• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vendet më të lashta në botë

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,432
Pikët
113
Profesori M.E Smith nga Universiteti i Arizonës, ka botuar veprën “Enciklopedia e Studimeve Urbane”. Në këtë libër ai e përkufizon një qytet në bazë të ndërtimit të banesave në mënyrë të dendur, me shoqëri heterogjene.
Arkeologët kanë zbuluar artefakte të ndryshme që kanë vërtetuar këtë shoqëri heterogjene, duke identifikuar kështu disa nga qytetet më të lashta në botë që vazhdojnë të jenë të banuar dhe sot, transmeton “TCH”.
Por përcaktimi i më të vjetrit fare është ende i vështirë, për shkak të faktorëve të shumtë. Megjithatë, sipas provave të gjetura deri tani, këto janë qytetet më të vjetër në botë, përcjell albinfo.ch.
Renditja (nga 1 në 19)

Damask, Siri. Qyteti i lashtë i Damaskut njihet gjerësisht si qyteti që është banuar më gjatë në tokë pa ndërprerje. Shkencëtarët kanë gjetur prova se në rrethinat e qytetit ka pasur qytetërim që 11 mijë vite më parë, 9000 p.e.s.

Biblos, Liban. Njihej dikur si qyteti më i lashtë në botë. Zona është banuar 9000 vite më parë, 7000 p.e.s.
Xheriko, Palestinë. Shumë studiues e njohin si më të vjetrin në botë. Fortesa është ndërtuar 8800 vite më parë (6800 p.e.s, por është banuar edhe që vitin 7000 p.e.s).

Teba (Luksori) në Egjipt, kryeqyteti i Egjiptit të Sipërm, u bë kryeqendra fetare e vendit derisa ra, pas ardhjes së Perandorisë Romake.

Rej, Iran. i njohur edhe si Rages, ky qytet ka gjurmë banimi që 8000 vite më parë.

Alepo, Siri, është banuar që 8000 vite më parë, pa ndërprerje. Megjithatë, një tjetër zonë, vetëm 20 km larg Alepos, tregon se ka pasur qytetërim që 13.000 vite më parë, që do ta bënte më të vjetër se Damaskun.

Eridu, Irak. Diskutohet si një prej qyteteve më të lashtë në botë. Ai konsiderohet si qyteti i parë në jug të Mesopotamisë. Lista e Mbretit Sumerian, një tabletë e lashtë guri e shkruar në gjuhën sumere, flet për ekzistencën e këtij qyteti që prej 60 mijë vitesh, por nuk ka prova për atë periudhë.

Varanasi, Indi. Mitologjia vendase thotë se Varanasi është themeluar nga Shiva. Gërmime në vitin 2014 vërtetuan se qyteti ka qenë i banuar që 3800 vite më parë.

Plovdiv, Bullgari. Ka gjurmë banimi që 8000 vite më parë.

Uruk, Irak, është themeluar në lashtësi nga mbreti Enmekar. Edhe ai përmendet në tabletën sumere, në Listën e Mbretit Sumerian, si nga më të vjetrit në botë. Tek Epi i Gilgameshit, Gilgameshi ndërton një mur rrotull Urukut dhe bëhet mbret i qytetit. Arkeologët kanë zbuluar qytete të ndërtuar mbi qytete në Uruk, që nga 7000 vite më parë, qytet që është zëvendësuar nga një tjetër i ndërtuar 5800 vite më parë, e deri në 4000 vite më parë.

Sidon, Liban. Ka qenë një qendër urbane që 6000 vite më parë. Ka qenë qyteti më i rëndësishëm fenikas, për shkak të vendndodhjes dhe portit në Mesdhe.

Bejrut, Liban. Ka shenja banimi që 5000 vite më parë.

Athina ka qenë e banuar për më shumë se 7000 vite.

Argos, Greqi. Ashtu si Athina, ka qenë i banuar për 7000 vite.

Jerusalemi, vendlindja e besimeve të rëndësishme fetare, ka qenë i banuar për 5000 vite.

Luojang, Kinë, është banuar që 4000 vite më parë.

Anaba, Algjeri. Është banuar që 3200 vite më parë.

