• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Pershendetje le te jete kjo si nje tryeze diskutimi mes besimtareve te krishtere dhe ateisteve.

Mund te diskutohet per c'do gje.

KJo tryeze eshte nje tryeze mikpritese dhe jo nje tryeze lufte.

ne si besimtare te krishtere nuk kerkojme te bejme lufte kunder ateisteve por kemi deshire te bisedojme me ta.

Le te jete nje tryeze e ngrohte.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Ateiste, c'fare mendoni per kete video?

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=t0B_v1_YCa8"]http://www.youtube.com/watch?v=t0B_v1_YCa8
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Nqs Bibla është fjala e Zotit, çfarë është Kurani?
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Të pyeta çfarë është në përgjithësi, jo çfarë përfaqëson
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Të pyeta çfarë është në përgjithësi, jo çfarë përfaqëson
Per mua Kurani nuk ka rene nga qielli.
Kurani eshte nje mbledhje shkrimesh te shkruara nga Muhamedi.
Ky eshte mendimi im personal.

Por Kurani eshte gjithashtu libri me i rendeishem per Myslimanet dhe libri kryesor edukativ dhe kulturor per myslimanet.
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Per mua Kurani nuk ka rene nga qielli.
Kurani eshte nje mbledhje shkrimesh te shkruara nga Muhamedi.
Ky eshte mendimi im personal.

Por Kurani eshte gjithashtu libri me i rendeishem per Myslimanet dhe libri kryesor edukativ dhe kulturor per myslimanet.
Nqs ka një Zot, pse pretendohet të ketë dy fjalë të tij? Një besimtar mysliman mendon se Kurani është fjala e Allahut, ata të vrasin po u shave Kuranin lol.

Pse na qënka Bibla pra dhe jo KURANI fjala e Zotit?
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Nqs ka një Zot, pse pretendohet të ketë dy fjalë të tij? Një besimtar mysliman mendon se Kurani është fjala e Allahut, ata të vrasin po u shave Kuranin lol.
Une te thashe se per mua kurani nuk eshte fjala e Zotit.
Pra Zoti ka vetem nje fjale qe eshte bibla.

Pse na qënka Bibla pra dhe jo KURANI fjala e Zotit?
Shume pyetje e mire.

Atehere le te shikojme disa argumente qe myslimanet perdorin per kuranin si fjale te Zotit.
1. Ka rene nga qielli
2. eshte ne lidhje te ngushte me shkencen
3. vlereson si Zot vetem Allahun dhe asnje tjeter
4. Muhamedi ishte profeti i Allahut dhe i fundit.
Keto jane argumentet kryesore qe perdorin ata por ka edhe te tjere qe une nuk dua ti permend sepse u takon Myslimaneve te forumit te flasin per keto gjera.

Ketu do te kemi disa argumente pse Per ne kristianet kurani nuk eshte fjala e Zotit
1. Pse Zotit do ti duhej te sillte nje fjale tjeter nga qielli nderkohe qe e kishte sjelle nje?
2.nuk veme re asnje evidence te qarte ne kuran se ky liber ka lidhje me shkencen
3. Eshte nje liber i ardhur pas bibles dhe historite qe permban nuk jane histori biblike pra nuk vertetohen nga bibla.
4. Muhamedi nuk mund te jete profeti i fundit , sepse profeti i fundit ishte Gjon pagezori dhe ky ishte profet vetem per te treguar per Mesian krishtin. Pastaj pas Krishtit nuk do te kishte me profet ( te cilet te profetizojne per ardhjen e Mesias).

5.Te gjithe profetet paraardhes kane profetizuar per Jezusin dhe jo per muhamedin. Por Pas Jezusit nuk ka me profet qe te profetizojne per Jezusin, Muhamedi nuk mund te ishte nje profet per te profetizuar per Jezusin.


Argumente qe bibla eshte fjala e Zotit
Lexo ketu sepse ka shume argumente, per kete aresye i kam vene ne nje teme me vehte.
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=15351
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Nqs ka një Zot, pse pretendohet të ketë dy fjalë të tij? Një besimtar mysliman mendon se Kurani është fjala e Allahut, ata të vrasin po u shave Kuranin lol.

