• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Pershendetje te gjitheve.

Jam shume kurioze te di se cfare mendoni:
Shqiptaret jane me agresive se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Shqiptaret jane me besnike se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete apo jo?
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Di qe shqipetari o te fal shpirtin, o ta merr fare
bardh e zi...nuk njohim gri
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Tek ne ndikojn nje sere gjerash, te flasim per temperamentin dhe tipet e personalitetin. Temperamenti pershkruan si te themi rezultanten e tipareve emotive te personalitetit te individit ndaj ngacmuesve te jashtem. Pra menyre reagimi emocional nga faktore te jashtem e cila mund te percillet ne menyre pozitive apo negative. Temperamenti eshte njeri nder tiparet e personalitetit.

Çeshtja e "kushtezimit" te temperamentit eshte prekur edhe ne filozofine dhe shkencen antike.

Psh, sipas Hipokratit, temperamenti eshte shfaqje psikike emocionale e personalitetit, produkt i perzierjes se caktuar perpjestimore te kater lengjeve te organizmit te njeriut: te temthit, temthit te zi, te gjakut dhe te jarges.

Me kete pikepamje te Hipokratit u bashkua edhe mjeku i famshem romak Klaudie Galen i cili keto kater lengje te organizmit te njeriut i lidhi me kater elementet e botes: 1. Temthi - Zjarri i ngrohte e i thate. 2. Temthi i zi - Toke e ftohte dhe e thate. 3. Gjaku - Ajer i ngrohte e i laget. 4. Jarge - Uji i ftohte dhe i laget.
Sipas Hipokratit, ne varesi te mbizoterimit te njerit prej lengjeve dallojme 4 tipe te temperamentit (diku ne nje shkrim e kam permendur kete çeshtje).

Temperamenti kolerik (ku mbizoteron temthi) konsiderohet me reagime emocionale te shpejta e te forta.
Temperamenti melankolik (mbizoteron temthi i zi) cilesohet me reagime emocionale te forta e te ngadalshme, idealist, fantazist, etj.
Temperamenti sanguin (mbizoteron gjaku) i cili cilesohet me reagime emocionale te shpejta dhe te dobeta, i paqendrueshem, nxehet lehte por ftohet gjithashtu lehte.
Temperamenti flegmatik (mbizoteron jarga) cilesohet me ndjenja te dobeta dhe me reagime te ngadalshme; gjakftohte i ngadalshem, indiferent, etj.

Ka qene psikologu britanik Hans Eyseck, i cili ka bere nje klasifikim tjeter, por gjithmone duke u bazuar ne ate te Hipokratit. Klasifikimi i tij eshte me i gjere dhe perfshin dhe tipet qe Hipokrati nuk kish mundur, pra ata qe jane perzjerje te kater tipeve te Hipokratit!Skema sipas Eyseck

Shpjegime karakteristikash per ata qe nuk kuptojne terminologjine ne anglisht:

Sanguin: percaktohet cdo individ me karakteristikat; lozonjar, i shkujdesur, i bute :confused: , i shoqerueshem, optimist, i kenaqur.

Kolerik: percaktohet cdo individ qe mbart keto karakteristika; nxehet shpejt, egocentrik (shume egoist), ekzibicionist (qe i pelqen te duket dhe perdor te gjitha format per te rene ne sy), gjaknxehte, lehtesisht i ndikueshem.

Flegmatik: percaktohet cdo individ qe mbart keto karakteristika;i arsyeshem, parimor, i kontrilluar ( i matur), konseguent, i qete.

Melamkolik: percaktohet cdo individ qe mbart keto karakteristika;i ankthshem, i shqetsuar, i palumtur, skeptik, serioz, i mendushem.

Kohe me vone gjate fund-shekullit te 19-te Cesare Lombroso u orvat te pershkruaje prototipin e kriminelit.Per kete ai vizitoi burgjet italiane dhe me pas klasifikoi gjetjet e tij atje sipas karakteristikave fizike. Me sa duket, ai perfundoi duke vendosur karakteristika te tipit: balle i pjerret, hunde e sheshte, dhe nofulla te medha.... (se ketu pa dashur dalim tek tema tjeter mbi Profilin e Kriminelit).Gjithesekush nga ju mund te jete skeptik me te drejte, pasi natyrshem lind pyetja:A duken te tere kriminelet "ashtu"?!

