• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tragjedi ne Bullgari.45 Shqipetar te Maqedonise se Veriut te vdekur ne aksident.

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,906
Pikët
113
E vertera eshte qe dyert kan qene te mbyllura flaka


Thuhet qe zjari eshte perhapur 3 min e para pas shperthimit ,thuhet qe sheferet kan mbushur bidons me naft ,thuhet qe edhe fishek zjaresh ka pasur.Ata iken dhe kjo tragjedi do kaloj ne hares sikur gjitha aksidentet tjera qe ndodhen vite e fundit.😡
PS: Kjo vajza e politikanit eshte vajza dajes tim😢 Edhe ajo familja me bineqet e kam fis. Edhe gjithe ata tjeret jan motra dhe vllezer tane. Lutuni per te gjallet se ata iken ne Parajs
Ngushellime @Xhenet !
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,563
Pikët
83
E vertera eshte qe dyert kan qene te mbyllura flaka
Thuhet qe zjari eshte perhapur 3 min e para pas shperthimit ,thuhet qe sheferet kan mbushur bidons me naft ,thuhet qe edhe fishek zjaresh ka pasur.Ata iken dhe kjo tragjedi do kaloj ne hares sikur gjitha aksidentet tjera qe ndodhen vite e fundit.😡
PS: Kjo vajza e politikanit eshte vajza dajes tim😢 Edhe ajo familja me bineqet e kam fis. Edhe gjithe ata tjeret jan motra dhe vllezer tane. Lutuni per te gjallet se ata iken ne Parajs
Ngushllime Xhenet
!,Zoti u dhente force ta perballoni kete dhimbje,:cry:🤲-gjynaf-
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
4,160
Pikët
113
Duke pare kete video, perseri eshte e dyshimte marrja flake e autobuzit...gjithmone sipas kesaj video.
Edhe sikur te kete patur bidona me nafte, shperthimi i me nje hershem, edhe ky eshte i dyshimte.
Nafta eshte me e vonuar se benzina po qe fjala per shperthime, nuk eshte si bombe, nafta merr pak kohe.
Video e nxjerr shperthimin te me nje hershem.
Por, e marrim te mirqene.
Autobuzi, ka llamarinen e vet mbrojtese ne fillim, e cila preku paretin anesor te rruges ku autobuzi nuk eshte perplasur, por ai ....eshte ferkuar.
Ferkimi i autobuzit (gjithmone sipas kesaj video qe e dha dhe tv) mund te shkaktoje nxehtesi tek llamarina e jashteme, por kurrsesi nuk ndikon per nje shperthim te me nje hershem brenda tek bidonat e naftes (po qe se kane qene aty keta bidona), sepse llamarina anesore, nuk e percjell nxehtesine brenda nje kohe kaq te shkurter, sepse se pari ajo duhet te nxehet deri ne nivelin prane shkrirjes, gje e cila eshte e pa mundur te ndodhe.
Gjithashtu, sipas videos, ferkimi i autobuzit tek pareti, nuk ka qene aq i gjate sa te premtoje nje nxehje te llamarines deri ne gradacion te larte.

Nje pyetje tjeter eshte; pse autobuzi devijoi rrugen duke shkelur edhe ''ishullin'' rrugor ?
A ishte shoferi ne gjume?
Sepse tragjedia ka filluar (sic e pame ne video) jo qe me ferkimin tek pareti anesor, por ka filluar me pare...qe atehere kur autobuzi shkoi e u ferkua me paretin anesor te rruges.
Cfar e beri autobuzin te shkonte tek pareti anesor i rruges ?
Ose shoferin e zuri gjumi, ose tragjedia ka filluar qe ne motorrin e autobuzit.
Pyetja tjeter eshte se; pse nuk frenoi shoferi, po qe se ka ndiere flaken tek motorri?
Po qe se ka plasur goma e pare, (ajo eshte me e rrezikshmja) sipas videos, nuk dallohej ndonje perpjekje per frenim.

