• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Universitet privat apo publik?

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
8,622
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Computer Science( po mendoj ne pjesen praktike, Programim) rralle jane ata qe kerkojne diplome. Lirisht sheno cka te duash ne resume, definitive eshte intervista teknike.
Dhe ciai eshte dega më e preferuar në shkencat kompjuterike?
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
8,046
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Dhe ciai eshte dega më e preferuar në shkencat kompjuterike?
Software Engineering.

Ke edhe pjesen teorike qe ndahet ne shume nendega, por qe atje me vertete kerkohet diplome ngaqe eshte akademike dhe zakonisht me kete pjese mirren Profesoret Univerzitar.

Tash ne Programim me shume shikohet github profili dhe aktiviteti( keshtu kam ndegjuar per USA) sesa diploma.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
8,622
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Software Engineering.

Ke edhe pjesen teorike qe ndahet ne shume nendega, por qe atje me vertete kerkohet diplome ngaqe eshte akademike dhe zakonisht me kete pjese mirren Profesoret Univerzitar.

Tash ne Programim me shume shikohet github profili dhe aktiviteti( keshtu kam ndegjuar per USA) sesa diploma.
Pyes se në shtator fillon çuni shkollën e mesme për informatikë, dhe nga hardwer softwer dhe telekomunikacion.. unë i këshillova software... megjithse edhe telekomunikacion më duket interesante
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
8,046
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Pyes se në shtator fillon çuni shkollën e mesme për informatikë, dhe nga hardwer softwer dhe telekomunikacion.. unë i këshillova software... megjithse edhe telekomunikacion më duket interesante
Cilen te zgjedhe eshte mire. 3 drejtimet jane super.

Vetem se pjesa e hardwareit nuk konsiderohet pjese e shkencave kompjuterike, eshte miks computer science dhe fizike me cka quhet inxhinieria kompjuterike.

Nese i pelqen, Software eshte shume mire te fokusohet. Tashme zakonisht degezohen ose per Web ose per Mobile(ne te shumten e rasteve, keto dominojne tregun). Edhe atje duhesh te degezohesh ose frontend inxhinier ose backend inxhinier. Eshte drejtim kolosal.

Suksese çunit.
 

HTFengineer

Anëtar
Anëtar
Jun 27, 2018
Postime
293
Pikët
18
Last edited:

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Meso mire matematike dhe i ke bere te gjitha...
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
3,166
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

ke do preferonit nga keto te treja
1-mjekesi
2-bio-teknologji
3-ing.informatike
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
26,043
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Une per vete numrin 2.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
6,990
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

dihet
me te paren hane buke kudo dhe kur do ;)
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Tani jam i bindur vetem mjekesi. Mbron veten dhe familjen si gje e pare e si gje e dyte siguron normalisht jeten tende (jo se behesh i pasur). Pra ekuiliber familjar al top.
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
19,514
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Publik,duhet investuar me shume ne to ne fakt se jo te gjithe kane mundesine te shkojne ne privat...
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
21,676
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Ata qe e perfundojn ne privat sidomos ne trojet shqiptare, lirish merrja edhe kallja se dy lidhje me asgje nuk i kan. Aty kush shkon e perfundon, tamam komercializem.
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
3,166
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Une per vete numrin 2.
edhe une kete preferoj...bio teknologjine
behet fjale per mbesen time qe me kerkoj nje mendim ku une i dhashe 2 dhe 3 si alternativa....mjeksine e ka zgjedhur vete.
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

sido ta xhirosh te dyja jane bere pubike :D
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
26,043
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

edhe une kete preferoj...bio teknologjine
behet fjale per mbesen time qe me kerkoj nje mendim ku une i dhashe 2 dhe 3 si alternativa....mjeksine e ka zgjedhur vete.
Uroj t'i plotesohen deshirat mbeses! :)
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
6,990
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

dihet
me te paren hane buke kudo dhe kur do ;)
e terheq kete qe shkruajta dje
me te vertete me mjekesine ha buke kudo , por perpara se ti futesh duhet menduar mire ne e ben dot
do duhet te stjudosh gjithe jeten
puna stresuese gjithe kohen
jeta e familjes mund te jete komode nga ana financjare , por mund te jesh absente

mendoj se duhet te ekzistoje nje ekipe psikollogesh te analizojne profilin e studenteve perpara hyrjes ne fakultetin e mjekesise...
e them kete se pikerisht sot mora vesh se njeri nga koleget rezident prej nje viti beka tentative vetvrasje nderkohe qe ishte i pari ne plan nacional ne konkursin a specialiteve, zheni si person,
por kurohet antidepresive , qenka ne linjen e dyte
por te gjithe jane me frike sepse e shikojne shume fragjil nga ana psikollogjike
dhe nuk dine si ti thone qe ta le profesionin...
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
57,965
Pikët
113
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

e terheq kete qe shkruajta dje
me te vertete me mjekesine ha buke kudo , por perpara se ti futesh duhet menduar mire ne e ben dot
do duhet te stjudosh gjithe jeten
puna stresuese gjithe kohen
jeta e familjes mund te jete komode nga ana financjare , por mund te jesh absente

mendoj se duhet te ekzistoje nje ekipe psikollogesh te analizojne profilin e studenteve perpara hyrjes ne fakultetin e mjekesise...
e them kete se pikerisht sot mora vesh se njeri nga koleget rezident prej nje viti beka tentative vetvrasje nderkohe qe ishte i pari ne plan nacional ne konkursin a specialiteve, zheni si person,
por kurohet antidepresive , qenka ne linjen e dyte
por te gjithe jane me frike sepse e shikojne shume fragjil nga ana psikollogjike
dhe nuk dine si ti thone qe ta le profesionin...
Zakonisht (në një përqindje shum të lartë) ata që janë absolut në shkollë çmënden nga trutë e kokës mbas mbarimit të studimeve.
Diçka nuk shkon me trurin e tyre, nuk ka të bëj mjeksi ose jo në të gjitha fushat ku studiojnë ndodh kjo.
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

thone qe mjekesia nuk eshte per femrat se ka shume veshtiresi familjare...pervec dentistes...
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Universitet privat apo publik?

Tani qe Erdogani bleu Universitetin e New York-ut jam 100% i bindur ai shteterori.
 
Top