• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ubuntu sjellë mundësinë multitouch

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Ekipi zhvillues i Canonical OS ka njoftuar se ka përfunduar punën në versionin e parë të uTouch 1.0, i cili është versioni i parë i Ubuntu multitouch dhe komandave të bazuara në gjeste.
uTouch do të përjetojë premierën e vet nëpërmes versionit Ubuntu 10.10 (me emër kodues Maverick Meerkat) duke mundësuar kështu shfrytëzim maksimal të trendit të harduerit i cili ofron menaxhim me prekje.

Qëllimi i ekipit zhvillues është që të sjellë punë të natyrshme dhe kënaqësi prekje gjatë punës në desktop, udhëheqje me dritare dhe aplikacione, thuhet në deklaratën e ekipit zhvillues.

Touch do të jetë pjesë e produkteve Ubuntu Netbook, Desktop e Light nga versioni 10.10 e tutje. Ubuntu 10.10 dhe të gjitha versionet e tij do të duhej të paraqiteshin gjatë muajit tetor të këtij viti.
 
Top