Çula, Meksikë. 2500 vite më parë

Erbil, Kurdistani i Irakut, 4300 vite më parë.
_________________________________
https://zeri.info/kuriozitetet/262704/vendet-me-te-lashta-ne-bote/
------------------------------------------
Katuni i fshatunarit asht i banuem qe nga viti 1436 :
Tugjeci me emrin Togezeuzi, përmendet në vitin 1436 në librin e borxhlinjve të tregtarit Mikel Llukari...
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,610
Pikët
113
Përgjigje e: Vendet më të lashta në botë

Profesori M.E Smith nga Universiteti i Arizonës, ka botuar veprën “Enciklopedia e Studimeve Urbane”. Në këtë libër ai e përkufizon një qytet në bazë të ndërtimit të banesave në mënyrë të dendur, me shoqëri heterogjene.
Arkeologët kanë zbuluar artefakte të ndryshme që kanë vërtetuar këtë shoqëri heterogjene, duke identifikuar kështu disa nga qytetet më të lashta në botë që vazhdojnë të jenë të banuar dhe sot, transmeton “TCH”.
Por përcaktimi i më të vjetrit fare është ende i vështirë, për shkak të faktorëve të shumtë. Megjithatë, sipas provave të gjetura deri tani, këto janë qytetet më të vjetër në botë, përcjell albinfo.ch.
Renditja (nga 1 në 19)

Damask, Siri. Qyteti i lashtë i Damaskut njihet gjerësisht si qyteti që është banuar më gjatë në tokë pa ndërprerje. Shkencëtarët kanë gjetur prova se në rrethinat e qytetit ka pasur qytetërim që 11 mijë vite më parë, 9000 p.e.s.

Biblos, Liban. Njihej dikur si qyteti më i lashtë në botë. Zona është banuar 9000 vite më parë, 7000 p.e.s.
Xheriko, Palestinë. Shumë studiues e njohin si më të vjetrin në botë. Fortesa është ndërtuar 8800 vite më parë (6800 p.e.s, por është banuar edhe që vitin 7000 p.e.s).

Teba (Luksori) në Egjipt, kryeqyteti i Egjiptit të Sipërm, u bë kryeqendra fetare e vendit derisa ra, pas ardhjes së Perandorisë Romake.

Rej, Iran. i njohur edhe si Rages, ky qytet ka gjurmë banimi që 8000 vite më parë.

Alepo, Siri, është banuar që 8000 vite më parë, pa ndërprerje. Megjithatë, një tjetër zonë, vetëm 20 km larg Alepos, tregon se ka pasur qytetërim që 13.000 vite më parë, që do ta bënte më të vjetër se Damaskun.

Eridu, Irak. Diskutohet si një prej qyteteve më të lashtë në botë. Ai konsiderohet si qyteti i parë në jug të Mesopotamisë. Lista e Mbretit Sumerian, një tabletë e lashtë guri e shkruar në gjuhën sumere, flet për ekzistencën e këtij qyteti që prej 60 mijë vitesh, por nuk ka prova për atë periudhë.

Varanasi, Indi. Mitologjia vendase thotë se Varanasi është themeluar nga Shiva. Gërmime në vitin 2014 vërtetuan se qyteti ka qenë i banuar që 3800 vite më parë.

Plovdiv, Bullgari. Ka gjurmë banimi që 8000 vite më parë.

Uruk, Irak, është themeluar në lashtësi nga mbreti Enmekar. Edhe ai përmendet në tabletën sumere, në Listën e Mbretit Sumerian, si nga më të vjetrit në botë. Tek Epi i Gilgameshit, Gilgameshi ndërton një mur rrotull Urukut dhe bëhet mbret i qytetit. Arkeologët kanë zbuluar qytete të ndërtuar mbi qytete në Uruk, që nga 7000 vite më parë, qytet që është zëvendësuar nga një tjetër i ndërtuar 5800 vite më parë, e deri në 4000 vite më parë.

Sidon, Liban. Ka qenë një qendër urbane që 6000 vite më parë. Ka qenë qyteti më i rëndësishëm fenikas, për shkak të vendndodhjes dhe portit në Mesdhe.

Bejrut, Liban. Ka shenja banimi që 5000 vite më parë.

Athina ka qenë e banuar për më shumë se 7000 vite.

Argos, Greqi. Ashtu si Athina, ka qenë i banuar për 7000 vite.

