• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

U bëfsh 100-vjeç, Internet!

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sot është ditëlindja e internetit! Në orën 22:30 të ditës së sotme, 41 vjet më parë në 29 tetor 1969, u dërgua mesazhi i parë në distancë të madhe, për t’i dhënë fillimin ARPANET-it.
Mesazhi udhëtoi 400 milje, që nga Universiteti i California-s, Los Angeles (UCLA) deri te partnerët e tyre në këtë bashkpunim: Instituti Kërkimor Stanford (SRI), në San Francisco. ARPANET u nis me qëllimin për të kursyer paratë e Departamentit të Mbrojtjes.

Pra, kjo platformë teknologjike dhe World Wide Web, që bëjnë të mundur leximin e kësaj fjalie nga ju sot, janë zhvilluar vërtet shumë në vite dhe sot kanë ditëlindjen. Interneti ka lindur më 29 tetor, 1969. U bëfsh 100 vjeç internet !
 
Top