• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Triniteti i Shenjtë, e parapriu me mijëra vjet Krishtërimin

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
8,815
Pikët
113
Vendndodhja
Seria: Traditat biblike, të ndikuara shumë nga kulturat e tjera të lashtaNjë element qendror i doktrinës së krishterë, Triniteti – i përbërë nga Ati, Biri, dhe Shpirti i Shenjtë – pohon se Perëndia ekziston si tre persona hyjnorë të veçantë, por edhe që bashkëjetojnë mes tyre. Sidoqoftë, koncepti i një triniteti hyjnor nuk është origjinal për krishterimin, por i huazuar nga traditat e mëparshme dhe më të vjetra fetare.

Për shembull Triniteti hindu, përmban Brahman, krijuesin; Vishnu, ruajtësi, dhe Shivan, shkatërruesin, të cilët veprojnë në harmoni për të ruajtur ekuilibrin. Duke respektuar besimet fetare edhe më të lashta, shumë prej koncepteve më të vjetra teologjike të njerëzimit përmbajnë një trinitet, duke përfshirë Amunin, Reunin, dhe Ptahun në Egjipt, Ishtar, Baal, dhe Tammuz në Mesopotami, Anu, Enil, dhe Ea në mitologjinë sumere. Zakonisht, në panteone rezervonin pozicione për 3 hyjnitë e mëdha, mbi perënditë e tjera më të vogla. / bota.al
 
Top