Jerusalemi, vendlindja e besimeve të rëndësishme fetare, ka qenë i banuar për 5000 vite.

Luojang, Kinë, është banuar që 4000 vite më parë.

Anaba, Algjeri. Është banuar që 3200 vite më parë.

Çula, Meksikë. 2500 vite më parë

Erbil, Kurdistani i Irakut, 4300 vite më parë.
_________________________________
https://zeri.info/kuriozitetet/262704/vendet-me-te-lashta-ne-bote/
------------------------------------------
Katuni i fshatunarit asht i banuem qe nga viti 1436 :
Tugjeci me emrin Togezeuzi, përmendet në vitin 1436 në librin e borxhlinjve të tregtarit Mikel Llukari...
Qytet ilir nuk ka kjo lista??????
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,610
Pikët
113
Përgjigje e: Vendet më të lashta në botë

Jo çdo vendbanim është një qytet i vërtetë, dhe kjo është ajo që e bën të vështirë për të gjetur me te lashtin vend ne bote . Vetëm kur një vend ka një strukturë të caktuar të brendshme dhe mund të gjeni ....zejtari, tempuj dhe ndërtesa publike përveç lagjeve të banimit, kjo gjithashtu flet për një qendër urbane. Pra, janë tre pretendentë për titullin si qyteti më i vjetër apo vendi me i lasht në botë në këtë drejtim?

Apet ne SIRI.Por TASHTI SIRISE ja hoqen HISTORINE!!!

E gjeni ju SKAFANDRAT se kush.

Noten.
 

Attachments

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,322
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Profesori M.E Smith nga Universiteti i Arizonës, ka botuar veprën “Enciklopedia e Studimeve Urbane”. Në këtë libër ai e përkufizon një qytet në bazë të ndërtimit të banesave në mënyrë të dendur, me shoqëri heterogjene.
Arkeologët kanë zbuluar artefakte të ndryshme që kanë vërtetuar këtë shoqëri heterogjene, duke identifikuar kështu disa nga qytetet më të lashta në botë që vazhdojnë të jenë të banuar dhe sot, transmeton “TCH”.
Por përcaktimi i më të vjetrit fare është ende i vështirë, për shkak të faktorëve të shumtë. Megjithatë, sipas provave të gjetura deri tani, këto janë qytetet më të vjetër në botë, përcjell albinfo.ch.
Renditja (nga 1 në 19)

Damask, Siri. Qyteti i lashtë i Damaskut njihet gjerësisht si qyteti që është banuar më gjatë në tokë pa ndërprerje. Shkencëtarët kanë gjetur prova se në rrethinat e qytetit ka pasur qytetërim që 11 mijë vite më parë, 9000 p.e.s.

Biblos, Liban. Njihej dikur si qyteti më i lashtë në botë. Zona është banuar 9000 vite më parë, 7000 p.e.s.
Xheriko, Palestinë. Shumë studiues e njohin si më të vjetrin në botë. Fortesa është ndërtuar 8800 vite më parë (6800 p.e.s, por është banuar edhe që vitin 7000 p.e.s).

Teba (Luksori) në Egjipt, kryeqyteti i Egjiptit të Sipërm, u bë kryeqendra fetare e vendit derisa ra, pas ardhjes së Perandorisë Romake.

Rej, Iran. i njohur edhe si Rages, ky qytet ka gjurmë banimi që 8000 vite më parë.

Alepo, Siri, është banuar që 8000 vite më parë, pa ndërprerje. Megjithatë, një tjetër zonë, vetëm 20 km larg Alepos, tregon se ka pasur qytetërim që 13.000 vite më parë, që do ta bënte më të vjetër se Damaskun.

Eridu, Irak. Diskutohet si një prej qyteteve më të lashtë në botë. Ai konsiderohet si qyteti i parë në jug të Mesopotamisë. Lista e Mbretit Sumerian, një tabletë e lashtë guri e shkruar në gjuhën sumere, flet për ekzistencën e këtij qyteti që prej 60 mijë vitesh, por nuk ka prova për atë periudhë.

Varanasi, Indi. Mitologjia vendase thotë se Varanasi është themeluar nga Shiva. Gërmime në vitin 2014 vërtetuan se qyteti ka qenë i banuar që 3800 vite më parë.

Plovdiv, Bullgari. Ka gjurmë banimi që 8000 vite më parë.