Pse na qënka Bibla pra dhe jo KURANI fjala e Zotit?
Gjithsesi Chanel nuk me ke thene se C'fare mendon per videon ne fillim te kesaj teme?
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

1. Pse Zotit do ti duhej te sillte nje fjale tjeter nga qielli nderkohe qe e kishte sjelle nje?
Këtë dua të di edhe unë. Një musliman do të përgjigjej: Sepse Bibla u manipulua nga dora e njeriut, duke shtuar e duke hequr!

2.nuk veme re asnje evidence te qarte ne kuran se ky liber ka lidhje me shkencen
"Ai është Krijuesi fillestar i qiejve dhe i tokës (pa pasur asnjë shembull)..."(El-En'am 101)

Përfundimi, në të cilin ka arritur astrofizika sot, është se i tërë universi, së bashku me dimensionet e lëndës dhe të kohës, erdhi në ekzistencë si rezultat i një shpërthimi të madh, i cili ndodhi menjëherë. Ky fenomen i njohur me emrin "Big Beng", vërtetoi se universi ishte krijuar nga asgjëja si rezultat i një shpërthimi në një pikë të vetme. Qarqet shkencore moderne janë të një mendimi në lidhje me faktin se Big Bengu është i vetmi shpjegim i arsyeshëm dhe i vërtetuar i zanafillës së universit dhe i mënyrës së krijimit të tij.


"Ne me forcën tonë e ngritëm qiellin dhe Ne e zgjerojmë atë. " (Edh-Dharijat 47)

Fjala "qiell" e përmendur në këtë ajet është përdorur në vende të ndryshme në Kuran me kuptimin e hapësirës dhe universit. Edhe këtu, kjo fjalë është përdorur me këtë kuptim. Me fjalë të tjera, në Kuran është shpallur se universi "zgjerohet". Pikërisht, ky është përfundimi i arritur sot prej shkencës"Zoti është Ai që krijoi shtatë qiej mbi njëri-tjetrin." (El-Mulk 3)

"... Ai i krijoi shtatë qiej brenda dy ditëve dhe secilit qiell i caktoi atë që i nevojitej." (Fusilet 12)

Katërmbëdhjetë shekuj më parë, kur të gjithë besonin se qielli ishte unik e i pandarë, Kurani shpalli mrekullinë e ndarjes në shtresa dhe, për më tepër, në "shtatë" shtresa. Shkenca moderne, nga ana tjetër, zbuloi faktin se atmosfera, e cila rrethon Tokën, përbëhet prej "shtatë" shtresave bazë.


"Ne ju kemi krijuar juve; përse pra nuk e pranoni të vërtetën?! A keni menduar ndonjëherë për farën (spermën) që nxirrni? Mos vallë ju e krijoni atë, apo jemi Ne krijuesit e saj?" (El Uakia 57-59)

Krijimi i njeriut, bashkë me mrekullitë e shumta që përmban, është theksuar në mjaft ajete të tjera. Disa pjesë të informacionit të përmendur në disa ajete kuranore janë kaq të hollësishme saqë është e pamundur që një njeri, i cili ka jetuar në shekullin VII të kishte njohuri për to.


Ai i krijoi të dy gjinitë, mashkullin dhe femrën, prej pikës së farës që hidhet." (En-Nexhm 46-47)

Përmendja e dy gjinive nuk është e rastësishme. Nëse Zoti do të kishte për qëllim thjesht krijimin e njeriut, atëherë në ajet do të thuhej "Ai e krijoi njeriun… prej pikës së farës..". Mirëpo ajeti na informon se Zoti i krijoi të dy gjinitë prej pikës së farës…

Zhvillimi i gjenetikës dhe biologjisë molekulare ka vërtetuar shkencërisht saktësinë e këtij informacioni të dhënë në Kuran. Tani është e qartë se gjinia përcaktohetnga qelizat spermatozoide të mashkullit, ndërsa femra nuk luan asnjë rol në këtë proces.


etc DO MË PËR BELULIN? :D

3. Eshte nje liber i ardhur pas bibles dhe historite qe permban nuk jane histori biblike pra nuk vertetohen nga bibla.
E madhe kjo! Po për Biblën që erdhi pas TANACH çfarë mund të themi? :D

4. Muhamedi nuk mund te jete profeti i fundit , sepse profeti i fundit ishte Gjon pagezori dhe ky ishte profet vetem per te treguar per Mesian krishtin. Pastaj pas Krishtit nuk do te kishte me profet ( te cilet te profetizojne per ardhjen e Mesias).
u

