• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Turqia dërgon trupat drejt Libisë, askush nuk do të mund të nxjerrë naftë pa lejen e Erdoganit

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,707
Pikët
113
Turqia ka filluar të dërgojë trupa në Libi në mbështetje të qeverisë së njohur ndërkombëtarisht në Tripoli.
Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka bërë të ditur presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan të enjten, pak ditë para një samiti në Berlin i cili do të trajtojë konfliktin libian.
Javën e kaluar, Turqia dhe Rusia u kërkuan palëve ndërluftuese të Libisë të shpallnin armëpushim.
Sidoqoftë, me gjithë bisedimet në Moskë që synonin të ndërpresin fushatën mujore të Khalifa Haftar për të marrë kryeqytetin libian, të dy palët nuk ishin në gjendje të arrinin një marrëveshje kur Haftar nuk arriti të nënshkruajë një armëpushim detyrues të hënën.
Turqia, e cila mbështet Qeverinë e Akordit Kombëtar (GNA) të Fayez al-Serraj, ka thënë më parë se dërgoi një ekip trajnimi dhe bashkëpunimi i cili tani është aktiv në Libi.
Kështu, të enjten, Erdogan tha që Turqia po fillonte vendosjen e trupave të saj në Libi dhe se do të përdorë të gjitha mjetet e saj diplomatike dhe ushtarake për të siguruar stabilitetin në jug të saj.
“Në mënyrë që qeveria legjitime në Libi të qëndrojë në këmbë dhe të vendoset stabiliteti, ne tani po dërgojmë ushtarët tanë në këtë vend”, citohet të ketë thënë Erdogan në një ngjarje në Ankara.
Erdogan paralajmëroi të martën se Turqia nuk do të përmbahet nga “dhënia e një mësimi” për forcat lindore të Libisë së Haftarit nëse sulmet e tyre kundër GNA vazhdojnë. B
isedimet në Moskë ishin përpjekja e fundit për të stabilizuar Libinë, e cila u shoqërua nga trazirat që kur Muammer Gaddafi u rrëzua në vitin 2011, shkruan France24.
Të dielën, Gjermania do të presë një Samit mbi Libinë që përfshin kampet rivale, mbështetës të tyre të huaj dhe përfaqësues nga Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara, Rusia, Britania, Franca, Kina, Turqia dhe Italia.
Janë ftuar gjithashtu Haftar dhe Serraj, por është e paqartë nëse ata do të marrin pjesë.
Turqia dhe Libia nënshkruan dy marrëveshje në nëntor, një për bashkëpunimin ushtarak dhe një tjetër për kufijtë detarë në Mesdheun lindor.
Erdogan tha të enjten se Turqia shpejt do të fillojë dhënien e licencave për eksplorim dhe shpime të naftës në rajon.
“Në zonat që mbeten midis Turqisë dhe Libisë, tani është ligjërisht e pamundur që të ketë aktivitete eksplorimi dhe shpimi ose të ndonjë tubacioni pa miratimin e të dy palëve”, ka paralajmëruar presidenti turk.
“Pas këtyre përpjekjeve të licencimit, anija jonë e kërkimit sizmik Oruc Reis do të fillojë operacionet e saj kërkimore sizmike në rajon”, shtoi ai.
Greqia, Qipro dhe aktorë të tjerë rajonalë kanë kundërshtuar këtë marrëveshje, duke e cilësuar atë të paligjshme. Turqia ka hedhur poshtë akuzat. /Telegrafi/
_________________________________________________
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,814
Pikët
113
Oooo qe ç’kane per tu ngulitur keq me Hartukan inteligjence. Se ata qeret ishin budallenje e nuk e dinin qe ka nafte, te vendosin trupa, por ja qe doli e zbuluan arkadashet e kebabit.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,684
Pikët
113
Fakti që Turqia ka dërguar trupat ushtarake në Libi nuk është një shënjë e mirë për Turqinë. Do të thotë që aleatët e Turqisë në terren kanë dështuar. Gracka e tipit Vietnam është gjithmonë gati. Veç kësaj, tentativa ruso-turke për një armëpushim ndërmjet palëve duket se ka dështuar. Haftari që është udhëheqësi i fraksionit anti-turk dhe që ka mbështetjen ruse, braktisi bisedimet në Moskë dhe u largua duke vënë në pozitë të vështirë rusët.

Thuhet që ka shkuar në Greqi:
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,866
Pikët
113
Keta mercenare besojne qfar ju thote Turqia.

