• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ushtari me nje plumb ne koke, kirurget e shpetojne

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
560
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Nje ushtar afgan i eshte nenshtruar nje operacioni teper delikat prej 5 oresh, per te hequr nga pjesa e siperme e kafkes nje plumb shperthyes, qe mund te plaste ne cfaredo momenti, edhe gjate nderhyrjes.


Gjithcka u realizua me sukses ne bazen ajrore te Bagram ne Afganistan, ku mjeket kurajoze amerikane veshen jelek anti-plumb per te operuar burrin e plagosur gjate nje atentati te talebaneve.

Plumbi, qe mbante rreth 70 grame eksploziv dhe ishte rreth 7 cm i gjate, nese do te shperthente do te kishte vrare me siguri te gjithe stafin e kirurgeve. Praktikisht ishte nje fare bombe ne miniature, teper e fuqishme, por ja qe fatmiresisht nderhyrja shkoi mire dhe burri u shpetua.

Fillimisht menduam se ishte nje cope hekuri e ngecur ne kafke – ka deklaruar radiologu ushtarak Anthony Terreri –, por me pas e kuptuam se behej fjale per nje plumb. Situata te tilla mund te rezultojne vertet fatale”.

Mjeti vdekjeprures mesohet se eshte shkaterruar menjehere, perderisa ekzistonte mundesia per te shperthyer nga momenti ne moment. Ishte hera e pare qe prej fillimit te luftes ne Afganistan qe kryhej nje operacion kirurgjikal me rrezikshmeri kaq te larte.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 

BlooD_VenoM

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 6, 2010
Postime
29
Pikët
0
Përgjigje e: Ushtari me nje plumb ne koke, kirurget e shpetojne

Çar figure e frikshme ajo aty sipër.
 
Top