Kush të thotë ty, se Zoti nuk ndërroi mendje? Pasi e pa njerëzimin të degjeneruar dhe i erdhi turp për veprën e tij, Zoti donte ta përmbyste botën. Por ndryshoi mendje dhe i foli Noes. I dha edhe një shans njrëzimit? Le të ishte ky shansi i fundit. Ja që Zoti i donte shumë krijesat e tij për ti lënë të zhytur në mëkat et voula u dërgoi Shpëtimtarin. Po njerëzimi prapë nuk nxuri. E pse nuk duhet ta ketë rimenduar Krijuesi e të dërgonte Muhamedin këtë herë? E treta e vërteta :D Kurani i njeh të gjithë profetit para Muhamedit.

Argumente qe bibla eshte fjala e Zotit
Lexo ketu sepse ka shume argumente, per kete aresye i kam vene ne nje teme me vehte.
Argumentet s'duhet të jenë të njëanshme ;) Sepse vij unë me argumente nga Kurani dhe ec e gjeje të vërtetën ti.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Këtë dua të di edhe unë. Një musliman do të përgjigjej: Sepse Bibla u manipulua nga dora e njeriut, duke shtuar e duke hequr!
Mendoja se po flisja me nje ateiste jo me nje myslimane.
hahaha
Por s'ka gje
Pra ti po thua se nje mysliman do te thoshte se bibla eshte ndryshuar nga te krishteret, keshtu?
A mos do te thuash se Zoti , Perendi nuk ishte i afte dhe i plotfuqishem ta mbronte fjalen e Tij biblen?

"Ai është Krijuesi fillestar i qiejve dhe i tokës (pa pasur asnjë shembull)..."(El-En'am 101)

Po krijuesi sekondar kush eshte??????

Përfundimi, në të cilin ka arritur astrofizika sot, është se i tërë universi, së bashku me dimensionet e lëndës dhe të kohës, erdhi në ekzistencë si rezultat i një shpërthimi të madh, i cili ndodhi menjëherë. Ky fenomen i njohur me emrin "Big Beng", vërtetoi se universi ishte krijuar nga asgjëja si rezultat i një shpërthimi në një pikë të vetme. Qarqet shkencore moderne janë të një mendimi në lidhje me faktin se Big Bengu është i vetmi shpjegim i arsyeshëm dhe i vërtetuar i zanafillës së universit dhe i mënyrës së krijimit të tij.
"Ne me forcën tonë e ngritëm qiellin dhe Ne e zgjerojmë atë. " (Edh-Dharijat 47)

Fjala "qiell" e përmendur në këtë ajet është përdorur në vende të ndryshme në Kuran me kuptimin e hapësirës dhe universit. Edhe këtu, kjo fjalë është përdorur me këtë kuptim. Me fjalë të tjera, në Kuran është shpallur se universi "zgjerohet". Pikërisht, ky është përfundimi i arritur sot prej shkencës
Nuk eshte edhe aq e sigurte. Do te thuash se parimi i dyte i termodinamikes nuk vlen? I cili thote se te gjitha sistemet shkojne drejt ngushtimit dhe asnjehere drejt zgjerimit.


"Zoti është Ai që krijoi shtatë qiej mbi njëri-tjetrin." (El-Mulk 3)

"... Ai i krijoi shtatë qiej brenda dy ditëve dhe secilit qiell i caktoi atë që i nevojitej." (Fusilet 12)

Katërmbëdhjetë shekuj më parë, kur të gjithë besonin se qielli ishte unik e i pandarë, Kurani shpalli mrekullinë e ndarjes në shtresa dhe, për më tepër, në "shtatë" shtresa. Shkenca moderne, nga ana tjetër, zbuloi faktin se atmosfera, e cila rrethon Tokën, përbëhet prej "shtatë" shtresave bazë.
Problemi ketu eshte se c'lidhje ka fjala shtrese me fjalen qiell?
Pastaj duhet me dite se per c'fare e kishte fjalen muhamedi kur e shkroi ate pjese te kuranit?
A e kishte fjalen ai per shtresat e atmosferes se tokes apo per qiejt (universin)?

DUhet patur parasysh gjithashtu se muhamedi eshte shume kohe prapa Moisiut. Moisiu ka shkruar librat e pentatukut. Nder keto pra eshte Zanafilla.

