• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tre diej mbi qiellin e Kinës

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


Fenomeni astronomik “Tre diejt” befasoi banorët e Kinës verilindore. Në këtë rajon së bashku me diellin u paraqitën edhe dy “diej të vegjël”, të cilët u paraqitën në simetri me dritën e diellit siç e shohim përditë.
Në këtë fenomen të qiellit më së tepërmi u kënaqen qytetarët e Changchunit. Ky është një fenomen i rrallë astronomik i cili krijohet gjatë muajve të dimrit me reflektimin e Diellit në atmosferë.

Reflektimi ndodh kur drita e diellit refuzohet dhe thyhet në kristalet e akullit.
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Tre diej mbi qiellin e Kinës

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=B1qWQBgzPwY&feature=player_embedded"]http://www.youtube.com/watch?v=B1qWQBgzPwY&feature=player_embedded
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Tre diej mbi qiellin e Kinës

Me aq popullsi sa ka Kina, normale qe i duhen 3 Diej...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Tre diej mbi qiellin e Kinës

1 euro eshte çmimi i qeverise per 'shitjet' Robbery

Shqiperia 1 euro - meqe ra fjala :p
 
Top