• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Poezine e pare, ja dedikoj mamit tim qe e dua shume....

..........
une nje dhimbje pa fund zgjodha,
qe ty kurr me mos te te lendoja.
dhimbjen ne zemer e mbaj,
qe hallin tim me ty smund ta ndaj,
sepse ti o nena ime, shume per mua ke vuajtur
une nje dhimbje pa fund zgjodha,
qe ty kurr me mos te te lendoja.
Kur ne syte ne tu nje pike loti pikon,
duket sikur nje pjese e jetes time zhduket, shkon...
Ndaj te lutem, mos qaj per asnje cast te vetem,
se lotet e tua nena ime, do ma marrin jeten...
Ndaj te lutem sonte, ti qetesohu, dhe mundohu te flesh
Duke ecur neper enderra,
mos mendo se pa mua do te jesh
Me ty do te jem gjithmone,duke u mbeshtetur ne mua,
duke kaluar momente qe jane veq per ty
per mua, per ne te dy, qe jane vec per nene e bije.
...ku mes loteve te deshperimit, do psheretis..
me fal nena ime, qe kaq shume te kam lenduar,
lotet e mia per dhimbjen qe te fala,
kurr skane per te me pushuar......!!!
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Egzistoj, por vec ne enderrat e tua
Egzisgtoj ne enderra se eshte pune per mua
se po te isha Zot as ne enderra sdo me shifje dot.
Egzistoj, por vec ne det me stuhi,
qe nuk me arrin dot anija, e jo te me arrish ti!
Egzistoj, por ne varr e vdekur per ty.
E nese do te vish aty,
do gjesh vec nje grusht hi,
smore pjese ne varrim....
Egzistoj per ty....por vec ne harrim.

.....................per ty...............
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Heshta...se mungesa jote frymen ma zuti
dhe dita trushtueshme me zvarritet
heshta, ashtu siq mund te heshte nje zemer e vuajtur
heshta aty ku shpirti im ate nate u pre,,,
Heshta, ne qiellin me yje plot enderrimtar,...
Heshta,dhe u ndala, piklat e shiut me preknin koke e fund,
,,,dhe ashtu e heshtur ne shi qendroja,
se shiu lotet qe per ty derdha me kujtonte...
Heshta, dhe vazhdova te ecja,,,,
,kembet nga dhimbja sme mbanin me..
ne mes te rruges ne gjunj rashe,
heshta,,,ashtu siq hesht nje zemer e lenduar nga dashuria,
qava, heshta, se ne kete dhimbje te mallkuar mbeta
heshta, heshta heshta heshta heshta....
mjaaaaaft heshta, se me plasi zemra nga dhimbja
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Heshtur ti ,,,heshtur dhe une...

Heshtur rri dhe mendoj
valle ti ku je sot???
Une heshtur te pres
ti pse nk vjen dhe me merr???

Ndoshta dhe ti heshtur sot rrin,
mendueshem dhe i heshtur
te tone dashuri mendon,
Valle a mendon se heshtur,
ti 'boten' e dashurise ton rrregullon!?

Ndaj, te them ti mos leviz,
se nuk e dua nje dashuri,
qe heshtur me rrin.
Ti gjithmone heshtjen zgjedh
si nje rruge me te lehte,
ndaj ti heshtur rri,
se une nuk jam nje lehtesire per tu arrit

Ndaj dhe une heshtur rri
Hesht ti, hesht une,
sepse eshte heshtja
ajo qe flet me shume....

.................. per nje dashuri...........
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Desha te ndertoj nje dashuri me nje mur prej guri,
por duhej flijuar nje shpirte qe te mos binte muri,
historia e tradhetise, u perserit ne jeten time.
ndersa ti ishe tradhetari,ne mur u vu zemra ime...