Pra Moisiu ka shkruar Zanafillen, dhe aty shpjegohet se toka ne atmosferen e saj ka qene shume ndryshe nga ajo qe eshte tani dhe ne kohen e muhamedit.

Myslimanet ndoshta nuk e kane lexuar faktin se atmosfera e tokes ne ate kohe ka pasur ne perberjen e saj nje shtrese ujore qe tani nuk eshte me. Dhe kjo shtrese ujore ishte e ndare nga ujrat poshte ne toke permes kupes qiellore.
Zanafilla 1
6
Pastaj Perëndia tha: "Le të jetë një kupë qiellore mes ujërave, që t`i ndajë ujërat nga ujërat".
7
Dhe Perëndia krijoi kupën qiellore dhe ndau ujërat që ishin poshtë saj nga ujërat që ishin sipër saj. Dhe kështu u bë.
8
Dhe Perëndia e quajti kupën qiellore "qiell". Kështu erdhi mbrëmja, pastaj erdhi mëngjesi: dita e dytë.


Per c'fare sherbente kjo kupe qiellore?
Per se e krijoi Zoti?
Sepse ndihmonte qe temperaturat ne toke te ishin normale , nuk kishte ne toke as ngrica as te nxehte. Nuk binte as shi sepse shiu nuk egzistonte sepse nuk kishte avullim ujrash.
Por menyra se si ujitej toka pjellore ishte permes nje avulli qe dilte prej tokes vete.
Pra edhe bimet ishin me te fresketa dhe nuk kalbeshin . Por edhe njerezit nuk vuanin as nga vapa as nga te ftohtit.
Kishte nje klime normale.
Zoti krijon gjera te persosura.

Zanafilla 2
5
Nuk kishte ende mbi tokë asnjë shkurrëz në fushë dhe asnjë bar nuk kishte mbirë ende në fushë, sepse Zoti Perëndi nuk kishte hedhur asnjë shi mbi tokën dhe nuk ekzistonte njeriu për të punuar tokën.
6
Por nga toka ngjitej një avull që ujiste tërë sipërfaqen e tokës.


Ku eshte tani kjo shtrese ujore?
Pse nuk eshte sot?
Pse nuk ka qene ne kohen e muhamedit?
Pse sot kemi ngrica dhe te nxehtit?
Sepse kjo shtrese ujore qe mbronte token nuk eshte me.
Ku eshte , ku vajti?

Epo si mund te ndodhte permbytja e Noeut , dhe si mund te binte shi rresht pa ndalim per 40 dite dhe 40 nete rresht?
zanafilla 1:19
do të hash bukën me djersën e ballit, deri sa të rikthehesh në dhe sepse nga ai ke dalë; sepse ti je pluhur dhe në pluhur do të rikthehesh".

Pse do ti duhej Adamit te hante me djersen e ballit? Sepse do te largohej nga kopeshti nje , dhe nuk binte shi per te ujitur dy, dhe uj per te ujitur token do ti duhej te merrte nga malet ose nga lumenjte tre. Kjo do te ishte e lodhshme.
zanafilla1: 29
dhe i vuri emrin Noe, duke thënë: "Ky do të na ngushëllojë për punën tonë dhe për mundin e duarve tona, për shkak të tokës që Zoti e ka mallkuar".

babai i Noes thote se Noe kur te rritet do ti ngushelloje per punen e tyre , sepse toka nuk prodhonte asgje pervec shlkurreve sepse ishte e mallkuar , si dhe nuk kishte as shi dhe ishte shume e lodhshme per te marre uje nga malet dhe lumenjte.

Zanafilla 7:4
sepse mbas shtatë ditëve do të bëj që të bjerë shi mbi tokë për dyzet ditë e dyzet net me rradhë, dhe do të shfaros nga faqja e dheut tërë qeniet e gjalla që kam krijuar".


zanafilla7:11
Në vitin e gjashtëqindtë të jetës së Noeut, në muajin e dytë dhe në ditën e shtatëmbëdhjetë të muajit, në atë ditë tërë burimet e humnerës së madhe shpërthyen dhe kataraktet e qiellit u hapën.


