• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vajza e Teutës quhet Tara

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
560
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Thashethemet për emrin e vajzës së Teuta Krasniqit dhe Blero Muharremit nuk kanë të ndalur.


Megjithatë, një burim i Express ka thënë se vajza e çiftit quhet Tara, një emër ky mysliman por që ka edhe origjinë ballkanike.

Por, deri me tani çifti kanë refuzuar që të flasin për emrin e foshnjës edhe pse Teuta në një intervistë të mëhershme ka thënë se nuk do ta bëj publik emrin e vajzës së saj, së paku jo, deri sa ajo të lind.

Edhe nga komentet në profilin e Bleros në facebook.com nuk përmendet emri i vajzës. Në këtë profil ka vetëm komente dhe një falënderim ku Blero dhe Teuta i falënderohen lexuesve për komentet e tyre.

Më poshtë ne do të japim edhe kuptimin e emrit Tara.

Teuta, për të cilën thuhet se familja e saj ka tradita myslimane, emri Tara është një emër i tillë.

Mirëpo origjina e këtij emri është budistë dhe në të vërtet Tara është version femër i Budës që në shqip ka kuptimin Nëna e Lirisë.

Emri është edhe toponim i një gryke ballkanike, me shumë gjasë me origjinë ilire, i cili gjendet në Mal të Zi, por në cilin qytet të këtij shteti është ende nuk dihet për shkak të ndryshimit të emrave të këtij vendi.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top