Mbetet enigme.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
4,160
Pikët
113
Qofshin të parajsës
Drejtuesit kanë probleme manaxhimi.
Ndonjëherë ndodh që shofer të jetë vetëm një person, pastaj udhëtojnë pa ndaluar për një kohë të gjatë që mund të përbëj rrezik të mbinxehjes së mjetit, etj etj etj
Autobuzi, nuk e ka kete problem tek nxemja e motorrit, por e ka tek kabllot - tune up.
A i kane bere tune up, apo jo? Kjo nuk gjendet pas flakes, vetem po u gjet tek rregjistri apo kompjuteri i kompanise apo mekanikeve qe mund te kene bere nderrimin e kabllove. Por, keta qe blejne nafte me bidona, nuk besoj se i kane bere tune up ketij autobuzi.
Edhe ne Shqiperi, as qe e vrasin mendjen per nderrimin e kabllove dhe kjo shkakton marrjen flake te makinave ku shpesh kane ndodhur neper autostrada, apo dhe ne rruge dytesore.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,788
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Duke pare kete video, perseri eshte e dyshimte marrja flake e autobuzit...gjithmone sipas kesaj video.
Edhe sikur te kete patur bidona me nafte, shperthimi i me nje hershem, edhe ky eshte i dyshimte.
Nafta eshte me e vonuar se benzina po qe fjala per shperthime, nuk eshte si bombe, nafta merr pak kohe.
Video e nxjerr shperthimin te me nje hershem.
Por, e marrim te mirqene.
Autobuzi, ka llamarinen e vet mbrojtese ne fillim, e cila preku paretin anesor te rruges ku autobuzi nuk eshte perplasur, por ai ....eshte ferkuar.
Ferkimi i autobuzit (gjithmone sipas kesaj video qe e dha dhe tv) mund te shkaktoje nxehtesi tek llamarina e jashteme, por kurrsesi nuk ndikon per nje shperthim te me nje hershem brenda tek bidonat e naftes (po qe se kane qene aty keta bidona), sepse llamarina anesore, nuk e percjell nxehtesine brenda nje kohe kaq te shkurter, sepse se pari ajo duhet te nxehet deri ne nivelin prane shkrirjes, gje e cila eshte e pa mundur te ndodhe.
Gjithashtu, sipas videos, ferkimi i autobuzit tek pareti, nuk ka qene aq i gjate sa te premtoje nje nxehje te llamarines deri ne gradacion te larte.

Nje pyetje tjeter eshte; pse autobuzi devijoi rrugen duke shkelur edhe ''ishullin'' rrugor ?
A ishte shoferi ne gjume?
Sepse tragjedia ka filluar (sic e pame ne video) jo qe me ferkimin tek pareti anesor, por ka filluar me pare...qe atehere kur autobuzi shkoi e u ferkua me paretin anesor te rruges.
Cfar e beri autobuzin te shkonte tek pareti anesor i rruges ?
Ose shoferin e zuri gjumi, ose tragjedia ka filluar qe ne motorrin e autobuzit.
Pyetja tjeter eshte se; pse nuk frenoi shoferi, po qe se ka ndiere flaken tek motorri?
Po qe se ka plasur goma e pare, (ajo eshte me e rrezikshmja) sipas videos, nuk dallohej ndonje perpjekje per frenim.

Mbetet enigme.
Kjo eshte "Kunterstrajk"
"3d animaci" ore ti 'pune dore', ndoshta edhe e denushme me ligj.

Ky eshte tentim fabrikim faktografish te rrejshme per ta mbrojtur armikun e njerezimit.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
4,160
Pikët
113
Mungon njeri nga te mbijetuarit . . Eshte zhdukur!!
E degjova dhe un kte.
Ky i ''zhdukuri'' eshte vazhdimi i enigmes.
Pse mori flake autobuzi?
Si mori flake autobuzi ?
Pergjigjia me e shpejte eshte se pati probleme tek motorri, etj.
Por....motorri i autobuzit eshte ne fund. Po te kishte probleme motorri, do merrte flake ne fund e jo ne fillim.
Une per vete per aq sa di, nuk bindem se bidonat me nafte jane shkaku i kesaj tragjedie.

Ky aksident kaq i rende eshte mbushur plot me mistere.
 
Top