• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Toponime shqip

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Toponime shqip

Batuta bajate, i ka ngel ora ne klase te shtate nje pjese te mire. As nuk kuptohen disa se c'fare thone. Varja
https://www.youtube.com/watch?v=A3Yh5LV7gto
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Te gjitha materialet e paraqitura ketu jane diskutuar dhe sterdiskutuar ne Forumin Illyria. Materialet jane te vjedhura.

Germimet nuk jane gje tjeter vecse varri i qenit te ngordhur.

Ne momentet e fundit te jetes, ju siguroj, nuk do te mendoni per topolesht a toponimet. Cfare hengret per here te fundit, me ke e hengret, a ju shijoi, ishit te rrethuar me njerez qe ju deshen dhe qe i deshet, a qeshet duke menduar gallatat e rinise dhe a ishit i sigurte se ne boten tjeter do te takonit te gjithe paraardhesit tuaj ?


Dea
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
29,816
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

te gjitha materialet e paraqitura ketu jane diskutuar dhe sterdiskutuar ne forumin illyria. Materialet jane te vjedhura.

Germimet nuk jane gje tjeter vecse varri i qenit te ngordhur.

Ne momentet e fundit te jetes, ju siguroj, nuk do te mendoni per topolesht a toponimet. Cfare hengret per here te fundit, me ke e hengret, a ju shijoi, ishit te rrethuar me njerez qe ju deshen dhe qe i deshet, a qeshet duke menduar gallatat e rinise dhe a ishit i sigurte se ne boten tjeter do te takonit te gjithe paraardhesit tuaj ?


Dea
kto katunaret e ilirise jane te mirpritur te ndajne me ne toponimet e krahines nga vijne
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Fshati Trivllazen(tri vllazen) ne rrethin e Vlores ne vitet e fundit eshte kthyer ne Trevellezer(tre vellezer).
Eshte per tu habitur qe ne nuk ndryshojme emertimet sllave ne shqip por ndryshojme nje emertim shqip-shqip.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,914
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Sipas autoreve super antike, emri i lashte i Patres ishte Akaia dhe Livadhia.
 
Last edited:

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
11,205
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Toponime shqip

Fshati Trivllazen(tri vllazen) ne rrethin e Vlores ne vitet e fundit eshte kthyer ne Trevellezer(tre vellezer).
Eshte per tu habitur qe ne nuk ndryshojme emertimet sllave ne shqip por ndryshojme nje emertim shqip-shqip.
Kur kështu... pastaj, sa mbaj mënd ka qënë Trevllazër... Nuk e di tani nga fundi, ça s'bën vaki...
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Lumi Kalamas qe buron ne malet e Janines pershkon Camerine e derdhet ne detin Jon etimologohet nga fjala "kalama"(femije).Ky eshte nje variant. Personalisht mendoj se lumi Kalamas eshte lumi Kallamave dhe jo i kalamajve.
Sic dihet kallami eshte nje lloj bime qe rritet buze lumejve,liqeneve,kenetave.
 
Last edited:

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Thuhet qe Tirana u krijua nga Sulejman Bragjini ne shekullin 18.Por Barleti flet per Tiranen e madhe dhe Tiranen e vogel disa shekuj para Bargjinit.Per cilen Tirane flet Barleti?
 
Last edited:

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Vardar,lumi Vardar eshte lumi i bardhe. Bardhar,bardhari,i bardhi
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Fshati Barbullush mendohet se e ka mare emrin pas nje fushimi qe bene trupat e Barbaroses ne rruge per Jeruzalem me kryqezatat. Barbullush eshte korruptim i emrit Barberouge. Barberouge frengjisht shqiptohet Barberuzh ne shqip. Barberuzh=Barbullush
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Qyteti i Shijakut e ka mare emrin nga shenjtroi Shen Jaku.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Fier eshte nje bime qe fshataret e perdorin per te mbajtur frutat,perimet,vezet ne shporta ne menyre qe ato te mos demtohen.Gjithashtu ka edhe perdorime te tjera. Kur fshataret shkonin tek zona ku mblidhnin fierin ata i thone njeri tjetrit se po shkoj "per fier", pra per te mbledhur fier. keshtu i mbeti emri zones e cila me vone u rrit ne fshat e mepas ne qytetin e Fierit.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Gjakova forma e vjeter Jakova,gjithashtu vjen nga shenjtori Shen Jak. Sllavisht mori formen Djakovica e cila ne latinisht shkruhej Jakova dhe ne shqip kaloi ne formen e sotme Gjakova
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Fshati Sharre e ka mare emrin nga mjeti qe pret drute, sharra. Atje dikur ishte fusha e druve ku punohej me sopata e sharra.Keshtu i mbeti emri Sharra.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Shalqinas e mer emrin nga kultivimi qe i behej tokave me shalqi. Si ne rastin bathe=bathore, shalqi-shalqinas
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Baldushk vjen nga pyjet me dushk. Ne formen dushk ka fshatra edhe ne zona te tjera ku dushku ishte shume i perhapur.Dushk,Dushkas,Baldushk jane te gjitha variante me origjine drurin e dushkut.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Fshati Daias dhe Dajt te dy ne zonen e Tiranes e kane origjinen nga emri daje.Dy variante nga emri daj.Ku po shkon? "Te dajt" do te pergjigjej nje katunar Tirone kur shkonte tek vellezerit e nenes.Nga ku mori edhe mali emrin Dajt.
 
Top