Teorite shkencore te personalitetit paten fillesat e tyre ne vitet e para te Shekullit te 20-te. Ne Gjermani, Kretschmer vizitoi persona me te meta mendore dhe mati me kujdes persona me diagnoza te ndryshme.Ai qe ne gjendje te krijonte tre tipe baze dhe nje kategori te pergjithshme ku futeshin ata qe nuk kishin ngjashmeri me kategorite baze. Kontributi i Kretschmer me vone u permbys dhe u perdor si justifikim per argumentonte Logjiken Naziste rreth diferencave raciale.Keshtu e humbi vleren e saj si teori.

Sheldon, ne U.S.A., paraqiti nje teori me te detajuar te krahasuar me ate te Kretschmer, duke i radhitur njerezit ne menryren si ata mbeshtesin 3 tipe trupi.Cdo lloj "subjekti" u klasifikua sipas tupit ne nje shkalle a nga 1-7. Sheldon gjeti nje ngjashmeri mes karakteristikave trupore dhe personalitetit te njeriut.Po c'gjeti ai ne te vertete? Ai nuk gjeti nje lidhje te drejtperdrejte midis karakteristikave trupore dhe personalitetit por nje lidhje jo te drejtperdrejte.Njerez me karakteristika te ndryshme trupore ndryshojne ne personalitet, por kjo ndodh pasi prej trajtimeve te ndryshme.Me fjale te tjera:Endomorphet trajtohen ndryshe nga ectomorphs, dhe se ai trajtim kontribuon ne formimin e personalitetteve te tyre.Shihni se si p.sh.reklamuesit i referohen dhe preferojne me shume ectomorphy-n, vecanersiht tek grate.Shoqeri te tjera pastaj kane vleresime te ndryshme me referenca karakteristikat trupore, dhe keshtu personaliteti do varioje sipas tyre.

Ne ditet e sotme teorite e personalitetit shihen si teper te thjeshtuara. Shume mire duke lexuar kete shkrim dalim ne konkluzion se cfare temperamenti kane Shqipetaret dhe ku perqasen se tepermi. Cfare ndikon tek ne qe kemi kete temperament? Kushtet jetesore, kulturore, familjare, sociale, shoqerore etj...;)
 

born_to_love

elektron i lire
Anëtar
Mar 6, 2010
Postime
87
Pikët
0
Vendndodhja
Greece
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Per sa i perket agresivitetit:mendoj se shqiptaret nuk jane nje popull agresiv,por fakti qe kane qene per nje kohe shum te gjate te pushtuar i ka bere nje popull "revoltues" dhe dyshues.Nje rol te rendesishem ne eleminimin e "agresivitetit" luan dhe arsimimi.Shumica e popullsise shqiptare nuk ka qene e arsimuar,kohet e fundit eshte rritur kerkesa dhe deshira per tu arsimuar dhe per te zgjeruar horizontin.Mungesa e dijes dhe informacionit luante nje rol negativ ne konceptimin e gjerave nga shqiptaret,duke i bere ata qe mos argumentonin idete dhe mendimet e tyre por duke reaguar me menyren me te thjeshte dhe me te shpejte : "Dhunen"...Por kjo tendece ka ardhur ne zhdukje ,kjo sepse pjesa e popullsise se paarsimuar tani perben pakicen dhe jo shumicen.

Per sa i perket "Beses" : mendoj se kjo tashme ka ngelur nje "legjende e vjeter",sepse me futjen e kapitalizmit ne shqiperi vendin e beses e zuri "interesi,materializmi dhe dyshimi". Megjithate nuk mund te hidhet poshte qe ekziston akoma ne virtytin e shqiptarit koncepti i "beses".

Nuk mendoj se shqiptaret jane te skajshem....nuk mendoj se i kane gjerat te "prera me sepat",mendoj se shqiptaret dine te jene te ndermjetem,dine te arsyetojne,dine te tolerojne,dine te falin...te gjitha keto jane shenja qe shqiptaret dita dites po europianizohen akoma me shum...:)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
komb piranjash me anim te tmershem nga erresira mentale
munges e theksuar patriotizmi
nivel i ulet arsimor
agresiv ? smund ti thuash agresiv dikujt qe shet gruan ose motren neper xhamat e evropes per tu ushqyer krimba po mund tjua japesh si emer pa frik
me pak fjal e vetmja fjal qe mun ti personifikoje shqiptaret e sotem e ketu flitet per shqiptaret kudo qe jetojn esht kjo : PIRANJA
kush e njef kete lloj peshku e kupton per çfar flas
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Shqiptaret jane me agresive se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
- Jo !
Shqiptaret jane me besnike se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
- Jo !
Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete apo jo?


- Po sepse, ende u mungon nje shkalle civilizimi, kulture, tolerance, kod etik, se ende nuk kuptojne kompleksitetin e raporteve njerezore dhe eshte e vertete qe pak nuanca jane ne gjendje te dallojne ne spektrin e ngjyrave, dallojne me shume te bardhen ose te zezen, grine me raste !
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Shqiptaret jane me agresive se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?

