• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Trëndafili ka dhëmbë në gojë të një bishe

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,274
Pikët
113
Vendndodhja


Një pasazh* interesant nga "Investigimet Filozofike" të Ludwig Wittgenstein thotë:

— "I sapolinduri nuk ka dhëmbë.“
—”Pata nuk ka dhëmbë”
—"Trëndafili nuk ka dhëmbë.”
—Kjo e fundit në çdo rast —do të thoshte sikush— është një e vërtetë më se e dukshme! Edhe më e sigurtë është se pata nuk ka asnjë dhëmb.—Ndërkaq nuk është aspak e qartë. Sepse ku duhet të gjenden dhëmbët e trëndafilit? Pata nuk ka asnjë në nofullën e saj. E sigurisht, nuk ka asnjë në krahët e saj; por asnjëri nuk nënkupton këtë kur thotë se nuk ka asnjë dhëmb.

—Sikur, për shembull dikush të thoshte: lopa mbllaçit ushqimin e saj dhe me të plehëron trëndafilin, kështu trëndafili ka dhëmbë në gojë të një bishe. Kjo nuk do të ishte absurde sepse sikush nuk e ka paraprakisht nocionin se ku të kërkojë për dhëmbë tek trëndafili.
((Connexion me ‘dhimbjen në trupin e dikujt tjetër’.))

https://www.youtube.com/watch?v=dYWiGNCWDLw

*përkthimi squarepusher
 
Top