• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Urgjent ju lutem

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Kerkoj ndihme per kete problem?????????
Me ka vdekur babai para disa muajsh,dhe paska depozituar X leke ne banken shqiptare.Familja ime nuk i terheq dote pa qene vete present(banoj ne Gjermani).Ne pamundesi per te shkuar ne Shqiperi si veprohet?
Kam vetem nenen ne moshe te thyer,dhe i kane thene qe duhet te marre ketu ku banoj akt noterial dhe prokure,por nuk me sqaron se per c'fare(vete ajo nuk e di si veprohet).Afati i terheqjes eshte deri ne date 30.06.2010,pastaj parate nuk terhiqen me(humbasin).C'far shtet leshi eshte ky,sorry por flas nga marazi.Kush ka pasur nje problem te tille ose e di si veprohet ju lutem me ndihmoni!!!!
Edhe ne e-mail qe eshte:
[email protected]
Ju faleminderit kush e di zgjidhjen ose qe me ndihmon!
klm
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

SystemA Ne radhe te pare te shpreh ngushellimet per vdekjen e babait :(:(:(:(:
Mua s'me ka ndodh dicka e tille dmth s'kam patur raste kshu te pergjigjem ekzakt..po di kete qe shpeshhere kur kam nisur leke ne Shqiperi i kam nisur me Union gje qe ndryshon me Bankat.. Me gjithate meqe behet fjale per nje sasi lekesh kudo qofte, dhe ne cfaredo banke qofte me sa di un (se pak a shum merem ke puna qe punoj me keto gjera!!!) atje te duhet nje dokument Certifikate Familjare dhe asgje me shume !! Skan arsye pse ti nxjerrin pengesa per dicka qe e ka len vete I ndjeri Babai jot ...tek e fundit cdo gje behet me Testament ..mendon se sja ka arritur ta bej dicka te till? a e ke sqaruar kete gje? Gjithsesi do interesohem per me shume sepse aktualisht kam prinderit qe jetojne ne Shqiperi per momentin. Me vjen vertet shum keq..do lexohemi ne Vazhdim!
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

SystemA Ne radhe te pare te shpreh ngushellimet per vdekjen e babait :(:(:(:(:
Mua s'me ka ndodh dicka e tille dmth s'kam patur raste kshu te pergjigjem ekzakt..po di kete qe shpeshhere kur kam nisur leke ne Shqiperi i kam nisur me Union gje qe ndryshon me Bankat.. Me gjithate meqe behet fjale per nje sasi lekesh kudo qofte, dhe ne cfaredo banke qofte me sa di un (se pak a shum merem ke puna qe punoj me keto gjera!!!) atje te duhet nje dokument Certifikate Familjare dhe asgje me shume !! Skan arsye pse ti nxjerrin pengesa per dicka qe e ka len vete I ndjeri Babai jot ...tek e fundit cdo gje behet me Testament ..mendon se sja ka arritur ta bej dicka te till? a e ke sqaruar kete gje? Gjithsesi do interesohem per me shume sepse aktualisht kam prinderit qe jetojne ne Shqiperi per momentin. Me vjen vertet shum keq..do lexohemi ne Vazhdim!
Nuk ka bere sepse edhe une nuk e di vete!Ndoshta e mbante sekret,sorry vetem tja fus kot!Nenes i thane po s'isha une leket humbasin????Te te genjej me teper,nejse flm per ndihmen!
Jam bere bishe sepse i ka lene te gjitha me dokumenta te rregullta.
Por gjejne nonen dhe tallen,e kupton c'fare qelbsash jane?
Mbase shkoj vete,nejse edhe nje here flm.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