Sepse agresiviteti eshte pare si shenje trimerie, dhe tolerimi shenje dobesie.

Shqiptaret jane me besnike se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?

Nuk besoj se jemi me besniket. Varet nga karakteri isecilit prej nesh.

Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete ?Po sepse jane mesuar ti shikojne gjerat vetem bardhe e zi, pa i gjykuar shume. O je pro,o je kundra. Pergjigjet e tjera keqinterpretohen
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Shqiptaret jane me agresive se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Nuk mund te them se jan me agresiv se popujt e tjere, por dhe JAN ! perse? - Mentaliteti i dobet ( ha buk e uj dhe mban dertin e huj )

Shqiptaret jane me besnike se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Me besnik ?! Jan ama din edhe me te pre ne bese ne momentin e fundit

Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete ?
E ktu shqiptari din te mban pozicione te ndermjetme se e din si thon?! ( Shqipja mishin ta han po kockat ti run )
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Shqiptaret,popull qe i pershtatet,o i pershtaten......Popull qe ndryshon lehte per te mos ndryshuar.
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Shqiptaret jane me agresive se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?

Po. Tek ne ekziston ende kjo lloj "tradite" gjithcka zgjidhet me force.

Shqiptaret jane me besnike se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?

Jo nuk jemi te till njerez ne.

Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete apo jo?


Jo nuk eshte e vertet, Shqiptaret dine ti mbajne shume mire keto pozicione. Interes miremengjes, te dua derisa te vdes! Shoqeria po na e meson kete fryme!
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,171
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Pershendetje te gjitheve.

Jam shume kurioze te di se cfare mendoni:
Shqiptaret jane me agresive se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Shqiptaret jane me besnike se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete apo jo?
Te gjtha keto qe ti permend, se bashku me shume te tjera jane tipare te popujve te pa emancipuar. Tek ne mund ti gjesh disa prej tyre si rrjedhoj e gjendjes ne te cilen e la vendim regjimi Osman turk.

Thjesht tek populli yne shfaqet hapur mungesa e fineses dhe hipokrizis qe eshte bere mode ne popujt e evropes se sotme.

Ndonjeher ngaterrohem dhe nuk di si te mendoj... Jemi ne popull primitiv, apo homofilia ka zene rob Evropen?!
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,290
Pikët
113
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Pershendetje te gjitheve.

Jam shume kurioze te di se cfare mendoni:
Shqiptaret jane me agresive se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Shqiptaret jane me besnike se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete apo jo?
Jeni popull si gjithe te tjeret...keshtu kane qene te gjithe. Ndryshimi qendron te faza e zhvillimit shoqeror ne te cilen ndodhemi. Me pak fjale jemi mbrapa ne kete faze dhe shfaqim karakteristika te cilat shume popuj te zhvilluar i kane kaluar tashme.

Gjithashtu ndikon e shkuara jone e cila ka farketuar mentalitetin dhe karakterin tone. Shume popuj shume here me te pa zhvilluar se ne shfaqin karakter me pak agresiv dhe te dhunshem se ne. Kjo per faktin ndoshta se ata sjane ndodhur ne te njejtat rrethana historike dhe gjeopolitike tonat(psh luftrat dhe pushtimet e shpeshta) qe na kane detyruar ti pershtatemi per te mbijetuar.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,750
Pikët
113
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!


Jam shume kurioze te di se cfare mendoni:
Shqiptaret jane me agresive se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Shqiptaret jane me besnike se popujt e tjere dhe ne qofte se po perse?
Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete apo jo?
1.Po. Sepse eshte popull qe nuk di te imponohet me forcen e fjales.
2. Jo.
3. Po. Sepse nuk dine te jene ndryshe.
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,768
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Per karakterin qe kemi , nuk gjejne kategori ku me na fut!
 

Superman

Man of Steel
Staff member
Anëtar
Oct 4, 2012
Postime
1,478
Pikët
48
Vendndodhja
Hic Et Ubique
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Shqiptaret,popull qe i pershtatet,o i pershtaten......Popull qe ndryshon lehte per te mos ndryshuar.
Shume e vertete kjo pike. Nje popull qe adoptohet por nuk e humbet identitetin e tij. Karakteri shqiptar mbetet per shkak dhe te historise se tij, nje karakter i lire, ku ekzistenca e fuqishme e stergjatur e njeres ideologji apo nje tjetre, e njeres fe apo nje tjetre nuk ka depertuar kurre edhe per shkak te gjeografise se terrenit dhe ka krijuar imunitet ndaj kondicionimit te jashtem.

