• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ujk apo dele ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Nje autor i shquar ka shkruar mjaft perreth natyres njerezore. Ne njerin prej vellimeve te shumta te tij, ai eshte munduar ti jap pergjigje pikerisht kesaj pyetje, lidhur me njeriun "ujk" apo "dele".

Shume mendimtare kembengulin ne idene se njerezit jane dele, te tjeret thone se njerezit jane ujq. Te dy grupimet mund te sjellin argumente te forta ne mbeshtetje te opinioneve te tyre.

Kush beson se njerezit jane dele dhe pse ?!
Kush beson se njerezit jane ujq dhe pse?!
Ceshtja nese njeriu eshte ujk apo dele, eshte vetem nje formulim i vecante i nje pyetjeje, e cila ne nje aspekt me te gjere e me te pergjithshem, ka perbere dhe perben nje nga problemet baze te mendimit teologjik dhe filozofik perendimor: Njeriu eshte thelbesisht i keq dhe i shthurur apo eshte thelbesisht i mire dhe i persosur?!

Mundohuni te shpjegoni pergjigjen tuaj.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

Njeriu eshte ujk,mjafton te shikosh karakterin e shqiptarit,por paradoksalisht eshte edhe dele,mjafton te shikosh europen perendimore....

Duke pare historine,duket qe gjithcka,cdo levizje,behet nga njerez-ujq,te levizshem,te uritur per pushtet,te etur per dije,qe 'kafshojne' ku te mundin,energjike e shpesh te 'vetmuar'...

Kurse njeriu-dele eshte kushti i pare qe te ekzistoje njeriu-ujk....

Pra mund te themi qe jane dy lloje njerezish qe ndodhen bashkarisht ne bote, njeriu dele me energji jetesore te kufizuar,i dashuruar me paqen dhe me 'klimen' e bute;
njeriu ujk,me energji jetesore te pamase,i dashuruar me konfliktin,me deshiren per dominim,per pushtet,me 'klimen' e eger....

Njeriu - dele do e urreje gjithmone njeriun-ujk,kurse njeriu-ujk do perpiqet gjithmone te dominoje,njeriun -dele....
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

....Njeriu - dele do e urreje gjithmone njeriun-ujk,kurse njeriu-ujk do perpiqet gjithmone te dominoje,njeriun -dele....

....E sakte ! Sdo Koment !
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,871
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

Dele, ne mes te Ujqerve :S :p
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,871
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

K'te version ...se kisha degjuar ndonjehere :D
Aty hyn ti :S
 

Oxygen

Shy
Anëtar
Oct 24, 2013
Postime
10,132
Pikët
113
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

he moj gra cu tha?
Rrini aman mo u zini :(

Ujk apo dele?
Me pelqeu ca shkruajti Meri, po ti shtoja ndonje fjale do e prishja.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,871
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

Me kalimin e kohes edhe zbuten Ujqerit, vete koha e ka treguar dicka te tille... ne mos nga qejfi, mbase edhe nga halli :)
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,871
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

Une e dhashe mendimin tim personal, qe do te thote ..qe percaktova kategorine time :))
Ato bardh e zi, shpjegoja vetes sate....
 

Jetmira

V.I.P
Anëtar
Apr 19, 2014
Postime
3,678
Pikët
113
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

Une mendoj qe njerezit jane "ujq". Kjo ka te beje me natyren e njeriut qysh prej krijimit te tij. Me te vertet njeriu eshte krijesa me intelligente, por dikur kam lexuar per nje ngjarje qe tregon per 2 djemte e Ademit/Adamit....ku vellai vrau vellane pse nuk ju pranua kurbani/sakrifica tek Zoti. Kjo histori eshte e pranueshme ne te gjitha fete e medha. Ne essence njeriu eshte zullumqar, prandaj jane derguar profete qe te keshillojne ne te mire. Imagjinoni nje bote pa kritere dhe "keshillues".......dhe Njeriun endacak.
Hmmmm.... veshtire qe te pranohet nocioni i "deles".
mendimi im personal
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

Hahahaha,ka diqka qe nuk shkon ne ket postim,duhet te shtohen edhe Luanet,pra Delet,Ujqit dhe Luanet......
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Ujk apo dele ...

njeriu eshte edhe dele por edhe ujk por gjithashtu eshte edhe lepur edhe gjarper edhe gomar edhe qen, mace, krimb...etj

te permbledhura bashke quhen njeri.
 
Top