SystemA Ne radhe te pare te shpreh ngushellimet per vdekjen e babait :(:(:(:(:
Mua s'me ka ndodh dicka e tille dmth s'kam patur raste kshu te pergjigjem ekzakt..po di kete qe shpeshhere kur kam nisur leke ne Shqiperi i kam nisur me Union gje qe ndryshon me Bankat.. Me gjithate meqe behet fjale per nje sasi lekesh kudo qofte, dhe ne cfaredo banke qofte me sa di un (se pak a shum merem ke puna qe punoj me keto gjera!!!) atje te duhet nje dokument Certifikate Familjare dhe asgje me shume !! Skan arsye pse ti nxjerrin pengesa per dicka qe e ka len vete I ndjeri Babai jot ...tek e fundit cdo gje behet me Testament ..mendon se sja ka arritur ta bej dicka te till? a e ke sqaruar kete gje? Gjithsesi do interesohem per me shume sepse aktualisht kam prinderit qe jetojne ne Shqiperi per momentin. Me vjen vertet shum keq..do lexohemi ne Vazhdim!
E ka bere ne emer te families,pra pa emer konkret(une ose nona).
Une jam i larguar prej 15 vjetesh,ne gjendjen civile jam akoma i kurorezuar< Tirane>(i ndare aktualisht ne Gjermani).Ketu i marr te gjitha dokumentat: me banese,vende pune,i pa denuar biles dhe me vule nga Polizia e Berlinit(qe zgjat minimalja 3 jave).Vlejne keto per banken apo jo une nuk e di???
Jam shume ne dileme????
Danke.
 

PRADA

Anëtar i ri
Anëtar
May 22, 2010
Postime
9
Pikët
0
Vendndodhja
ne HAPSIR
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

Kerkoj ndihme per kete problem?????????
Me ka vdekur babai para disa muajsh,dhe paska depozituar X leke ne banken shqiptare.Familja ime nuk i terheq dote pa qene vete present(banoj ne Gjermani).Ne pamundesi per te shkuar ne Shqiperi si veprohet?
Kam vetem nenen ne moshe te thyer,dhe i kane thene qe duhet te marre ketu ku banoj akt noterial dhe prokure,por nuk me sqaron se per c'fare(vete ajo nuk e di si veprohet).Afati i terheqjes eshte deri ne date 30.06.2010,pastaj parate nuk terhiqen me(humbasin).C'far shtet leshi eshte ky,sorry por flas nga marazi.Kush ka pasur nje problem te tille ose e di si veprohet ju lutem me ndihmoni!!!!
Edhe ne e-mail qe eshte:
[email protected]
Ju faleminderit kush e di zgjidhjen ose qe me ndihmon!
klm


sistemA ngushllime per ktoj gjera te hidhura qe te kan ndoshur

sa per atoj leket qe thue uen vertet sedi si mund te ndhodh kjo qe tju del afati i terheqjes se parave

por shiqoje sepse prindi e ka lën dikënd pasardhes te atyre parave ashtu e kan rregulloret bankare edhe aji person mundet ti terheq ose pyeti mir se ky afat qe thue ti i terheqjes se parave mos jan parat e afatizuara deri me at koh sepse per ndryshe parat nuk mund tet humbin sepse dikush e ka at te drejt per ti terhequr atoj para edhe thuaji bankes qe ti kalon atoj para nga gjirollogarija e prindit tënd ne gjirollogarin e ati personi qe ja ka ber te mundur per terheqje
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

sistemA ngushllime per ktoj gjera te hidhura qe te kan ndoshur

sa per atoj leket qe thue uen vertet sedi si mund te ndhodh kjo qe tju del afati i terheqjes se parave

por shiqoje sepse prindi e ka lën dikënd pasardhes te atyre parave ashtu e kan rregulloret bankare edhe aji person mundet ti terheq ose pyeti mir se ky afat qe thue ti i terheqjes se parave mos jan parat e afatizuara deri me at koh sepse per ndryshe parat nuk mund tet humbin sepse dikush e ka at te drejt per ti terhequr atoj para edhe thuaji bankes qe ti kalon atoj para nga gjirollogarija e prindit tënd ne gjirollogarin e ati personi qe ja ka ber te mundur per terheqje
E ka lene si familie pa testament,me afat apo jo se di as une as nena ime!Ka vajtur mbi tre here nona ime me dokumenta te rregullta(derdhja bankare) dhe i thone duhet te jem une present????
Te te genjej kot,pikerisht per kete me vjen per te vjelle!
Pra une dhe nona ime,ta thash qe eshte e vjeter ne moshe dhe s'kam qene aty present.
Faleminderit.
 

