• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Trofte e skuqur

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përbërësit për 4 persona:● 600 g troftë ● 200 g shpargull ● 150 g zarzavate ● 80 g bizele ● verë të bardhë ● vaj ulliri ● kripë e piper

Koha e përgatitjes: 30 minuta.

Gatimi

1. Pastrojini zarzavatet dhe skuqini me pak vaj në një tigan, ziejini bizelet; veç ziejini shpargujt.

2. Në një tigan hidhni pak ujë dhe gjysmë gote me verë. Lëreni tiganin në zjarr derisa uji të ketë zierë, më pas hidhni troftën e ndarë në copa rreth 2 cm të trasha. Hidhni kripë, piper, mbulojini me kapak dhe lërini të kaurdisen për rreth 5 minuta.

3. Përgjatë kësaj kohe, hidhni zarzavatet (duke i rregulluar me kripë për të fituar shije) dhe lërini disa minuta. Hiqeni përbërjen nga zjarri, rregullojeni me pak vaj ulliri dhe servireni.4. Gatimi shoqërohet me verë të bardhë të athët dhe me aromë lulesh.
 
Top