Sic e shikon kjo shtrese ujore e gjitha ra ne toke ne forme shiu.
Por muhamedi nuk kishte se si ta dinte kete dhe ai ka shkruar per kohen kur ka jetuar. Kurse Moisiut i ka folur Perendia sepse edhe se jetoi ne nje kojhe me afer permbytjes perseri Moisiu ishte ne nje kohe shume larg nga Noeu, POr Zoti i kishte folur. Dhe nese myslimanet i besojne Moisiut si profet atehere duhet te besojne librat e tij , pentatukun.

Por nqs e besojne i bie qe muhamedi e kishte gabim prandaj nuk e besojn por thone se ka ndryshuar.

Pra kur Zoti e krijoi token e krijoi me nje shtrese ujore. Kjo shtrese ujore nuk eshte me , dhe per kete kohe astrofizika ka te drejte, por muhamedi e kishte gabim, sepse muhamedi flet per kohen kur Zoti krijoi. Dhe kur Zoti krijoi kishte nje shtrese ujore."Ne ju kemi krijuar juve; përse pra nuk e pranoni të vërtetën?! A keni menduar ndonjëherë për farën (spermën) që nxirrni? Mos vallë ju e krijoni atë, apo jemi Ne krijuesit e saj?" (El Uakia 57-59)


Krijimi i njeriut, bashkë me mrekullitë e shumta që përmban, është theksuar në mjaft ajete të tjera. Disa pjesë të informacionit të përmendur në disa ajete kuranore janë kaq të hollësishme saqë është e pamundur që një njeri, i cili ka jetuar në shekullin VII të kishte njohuri për to.


Ai i krijoi të dy gjinitë, mashkullin dhe femrën, prej pikës së farës që hidhet." (En-Nexhm 46-47)

Zoti nuk krijoi mashkullin dhe femren prej fares sepse fara nuk egzistonte ne ate kohe por Zoti e krijoi mashkullin nga pluhuri i tokes dhe femren nga brinja e mashkullit.
Pas kesaj c'do femije do te lindte nga fara e mashkullit.
Por mendoj se muhamedi eshte perseri duke folur per lindjen jo per krijimin dhe po flet per kohen e tij kur ai jetonte .

Përmendja e dy gjinive nuk është e rastësishme. Nëse Zoti do të kishte për qëllim thjesht krijimin e njeriut, atëherë në ajet do të thuhej "Ai e krijoi njeriun… prej pikës së farës..". Mirëpo ajeti na informon se Zoti i krijoi të dy gjinitë prej pikës së farës…
Zoti nuk i krijoi gjinite ne fillim fare nga fara por sic ta shpjegova me siper , Adami u krijua nga pluhuri i tokes dhe Eva u krijua nga brinja e Adamit.
Zhvillimi i gjenetikës dhe biologjisë molekulare ka vërtetuar shkencërisht saktësinë e këtij informacioni të dhënë në Kuran. Tani është e qartë se gjinia përcaktohetnga qelizat spermatozoide të mashkullit, ndërsa femra nuk luan asnjë rol në këtë proces.
Kjo nuk ka lidhje me ate qe thote muhamedi.
a do me per BELULIN?
mendova se ishe duke me folur per muhamedin.E madhe kjo! Po për Biblën që erdhi pas TANACH çfarë mund të themi? :D

u
fjalen tanach nuk e kam degjuar asnjehere te lutem ma shpjego.
Ndersa sa per biblen ajo nuk ka ardhur e tera sic eshte sot qe nga fillimi por me levizjen e historise eshte shkruar edhe bibla. Pra zanafilla eshte para c'do libri.
Ose le te themi se Torah eshte para c'do libri.
Torah eshte pentatuku ose peselibershi qe Moisiu ka shkrojtur.


Kush të thotë ty, se Zoti nuk ndërroi mendje? Pasi e pa njerëzimin të degjeneruar dhe i erdhi turp për veprën e tij, Zoti donte ta përmbyste botën. Por ndryshoi mendje dhe i foli Noes. I dha edhe një shans njrëzimit? Le të ishte ky shansi i fundit. Ja që Zoti i donte shumë krijesat e tij për ti lënë të zhytur në mëkat et voula u dërgoi Shpëtimtarin. Po njerëzimi prapë nuk nxuri. E pse nuk duhet ta ketë rimenduar Krijuesi e të dërgonte Muhamedin këtë herë? E treta e vërteta :D Kurani i njeh të gjithë profetit para Muhamedit.
Zoti donte te permbyste boten por e kishte nje ide se si te bente te vazhdonte jeta ne toke dhe kjo ide ishte Noeu.