PRADA

Anëtar i ri
Anëtar
May 22, 2010
Postime
9
Pikët
0
Vendndodhja
ne HAPSIR
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

SistemA duhet qe vetem 1 ose 2 persona qe munden ti terheqin atoj para sepse parat nuk mundet ti derdh ne bank edhe ti len pasardhes krejt familjen mund te jen vetem 1 ose 2 persona
por masi qe mami i jot nuk ka mundur ti tehiq atoj para vetem ti paske kete te drejt shiqo disi mundohu ti kontaktosh ne banken

ose prevoje me nje autorizim e me avukat sepse me autorizimin tand te nje avukati duhet gjithsesi qe tja lirojn atoj te te holla por une te thëm qe parat nuk mund te humbasin
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

SystemA pershendetje prap :)!
Atehere sa lashe punen e vajta ne shpi fola ne telefon me Pleqte i pyeta per problemin tend, dhe me thane ekzakt te njejten gje qe te thashe me lart dmth:

Meqenese te vetmit trashegimtare jeni Ti dhe Nena ateher nje nga ju duhet te vej ti terheqi me nje Certifikate Familjare kur verteton qe jeni te vetmet Trashegimtare te asaj pasurie.. dhe nje Dokumet nje Fakture si i thuhet Shqip... dhe Certifikata te jet e vulosur nga Noteri..dmth e njejta gje ...Si te jesh ti atje e si Nena !!
Tani meqe Ai vend eshte menderosur(fal per shprehjen ) edhe nxjerrin plot arsye ,Un me vjen keq se se njoh situaten tende ..po sic e shprehe me lart qe je i rregullt dhe me Dokumenta ben mire te ikesh vet! Gjithsesi dhe Nena jote mundet se ska asnje mundesi ta refuzojne ose si tha dhe PRADA me lart kap nje Avokat dhe behet ne vend!
Te uroj gjith te mirat e kesaj bote e bej kujdes se jeta do vazhdoje dhe beje nje sforco e sqarohu mire me Nenen per ndonje detaj me shume . Pafshim :)
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

Prsh dhe une shpreh ngushellimet per babain tend...
Ne lidhje me problemin qe ke puna e pare qe duhet te besh eshte te gjesh nje numer kontakti me banken e shqiperise,kshu ne kete menyre do te marresh informacionin e sakte ne lidhje me procedurat qe duhet te ndjekesh per terheqjen e parave te depozituara,kjo gje duhet te bere sa me pare sepse duke qene nje shtet i korruptuar ekziston mundesia qe ato para te mos merren me,sepse asnje nga ne nuk mund ta thoje pergjigjen e sakte pervecese zyra e informacionit e asaj banke...uroj ta zgjedhes sa me shpejt kete problem.Klm
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

@Belle_Vie,Prada dhe Meri.
Ne rradhe te pare ju falenderoj nga zemra per ndihmen dhe ngushellimin!
Shyqyr zotit ma dhane lejen dhe do nisem per ne Shqiperi.
Kisha dhe nje pyetje te fundit: pervecse lejes se banimit,letrat e punes dhe pashaportes shqiptare(me leje te perhershme) qe do i marr me vete me duhet gje tjeter?Kam dhe nje certifikate lindjeje te vjeter,a ben pune?
Ju flm edhe nje here,ja u shperblefsha ne te mira(pa llogje).
Kismet nuk i dihet!
klm
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Urgjent ju lutem

@Belle_Vie,Prada dhe Meri.
Ne rradhe te pare ju falenderoj nga zemra per ndihmen dhe ngushellimin!
Shyqyr zotit ma dhane lejen dhe do nisem per ne Shqiperi.
Kisha dhe nje pyetje te fundit: pervecse lejes se banimit,letrat e punes dhe pashaportes shqiptare(me leje te perhershme) qe do i marr me vete me duhet gje tjeter?Kam dhe nje certifikate lindjeje te vjeter,a ben pune?
Ju flm edhe nje here,ja u shperblefsha ne te mira(pa llogje).
Kismet nuk i dihet!
klm
Asgje xhan eshte kenaqesi dhe cdo gje eshte reciproke e ske pse Flm aspak sepse mund te gjendemi ne neser ne kete situate qe je ti sot! .....Gjithsesi me vika mire qe te paskan dhen lejen kshu ke mundesi ti zgjedhesh gjerat vet atje e ki parasysh ( Pa sherre se Shqiperia nuk eshte si Gjermania etj)! Mund ti hapesh bela vetes akoma me shum ..Sa per ate qe zure me goje punen e Certifikates ...sigurisht te duhet dhe mesa me tha BaBI im dje ne telefon..duhet te jete sa me e Re dmth mira eshte te nxjerresh nje Tani qe do shkosh ne Albani ..dhe duhet te jete e vulosur nga Noteri!
Te uroj fat dhe ta gjesh mire dhe Nenen ..e sa ma pak probleme!
Mire u degjofshim ne vazhdim :)
 
Top