Sot ama, ne kete periudhe edhe ne jemi subjekt i nje kondicionimi ne mos te shtetit tone, se paku te forcave globaliste. Mbetet per tu pare a do arrijne dot Shqiptaret te ndryshojne pa ndryshuar edhe ne kete periudhe.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,871
Pikët
63
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

Shqiptaret nuk dine te mbajne pozicione te ndermjetme,ata o te duan o te
urrejne;eshte e vertete apo jo?


- Po sepse, ende u mungon nje shkalle civilizimi, kulture, tolerance, kod etik, se ende nuk kuptojne kompleksitetin e raporteve njerezore dhe eshte e vertete qe pak nuanca jane ne gjendje te dallojne ne spektrin e ngjyrave, dallojne me shume te bardhen ose te zezen, grine me raste !
Me duket se ne sy ka qeliza qe quhen rod e kon..te parat dallojne bardh e zi e jane me shume, te dytat dallojne ngjyrat :p
(120 million rod cells and 6 million cone cells- burimi Wiki)

Kshu qe ajo qe the ti nuk qendron vetem per ne shqiptaret, por eshte e pergjithshme per te gjithe njerezit `dance`
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,915
Pikët
113
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

karakter i deformuar....nese do i jepja vetes te drejten te beja nje pergjithsim, sigurisht nga ky pergjithsim ka nje perqindje perjashtimi me patjeter(ne te cilen bej pjese dhe vete).
karakteri i shqiptarit eshte i deformuar nga sindroma e stokholmit.

Edhe pse numërimi vazhdon dhe rezultatet përfundimtare priten në orët e heshme të së hënës, mediat nga Turqia, duke u bazuar nga të dhënat e para prognozojnë fitore të re të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) të udhëhequr nga kryeministri i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.Përpos se në Turqi, edhe në Sheshin “Skënderbeu” në Shkup u mblodhën qindra qytetarë për të festuar fitoren e tij.“E shoh në fytyrën tuaj mbështetjen për fitoren e re, pra edhe prej Shkupit i bashkangjitemi qyteteve tjera në Turqi, Stamboll, Bursë, Ankara dhe gjithëkund ku fitoi z. Taip Erdogan. Ajo që na gëzon edhe më shumë është se edhe në komunën me të cilën ne jemi të vëllazëruar, me të cilën po zhvillojmë aktivitete të përbashkëta, për t’i avancuar komunat tona Çair e Bursë ka fituar Rexhep Alltepe i cili ka dhënë një kontribut të shkëlqyeshëm për të rikthyer këtë koalicion të shkëlqyeshëm ndërmjet shqiptarëve, turqve dhe boshnjakëve dhe komunitetet tjera në Maqedoni dhe Turqi”, tha kryetari i Çairit, Izet Mexhiti duke theksuar se bashkëpunimi me Turqinë do të thellohet.

https://www.youtube.com/watch?v=0Knxu_-b2U8

/portalb/
Ajo qe me beri pershtypje ishin disa komente ne rrjetin social facebook.

Murat Osmani ma shum na e don Erdogani dhe Turqia se sa ato rebelat e Shqipnis qe na e qujn Maqedonci dhe Musliman ekstremist !Erdogani eshte lider i Muslimanve jo vetem i Turkise mos e harroni !


Abedin Zulbeari ma mir turk e musliman se ato te shipnis qe jan grek dhe na thrasin neve maqedonca ne shiptaret hala sen e kuptojm se turqia naka ba popull shiptar

Fikret Ramadani greqia ene serbija na kishin honger mos me qen turqia

https://www.facebook.com/photo.php?v=498503850254888&set=vb.103882726383671&type=2&theater
nuk eshte puna se ka nje murat, nje abedin dhe nje fikret.

problemi eshte se ka miliona mureter, dhe fikreter.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,126
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

*

Lexon per "Akrepin".
Aty mund te gjesh shume veti te karakterit te shqiptarit.

*
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,915
Pikët
113
Përgjigje e: Vështrim psikologjik i karakterit shqiptar!!

e ja kshu-
sindroma e stokholmit, s'ka te beje vetem me turq.
pse djalli e mori, bythlepirja ndaj atij qe te shtyp, duhet te jete elementi thelbesor i karakterit te nje populli ne krize te thelle identiteti?!

nejse

ky idioti qe kendon nuk paska borxhe

https://www.youtube.com/watch?v=jo0WrXocUbM


lindi burri i vatanit, thote ky....vini re, e thote vatan, turqisht.

puh te q... racen e sateme, koktul legen.
 
Top