As Syrian and Russian forces bombard Idlib and the Aleppo countryside, thousands of militants from the Turkish-backed Free Syrian Army (TFSA) who would presumably be defending these areas in Syria are instead in Libya. They’ve been flown to Tripoli by Turkey, at the request of the Government of National Accord (GNA), to fight alongside the myriad Islamist groups defending the key city from the advancing Libyan National Army (LNA), led by General Khalifa Haftar.
But according to Soleman Mohammad* a 21 year-old Syrian mercenary from Kafr Nabl, a town in the Idlib countryside, the TFSA in Tripoli are sufficiently motivated to fight in Libya. “There are Russians here,” he said. “Russian soldiers. The Turks confirmed this to us. I wouldn’t even hurt a Libyan here. But if I find a Russian, I will put a stick up his ass.”
Hasan Khalid*, a TFSA source in Afrin, told The Investigative Journal that Turkish forces are resorting to lies to keep the Syrians fighting in Libya both placated and motivated. “Of course there are no Russian soldiers there. If the Turks tell them there are Russian troops in Libya, and that the [TFSA] will get fight them, they believe they are fighting the same enemy that is destroying their cities in Syria. But of course, this is a lie, and Libya is not Syria. But these mercenaries believe whatever Turkey tells them.”
Soleman Mohammad said he hadn’t seen much fighting, but was promised that a major offensive would start soon. “With the help of the Turkish forces and their equipment, we will defeat the Russians,” he said. When asked about General Haftar and the LNA, Mohammad answered without hesitation. “Haftar hates the Sunni people,” he said. When informed that Haftar, like the vast majority of Libyans, is Sunni, he added, “I mean, he hates the Sunnah. He is Sunni in name only.”
Mohammad said that the Americans were on the side of Turkey and the GNA. When asked why he believed this to be true, he again said, “We were told by Turkey.” (Mohammad was not aware that President Donald Trump praised Haftar in a phone call to the General himself last year.)
Following German-led peace talks between the GNA, LNA, and their foreign partners in Berlin last month, a tenuous ceasefire was established between the rivals. But on January 28th, a Turkish ship carrying military vehicles and weapons arrived at the port of Tripoli, violating the ceasefire agreement and previously-established UN arms embargo. Abdullah Rahman*, a 26 year-old Syrian mercenary from the Sultan Murad faction sent a photo of a JMK Bora-12, a Turkish-made sniper rifle he says was part of the Turkish arms shipment.
ezgif.com-gif-maker-2-900x437.jpg
When asked if he considered the Turkish-made weapon to be high quality, Issa Abbas*, a TFSA commander based in the Aleppo countryside laughed. “I don’t know,” he said. “The only time the Free [Syrian] Army sees weapons like that is in the movies. Or in the [online battleground game] PUBG. We have never seen this gun in Syria.”
In addition to bolstering the GNA with weapons shipments, Turkey has continued sending Syrian mercenaries to Tripoli. The militants cross into Turkey and are briefly held at military points near Gaziantep or in Ankara. They are sent to Istanbul via Turkish military plane, where they transfer to Libyan commercial aircraft to fly to Tripoli. (At the time of this writing, a TFSA source in Afrin said that around 100 Syrians were in Istanbul, where they would soon board a flight to Tripoli.)
Despite a monthly salary of $2000 or more, and additional benefits, such as Turkish citizenship for any militant who stays in Libya for six months, Turkey has had issues recruiting as many Syrian mercenaries as they’d like. According to Issa Abbas, last week, Turkish forces informed 9th Brigade TFSA factions stationed at points throughout the Southern countryside of Aleppo that they’d be left on their own, without Turkish support, to repel impending Syrian government and Russian Air Force attacks on the area. In protest, commanders from these factions threatened to stop allowing their fighters to join the fight in Libya. “But that ended very fast, because Turkey threatened to stop paying any salaries,” Abbas said.
According to Hasan Khalid, after reports of Syrian mercenaries being confined to camps for days upon arrival in Tripoli made their way back to Syria, other TFSA members soured on the idea of coming to Libya. Turkish forces encouraged the Syrian fighters in Tripoli to try to convince their friends back in Syria to consider the trip, promising the mercenaries a per-head bonus if they were able to successfully recruit.
Last week, Ahmad Ibrahim*, a 23 year-old fighter from the Sultan Murad TFSA faction sent a video of the villa he was sharing with several other militants. “This is the new house,” he said, panning around what looked to be a child’s bedroom. “Everything in Libya is great.” he paused his camera on a pack of Kent cigarettes. “And,” he added later, “they let us smoke weed here!”
Soleman Mohammad made similar remarks. “They smoke hash like cigarettes, and I spend all day high and laughing. I am expected to appear at the frontlines tomorrow, but I will be so high,” he said.
All six of the Syrian mercenaries interviewed by The Investigative Journal said that, while they were given more freedom after they were allowed to leave the reception camp, they were still quite limited in their daily activities. None were allowed to leave their residences without a Libyan escort. Their access to the internet was limited to a couple hours a day.
When asked if he would rather be at home in Syria, fighting to defend Idlib, Mohammad thought for a moment.
“Sure, I wish I was there, a little. My heart is there. But it doesn’t matter. The commanders, the Free Syrian Army, are selling [out] and walking away. So I have, too,” he said.

WEDNESDAY FEBRUARY 5, 2020 .

L. Snell is a print and video journalist specializing in conflict and humanitarian crises. She has produced documentary-style videos for MSNBC, VICE, Vocativ, ABC News, Ozy, Yahoo News, and Discovery Digital Networks. Her print work has appeared in Foreign Policy, the Daily Beast, al Araby and others. One of her pieces, on Aleppo schools hit by airstrikes, won an Edward R. Murrow award in 2016.

LS-180x180.jpg

PS.....tash a asht qo shpijune e Rusise,Kines,Iranit apo shejtanit,une nuk e di.
A duhet me kan antiarrnaute APET nuk e di.
A mund te jete dhe aliene perseri nuk e di.
TUNGI.
 

Sali Butka

Anëtar
Anëtar
Feb 15, 2020
Postime
30
Pikët
8
Qr, Turqia e hoqi fare nga harta Kreten.

Neo greket u dhjene ne brek dhe kerkuan ndihmen e BE-se dhe komuniteti nderkombetar.

Per Erdoganin tashme Kreta nuk ekziston.

Dhe te drejte ka.

Qe prej 1970 Turqia ishte perjashtuar nga cdo mareveshje detare.
 
Top