Uruk, Irak, është themeluar në lashtësi nga mbreti Enmekar. Edhe ai përmendet në tabletën sumere, në Listën e Mbretit Sumerian, si nga më të vjetrit në botë. Tek Epi i Gilgameshit, Gilgameshi ndërton një mur rrotull Urukut dhe bëhet mbret i qytetit. Arkeologët kanë zbuluar qytete të ndërtuar mbi qytete në Uruk, që nga 7000 vite më parë, qytet që është zëvendësuar nga një tjetër i ndërtuar 5800 vite më parë, e deri në 4000 vite më parë.

Sidon, Liban. Ka qenë një qendër urbane që 6000 vite më parë. Ka qenë qyteti më i rëndësishëm fenikas, për shkak të vendndodhjes dhe portit në Mesdhe.

Bejrut, Liban. Ka shenja banimi që 5000 vite më parë.

Athina ka qenë e banuar për më shumë se 7000 vite.

Argos, Greqi. Ashtu si Athina, ka qenë i banuar për 7000 vite.

Jerusalemi, vendlindja e besimeve të rëndësishme fetare, ka qenë i banuar për 5000 vite.

Luojang, Kinë, është banuar që 4000 vite më parë.

Anaba, Algjeri. Është banuar që 3200 vite më parë.

Çula, Meksikë. 2500 vite më parë

Erbil, Kurdistani i Irakut, 4300 vite më parë.
_________________________________
https://zeri.info/kuriozitetet/262704/vendet-me-te-lashta-ne-bote/
------------------------------------------
Katuni i fshatunarit asht i banuem qe nga viti 1436 :
Tugjeci me emrin Togezeuzi, përmendet në vitin 1436 në librin e borxhlinjve të tregtarit Mikel Llukari...
Jo absolutisht me te vjetrit, por ata qe kane arritur ta dokumentojne veten si me te vjetrit.
Cudi eshte se nuk paska ndermjet tyre asnje qytet Pers(Iranian). Apo te Anadollit.

Djepi i qytetrimit eshte lindja e mesme dhe e afert. Atje ku u zbulua gruri. Pra qe nga India, gadishulli arabik, Irak, Iran, Anadoll deri ne Egjipt. Zbulimi i grurit dha premisat per rritje perqendrimi te popullsise ne njesi me te vogla siperfaqeje toke. Sepse njerzit filluan ta siguronin ushqimin ne nje siperfaqe me te vogel toke nga mbjellja e saj me grure, se sa ata qe bridhnin per ti gjetur te gateshme ne natyre. Kjo solli rritjen e qendrave te banimit dhe pastaj gjerat vazhdojne zinxhir.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,432
Pikët
113
Jo absolutisht me te vjetrit, por ata qe kane arritur ta dokumentojne veten si me te vjetrit.
Cudi eshte se nuk paska ndermjet tyre asnje qytet Pers(Iranian). Apo te Anadollit.

Djepi i qytetrimit eshte lindja e mesme dhe e afert. Atje ku u zbulua gruri. Pra qe nga India, gadishulli arabik, Irak, Iran, Anadoll deri ne Egjipt. Zbulimi i grurit dha premisat per rritje perqendrimi te popullsise ne njesi me te vogla siperfaqeje toke. Sepse njerzit filluan ta siguronin ushqimin ne nje siperfaqe me te vogel toke nga mbjellja e saj me grure, se sa ata qe bridhnin per ti gjetur te gateshme ne natyre. Kjo solli rritjen e qendrave te banimit dhe pastaj gjerat vazhdojne zinxhir.
Rej, Iran. i njohur edhe si Rages, ky qytet ka gjurmë banimi që 8000 vite më parë.
 

Xhenet

Amoureus ❤️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
2,588
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Göbekli Tepe.
Komuniteti shkencor beson se organizata e nevojshme për ndërtimin e kësaj ndërtese 12,000-vjeçare, e gjetur në 1995 në Turqi dhe e klasifikuar në korrik si Trashëgimia Botërore e UNESCO-s, është një nga manifestimet e para të një civilizimi bazuar në dallimet sociale.

 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
55,050
Pikët
113
Vëndbanimet më të lashta thuaj se vëndet pak a shumë njëllojë të lashta janë.
 
Top