• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vajza nuk plaket: Eshte 17 vjec por duket si nje bebe

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer


Njerezit e shkences shpresojne te arrijne te zbulojne misterin e plakjes nepermjet segmentimit te gjenomit te nje vajze 17 vjecare e cila ka trupin dhe sjelljen e nje femije te vogel, e cila sapo ka filluar te ece, shkruan The Sunday Times


Brook Greenberg eshte ne moshen qe mund te drejtoje nje automjet, ndersa vitin e ardhshem do te kete te drejten te votoje, por peshon vetem 7,3 kg dhe eshte e gjate 75 cm, duke pasur përmasat e nje femije 1 vjecar. Brooke duket dhe sillet si nje bebe: prinderit i nderrojne shtytat, i kendojne per ta vene ne gjume dhe e mbajne gjithe kohen ne krahe.

Ajo dha shenja zhvillimi, perfshire te ecuren këmba-dores, buzëqesh, te qeshe kur guduliset, por nuk ka mesuar te flase dhe ka ende dhembet e qumështit. Megjithate ajo ka pasur shume probleme mjekesore serioze per jeten: ka pesuar atak cerebral, ulcere dhe veshtiresi ne frymëmarrje, te gjitha keto shenja se po rritet- por me gjithe kete rritja nuk po ndodh.
Deri se fundmi Brooke eshte pare si nje rast unik mjekësor, por nje studim i ADN-se tregoi se mungesa e rritjes mund te jete e lidhur me disa defekte te gjeneve pergjegjese per rritjen dhe plakjen.
Nese studimi respektiv do te konfirmohet nga kërkimet e mepasme, shkencetaret mund te zbulojne procesin e plakjes dhe do te mund te zbulojne kura per sëmundjet qe lidhen me plakjen.
Ketu mund te shikoni foto te Brooke qe duket si nje femije.
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Vajza nuk plaket: Eshte 17 vjec por duket si nje bebe

Njeri me fytyre te plakur nje e pa zhvilluar ncncncn:S eshte me verte per te ardhur keq :S
 
Top