Zoti nuk ndryshon mendjen duke ndryshuar fjalen e Tij por mund te ndrysoje mendjen per raste specifike kur Ai do te shfaqe meshire ose kur do te sjelle hir mbi dike por nuk ndryshon fjalen e Tij kurre , perndryshe nuk do ishte Zot.
Kurani mund ti njohe por problemi eshte se ku i ka shkrimet e tyre qe ti njohe?
Nuk ka asnje!!!!
Sepse emrat e tyre gjenden te shkruar ne bibel dhe jo ne kuran.

Pastaj po per Gjon Pagezorin , c'fare do me thuash a e njohin myslimanet ate si profet?

Gjithsesi edhe pse i njeh kjo nuk do te thote se muhamedi eshte profet, sic thashe nje profet ne Izrael duhej te ishte Izraelit dhe jo Arab.
Argumentet s'duhet të jenë të njëanshme ;) Sepse vij unë me argumente nga Kurani dhe ec e gjeje të vërtetën ti.
Argumentet e myslimaneve pergjithesisht jane te njeanshme.

Ata pa e marre parasysh te verteten thone se bibla na paska ndryshuar, kjo sepse keshtu u pelqen atyre.Perndryshe del qe Kurani eshte gabim.

Gjithsesi ky ishte nje diskutim mes nje kristiani dhe nje myslimani.

Respekte nga Alkoma.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,063
Pikët
113
Përgjigje e: Kush pergjigjet ka nje bibel te madhe falas.

Sa persona ishin ne arken e Noeut gjate permbytjes?
Nje kunderpyetje:D

cili mit eshte me i vjeter? ky i Noes biblik apo miti epirot i permbytjes, Deukalioni dhe Pirra?!

tjeter pyetje, je i bindur qe miti i permbytjes biblike nuk eshte kopjuar nga mitet me te lashta?

kujdes ne pergjigje, sepse te sjell referenca shume te sakta autoresh antike :D
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kush pergjigjet ka nje bibel te madhe falas.

Nje kunderpyetje:D
Si fillim Ngjarja qe ka ndodhur ne kohen e Noeut nuk eshte mit por ngjarje historike.

Ti mund te thuash se eshte e pamundur qe te kete ndodhur nje permbytje kaq e madhe ne tere boten sepse nuk eshte logjike.

Por une do te pyesja e te duket logjike qe te vije ne egzistence universi nga asgjeja pa pasur asnje shkaktar te pare?
Nqs ty te duket logjike kjo atehere mua me shume se ty me duket logjke ajo historia e Noeut.
Sepse te pakten historia e Noeut e ka nje shkaktar--Zotin. E ka logjiken brenda.

cili mit eshte me i vjeter? ky i Noes biblik apo miti epirot i permbytjes, Deukalioni dhe Pirra?!
Te kam sqaruar se ngjarja e permbytjes ne kohen e Noeut nuk eshte mit por ngjarje historike e vertete.
Ndersa per permbytjen e Pirros te them te drejten nuk kam degjuar asnjehere.


tjeter pyetje, je i bindur qe miti i permbytjes biblike nuk eshte kopjuar nga mitet me te lashta?
Permbytje e kohes se Noeut eshte ngjarje historike.
Kjo ngjarje nuk eshte kopjuar nga asnje mit qe qarkullon nder kohe te ndryshme.

Pastaj nqs ti i quan mite si mund te sjellesh autore antike kur ti as vete nuk i beson ata autore antike?
kujdes ne pergjigje, sepse te sjell referenca shume te sakta autoresh antike :D

PO pres te me sjellesh autoret antike.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,063
Pikët
113
Përgjigje e: Kush pergjigjet ka nje bibel te madhe falas.

Si fillim Ngjarja qe ka ndodhur ne kohen e Noeut nuk eshte mit por ngjarje historike.

Ti mund te thuash se eshte e pamundur qe te kete ndodhur nje permbytje kaq e madhe ne tere boten sepse nuk eshte logjike.

Por une do te pyesja e te duket logjike qe te vije ne egzistence universi nga asgjeja pa pasur asnje shkaktar te pare?
Nqs ty te duket logjike kjo atehere mua me shume se ty me duket logjke ajo historia e Noeut.
Sepse te pakten historia e Noeut e ka nje shkaktar--Zotin. E ka logjiken brenda.