.....................................shume kohe me pare..........................
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Ate nate, dhe pse prane nje tjetri isha, ty nuk mund te te harroja,,, ate nate 2 lot malli rane, se ty me prane sdo te kisha, ate nate, per nje moment syte mbylla, dhe pika qe sme ra, kur kuptova qe buzet e nje tjetri prane kisha, ate nate per te paren here kuptova qe sa te jem gjalle ty kurre sdo te te harroja, ate nate shpirti mu drodh se ne mendje dhe zemer ty te kisha, ate nate do thoja, qe me zemer e shpirte veq ty te dashurova, ate nate edhe shpreses se fundit qe kisha, fund i dhashe se me ty me kurre sdoja te isha dhe pse me shpirte prape te doja,... ate nate.....mori fund fund lumturia, ate nate zemren per se gjalli ne dhe e varrosa...ate nate nje trendafil te bardhe mbi varr vendosa....
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Nuk e di, nese jane krijimet e tua keto E_PAKAPSHME ? Nese po, akoma me bukur.
Te ndjera si vargje, por pse valle fjala "Varr" per nje Dashuri ??E rende, edhe pse ne kuptim figurativ..
Kjo ishte me shume nje pytje retorike, sesa nje kritike vargu (ket as mund ta bej dot)
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Meri flm per mendimin, por cdo poezi ka nje dmth, lidhet me dicka, dy te parafundit i krijova dje kur isha ne forum,
ndersa te paren e krijova mbrem ne darke, jane poezi te krijuara ne cast ne moment
persa i perket temes, eshte shume e thelle dhe shume domethenese
Flm per mendimin tuaj, por gjthsesi dhe kritika pres, pasi nuk jam nje profesioniste ne poezi, thjesht shpreh ate qe une ndjej ate qe un mendoj, `thankyou`
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

heshtja gjithmone ka fitu
vertetim ke prej mu

si zog kur fluturon
gjithka mund te shkon
nuk ka me kenaqesi
ajrin e paster gjithnje perpara e ke ti
kjo jete eshte e shtrejt
ka njerez te pa vertet
edhe zogun e lendon
nuk e le te fluturon.
por nje dite do te mendohet
a thua cka beri, vete do te denohet
pse zogun e ka lendu
mjeri une do te thote,per mu...

nga USA NR 1 ...........
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Pa 'ty' qe akoma ste njoh...
Nuk arrij dot te kuptoj,
pse me norstallgji ditet e dikurshme i kujtoj...
por dicka me mungon,
arsyeja te ngrihem dhe te betohem se une po fluturoj
Te eci vrap dhe tek 'ty' te mberrij......
sepse pa ty dot une nuk jetoj....
pa 'ty' qe akoma ste njoh.....
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Nje trendafil te bardhe mbi varr vendosa,
qe ty kurr mos te te kujtoja,
ditet e mia qe trishtueshem ikin,
me mbajne te mberthyer pas nje te kaluar te pa harruar..
...dhe sot rri dhe germadhat e dashurise tone shikoj,
nje fat i hidhur dashurin drejt nje varrri e shoqeroi
dhe mbi te nje trendafil i bardhe lulezoi...
simbol im i dashrise hyjnore, gjithmone do lulezoje!
...dhe sot, nje lot mbi trenadfil hodha,qe te te kujtoj
se ti me harrove,dhe per dicka absurde me mohove.
Ulerita...se zemer boshe ngela.
Jeta vazhdon, por asnjeher
trendafilin tim askush smund ta zevendesoje.
jete e hidhur,pse dashurine time e mallkove...?!

 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

jeta vazhdon te jetohet
dashuria asnjehere vertete,nuk harrohet
kujtimet e keqija le te shkojne ne harres
e te fillojme mi perqesh.
ja pra me nje fillim te ri
duhesh te ja fillojsh E PAKAPSHME ti
Bota eshte e jona
ne si te dojme vete veprojna
cka te na rrespektojme i rrespektojm,
se perndryshe emrin ja harrojm...
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

USA, NR 1 JE NJESH.
Mundohem ta harroj,
por zemra spo me lejon
i bertas dhe zerin ja ngre,
por ajo prape ate kerkon
Une sdi si te veproj,
e kam te veshire qe fillim te ri ne jete te ndertoj....
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

dashuria nuk vjen tak fap
eshte nje ndjenje qe lind ne nje tjeter hap
une nuk e kam harruar, qe me u dashurua
dashuria me beri te humbas veten
me leni meshkuj rehat
se dua te gjej veten
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

love is hard to find, but easy to lost.....
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

