• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Trojani i parë për Android

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Kaspersky Lab ka njoftuar se është zbuluar trojani i parë SMS për pajisje të bazuara në Android i cili paraqitet rrejshëm si media player.
Fakt se Android ka marrë hov të madh është edhe virusi i parë trojan i shkruar për këtë sistem operativ. Ai është zbuluar nga ana e Kaspersky Lab dhe ka 13 kB, derisa ai paraqitet si media player.

Natyrisht, në vend që të bëj atë që duhet të bëj, trojani me emrin Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a shfrytëzon mundësinë për të dërguar porosi SMS në numrat që paguhen shtrenjtë në llogarinë e përdoruesit pafat i cili ka instaluar playerin e rrejshëm.

Sipas Kaspersky Lab, për Android janë paraqitur infeksionet e para të izoluara me softuerë dashakeq qysh vitin e kaluar, por ky paraqet virusin e parë trojan
 
Top