Te kam sqaruar se ngjarja e permbytjes ne kohen e Noeut nuk eshte mit por ngjarje historike e vertete.
Ndersa per permbytjen e Pirros te them te drejten nuk kam degjuar asnjehere.Permbytje e kohes se Noeut eshte ngjarje historike.
Kjo ngjarje nuk eshte kopjuar nga asnje mit qe qarkullon nder kohe te ndryshme.

Pastaj nqs ti i quan mite si mund te sjellesh autore antike kur ti as vete nuk i beson ata autore antike?PO pres te me sjellesh autoret antike.
sic e sheh vete, miti i noes biblik eshte plagjiature nga epika babilonase e gilgameshit, pra mit, jo fakt historik :D

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http://www.wsu.edu/~dee/MESO/GILG.HTM&ei=xA6STZjsG4OAhQft-ayGDw&usg=AFQjCNGm5ft4bHfmXsan0l9aBZDOzbm84w
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

Land, une pata dhene disa "sinjale" neper disa shkrime te miat keto ditet e fundit neper tema te ndryshme qe duhej patur kujdes nga Gilgameshi se te fik deren, por sic e shikon, askush nuk ua ka vene veshin. :p
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kush pergjigjet ka nje bibel te madhe falas.

Land une nuk e di sa e vertete eshte kjo histoiria e Gilgameshit.
Nuk e di se a e kane shkruar autore antike apo jo.

ndoshta eshte shkruar edhe nga autore me te vonshem.

Por nje gje di te them , Historia e Noeut eshte me e hereshme se kjo ngjarja e dyshimte e gilgameshit.

Prandaj mendoj se ai qe ka shkruar gilgameshin ka kopjuar Biblen.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,063
Pikët
113
Përgjigje e: Kush pergjigjet ka nje bibel te madhe falas.

Land une nuk e di sa e vertete eshte kjo histoiria e Gilgameshit.
Nuk e di se a e kane shkruar autore antike apo jo.

ndoshta eshte shkruar edhe nga autore me te vonshem.

Por nje gje di te them , Historia e Noeut eshte me e hereshme se kjo ngjarja e dyshimte e gilgameshit.

Prandaj mendoj se ai qe ka shkruar gilgameshin ka kopjuar Biblen.
Nuk ka sesi te kete kopjuar biblen per faktin e thjeshte qe artefaktet e epikes se gilgameshit jane te vitit 1900 para krishtit, kurse shkrimet me te vjetra biblike qe ka njerezimi neper duar jane mjaft te vonshme.

per analogji(ta permenda ne postime te meparshme) kemi patur dhe ne ne ballkan nje mit permbytje....Deukalioni dhe Pirra, perseri mjaft me i vjeter se bibla.
ky eshte nje mit epirot. greket pretendojne se eshte i tyre, por kjo eshte ceshtje tjeter...te dhenat flasin per mit epirot.... personalisht mendoj qe mitet kane origjinen ne Dodona.

http://ancienthistory.about.com/od/myths/qt/101807Deucalion.htm
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,063
Pikët
113
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

ah se harrova, vetem kurani ka vjedhur mitin e permbytjes nga bibla, bibla e ka vjedhur nga te tjeret :D
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: tryeza e diskutimit mes Kristianeve dhe Ateisteve

ah se harrova, vetem kurani ka vjedhur mitin e permbytjes nga bibla, bibla e ka vjedhur nga te tjeret :D
E ke gabim land ky eshte vetem opinioni juaj dhe asgje me shume.

Bibla eshte e nfdare ne dy libra te medhenj.

Dhjata e vjeter qe eshte me e vjeter se ato mitet qe ti ke sjelle ketu dhe dhjata e re qe eshte pas Krishtit.

Moisiu ka shkruar para se te shkruaje pirroja dhe gilgameshi.
Prandaj po te them se ka 2 mundesi:

1. keto mite kane kopjuar dhjaten e vjeter
2. keto mite jane shkruar me vone jo aq heret dhe jane shkruar nga njerez qe duan te tregojne se bibla eshte kopjuar
Pra kjo e dyte eshte qe keto mite jane shkruar nga autore te tjere jo nga ata qe duken .
 
Top