...mendimet e mia te thella, eshte bregu yt ,,,,
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

...mendimet e mia te thella, eshte bregu yt ,,,,
bregu eshte i madh
te rrafshohet duhet ngadal
duhet mjete shume, me pas
se perndryshe nga inati do te plas
nuk rrafshohet per nje dit
atehere duhet shume dynamit
gjithe ushtrine edhe me pru
per nje dite prape s'ke, per ta rafshu...
pra dhe dashuria kushton shtrejt
nuk fitohet duke flejt...:d
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Nje here e ne nje kohe, moshen e shkretetire kishte dhe heshtja. Atje ku smund te therrisja qiellin tone, u shfaqe ti me dore te shtrire nga ankthi, dhe une e gatshme te te jepja gjithcka, qeshja, si te te tharras?! Te te quaj deshire e plote, apo enderr e bere realitet,,,nje trendafil gjithe jeten... Relik e cmendur ne ere, e pa eksperience... Per gjerat e deshiruara ne cfare te besoj..? Pyesja veten : - "Ke te qortoj ?"
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Sa mbrapa u ktheva sonte nder vite, nsi ditar shfletova ditet e mia. sa lot seq gjeta plage e dhimbje, qe kishte len dikur ne ikje dashuria... Lundrova brenda kohes me plot malle, mendova se do gjeja nje dite gezimi, udhetova por seq gjeta valle, ne cdo rruge te saj, kishte len rrenje trishtimi. Dhe brenda meje ndjeva pendim, si gjene me shtrajte e mbylla ate dashuri, e dija qe sdo gjeja kurre me shpetim, se ishte dhimbje qe me la dashuri e pare... E sot ku jemi une dhe ti, te ndare ...gjysma e zemres jeton perseri, e gjysma tjeter mbetet peng ne mbreteri lotesh...
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Trendafil bardhe, mbi varrin e nje dashurie....!

Hirin e dashurise tone, mbi varr hidhma, kur te vdes bashke me kockat e mia dheu le ta trese. Ne ate te mallkuar vuajtje do jene shenuar, prandaj me mua le te vije , e ne kete bote te mos rrije. Nese je penduar qe me bere te vuaj, mbi pllaken e mermerit vec 2 fjale thuaj. Falje ti kerko, se dhe pse me trup do kem vdekur, shpirti degjon. Gjithashtu adi do te kerkoje falje dhe ty, per vuajtjet qe te ka dhen kur kemi qen bashke ne te dy. E fal apo jo, ne doren tende mbetet por dije se pa falje ai nuk tretet. Dhe nese ti e fal, per te falur ty, ai e ka ne dore, veshtire do e kete, se ti e vure ne loje. Ndoshta do e mohosh do i thuash qe me te s'lujte, se ne ate kohe edhe ti vuajte. Nese kete kishe per ti then, mos ja thuaj kot se plage ne te ke lene. Nese do ndjesh dhembshuri, mendo per te tonen dashuri. Ishte e bukur per aq sa zgjati, falenderoj dhe Zotin , qe dashuria jote e radhes, fatin tone spati. Po te mori malli eja tek varrezat e me vizito, fol cfare te duash, veq i heshtur mos qendro. Atehere do jesh i thinjur, e per cka ndjen do jesh i bindur. Te lutem me thuqj cfare ndjen hidherim, apo per nje tj te pelqen? Cfare do qofte ti ma thuaj, sdua qe dhe atje pa e ditur akoma te vuaj. Heshtja vret, ket mbaje mend. Keto po ti kerkoj sa jam gjalle, se atehere nuk flas me fjale ato cfar dua te them, ne zemren tende do e ndjesh. Ne ate cast te fundit me thuaj dy here ''Lamtumire'' Me thuaj se dua ta degjoj se me eshte ngulitu ne mendje , e pa te smund te shkoj...dhe pse do kem vdekur, do rri me shprese, ne boten e pertejme e veshur me vello do te pres...me ate vello qe per ty ne kete jete se vesha, dhe pse me shume se ajo te desha....
 
Top