar shprehjen : "me hengri shpirtin" ? Ai bythmut vertete u ha shpirtin.


Dielli nuk do te shuhet.

Une vij, identifikoj, shpetoj, marr me vete. Tik-tak...Tik-tak...


Ka mundesi te jene te fshehur ne Afrike. Kam nje parandjenje te cuditshme.


Adea

Dea
 
Last edited:

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Eshte inetresante qe disa emertime kane mbetur te pandryshuara qe nga lashtesia. Ne shkrimet romake gjendet Klavdana dhe Klavsala te cilat korresponojne me Qafe Thanen dhe Qafe Shalen sot. Varianti Kl eshte pararendesi i Q,si ne rastin Klaj per qaj,apo klumesht per qumesht,forma keto qe perdoren edhe sot ne te folmen arkaike arvanitase.

Cfare kane te perbashket ShQIperia, GreQIa, TurQIa, QIpro, Quebec ?

Qi, X, (qhi) Eftixia apo Chi (energjia e filozofise lindore).

Vetvrasja me e madhe e Perendimit.

Turp, turp i madh.


Dhe kur te vjen nga ata qe i mendon se jane te tute....

Pse vriten profetet ne vendet e tyre?!


Dea
 

Performer

ngc
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
30,861
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Kurvelesh nuk ka lidhje as me lesh e as me kurva por eshte emertuar sipas njerin nga fiset qe banonin zonen ne lashtesi. Fisi Korvesej qe me rrotacion ben Korvejes, si rrjedhoje Korvejesh,Kurvejesh,Kurvelesh.
Loool ......
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Kjo temë ishte për toponimet, një temë interesante, por u kthye në një temë për topolesh.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Re: Përgjigje e: Toponime shqip

Kjo temë ishte për toponimet, një temë interesante, por u kthye në një temë për topolesh.
Batuta bajate, i ka ngel ora ne klase te shtate nje pjese te mire. As nuk kuptohen disa se c'fare thone. Varja
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Zona qe ka me pak toponime te huaja eshte trekendeshi Tirane,Kruje,Lezhe,qe ne fakt korrespondon pak a shume me zonen ku jetonin albanet. Shiko emrat e fshatrave te Tiranes,Durresit e Krujes dhe pothuaj nuk ka fare emertime sllave,turke apo latine.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
ja disa fshatra te Tiranes:

Arbane,Baldushk,Dorakaj,Gurre,Gjokaj,Brrar,Burimas,Gjokaj,Farke,Fikas,Ferrje, Pajon,Tujan,Kamez,Kasharr,Priske,Peze,Preze,Krrabe,Paskuqan,Mullet,Tufine,Shalqinas.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
11,205
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Po Labëria si shpjegohet që ka shumë emërtime sllave?
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Po ty lonely-lion mos te duket vetja si Pirrua!

Trimeri te madhe paskan treguar kurvatmelesh pa breke ne byth.


Ps. Dodona duhet te jete nje Donika nga Corovoda e Skraparit. Vojsava dihet kush eshte.


Adea
Adea ? Mua nuk me duket vetja si Pirrua (Birrua) hic. Si thua e leme me kaq? Une nuk di se pata gje me ty personalisht. Une nuk jam nga ajo zone. Nuk e di se clidhje ke ti me ate zone, por .... jane leber, qe e hane strallin me dhembe. Sa per Dodonen... s'po flas. Gjeje ate liber te cilit i jam referuar dhe lexoje. Po qe se e ke lexuar, nuk me duket se ka paralelizim me Cernovoden e Skraparit. Kalofsh nje dite te bukur.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
11,205
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Kuç, Lepenicë... pastaj ke më poshtë Novoselë, Gllavë... (u shpreha gabim më lart, nënkupto jugun)
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Kuç, Lepenicë... pastaj ke më poshtë Novoselë, Gllavë... (u shpreha gabim më lart, nënkupto jugun)
Hmmm. Ke te drejte per toponimet.

Kuc - Kuca - shtepi (apo Kuqa= pes = psa - qen apo buqe? )
Lepenice - nga lepa (e bukur)
Novosello - fshat i ri.
Gllave - koka, kryet.

Mendoj se pjesa e laberise (malet) kane qene pjesa me pak e pushtuar nga pushtuesit , se cfare do kerkonin aty ku ha pula gur ?

Por sidoqofte.Po te shikosh historine e Shqiperise ne shekuj, kush nuk ka hyre dhe kane dale. Romake,gote,visigote,franceze,turq,sllave, bullgare,greke e ku di une sa akoma . Keshtu qe popullsia eshte shperngulur maleve per te shpetuar. Bile habitem sa kane harritur te shpetojne. Keshtu qe eshte e pritshme qe te gjesh lloj lloj toponimesh. Dihet qe zona te tera te Shqiperise kane qene per vite te tera nen mbretin e Bullgarise.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
11,205
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Hmmm. Ke te drejte per toponimet.

Kuc - Kuca - shtepi (apo Kuqa= pes = psa - qen apo buqe? )
Lepenice - nga lepa (e bukur)
Novosello - fshat i ri.
Gllave - koka, kryet.

Mendoj se pjesa e laberise (malet) kane qene pjesa me pak e pushtuar nga pushtuesit , se cfare do kerkonin aty ku ha pula gur ?

Por sidoqofte.Po te shikosh historine e Shqiperise ne shekuj, kush nuk ka hyre dhe kane dale. Romake,gote,visigote,franceze,turq,sllave, bullgare,greke e ku di une sa akoma . Keshtu qe popullsia eshte shperngulur maleve per te shpetuar. Bile habitem sa kane harritur te shpetojne. Keshtu qe eshte e pritshme qe te gjesh lloj lloj toponimesh. Dihet qe zona te tera te Shqiperise kane qene per vite te tera nen mbretin e Bullgarise.
Nuk më habisin toponimet e huaja... por fakti që kanë ngelur të tilla ende sot..
Psh.. Q. Stalin... mirë që e ndërruan, po pse ja vunë prapë sllav.. Kuçovë..?
Se ndoshta po devijojmë pak se tema është për toponime shqiptare jo të huaja
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Kuç, Lepenicë... pastaj ke më poshtë Novoselë, Gllavë... (u shpreha gabim më lart, nënkupto jugun)
Kuç nuk është toponim sllav, është shqiptar nga kuqe.
Të tjerët që përmende janë sllavë dhe mendoj se janë me origjinë bullgare, që nga koha e Perandorisë Bullgare.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
11,205
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Prandaj në ato zona i thonë njëri tjetrit kërcikuq...
 
Top